CMRF Core (2.0.2) - en to fa translation catalogue (54 entries)

en: Status
fa: وضعیت

en: Delete
fa: حذف

en: Value
fa: مقدار

en: Type
fa: نوع

en: Action
fa: عملکرد

en: Edit
fa: ویرایش

en: Date
fa: تاریخ

en: Reset
fa: بازنشانی

en: default
fa: پیش‌فرض

en: Image
fa: تصویر

en: Label
fa: برچسب

en: View
fa: مشاهده

en: URL
fa: نشانی

en: ID
fa: شناسه

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Created
fa: ایجاد گردید

en: Separator
fa: جداکننده

en: Page
fa: صفحه

en: Filter
fa: فیلتر

en: Desc
fa: نزولی

en: Cache
fa: حافظه موقت

en: Expose
fa: نمایش

en: Operator
fa: عملگر

en: Profile
fa: نمایه

en: Clear cache
fa: پاکسازی حافظه موقت

en: Original
fa: اصلی

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Show
fa: نمایش

en: Entity
fa: عنصر

en: Reversed
fa: معکوس

en: Relationships
fa: روابط

en: Relationship
fa: رابطه

en: Image path
fa: مسیر تصویر

en: Reply
fa: پاسخ

en: Values
fa: مقادیر

en: Offset
fa: جابجایی

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Ordered list
fa: لیست مرتب شده

en: Unordered list
fa: لیست نامرتب

en: About
fa: درباره

en: starting from @count
fa: شروع از @count

en: Display type
fa: نوع نمایش

en: Download file
fa: دانلود فایل

en: Numeric
fa: عددی

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: Text format
fa: قالب‌بندی متن

en: (start from last values)
fa: (شروع از آخرین مقدار)

en: Scheduled date
fa: تاریخ زمان‌بندی شده

en: Image style
fa: سبک تصویر

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: Multiple field settings
fa: تنظیمات فیلد چندگانه

en: First and last only
fa: فقط اولین و آخرین
