CMRF Core (2.0.12) - en to uk translation catalogue (78 entries)

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Value
uk: Значення

en: Type
uk: Тип

en: Action
uk: Дія

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Reset
uk: Скинути

en: default
uk: замовчування

en: Image
uk: Зображення

en: Label
uk: Мітка

en: View
uk: Перегляд

en: URL
uk: URL-адреса

en: Options
uk: Опції

en: Created
uk: Створено

en: Separator
uk: Розділювач

en: Page
uk: Сторінка

en: Filter
uk: Фільтр

en: Desc
uk: Спад

en: Cache
uk: Кеш

en: Expose
uk: Виставляти

en: Operator
uk: Оператор

en: Profile
uk: Профіль

en: Clear cache
uk: Очистити кеш

en: Original
uk: Оригінал

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Are you sure you want to delete %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити %name?

en: Show
uk: Показати

en: API key
uk: Ключ API

en: Parameters
uk: Параметри

en: Entity
uk: Сутність

en: %label has been deleted.
uk: %label було вилучено.

en: Metadata
uk: Метадані

en: Reversed
uk: Зворотній порядок

en: Relationships
uk: Зв'язки

en: Relationship
uk: Зв'язок

en: Image path
uk: Шлях до зображення

en: Request
uk: Запит

en: Reply
uk: Відповісти

en: Values
uk: Значення

en: Add relationship
uk: Додати зв'язки

en: Offset
uk: Зміщення

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Ordered list
uk: Нумерований список

en: Unordered list
uk: Ненумерований список

en: About
uk: Про модуль

en: starting from @count
uk: починаючи з @count

en: Display type
uk: Тип відображення

en: Download file
uk: Завантажити файл

en: Scheduled
uk: Заплановано

en: Numeric
uk: Числовий

en: Simple separator
uk: Простий розділювач

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Text format
uk: Текстовий формат

en: (first item is 0)
uk: (перший елемент - 0)

en: (start from last values)
uk: (починати з останніх значень)

en: Action name
uk: Назва дії

en: Scheduled date
uk: Запланована дата

en: Image style
uk: Стиль зображення

en: Machine Name
uk: Машинна Назва

en: API version
uk: Версія API

en: Connector
uk: Лінія з'єднання

en: Hash
uk: Геш

en: Asc
uk: Зрост

en: Master
uk: Головне

en: Multiple field settings
uk: Налаштування множинного поля

en: Display @count value(s)
uk: Відображати @count значень(ня)

en: Meta Data
uk: Метадані

en: First and last only
uk: Лише перший і останній

en: Reduce
uk: Зменшити

en: Group item
uk: Позиція групування

en: content @type: deleted @label.
uk: матеріал @type: видалено @label.

en: Delete submission
uk: Видалити надсилання

en: @type %label has been created.
uk: @type %label було створено.

en: @type %label has been updated.
uk: @type %label було оновлено.

en: @type: added %label.
uk: @type: додано %label.

en: @type: updated %label.
uk: @type: оновлено %label.
