Commerce Core (8.x-2.22) - en to uk translation catalogue (870 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Status
uk: Стан

en: Forgot password?
uk: Забули пароль?

en: Prefix
uk: Префікс

en: Suffix
uk: Суфікс

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Attribute
uk: Атрибут

en: Value
uk: Значення

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Email address
uk: Адреса електронної пошти

en: Item
uk: Елемент

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: Log
uk: Журнал

en: Enable
uk: Увімкнути

en: Disable
uk: Вимкнути

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Currency
uk: Валюта

en: Default currency
uk: Базова валюта

en: Quantity
uk: Кількість

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Categories
uk: Категорії

en: Login
uk: Вхід

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Test
uk: Тест

en: Number
uk: Число

en: Message
uk: Повідомлення

en: Password
uk: Пароль

en: Country
uk: Країна

en: Weight
uk: Вага

en: Category
uk: Категорія

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: Default
uk: Базово

en: Summary
uk: Резюме

en: Update
uk: Оновити

en: Time
uk: Час

en: Add
uk: Додати

en: View
uk: Перегляд

en: Length
uk: Довжина

en: Format
uk: Формат

en: hidden
uk: приховано

en: URL
uk: URL-адреса

en: Updated
uk: Оновлено

en: Timestamp
uk: Мітка часу

en: Total
uk: Всього

en: Unknown
uk: Невідомо

en: User
uk: Користувач

en: Continue
uk: Продовжити

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Error
uk: Помилка

en: Options
uk: Опції

en: Created
uk: Створено

en: Create
uk: Створити

en: All
uk: Все

en: Exact match
uk: Точний збіг

en: Year
uk: Рік

en: Date format
uk: Формат дати

en: Block
uk: Блок

en: Page
uk: Сторінка

en: Never
uk: Ніколи

en: Custom
uk: Власний

en: Roles
uk: Ролі

en: Comment
uk: Коментар

en: Published
uk: Опубліковано

en: Filter
uk: Фільтр

en: URL alias
uk: URL-синонім

en: Conditions
uk: Умови

en: Mode
uk: Режим

en: Success
uk: Успіх

en: N/A
uk: Н/Д

en: Month
uk: Місяць

en: Price
uk: Ціна

en: Customers
uk: Покупці

en: Customer
uk: Покупець

en: Amount
uk: Величина

en: Unlimited
uk: Необмежено

en: Add to cart
uk: Додати в кошик

en: Address
uk: Адреса

en: State
uk: Стан

en: Desc
uk: Спад

en: Code
uk: Код

en: Owner
uk: Власник

en: Payment
uk: Оплата

en: payment
uk: оплата

en: Payments
uk: Оплати

en: Store
uk: Магазин

en: Poland
uk: Польща

en: Portugal
uk: Португалія

en: Day
uk: День

en: Events
uk: Події

en: Start date
uk: Початкова дата

en: End date
uk: Кінцева дата

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Other
uk: Інше

en: SKU
uk: Артикул

en: Attributes
uk: Атрибути

en: Role
uk: Роль

en: Padding
uk: Внутрішній відступ

en: Log in
uk: Вхід

en: Online
uk: В мережі

en: Checkout
uk: Оформлення

en: Provider
uk: Постачальник

en: Expose
uk: Виставляти

en: Operator
uk: Оператор

en: Order
uk: Послідовність

en: Equals
uk: Дорівнює

en: Plain
uk: Простий

en: Pattern
uk: Шаблон

en: Expires
uk: Дійсне до

en: Visibility settings
uk: Налаштування видимості

en: Germany
uk: Німеччина

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Condition
uk: Умова

en: Austria
uk: Австрія

en: Belgium
uk: Бельгія

en: Bulgaria
uk: Болгарія

en: Cyprus
uk: Кіпр

en: Denmark
uk: Данія

en: Estonia
uk: Естонія

en: Finland
uk: Фінляндія

en: France
uk: Франція

en: Greece
uk: Греція

en: Hungary
uk: Угорщина

en: Ireland
uk: Ірландія

en: Italy
uk: Італія

en: Latvia
uk: Латвія

en: Lithuania
uk: Литва

en: Luxembourg
uk: Люксембург

en: Malta
uk: Мальта

en: Netherlands
uk: Нідерланди

en: Norway
uk: Норвегія

en: Romania
uk: Румунія

en: Slovakia
uk: Словаччина

en: Slovenia
uk: Словенія

en: Spain
uk: Іспанія

en: Sweden
uk: Швеція

en: Switzerland
uk: Швейцарія

en: United Kingdom
uk: Великобританія

en: Authoring information
uk: Відомості про автора

en: Create account
uk: Створити обліковий запис

en: seconds
uk: секунд(и)

en: List price
uk: Ціна за прейскурантом

en: message
uk: повідомлення

en: Commerce
uk: Комерція

en: Countries
uk: Країни

en: API key
uk: Ключ API

en: ‹ previous
uk: ‹ попередня

en: next ›
uk: наступна ›

en: Manual
uk: Вручну

en: Expired
uk: Термін дії вичерпано

en: Display name
uk: Назва

en: Activity
uk: Активність

en: Hour
uk: Година

en: Select list
uk: Список вибору

en: Workflow
uk: Документообіг

en: Greater than
uk: Більше ніж

en: Less than
uk: Менше ніж

en: Unit
uk: Одиниця

en: Sidebar
uk: Панель

en: Contact information
uk: Контактна інформація

en: Tax rate
uk: Податкова ставка

en: Product type
uk: Тип товару

en: Promotions
uk: Просування

en: Retry
uk: Повтор

en: Plugin
uk: Плаґін

en: Duplicate
uk: Продублювати

en: Shopping cart
uk: Кошик

en: Cart
uk: Кошик

en: Coupon
uk: Номінальний дохід

en: Coupons
uk: Подарункові купони

en: Discount
uk: Знижка

en: Display label
uk: Мітка для показу

en: Product
uk: Товар

en: Subtotal
uk: Підсумок

en: Order Summary
uk: Підсумок рахунку

en: Billing address
uk: Адреса платника

en: Payment method
uk: Спосіб оплати

en: Changed
uk: Змінено

en: Completed
uk: Завершено

en: Refund
uk: Повернення

en: Products
uk: Товари

en: Product types
uk: Типи товарів

en: Standard
uk: Стандарт

en: Interval
uk: Проміжок

en: Orders
uk: Замовлення

en: Not published
uk: Не опубліковано

en: Percentage
uk: Відсотки

en: The username %name has not been activated or is blocked.
uk: Ім’я користувача %name не було активоване або є заблокованим.

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: Unpublished
uk: Неопубліковано

en: Live
uk: Наживо

en: Review
uk: Перевірити

en: logs
uk: журнали

en: Complete
uk: Завершене

en: Default value
uk: Базове значення

en: Timezone
uk: Часовий пояс

en: Apply
uk: Застосувати

en: log
uk: журнал

en: Croatia
uk: Хорватія

en: Adjustment
uk: Вирівнювання

en: Order ID
uk: ID замовлення

en: URL path settings
uk: Налаштування шляху URL

en: Services
uk: Служби

en: Unavailable
uk: Недоступно

en: Params
uk: Параметри

en: Usage
uk: Використання

en: Compatibility
uk: Сумісність

en: product
uk: товар

en: « first
uk: « перша

en: last »
uk: остання »

en: Add address
uk: Додати адресу

en: British Columbia
uk: Британська Колумбія

en: Manitoba
uk: Манітоба

en: New Brunswick
uk: Нью-Брансвїк

en: Nova Scotia
uk: Нова Шотландія

en: Ontario
uk: Онтаріо

en: Prince Edward Island
uk: Острів Принца Едварда

en: Quebec
uk: Квебек

en: Saskatchewan
uk: Саскачевань

en: Add comment
uk: Додати коментар

en: Offset
uk: Зміщення

en: Locked
uk: Заблоковано

en: Account information
uk: Інформація про обліковий запис

en: Data
uk: Дані

en: Emails
uk: Повідомлення електронної пошти

en: Billing information
uk: Інформація про оплату

en: Transaction mode
uk: Режим трансакції

en: Transaction type
uk: Тип транзакції

en: Go back
uk: Назад

en: Restricted
uk: Обмежено

en: Contact email
uk: Контактна електронна адреса

en: Zone
uk: Зона

en: - Select -
uk: - Виберіть -

en: Behavior
uk: Поведінка

en: Set as default
uk: Встановити базовою

en: Product information
uk: Інформація щодо товару

en: Customer ID
uk: Ід клієнта

en: Regions
uk: Області

en: Step
uk: Крок

en: Currency code
uk: Код валюти

en: Currencies
uk: Валюти

en: Available currencies
uk: Доступні валюти

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: VAT
uk: ПДВ

en: Total paid
uk: Усього оплачено

en: Payment methods
uk: Способи оплати

en: Capture
uk: Захопити

en: Credit card
uk: Кредитна картка

en: Dates
uk: Дати

en: Address book
uk: Адресна книга

en: Generate
uk: Згенерувати

en: Variations
uk: Варіації

en: Product variations
uk: Варіації товару

en: Add variation
uk: Додати варіант

en: Attribute name
uk: Назва властивості

en: Tax
uk: Податки

en: Void
uk: Порожньо

en: You have entered an invalid credit card number.
uk: Ви ввели неправильний номер кредитної картки.

en: Card type
uk: Тип картки

en: Card number
uk: Номер картки

en: Payment gateways
uk: Шлюзи оплати

en: Password field is required.
uk: Поле "Пароль" є обов'язковим.

en: Adjustments
uk: Коригування

en: Radio buttons
uk: Радіо-кнопки

en: Cart block
uk: Блок кошика

en: Checkout settings
uk: Налаштування оформлення

en: Customer information
uk: Відомості про покупця

en: Update cart
uk: Оновити кошик

en: Add product
uk: Додати товар

en: Select an address
uk: Вибір адреси

en: products
uk: товари

en: Intermediate
uk: Проміжне

en: Admin
uk: Адмін

en: IP address
uk: IP-адреса

en: Billing Information
uk: Інформація про платника

en: Applies to
uk: Застосовується до

en: Bundles
uk: Пакети

en: Bundle
uk: Пакет

en: No products available.
uk: Товари недоступні.

en: Symbol
uk: Символ

en: Allow registration
uk: Дозволити реєстрацію

en: Receive
uk: Отримати

en: Current user
uk: Поточний користувач

en: Order total
uk: Сума замовлення

en: Registration successful. You are now logged in.
uk: Реєстрація успішна. Тепер ви здійснили вхід.

en: Add to cart form
uk: Форма "Додати у кошик"

en: The product title.
uk: Заголовок товару.

en: Total price
uk: Загальна вартість

en: Numeric
uk: Числовий

en: Payment information
uk: Платіжна інформація

en: Provide a password for the new account in both fields.
uk: Вкажіть пароль для нового облікового запису в обох полях.

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: Language settings
uk: Налаштування мови

en: - All -
uk: - Усе -

en: Special
uk: Особливе

en: Machine-readable name
uk: Машино-читабельна назва

en: Payment Method
uk: Спосіб оплати

en: Billing
uk: Платежі

en: Reset to alphabetical
uk: Скинути до абетки

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Greater than or equal to
uk: Більше або дорівнює

en: Less than or equal to
uk: Менше або дорівнює

en: Remote ID
uk: Віддалений ID

en: Authorized
uk: Авторизовано

en: Coupon code
uk: Код купону

en: Apply coupon
uk: Застосувати купон

en: currency
uk: валюта

en: Offer
uk: Пропозиція

en: No orders available.
uk: Замовлень немає.

en: %title must be a number.
uk: %title повинен бути числом.

en: Payment type
uk: Тип платежу

en: Zero
uk: Нуль

en: Add currency
uk: Додати валюту

en: Allowed roles
uk: Дозволені ролі

en: Entities
uk: Сутності

en: Username field is required.
uk: Поле імені користувача є обов'язковим.

en: Not restricted
uk: Без обмежень

en: Shipping Information
uk: Інформація для доставки

en: Product attributes
uk: Атрибути товару

en: Customer Information
uk: Інформація споживача

en: @count item | @count items
uk[0]: @count елемент
uk[1]: @count елементи
uk[2]: @count елементів

en: Unlock
uk: Розблокувати

en: Label text
uk: Текст мітки

en: Payment instructions
uk: Вказівки з оплати

en: Order type
uk: Тип замовлення

en: View own orders
uk: Перегляд власних замовлень

en: visible
uk: видимий

en: Pane
uk: Панель

en: Confirm email
uk: Підтвердити електронну адресу

en: Reusable
uk: Повторно використовуване

en: Your shopping cart is empty.
uk: Ваш кошик порожній.

en: Implements the shopping cart system and add to cart features.
uk: Реалізує систему кошиків і функціонал додавання до кошика.

en: Your shopping cart has been updated.
uk: Ваш кошик оновлено.

en: Access checkout
uk: Доступ до оформлення

en: Complete a purchase through the checkout form.
uk: Завершити покупку через форму оформлення.

en: Completion message
uk: Повідомлення про завершення

en: Customer profile
uk: Профіль покупця

en: Unit price
uk: Ціна одиниці товару

en: Order number
uk: Номер замовлення

en: The order number displayed to the customer.
uk: Номер замовлення, що відображається для покупця

en: Defines the Order entity and associated features.
uk: Визначає сутність Замовлення і пов'язаний функціонал.

en: Commerce Order
uk: Торгівля: Замовлення

en: Administer product types
uk: Адміністрування типів товарів

en: Add product type
uk: Додати тип товару

en: Defines the Product entity and associated features.
uk: Визначає сутність Товар та пов'язаний з нею функціонал.

en: Commerce Product
uk: Торгівля: Товар

en: View mode
uk: Режим перегляду

en: payment method
uk: спосіб оплати

en: Newfoundland
uk: Ньюфаундленд

en: Administer payments
uk: Адміністрування оплат

en: Failure
uk: Помилка

en: Payment failed at the payment server. Please review your information and try again.
uk: Невдалий платіж на сервері оплати. Будь ласка, перевірте інформацію і спробуйте ще раз.

en: Add payment
uk: Додати платіж

en: Order balance
uk: Баланс замовлення

en: Numeric code
uk: Числовий код

en: Weight for @title
uk: Вага для @title

en: Default quantity
uk: Базова кількість

en: You have entered an expired credit card.
uk: Ви ввели кредитну картку, термін дії якої завершився.

en: Capture payment
uk: Зарахувати платіж

en: Authorize only
uk: Лише уповноваження

en: Authorize and capture
uk: Уповноважити і списати

en: Delete order
uk: Видалити замовлення

en: Commerce Cart
uk: Торгівля: Кошик

en: Commerce Payment
uk: Торгівля: Оплата

en: PayPal Email
uk: Електронна адреса PayPal

en: Asc
uk: Зрост

en: Commerce Checkout
uk: Комерція: Оформлення

en: Quantity text field
uk: Текстове поле кількості.

en: The URL of the order.
uk: URL замовлення.

en: Commerce Tax
uk: Торгівля: Податок

en: Tax type
uk: Тип податку

en: Panes
uk: Фрагменти панелей

en: You have not placed any orders with us yet.
uk: Ви поки що не зробили у нас жодних замовлень.

en: Tax rates
uk: Податкові ставки

en: Tax types
uk: Типи податків

en: Display taxes of this type inclusive in product prices.
uk: Показувати податки цього типу доданими в ціни товарів.

en: Payment captured.
uk: Платіж зараховано.

en: Master
uk: Головне

en: @group (historical data)
uk: @group (історичні дані)

en: Percentage off
uk: Відсотки вимкнути

en: Add coupon
uk: Додати купон

en: Label display
uk: Відображення мітки

en: View: @view
uk: Вид: @view

en: Administer payment methods
uk: Адміністрування способів оплати

en: Please wait while you are redirected to the payment server. If nothing happens within 10 seconds, please click on the button below.
uk: Будь ласка зачекайте переспрямування на сервер платіжної системи. Якщо цього не відбудеться впродовж 10 секунд, натисніть нижче розташовану кнопку.

en: @label:delta
uk: @label:дельта

en: Element type
uk: Тип елементу

en: Generate password
uk: Генерувати пароль

en: currencies
uk: валюти

en: Shipping information
uk: Інформація для доставки

en: Invalid type specified.
uk: Вказано неприпустимий тип.

en: You have entered a credit card number of an unsupported card type.
uk: Ви ввели номер кредитної карти для непідтримуваного типу карти.

en: Hotel
uk: Готель

en: Add rate
uk: Додати ставку

en: Entity types
uk: Типи сутностей

en: Product attribute
uk: Атрибут товару

en: Empty cart
uk: Порожній кошик

en: Email field is required.
uk: Поле "Електронна адреса" є обов’язковим.

en: The URL for administrators to view the order.
uk: URL для перегляду замовлення адміністраторами.

en: Payment method types
uk: Типи способів оплати

en: Payment method type
uk: Тип способу оплати

en: Add payment method
uk: Додати спосіб оплати

en: No stores available.
uk: Магазини недоступні.

en: Stores
uk: Магазини

en: variation
uk: варіація

en: variations
uk: варіації

en: Allow decimal quantities
uk: Дозволити кількості у десятковому вигляді

en: Fixed amount
uk: Фіксована величина

en: Administer order types
uk: Адміністрування типів замовлень

en: Add order type
uk: Додати тип замовлення

en: Payment received.
uk: Оплату отримано.

en: Reduce
uk: Зменшити

en: Product category
uk: Категорія товару

en: @entity types
uk: Типи @entity

en: - No value -
uk: - Немає значення -

en: Number of uses
uk: Кількість використань

en: Territory
uk: Територія

en: Territories
uk: Території

en: Even if selected, this area handler will never render if a valid order cannot be found in the View's arguments.
uk: Навіть якщо обрано, цей обробник області нічого не відображуватиме, якщо серед аргументів виду не буде присутнє дійсне замовлення.

en: Commerce Price
uk: Торгівля: Ціна

en: product variation type
uk: тип варіації товару

en: Product variation types
uk: Типи варіацій товарів

en: Add product variation type
uk: Додати тип варіації товару

en: Add value
uk: Додати значення

en: Source entity type
uk: Тип вихідної сутності

en: Source entity ID
uk: ID вихідної сутності

en: Administer currencies
uk: Адміністрування валют

en: Edit %label
uk: Редагувати %label

en: payments
uk: оплати

en: coupon
uk: купон

en: coupons
uk: купони

en: Thank you for your order!
uk: Дякуємо за ваше замовлення!

en: Reassign
uk: Перепризначити

en: product type
uk: тип товару

en: Plugin configuration
uk: Конфігурація плаґіна

en: Order items
uk: Вміст кошика

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
uk: Виберіть формат для відображення дати. Перевірте, щоб задати формат, який підходить для даного поля, тобто опускайте час для поля, яке має тільки дату.

en: With selection
uk: З вибраним

en: Last saved
uk: Остання зміна

en: Not saved yet
uk: Ще не збережено

en: Payment refunded.
uk: Платіж повернуто.

en: The credit card type.
uk: Тип кредитної картки.

en: Limited to
uk: Обмежено за

en: Complete checkout
uk: Завершити оформлення

en: Cart expiration
uk: Термін придатності кошика

en: Commerce Store
uk: Магазин Commerce

en: %name: may not be longer than @max characters.
uk: %name: має перевищувати @max символів.

en: Commerce settings
uk: Налаштування торгівлі

en: Remove button
uk: Кнопка вилучення

en: (this translation)
uk: (цей переклад)

en: @card_type ending in @card_number
uk: @card_type закінчується на @card_number

en: Plugin ID
uk: ID плаґіну

en: Traits
uk: Риси

en: Attribute ID
uk: ID атрибуту

en: Variation type
uk: Тип варіації

en: A date in a custom format. See <a href="http://php.net/manual/function.date.php">the PHP documentation</a> for details.
uk: Дата у власному форматі. Деталі дивіться у <a href="http://php.net/manual/function.date.php">Документації PHP</a>.

en: All conditions must pass
uk: Всі умови мають виконуватись

en: Only one condition must pass
uk: Лише одна умова має виконуватись

[ctx: Plural]
en: Disabled
uk: Вимкнені

en: Tax settings
uk: Налаштування податків

en: Rates
uk: Ставки

en: Captured
uk: Зафіксовано

en: @entity using @field_name
uk: Сутність @entity використовує поле @field_name

en: Link to @entity_type_label
uk: Посилання до @entity_type_label

en: Provide a view link to the @entity_type_label.
uk: Надає виду посилання до @entity_type_label.

en: Digital goods
uk: Цифрові товари

en: @label (@name:delta)
uk: @label (@name:дельта)

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
uk: Дозволено деякі спецсимволи, серед яких пробіл, крапка (.), дефіс (-), одинарна лапка ('), підкреслення (_) та символ @

en: Too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. Try again later or <a href=":url">request a new password</a>.
uk: Занадто багато невдалих спроб увійти з вашої IP-адреси. Ця IP-адреса тимчасово заблокована. Спробуйте ще раз або виконайте <a href=":url">Запит нового паролю</a>.

en: Delete %label
uk: Видалити %label

en: Refund payment
uk: Повернути платіж

en: Defines common functionality for all Commerce modules.
uk: Визначає загальну функціональність для всіх модулів Комерції.

en: Entity select widget settings
uk: Налаштування віджету вибору сутності

en: Autocomplete threshold
uk: Поріг автодоповнення

en: Autocomplete size
uk: Розмір автодоповнення

en: Autocomplete placeholder
uk: Заповнювач автодоповнення

en: Hide if there's only one bundle.
uk: Приховувати за наявності лише одного пакету.

en: Shopping cart settings
uk: Налаштування кошика

en: Shopping cart form view
uk: Вид форми кошика

en: Adds a text field for editing the quantity.
uk: Додає текстове поле для редагування кількості.

en: Create a new order
uk: Створити нове замовлення

en: Order types
uk: Типи замовлень

en: Manage your orders.
uk: Керування своїми замовленнями.

en: Purchasable entity type
uk: Тип сутності, доступний для купівлі

en: The parent order.
uk: Батьківське замовлення.

en: Purchased entity
uk: Придбана сутність

en: The purchased entity.
uk: Придбана сутність.

en: The number of purchased units.
uk: Кількість придбаних одиниць товару.

en: The price of a single unit.
uk: Вартість окремої одиниці товару.

en: A serialized array of additional data.
uk: Серіалізований масив додаткових даних.

en: The store to which the order belongs.
uk: Магазин, до якого належить замовлення

en: The email address associated with the order.
uk: Електронна адреса, пов'язана з замовленням.

en: Billing profile
uk: Платіжний профіль

en: The order state.
uk: Стан замовлення.

en: The total price of the order.
uk: Загальна вартість замовлення.

en: The time when the order was created.
uk: Час, коли було створено замовлення.

en: The time when the order was last edited.
uk: Час, коли востаннє редагувалося замовлення.

en: Order for
uk: Замовлення для

en: Existing customer
uk: Наявний покупець

en: New customer
uk: Новий покупець

en: The order %label has been successfully saved.
uk: Замовлення %label було успішно збережене.

en: Used by all orders of this type.
uk: Використано усіма замовленнями цього типу.

en: Saved the %label order type.
uk: Збережено тип замовлення %label.

en: You have not created any order types yet. Go to the <a href="@create_order_type">order type creation page</a> to add a new order type.
uk: Жодних типів замовлень поки що не створено. Щоб створити новий тип замовлення, відвідайте <a href="@create_order_type">сторінку створення типів замовлень</a>.

en: currency from @field_name
uk: валюта з @field_name

en: Commerce Price requires the commerceguys/intl library.
uk: Модуль Торгівля: Ціна вимагає наявності бібліотеки  commerceguys/intl.

en: Defines the Currency entity.
uk: Визначає сутність Валюта.

en: Manage your currencies.
uk: Керування валютами.

en: Fraction digits
uk: Цифри дробової частини

en: Default price formatter settings
uk: Налаштування форматера базової ціни

en: Strip trailing zeroes after the decimal point
uk: Прибирати кінцеві нулі після десяткової коми

en: The number of digits after the decimal sign.
uk: Кількість цифр після десяткової коми.

en: The currency code must consist of three uppercase letters.
uk: Код валюти має складатися з трьох літер верхнього регістру.

en: The currency code is already in use.
uk: Код валюти вже використовується.

en: The numeric code must consist of three digits.
uk: Числовий код має складатися з трьох цифр.

en: The numeric code is already in use.
uk: Числовий код вже використовується.

en: Saved the %label currency.
uk: Валюту %label збережено.

en: All currencies have already been imported.
uk: Всі валюти були успішно імпортовані.

en: Strip trailing zeroes after the decimal point.
uk: Прибирати кінцеві нулі після десяткової коми.

en: The alternative URL for this product. Use a relative path. For example, "/my-product".
uk: Альтернативний URL для цього товару. Використовуйте відносний шлях, наприклад, "/my-product".

en: Manage your products.
uk: Керування товарами.

en: Product variation type
uk: Тип варіацій товару

en: Product variation attributes
uk: Атрибути варіацій товару

en: Whether to display a quantity input field on the add to cart form.
uk: Чи відображати поле для введення кількості на формі "Додати у кошик"

en: Configuration for the Publish product action
uk: Конфігурація для дії "Опублікувати товар"

en: Configuration for the Unpublish product action
uk: Конфігурація для дії "Зняти з публікації товар"

en: The product author.
uk: Автор товару.

en: The product URL alias.
uk: URL-синонім товару.

en: The time when the product was created.
uk: Час, коли був створений товар.

en: The time when the product was last edited.
uk: Час, коли востаннє редагувався товар.

en: The variation author.
uk: Автор варіації.

en: The parent product.
uk: Батьківський товар.

en: The unique, machine-readable identifier for a variation.
uk: Унікальний, машино-читабельний ідентифікатор для варіації.

en: The time when the variation was created.
uk: Час створення варіації.

en: The time when the variation was last edited.
uk: Час останнього редагування варіації.

en: Product variation
uk: Варіація товару

en: The product %label has been successfully saved.
uk: Товар %label було успішно збережено.

en: Publish new products of this type by default.
uk: Публікувати нові товари цього типу за замовчуванням.

en: The product type %label has been successfully saved.
uk: Тип товару %label було успішно збережено.

en: Publish selected product
uk: Опублікувати обраний товар

en: Unpublish selected product
uk: Зняти з публікації обраний товар

[ctx: Validation]
en: The SKU of the product variation.
uk: Артикул варіації товару.

en: The SKU %sku is already in use and must be unique.
uk: Артикул %sku вже використовується, а має бути унікальним.

en: - All countries -
uk: - Всі країни -

en: Defines the Store entity and associated features.
uk: Створення сутності Магазин та пов'язаного функціоналу.

en: Store types
uk: Типи магазинів

en: Manage your stores.
uk: Керування магазинами.

en: Administer store types
uk: Адміністрування типів магазинів.

en: Store type
uk: Тип магазину

en: The store type.
uk: Тип магазину.

en: The store owner.
uk: Власник магазину.

en: The store name.
uk: Назва магазину.

en: Store email notifications are sent from this address.
uk: Сповіщення електронною поштою від імені магазину надсилаються з цієї адреси.

en: The store address.
uk: Адреса магазину.

en: Supported billing countries
uk: Країни, що підтримують виставлення рахунків

en: Saved the %label store.
uk: Магазин %label збережено.

en: Saved the %label store type.
uk: Тип магазину %label збережено.

en: Prices are entered with taxes included.
uk: Ціни вводяться з врахуванням податків.

en: Tax registrations
uk: Податкові реєстрації

en: The countries where the store is additionally registered to collect taxes.
uk: Країни, де магазин додатково зареєстрований для збору податків.

en: Saved the %label tax type.
uk: Збережено тип податків %label.

en: Number of available entities after which the autocomplete is used.
uk: Кількість доступних сутностей, після чого використовується автодоповнення.

en: Size of the input field in characters.
uk: Розмір поля вводу у символах.

en: Text that will be shown inside the autocomplete field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
uk: Текст, який буде показано у полі автодоповнення, доки не буде введено значення. Ця підказка, як правило, є зразком або коротким описом очікуваного формату.

en: Autocomplete threshold: @threshold entities.
uk: Поріг автодоповнення: @threshold сутностей.

en: Autocomplete size: @size characters
uk: Розмір автодоповнення: @size символів

en: Autocomplete placeholder: @placeholder
uk: Заповнювач автодоповнення: @placeholder

en: No autocomplete placeholder
uk: Заповнювач автодоповнення відсутній

en: Entity select
uk: Вибір сутності

en: Publish product
uk: Опублікувати товар

en: Unpublish product
uk: Зняти з публікації товар

en: Saved the %label payment method.
uk: Збережено спосіб оплати %label.

en: Order information
uk: Відомості про замовлення

en: Admin permission
uk: Адміністраторське повноваження

en: Reassign order
uk: Перепризначити замовлення

en: The purchased @entity_type.
uk: Придбаний тип сутності @entity_type.

en: The IP address of the order.
uk: IP-адреса замовлення.

en: Placed
uk: Розміщено

en: The time when the order was placed.
uk: Час, коли було розміщено замовлення.

en: Search by username or email address
uk: Пошук за іменем користувача або електронною адресою

en: Place the order on a different date
uk: Розмістити замовлення за іншою датою

en: anonymous user with the email %email
uk: анонімний користувач з електронною адресою %email

en: The order is currently assigned to @customer.
uk: Замовлення наразі належить покупцеві @customer.

en: The order %label has been assigned to customer %customer.
uk: Замовлення %label було прикріплене до покупця %customer.

en: Hide if there's only one store.
uk: Приховувати, якщо магазин один.

en: Allows the current user to access the view even if the argument is a different user.
uk: Дозволити поточному користувачеві отримати доступ до виду, навіть якщо аргументо є інший користувач.

en: Carts
uk: Кошики

en: User orders
uk: Користувацькі замовлення

en: Display a list of placed orders for a user.
uk: Відобразити список розміщених замовлень для користувача.

en: Shopping cart block view
uk: Вид блоку кошика

en: Display cart contents in dropdown
uk: Показ вмісту кошика у спадному спискові

en: Display cart contents in a dropdown
uk: Показ вмісту кошика у спадному спискові

en: Orders can't be created until a store has been added. @link
uk: Неможливо створювати замовлення до додавання магазину. @link

en: Imported the selected currencies.
uk: Імпортовано обрані валюти.

en: Generate variation titles based on attribute values
uk: Генерація назв варіацій на основі значень атрибутів

en: The variation title.
uk: Назва варіації

en: The default currency of the store.
uk: Базова валюта для магазину.

en: Cart form
uk: Форма кошика

en: Delete product
uk: Видалити товар

en: Delete store
uk: Видалити магазин

en: Use the commerce administration pages
uk: Використання адміністративних сторінок комерції

en: Checkout flow
uk: Процедура оформлення

en: Checkout step
uk: Крок оформлення

en: Provides configurable checkout flows.
uk: Забезпечення налаштовуваних процедур оформлення.

en: Add checkout flow
uk: Додати процедуру оформлення

en: Checkout flows
uk: Процедури оформлення

en: Administer checkout flows
uk: Адміністрування процедур оформлення

en: Require double entry of email
uk: Вимагати подвійне введення електронної адреси

en: Allow guest checkout
uk: Дозволити гостьові оформлення

en: Saved the %label checkout flow.
uk: Збережено процедуру оформлення %label.

en: Pay and complete purchase
uk: Оплатити і завершити купівлю

en: No pane is displayed.
uk: Жодної панелі не відображено.

en: No pane is disabled.
uk: Жодної панелі не вимкнено.

en: Checkout step for @title
uk: Крок оформлення для @title

en: Continue to review
uk: Перейти до огляду

en: Require double entry of email: Yes
uk: Вимагати подвійне введення електронної адреси: Так

en: Require double entry of email: No
uk: Вимагати подвійне введення електронної адреси: Ні

en: Forces anonymous users to enter their email in two consecutive fields, which must have identical values.
uk: Змушує анонімних користувачів вводити свою електронну адресу у два послідовних поля, значення яких мають бути ідентичними.

en: The specified emails do not match.
uk: Зазначені електронні адреси не збігаються.

en: Guest checkout: Allowed
uk: Гостьове оформлення: дозволено

en: Guest checkout: Not allowed
uk: Гостьове оформлення: недозволено

en: Returning Customer
uk: Покупець, що повернувся

en: Guest Checkout
uk: Гостьове оформлення

en: Proceed to checkout. You can optionally create an account at the end.
uk: Перейдіть до оформлення замовлення. За бажанням в кінці ви можете створити обліковий запис.

en: Continue as Guest
uk: Продовжити як Гість

en: Too many failed login attempts for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href=":url">request a new password</a>.
uk: Занадто багато невдалих спроб увійти у цей обліковий запис. Він тимчасово заблокований. Спробуйте ще раз або виконайте <a href=":url">Запит нового паролю</a>.

en: Add product attribute
uk: Додати атрибут товару

en: Manage your product attributes.
uk: Керування атрибутами товару.

en: The attribute value name.
uk: Назва значення атрибуту.

en: The weight of this attribute value in relation to others.
uk: Вага цього значення атрибуту по відношенню щодо інших.

en: The time when the attribute value was created.
uk: Час створення значення атрибуту.

en: The time when the attribute value was last edited.
uk: Час останнього редагування цього значення атрибуту.

en: Product attribute value
uk: Значення атрибуту товару.

en: Saved the %label product variation type.
uk: Збережено тип варіації товару %label.

en: @config was successfully imported
uk: @config було успішно втягнуто

en: @config was successfully reverted
uk: @config було успішно відновлено

en: @config was successfully deleted
uk: @config було успішно видалено

en: payment methods
uk: способи оплати

en: Adds a button for removing the order item.
uk: Додавання кнопки для вилучення позиції замовлення.

en: Display checkout progress
uk: Показ поступу оформлення

en: Order summary view
uk: Вид підсумку оформлення

en: checkout flow
uk: процедура оформлення

en: checkout flows
uk: процедури оформлення

en: Checkout progress
uk: Поступ оформлення

en: Used by the checkout progress block to determine visibility.
uk: Використовується блоком поступу оформлення для визначення видимості.

en: Registration: Allowed
uk: Реєстрація: дозволено

en: Registration: Not allowed
uk: Реєстрація: недозволено

en: New Customer
uk: Новий користувач

en: Create account and continue
uk: Створити обліковий запис і продовжити

en: Unrecognized username or password. <a href=":url">Have you forgotten your password?</a>
uk: Невідомі ім’я користувача або пароль. <a href=":url">Забули пароль?</a>

en: Login or continue as guest
uk: Увійдіть або продовжуйте як гість

en: Add order item type
uk: Додати тип позиції замовлення

en: order item types
uk: типи позицій замовлення

en: Maintain the types of orders available and the fields that are associated with those types.
uk: Ведення типів доступних замовлень і полів, які пов'язані з цими типами.

en: Order refresh mode
uk: Режим оновлення замовлення

en: Order refresh frequency
uk: Частота оновлення замовлення

en: order item type
uk: тип позиції замовлення

en: Order item type
uk: Тип позиції замовлення

en: The time when the order was completed.
uk: Час, коли замовлення було завершене.

en: The order item title.
uk: Найменування позиції замовлення

en: The total price of the order item.
uk: Загальна вартість позиції замовлення.

en: The time when the order item was created.
uk: Час створення позиції замовлення.

en: The time when the order item was last edited.
uk: Час останнього редагування позиції замовлення.

en: Order item
uk: Позиція замовлення

en: order item
uk: позиція замовлення

en: order items
uk: позиції замовлення

en: Payment gateway
uk: Шлюз оплати

en: The payment gateway.
uk: Шлюз оплати.

en: The payment method.
uk: Спосіб оплати.

en: Provides payment functionality.
uk: Забезпечення функціоналу оплати.

en: Add payment gateway
uk: Додати шлюз оплати

en: Administer payment gateways
uk: Адміністрування шлюзів оплати

en: The remote payment ID.
uk: Ідентифікатор віддаленого платежу.

en: Remote State
uk: Віддалений стан

en: The remote payment state.
uk: Стан віддаленого платежу.

en: The payment amount.
uk: Сума платежу.

en: Refunded amount
uk: Відшкодована сума

en: The refunded payment amount.
uk: Відшкодована сума платежу.

en: The payment state.
uk: Стан платежу.

en: Whether this is a test payment.
uk: Чи є тестовим платіж

en: The time when the payment was authorized.
uk: Час, коли платіж було авторизовано.

en: Authorization expires
uk: Авторизація спливає

en: The time when the payment authorization expires.
uk: Час, коли спливає авторизація платежа.

en: The time when the payment was captured.
uk: Час, коли платіж було зафіксовано.

en: payment gateway
uk: шлюз оплати

en: payment gateways
uk: платіжні шлюзи

en: The payment method owner.
uk: Власник способу оплати.

en: The payment method remote ID.
uk: Віддалений ідентифікатор способу оплати.

en: Whether the payment method is reusable.
uk: Чи є спосіб оплати багаторазовим.

en: Whether this is the user's default payment method.
uk: Чи є цей спосіб оплати базовим для користувача.

en: The time when the payment method expires. 0 for never.
uk: Час закінчення терміну дії способу оплати. 0 - ніколи.

en: The time when the payment method was created.
uk: Час створення способу оплати.

en: The time when the payment method was last edited.
uk: Час останнього редагування способу оплати.

en: Payment saved.
uk: Платіж збережено.

en: Saved the %label payment gateway.
uk: Збережено платіжний шлюз %label.

en: %label saved to your payment methods.
uk: %label збережено до способів оплати.

en: Void payment
uk: Скасувати платіж

en: The last few digits of the credit card number
uk: Останні кілька цифр номера кредитної картки

en: You have entered an invalid CVV.
uk: Введено неприпустимий CVV.

en: Payment voided.
uk: Оплату скасовано.

en: Provides payment gateway examples.
uk: Забезпечує приклади шлюзів оплати.

en: Calculated price formatter settings
uk: Налаштування форматера обчисленої ціни

en: The three digit code, as defined by <a href=":url" target="_blank">ISO 4217</a>.
uk: Тризначний код, що визначений <a href=":url" target="_blank">ISO 4217</a>.

en: Inject product variation fields into the rendered product
uk: Вводити поля варіацій товару у генерований товар.

en: Whether to attempt to combine order items containing the same product variation
uk: Чи намагатися об'єднувати позиції замовлення, що містять однакову варіацію товару.

en: product attribute
uk: атрибут товару

en: product attributes
uk: атрибути товару

en: product attribute value
uk: значення атрибуту товару.

en: product attribute values
uk: значення атрибутів товарів

en: product types
uk: типи товарів

en: product variation
uk: варіація товару

en: product variations
uk: варіації товару

en: product variation types
uk: типи варіацій товару

en: Enable attribute value translation
uk: Увімкнути переклад значення атрибуту

en: Inject product variation fields into the rendered product.
uk: Вводити поля варіацій товару у генерований товар.

en: Combine order items containing the same product variation.
uk: Об'єднувати позиції замовлення, що містять однакову варіацію товару.

en: The order item type, referenced product variation, and data from fields exposed on the Add to Cart form must all match to combine.
uk: Для об'єднання мають збігатися тип позиції замовлення, варіація товару за посиланням та дані з полів, що є розкритими для вибору на формі "Додати у кошик"

en: Do not combine order items containing the same product variation.
uk: Не об'єднувати позиції замовлення, що містять однакову варіацію товару.

en: Display the following attributes
uk: Відображати наступні атрибути

en: Attribute value display mode
uk: Режим відображення значення атрибуту

en: Displaying the following attributes: @attributes
uk: Показ наступних атрибутів: @attributes

en: Attribute value display mode: @mode
uk: Режим відображення значення атрибуту: @mode

en: Product attributes overview
uk: Огляд атрибутів товарі

en: Stores configuration for a plugin.
uk: Зберігає конфігурацію для плаґіна.

en: Promotion offer
uk: Промо-пропозиція

en: Stores remote IDs.
uk: Зберігає віддалені ідентифікатори.

en: Plugin select
uk: Список вибору плагінів

en: Add to Cart Form
uk: Форма "Додати у кошик"

en: order_items: Order Item
uk: order_items: Позиція замовлення

en: Checkout Order Summary
uk: Підсумок оформлення замовлення

en: Display a set of order items in a table.
uk: Відображати набір позицій замовлень в таблиці.

en: Order item types
uk: Типи позицій замовлення

en: number from @field_name
uk: Номер з поля @field_name

en: Product variation title widget settings
uk: Налаштування віджета заголовку варіації товару

en: Product variation title
uk: Заголовок варіації товару

en: Manage own payment methods
uk: Керування власними способами оплати

en: Current cart IDs
uk: Ідентифікатори поточних кошиків

en: Send a copy of the receipt to this email:
uk: Надішліть копію квитанції на цю електронну адресу:

en: Order Confirmation
uk: Підтвердження замовлення

en: Order #@number details:
uk: Подробиці замовлення #@number

en: Transaction mode: Authorize and capture
uk: Режим транзакції: авторизація та фіксація

en: Transaction mode: Authorize only
uk: Режим транзакції: лише авторизація

en: This setting is only respected if the chosen payment gateway supports authorizations.
uk: Цей налаштунок враховується лише тоді, коли вибраний шлюз оплати підтримує авторизацію.

en: No payment gateway selected.
uk: Жодного шлюзу оплати не вибрано.

en: Payment process
uk: Процес оплати

en: Order activity
uk: Дії по замовленню

en: Commerce Log
uk: Журнал Commerce

en: Provides activity logs for Commerce entities.
uk: Забезпечує журнали активності для сутностей модуля Commerce.

en: The user for the log.
uk: Користувач для журналу.

en: Log template ID
uk: Ідентифікатор шаблону журналу

en: Log category ID
uk: Ідентифікатор категорії журналу

en: We encountered an error processing your payment method. Please verify your details and try again.
uk: Під час обробки вашого способу оплати сталася помилка. Будь ласка, перевірьте свої дані та повторіть спробу.

en: We encountered an unexpected error processing your payment method. Please try again later.
uk: Під час обробки вашого способу оплати сталася помилка.. Будь ласка спробуйте пізніше.

en: Proceed to @gateway
uk: Перейти до шлюзу @gateway

en: Redirect method
uk: Метод переспрямування

en: Redirect via GET (302 header)
uk: Переспрямування через GET (заголовок 302)

en: %title must be higher than or equal to %min.
uk: %title повинен бути вищим або дорівнювати %min.

en: %title must be lower than or equal to %max.
uk: %title повинен бути нижчим або дорівнювати %max.

en: Price field settings
uk: Налаштування поля ціни

[ctx: Validation]
en: Currency
uk: Валюта

en: The currency %value is not valid.
uk: Валюта %value є недійсною.

en: The currency %value is not available.
uk: Валюта %value недоступна.

en: Remove coupon
uk: Видалити купон

en: The @trait trait is in conflict with the following traits: @conflict.
uk: Трейт @trait конфліктує з наступними трейтами: @conflict.

en: Plugin radios
uk: Радіокнопки плагінів

en: There are no @label yet.
uk: Ще немає @label.

en: Order summary
uk: Підсумок замовлення

en: The unique, machine-readable identifier for a coupon.
uk: Унікальний машинозчитний ідентифікатор для купона.

en: Whether the coupon is enabled.
uk: Чи увімкнений купон

en: Usage limits
uk: Ліміти використання

en: Add tax type
uk: Додати тип податку

en: Administer tax types
uk: Адміністрування типів податків

en: Round tax at the order item level
uk: Округлювати податок на рівні позицій замовлення

en: tax type
uk: тип податку

en: tax types
uk: типи податків

en: Used to identify the applied tax in order summaries.
uk: Використовується для ідентифікації заявленого податку в підсумку.

en: Sales taxes are not rounded at the order item level, while VAT-style taxes are rounded.
uk: Податки з продажу не округлюються на рівні позиції замовлення, тоді як податки схожі на ПДВ округлюються.

en: The tax type will be used if both the customer and the store belong to one of the territories.
uk: Тип податку буде використовуватися, якщо і споживач, і магазин знаходяться на одній із територій.

en: Add territory
uk: Додати територію

en: Please add at least one rate.
uk: Будь ласка, додайте щонайменше одну ставку.

en: Please add at least one territory.
uk: Будь ласка, додайте щонайменше одну територію.

en: Consumption tax
uk: Податок на споживання

en: The following VAT rates are provided:
uk: Наведені наступні ставки ПДВ:

en: Reduced
uk: Знижено

en: France (Corsica)
uk: Франція (Корсика)

en: Portugal (Madeira)
uk: Португалія (Мадейра)

en: Intra-Community Supply
uk: Поставки в межах співтовариства

en: The following tax rates are provided:
uk: Наведені наступні податкові ставки:

en: %type is used by 1 %entity on your site. You cannot remove this %entity_type until you have removed all of the %type %entities. | %type is used by @count %entities on your site. You cannot remove this %entity_type until you have removed all of the %type %entities.
uk[0]: Тип %type використовує 1 %entity сайту. Неможливо видалити цей тип сутності %entity_type поки не буде видалено всі %entities типу %type.
uk[1]: Тип %type використовує @count %entity сайту. Неможливо видалити цей тип сутності %entity_type поки не буде видалено всі %entities типу %type.
uk[2]: Тип %type використовує @count %entity сайту. Неможливо видалити цей тип сутності %entity_type поки не буде видалено всі %entities типу %type.

en: Order logs
uk: Журнали замовлень.

en: No log entries.
uk: Записи журналу відсутні.

en: Conditions widget settings
uk: Налаштування віджета умов

en: Allow decimal quantity
uk: Дозволити кількість десятковим знаком

en: Step: @step
uk: Крок: @step

en: Payment gateway mode
uk: Режим шлюзу оплати

en: The payment gateway mode.
uk: Режим шлюзу оплати.

en: The time when the payment expires.
uk: Час закінчення терміну дії платежу.

en: The time when the payment was completed.
uk: Час здійснення оплати.

en: The time when the payment expires. 0 for never.
uk: Час, через який платіж анульовується. 0 - ніколи.

en: There are no reusable payment methods available for the selected gateway.
uk: Немає доступних багаторазових способів оплати для обраного шлюзу.

en: We encountered an unexpected error processing your payment. Please try again later.
uk: Під час обробки вашого платежу сталася помилка. Будь ласка спробуйте пізніше.

en: Receive payment
uk: Отримати платіж

en: Allow multiple coupons
uk: Дозволити кілька купонів

en: Please provide a coupon code.
uk: Будь ласка, надайте код купона.

en: The provided coupon code is invalid.
uk: Наданий код купона є недійсним.

en: Allows multiple coupons: Yes
uk: Дозволити багаторазові купони: Так

en: Allows multiple coupons: No
uk: Дозволити багаторазові купони: Ні

en: Entity types: @entity_types
uk: Типи сутностей: @entity_types

en: Czechia
uk: Чехія

en: Administer and configure your Commerce store.
uk: Адміністрування та налаштування вашого магазину.

en: Configure your store settings and structure.
uk: Налаштувати ваш магазин та його структуру.

en: Hide if there's only one entity
uk: Сховати, якщо є лише одна сутність

en: Manage fields, Add to Cart forms, other form and display settings for your order items.
uk: Керуйте полями, формами Додати у кошик, іншими формами та налаштуваннями відображення для складових замовлень.

en: Configure your checkout forms.
uk: Налаштувати ваші форми закінчення покупок.

en: View: Not used
uk: Вид: Не використовується

en: Use a View to display the order summary
uk: Використати Вид для відображення підсумку замовлення

en: Overrides the checkout order summary template with the output of a View.
uk: Переписати шаблон підсумку замовлення при закінченні покупок на результат Виду.

en: Manage fields, form and display settings for your order items.
uk: Керування полями, формою та налаштуваннями відображення ваших позицій замовлення.

en: Configure the gateways you take payment through.
uk: Налаштування шлюзів через які здійснюється оплата.

en: Manage fields, form and display settings for your product variations.
uk: Керування полями, формою та налаштуванням відображення для ваших варіації товарів.

en: Define the taxes you collect.
uk: Визначити податки, що утримуються.

en: @number (Since @start_date)
uk: @number (З @start_date)

en: Only conditions matching the specified entity types will be displayed.
uk: Буде відображено лише умови, що відповідають вказаним типам об'єктів.

en: Hide if there's only one available entity.
uk: Сховати, якщо доступна лише одна сутність.

en: Hide if there's only one available entity
uk: Сховати, якщо доступна лише одна сутність

en: Empty cart button
uk: Кнопка для спустошення кошика

en: Adds a button for emptying the cart.
uk: Додати кнопку для спустошення кошика.

en: Your shopping cart has been emptied.
uk: Ваш кошик для покупок був спорожнений.

en: Are you sure you want to unlock the order %label?
uk: Ви дійсно бажаєте розблокувати замовлення %label?

en: The order %label has been unlocked.
uk: Замовлення %label було розблоковано.

en: Add custom currency
uk: Додати власну валюту

en: Saved the %label coupon.
uk: Збережено купон %label

en: Save and add coupons
uk: Зберегти та додати купони

en: @entity added to <a href=":url">your cart</a>.
uk: @entity додано у <a href=":url">кошик</a>.

en: The field "%field" failed to render with the error of "%error".
uk: Поле "%field" не вдалося візуалізувати через помилку "%error".

en: Commerce requires the BC Math PHP extension.
uk: Комерція вимагає розширення PHP BC Math.

en: Provide a password for the new account.
uk: Введіть пароль для нового облікового запису.

en: Guest registration after checkout
uk: Реєстрація гостей після оформлення замовлення

en: There are no order items yet.
uk: Складові замовлення поки відсутні.

[ctx: Commerce]
en: Stores
uk: Магазини

[ctx: Commerce]
en: store
uk: магазин

[ctx: Commerce]
en: stores
uk: магазини

[ctx: Commerce]
en: Store type
uk: Тип магазину

[ctx: Commerce]
en: Store types
uk: Типи магазинів

[ctx: Commerce]
en: store type
uk: тип магазину

[ctx: Commerce]
en: store types
uk: типи магазинів

en: Delete abandoned carts
uk: Видаляти покинуті кошики

en: Shopping cart expiration
uk: Термін придатності кошика

en: Relate each @entity with a @field_name field set to the @label.
uk: Пов'язати кожну сутність @entity з полем @field_name, налаштованим на @label.

en: @entity revision using @field_name
uk: Редакція сутності @entity з використанням поля @field_name

en: Relate each @entity revision with a @field_name field set to the @label.
uk: Пов'язати кожну редакцію сутності @entity з полем @field_name, налаштованим на @label.

en: There are no disabled @label.
uk: Немає вимкнених @label.
