Drupal Commerce (8.x-2.18) - en to ar translation catalogue (215 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Status
ar: الحالة

en: Prefix
ar: سابقة

en: Suffix
ar: لاحقة

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: PayPal
ar: باي بال

en: Attribute
ar: الخاصية

en: Value
ar: القيمة

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Item
ar: عنصر

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: Description
ar: الوصف

en: Log
ar: السجل

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Default currency
ar: العملة الافتراضية

en: Quantity
ar: الكمية

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Categories
ar: التصنيفات

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: None
ar: لا شيء

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Test
ar: الاختبار

en: Number
ar: رقم

en: Message
ar: الرسالة

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Country
ar: الدولة

en: Weight
ar: الوزن

en: Category
ar: التصنيف

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: Label
ar: التسمية

en: Save
ar: حفظ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Summary
ar: الملخص

en: Update
ar: تحديث

en: Time
ar: الوقت

en: Add
ar: إضافة

en: View
ar: عرض

en: Length
ar: الطول

en: Format
ar: التنسيق

en: hidden
ar: مخفي

en: Updated
ar: التحديث

en: Timestamp
ar: التوقيت الزمني

en: Total
ar: المجموع

en: ID
ar: المعرف ID

en: Unknown
ar: غير معروف

en: User
ar: المستخدم

en: Continue
ar: متابعة

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Error
ar: خطأ

en: Options
ar: الخيارات

en: Created
ar: الإنشاء

en: Create
ar: أنشئ

en: All
ar: الكل

en: Year
ar: السنة

en: Date format
ar: تنسيق التاريخ

en: Block
ar: الصندوق

en: Page
ar: الصفحة

en: Never
ar: أبدا

en: Custom
ar: مخصص

en: Roles
ar: الأدوار

en: Published
ar: منشور

en: Filter
ar: انتقاء

en: URL alias
ar: بديل المسار

en: Conditions
ar: الشروط

en: Mode
ar: النمط

en: N/A
ar: غير موجود

en: Month
ar: بالشهر

en: Price
ar: السعر

en: Amount
ar: المبلغ

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Address
ar: العنوان

en: State
ar: الحالة

en: Desc
ar: تنازلي

en: Code
ar: الكود

en: Owner
ar: المالك

en: Store
ar: المتجر

en: Poland
ar: بولندا

en: Portugal
ar: البرتغال

en: Day
ar: باليوم

en: Events
ar: الفعاليات

en: Start date
ar: تاريخ البداية.

en: End date
ar: تاريخ النهاية.

en: Configuration
ar: الإعدادات

en: Other
ar: آخر

en: Attributes
ar: سمات

en: Role
ar: الدور

en: Log in
ar: تسجيل الدخول

en: Online
ar: عالخط

en: Checkout
ar: الأداء

en: Provider
ar: المزود

en: Expose
ar: تعرض

en: Operator
ar: العامل

en: Order
ar: الترتيب

en: Plain
ar: عادي

en: Pattern
ar: النموذج

en: Visibility settings
ar: إعدادات العرض

en: Germany
ar: ألمانيا

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Condition
ar: شرط

en: Austria
ar: النمسا

en: Belgium
ar: بلجيكا

en: Bulgaria
ar: بلغاريا

en: Cyprus
ar: قبرص

en: Denmark
ar: الدانمارك

en: Estonia
ar: إستونيا

en: Finland
ar: فنلندا

en: France
ar: فرنسا

en: Greece
ar: اليونان

en: Hungary
ar: هنغاريا

en: Ireland
ar: ايرلندا

en: Italy
ar: إيطاليا

en: Latvia
ar: لاتفيا

en: Lithuania
ar: ليتوانيا

en: Luxembourg
ar: لكسمبورغ

en: Malta
ar: مالطا

en: Netherlands
ar: هولندا

en: Norway
ar: النرويج

en: Romania
ar: رومانيا

en: Slovakia
ar: سلوفاكيا

en: Slovenia
ar: سلوفينيا

en: Spain
ar: إسبانيا

en: Sweden
ar: السويد

en: Switzerland
ar: سويسرا

en: United Kingdom
ar: المملكة المتحدة

en: Authoring information
ar: معلومات التاليف

en: Countries
ar: الدول

en: ‹ previous
ar: ‹ السابقة

en: next ›
ar: التالية ›

en: Display name
ar: اسم العرض

en: Activity
ar: النشاط

en: Hour
ar: الساعة

en: Select list
ar: لائحة الخيارات

en: Workflow
ar: سيرة العمل

en: Greater than
ar: أكبر من

en: Less than
ar: أصغر من

en: Display label
ar: عرض اللافتة

en: Product
ar: المنتج

en: Payment method
ar: طريقة الدفع

en: Changed
ar: تم التغير

en: Completed
ar: تم الإنهاء

en: Products
ar: المنتجات

en: Product types
ar: أنواع المنتجات

en: Standard
ar: معياري

en: Orders
ar: الطلبات

en: Not published
ar: لم ينشر

en: The username %name has not been activated or is blocked.
ar: الاسم %name غير مفعل أو ممنوع.

en: ‹ Previous
ar: ‹ السابق

en: Next ›
ar: التالي ›

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: Live
ar: مباشر

en: Review
ar: المراجعة

en: Complete
ar: تام

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Timezone
ar: المنطقة الزمنية

en: Apply
ar: تطبيق

en: Croatia
ar: كرواتيا

en: Order ID
ar: المعرف ID للطلب

en: URL path settings
ar: إعدادات المسار

en: « first
ar: « الأولى

en: last »
ar: الأخيرة »

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Locked
ar: مقفل

en: Account information
ar: معلومات الحساب

en: Data
ar: المعطيات

en: - Select -
ar: - اختر -

en: Set as default
ar: تعيينه كافتراضي

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: Dates
ar: التواريخ

en: Password field is required.
ar: حقل كلمة المرور مطلوب.

en: Checkout settings
ar: إعدادات الأداء

en: Update cart
ar: تحديث السلة

en: products
ar: منتجات

en: IP address
ar: عنوان الـIP

en: Bundle
ar: الحزمة

en: Current user
ar: المستخدم الحالي

en: Order total
ar: مجموع الطلب

en: Registration successful. You are now logged in.
ar: نجح التسجل، لقد ولجت الآن.

en: Provide a password for the new account in both fields.
ar: أدخل كلمة مرور للحساب الجديد في كلا الخانتين.

en: Placeholder
ar: الرمز البديل

en: Language settings
ar: إعدادات اللغات

en: - All -
ar: - الكل -

en: Machine-readable name
ar: الاسم المقروء آليا

en: Reset to alphabetical
ar: أعد إلى الأبجدي

en: Not restricted
ar: غير مقيد

en: Payment instructions
ar: تعليمات الدفع

en: visible
ar: ظاهر

en: Access checkout
ar: الوصول إلى الأداء

en: Complete a purchase through the checkout form.
ar: إتمام عملية شراء  من خلال استمارة الأداء.

en: Unit price
ar: ثمن الوحدة

en: Order number
ar: رقم الطلب

en: Administer product types
ar: إدارة أنواع المنتجات

en: View mode
ar: نمط المشاهدة

en: Weight for @title
ar: الوزن لـ @title

en: Asc
ar: تصاعدي

en: You have not placed any orders with us yet.
ar: لم تنشئ أي طلبات معنا بعد.

en: Master
ar: الرئيسي

en: Entity types
ar: أنواع الكيانات

en: Edit %label
ar: تحرير %label

en: %name: may not be longer than @max characters.
ar: %name: لايكون اطول من  @max احرف.

en: Delete %label
ar: حذف %label

en: There are no @label yet.
ar: لا يوجد @label حتى الان.

en: Czechia
ar: التشيك
