Collection (2.4.2-beta1) - en to id translation catalogue (44 entries)

en: Title
id: Judul

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Item
id: Barang

en: Type
id: Jenis

en: Action
id: Tindakan

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Edit
id: Sunting

en: None
id: Tiada

en: Weight
id: Bobot

en: Name
id: Nama

en: Default
id: Bawaan

en: Add
id: Tambah

en: View
id: Lihat

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Add content
id: Tambahkan konten

en: Page
id: Halaman

en: Published
id: Dipublikasikan

en: URL alias
id: Alias URL

en: Items
id: Item

en: Owner
id: Pemilik

en: Attributes
id: Atribut-atribut

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: No items selected.
id: Tidak ada item yang terpilih.

en: Changed
id: Berubah

en: Apply
id: Terapkan

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: About
id: Tentang

en: Bundle
id: Bundel

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Asc
id: Urutan turun

en: %action was applied to @count item. | %action was applied to @count items.
id[0]: %action telah diaplikasikan ke @count item.
id[1]: %action telah diaplikasikan ke @count item.

en: No access to execute %action on the @entity_type_label %entity_label.
id: Tidak ada akses untuk mengeksekusi %action pada @entity_type_label %entity_label.

en: Add a new @entity_type.
id: Tambah sebuah @entity_type baru.

en: There is no @entity_type yet. @add_link
id: Belum ada @entity_type. @add_link

en: Apply to selected items
id: Terapkan untuk item yang dipilih

en: There are no @label yet.
id: Belum ada @label.
