CMS Content Sync (3.0.12) - en to hi translation catalogue (53 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Content
hi: सामग्री

en: Is
hi: है

en: Type
hi: प्रकार

en: Confirm
hi: सुनिश्चित

en: Language
hi: भाषा

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: required
hi: अपेक्षित

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Priority
hi: प्राथमिकता

en: new
hi: नवीन

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Overview
hi: समीक्षा

en: all
hi: सभी

en: Edit
hi: संपादित करें

en: None
hi: कोई नहीं

en: default
hi: तयशुदा

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Weight
hi: मान

en: none
hi: कोई नहीं

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Export
hi: निर्यात करें।

en: Label
hi: लेबल

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Access
hi: पहुंच

en: Updated
hi: अद्यतित

en: ID
hi: आईडी

en: All
hi: सभी

en: Active
hi: सक्रिय

en: Site name
hi: साइट नाम

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Advanced
hi: विकसित

en: Inactive
hi: निष्क्रिय

en: Allow
hi: अनुमति दें

en: Ignore
hi: ध्यान न दे

en: Are you sure you want to delete %name?
hi: क्या आप आश्वस्त हैं की आप %name डिलीट करना चाहते हैं?

en: Change
hi: परिवर्तन

en: Entity
hi: इकाई

en: Authentication
hi: प्रमाणीकरण

en: New
hi: नया

en: is
hi: है

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: Is one of
hi: में से एक है

en: Critical
hi: विकट
