CMRF Core (2.0.1) - en to hu translation catalogue (76 entries)

en: Status
hu: Állapot

en: Delete
hu: Törlés

en: Value
hu: Érték

en: Type
hu: Típus

en: Action
hu: Művelet

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Date
hu: Dátum

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: default
hu: alapértelmezés

en: Image
hu: Kép

en: Label
hu: Címke

en: View
hu: Megtekintés

en: URL
hu: Webcím

en: ID
hu: Azonosító

en: Options
hu: Lehetőségek

en: Created
hu: Létrehozva

en: Separator
hu: Elválasztó

en: Page
hu: Oldal

en: Filter
hu: Szűrő

en: Desc
hu: Csökk

en: Cache
hu: Gyorsítótár

en: Expose
hu: Felfed

en: Operator
hu: Műveleti jel

en: Profile
hu: Profil

en: Clear cache
hu: Gyorsítótár törlése

en: Original
hu: Eredeti

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Are you sure you want to delete %name?
hu: %name valóban törölhető?

en: Show
hu: Megjelenítés

en: API key
hu: API kulcs

en: Parameters
hu: Paraméterek

en: Entity
hu: Entitás

en: %label has been deleted.
hu: %label törlése megtörtént.

en: Metadata
hu: Metaadat

en: Reversed
hu: Fordított

en: Relationships
hu: Kapcsolatok

en: Relationship settings
hu: Kapcsolat beállításai

en: Relationship
hu: Kapcsolat

en: Image path
hu: Képfájl útvonala

en: Request
hu: Felkérés

en: Reply
hu: Válasz

en: Values
hu: Értékek

en: Add relationship
hu: Kapcsolat hozzáadása

en: Offset
hu: Eltolás

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: Ordered list
hu: Sorszámozott lista

en: Unordered list
hu: Rendezetlen lista

en: About
hu: Leírás

en: starting from @count
hu: @count értékről kezdve

en: Display type
hu: Megjelenítés típusa

en: Download file
hu: Fájl letöltése

en: Scheduled
hu: Időzítve

en: Numeric
hu: Szám

en: Site key
hu: Webhelykulcs

en: Simple separator
hu: Egyszerű elválasztó

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: Text format
hu: Szövegformátum

en: (first item is 0)
hu: (az első elem 0)

en: (start from last values)
hu: (kezdés az utolsó értéktől)

en: Scheduled date
hu: Időzítés dátuma

en: Image style
hu: Képstílus

en: Machine Name
hu: Programok által olvasható név

en: Connector
hu: Csatlakozó

en: Asc
hu: Növ

en: Master
hu: Mester

en: Multiple field settings
hu: Több mezőre érvényes beállítások

en: Display @count value(s)
hu: @count érték megjelenítése

en: First and last only
hu: Csak első és utolsó

en: Reduce
hu: Csökkent

en: Group item
hu: Csoportelem

en: Delete submission
hu: Beküldés törlése

en: @type %label has been created.
hu: @type %label létrejött.

en: @type %label has been updated.
hu: @type %label frissítve.

en: @type: added %label.
hu: @type: %label hozzáadva.

en: @type: updated %label.
hu: @type: %label frissítve.
