Collection (3.0.0) - en to fr translation catalogue (57 entries)

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Item
fr: Élément

en: Language
fr: Langue

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Weight
fr: Poids

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: Default
fr: Par défaut

en: View
fr: Voir

en: Number of items
fr: Nombre d'éléments

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Add content
fr: Ajouter du contenu

en: Published
fr: Publié

en: URL alias
fr: Alias d'URL

en: Items
fr: Éléments

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Attributes
fr: Attributs

en: Sort by
fr: Trier par

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: No items selected.
fr: Aucun élément sélectionné.

en: Changed
fr: Modifié

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Apply
fr: Appliquer

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: About
fr: À propos

en: Bundle
fr: Type

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Latest version
fr: Dernière version

en: Master
fr: Principal

en: Item status
fr: Statut de l'élément

en: Default translation
fr: Traduction par défaut

en: %action was applied to @count item. | %action was applied to @count items.
fr[0]: %action a été appliquée à @count élément.
fr[1]: %action a été appliquée à @count éléments.

en: No items.
fr: Aucun élément.

en: No access to execute %action on the @entity_type_label %entity_label.
fr: Impossible d'exécuter %action sur l'entité @entity_type_label %entity_label.

en: A flag indicating whether this is the default translation.
fr: Un marqueur indiquant s'il s'agit de la traduction par défaut.

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: content @type: deleted @label.
fr: Contenu @type : @label supprimé.

en: Revisions are required.
fr: Les versions sont requises.

en: Add a new @entity_type.
fr: Ajouter un nouveau @entity_type.

en: There is no @entity_type yet. @add_link
fr: Il n'y a pas encore de @entity_type. @add_link

en: Apply to selected items
fr: Appliquer aux éléments sélectionnés

en: There are no @label yet.
fr: Il n'y a pas encore de @label.

en: Output the URL as text
fr: Rendre l'URL en tant que texte
