CMRF Core (2.0.0-rc4) - en to tr translation catalogue (63 entries)

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Value
tr: Değer

en: Type
tr: Tip

en: Action
tr: Eylem

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Image
tr: Resim

en: Label
tr: Etiket

en: View
tr: Görüntüle

en: Options
tr: Seçenekler

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Separator
tr: Ayraç

en: Page
tr: Sayfa

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Desc
tr: Azalan

en: Cache
tr: Önbellek

en: Expose
tr: Çıkar

en: Operator
tr: İşletmen

en: Profile
tr: Profil

en: Clear cache
tr: Önbelleği temizle

en: Original
tr: Orjinal

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Are you sure you want to delete %name?
tr: %name kişisini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Show
tr: Göster

en: Parameters
tr: Parametreler

en: Entity
tr: Nesne

en: %label has been deleted.
tr: %label silindi.

en: Reversed
tr: Tersine

en: Relationships
tr: İlişkiler

en: Relationship settings
tr: İlişki ayarları

en: Relationship
tr: İlişki

en: Image path
tr: Resim yolu

en: Request
tr: İstek

en: Reply
tr: Yanıtla

en: Values
tr: Değerler

en: Add relationship
tr: İlişki ekle

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Ordered list
tr: Sıralı liste

en: Unordered list
tr: Sıralanmamış liste

en: About
tr: Hakkında

en: starting from @count
tr: @count değerinden başlayarak

en: Display type
tr: Gösterim türü

en: Download file
tr: Dosyayı indir

en: Numeric
tr: Sayısal

en: Simple separator
tr: Basit ayırıcı

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Text format
tr: Metin biçimi

en: (first item is 0)
tr: (birinci öğe: 0)

en: (start from last values)
tr: (son değerlerden başla)

en: Scheduled date
tr: Zamanlanmış tarih

en: Image style
tr: Resim stili

en: Machine Name
tr: Makine Adı

en: Hash
tr: Karma

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Multiple field settings
tr: Çoklu alan ayarı

en: Display @count value(s)
tr: @count değer görüntüle

en: First and last only
tr: Yalnızca ilk ve son

en: Reduce
tr: Azalt
