Collection (2.4.3-beta6) - en to it translation catalogue (50 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Item
it: Elemento

en: Type
it: Tipo

en: Language
it: Lingua

en: Action
it: Azione

en: Yes
it: Sì

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Weight
it: Peso

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: Default
it: Predefinito

en: Add
it: Aggiungi

en: View
it: Visualizza

en: Number of items
it: Numero di elementi

en: Created
it: Creato

en: All
it: Tutti

en: Add content
it: Aggiungi contenuto

en: Page
it: Pagina

en: Published
it: Pubblicato

en: URL alias
it: Alias URL

en: Items
it: Elementi

en: Desc
it: Disc

en: Owner
it: Proprietario

en: Attributes
it: Attributi

en: Sort by
it: Ordina per

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: No items selected.
it: Nessun elemento selezionato.

en: Changed
it: Modificato

en: Collection
it: Collezione

en: Apply
it: Applica

en: Offset
it: Scostamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: About
it: Informazioni

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Latest version
it: Versione più recente

en: Master
it: Principale

en: Default translation
it: Traduzione di default

en: %action was applied to @count item. | %action was applied to @count items.
it[0]: %action eseguita su @count elemento.
it[1]: %action eseguita su @count elementi.

en: No access to execute %action on the @entity_type_label %entity_label.
it: Nessun accesso per eseguire l'azione %action sull'entità @entity_type_label %entity_label.

en: A flag indicating whether this is the default translation.
it: Un campo che indica se questa è la traduzione predefinita.

en: Add a new @entity_type.
it: Aggiungere nuovo @entity_type.

en: There is no @entity_type yet. @add_link
it: Non esiste ancora nessun @entity_type. @add_link

en: There are no @label yet.
it: Non ci sono ancora @label.
