CMRF Core (2.0.0-rc3) - en to ru translation catalogue (75 entries)

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Value
ru: Значение

en: Type
ru: Тип

en: Action
ru: Действие

en: Edit
ru: Редактировать

en: Date
ru: Дата

en: Reset
ru: Сбросить

en: default
ru: по умолчанию

en: Image
ru: Изображение

en: Label
ru: Метка

en: View
ru: Просмотр

en: Options
ru: Настройки

en: Created
ru: Создано

en: Separator
ru: Разделитель

en: Page
ru: Страница

en: Filter
ru: Фильтр

en: Desc
ru: По убыванию

en: Cache
ru: Кэш

en: Clear views cache
ru: Очистить кэш Views

en: Expose
ru: Раскрыть

en: Operator
ru: Оператор

en: Profile
ru: Профиль

en: Clear cache
ru: Очистить кэш

en: Original
ru: Оригинал

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Are you sure you want to delete %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %name?

en: Show
ru: Показать

en: API key
ru: API-ключ

en: Parameters
ru: Параметры

en: Entity
ru: Сущность

en: %label has been deleted.
ru: %label было удалено.

en: Metadata
ru: Метаданные

en: Reversed
ru: Оборот

en: Relationships
ru: Связи

en: Relationship
ru: Связь

en: Image path
ru: Путь к изображению

en: Request
ru: Запрос

en: Reply
ru: Ответить

en: Values
ru: Значения

en: Add relationship
ru: Добавить зависимость

en: Offset
ru: Пропустить

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Ordered list
ru: Пронумерованный список

en: Unordered list
ru: Маркированный список

en: About
ru: Информация

en: starting from @count
ru: начинается с @count

en: Display type
ru: Тип отображения

en: Download file
ru: Скачать файл

en: Scheduled
ru: Запланировано

en: Numeric
ru: Числовая

en: Site key
ru: Ключ сайта

en: Simple separator
ru: Простой разделитель

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: Text format
ru: Текстовый формат

en: (first item is 0)
ru: (первой пункт есть 0)

en: (start from last values)
ru: (начало с последнего значения)

en: Scheduled date
ru: Запланированная дата

en: Image style
ru: Стиль изображения

en: Machine Name
ru: Машинное имя

en: Hash
ru: Хэш

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Master
ru: Основной

en: Multiple field settings
ru: Настройка множественного поля

en: Display @count value(s)
ru: Показывать @count значений

en: Meta Data
ru: Мета-данные

en: First and last only
ru: Только первый и последний

en: Reduce
ru: Уменьшить

en: Group item
ru: Группировать элемент

en: Delete submission
ru: Удалить отправление

en: @type %label has been created.
ru: @type %label был создан.

en: @type %label has been updated.
ru: @type %label был обновлен.

en: @type: added %label.
ru: @type: добавлен %label.

en: @type: updated %label.
ru: @type: обновлён %label.
