Commerce Core (8.x-2.26) - en to cy translation catalogue (149 entries)

en: Title
cy: Pennawd

en: Body
cy: Corff

en: Status
cy: Statws

en: Prefix
cy: Rhagddodiad

en: Suffix
cy: Ôl-ddoddiadau

en: Delete
cy: Dileu

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Value
cy: Gwerth

en: Username
cy: Enw defnyddiwr

en: Email address
cy: Cyfeiriad e-bost

en: Item
cy: Eitem

en: Type
cy: Math

en: Author
cy: Awdur

en: Cancel
cy: Diddymu

en: Remove
cy: Symud

en: Description
cy: Disgrifiadau

en: Enable
cy: Galluogi

en: Disable
cy: Analluogi

en: Disabled
cy: Wedi ei analluogi

en: Enabled
cy: Wedi ei alluogi

en: Yes
cy: Ie

en: No
cy: Na

en: Categories
cy: Categorïau

en: Version
cy: Fersiwn

en: Login
cy: Mewngofnodi

en: Edit
cy: Golygu

en: Date
cy: Dyddiad

en: Search
cy: Chwilio

en: Reset
cy: Ailosod

en: None
cy: Dim

en: This action cannot be undone.
cy: Ni ellir dad-wneud y weithred yma.

en: Number
cy: Rhif

en: Message
cy: Neges

en: Password
cy: Cyfrinair

en: Country
cy: Gwlad

en: Weight
cy: Pwysau

en: Category
cy: Categori

en: Settings
cy: Gosodiadau

en: Name
cy: Enw

en: Save
cy: Cadw

en: Default
cy: Diofyn

en: Update
cy: Diweddaru

en: Time
cy: Amser

en: Add
cy: Ychwanegu

en: View
cy: Gweld

en: Format
cy: Fformat

en: Updated
cy: Newidwyd

en: Timestamp
cy: Amsernod

en: Total
cy: Cyfanswm

en: Unknown
cy: Anhysbys

en: User
cy: Defnyddiwr

en: Continue
cy: Parhau

en: Error
cy: Gwall

en: Options
cy: Dewisiadau

en: Created
cy: Wedi ei greu

en: Create
cy: Creu

en: All
cy: I gyd

en: Year
cy: Blwyddyn

en: Date format
cy: Fformat dyddiad

en: Block
cy: Bloc

en: Page
cy: Tudalen

en: Never
cy: Byth

en: Custom
cy: Addasu

en: Roles
cy: Swyddogaethau

en: Comment
cy: Sylw

en: Published
cy: Wedi ei gyhoeddi

en: Filter
cy: Hidlydd

en: Mode
cy: Modd

en: Month
cy: Mis

en: Price
cy: Pris

en: Unlimited
cy: Diderfyn

en: Address
cy: Cyfeiriad

en: Code
cy: côd

en: Payment
cy: Taliad

en: Poland
cy: Gwlad Pwyl

en: Portugal
cy: Portiwgal

en: Day
cy: Dyddiad

en: Events
cy: Digwyddiadau

en: Configuration
cy: Ffurfweddiad

en: Other
cy: Arall

en: Role
cy: Swyddogaeth

en: Log in
cy: Mewngofnodi

en: Online
cy: Ar-lein

en: Checkout
cy: Ymlaen i dalu

en: Expose
cy: Amlygu

en: Operator
cy: Gweithredydd

en: Order
cy: Trefn

en: Plain
cy: Plaen

en: Germany
cy: yr Almaen

en: Sort by
cy: Dosbarthu drwy

en: Austria
cy: Awstria

en: Belgium
cy: Gwlad Belg

en: Bulgaria
cy: Bwlgaria

en: Denmark
cy: Denmarc

en: Finland
cy: y Ffindir

en: France
cy: Ffrainc

en: Greece
cy: Groeg

en: Hungary
cy: Hwngari

en: Ireland
cy: Iwerddon

en: Italy
cy: yr Eidal

en: Luxembourg
cy: Lwcsembwrg

en: Netherlands
cy: yr Iseldiroedd

en: Norway
cy: Norwy

en: Slovakia
cy: Slofacia

en: Slovenia
cy: Slofenia

en: Spain
cy: Sbaen

en: Switzerland
cy: y Swisdir

en: United Kingdom
cy: Deyrnas Unedig

en: Authoring information
cy: Awduro gwybodaeth

en: ‹ previous
cy: < blaenorol

en: next ›
cy: nesaf >

en: Hour
cy: Awr

en: Minute
cy: Munud

en: Select list
cy: Dewis rhestr

en: Greater than
cy: Yn fwy na

en: Less than
cy: Yn llai na

en: Shopping cart
cy: Basged Siopa

en: Cart
cy: Basged Siopa

en: Payment method
cy: Dull taliad

en: Products
cy: Nwyddau

en: Not published
cy: Heb ei gyhoeddi

en: The username %name has not been activated or is blocked.
cy: Nid yw'r enw defnyddiwr %name wedi ei awdurdodi neu wedi ei flocio.

en: Default value
cy: Gwerth rhagosod

en: Timezone
cy: Cylchfa Amser

en: Apply
cy: Ceisio

en: URL path settings
cy: Gosodiadau llwybr URL

en: « first
cy: Cyntaf

en: last »
cy: olaf >>

en: Offset
cy: Ongli

en: Account information
cy: Gwybodaeth y cyfrif

en: Billing information
cy: Manylion Anfonebu

en: Payment methods
cy: Dulliau talu

en: Credit card
cy: Cerdyn credyd

en: You have entered an invalid credit card number.
cy: Rydych wedi rhoi rhif cerdyn credyd gwallus.

en: Password field is required.
cy: Mae'r maes cyfrinair yn ofynnol.

en: Customer information
cy: Manylion cwsmer

en: Update cart
cy: Ail-brisio

en: Admin
cy: Gweinydd

en: Notify user of new account
cy: Hysbysu defnyddiwr o gyfrif newydd

en: Registration successful. You are now logged in.
cy: Cofrestriad yn llwyddiannus. Rydych wedi mewngofnodi.

en: Total price
cy: Cyfanswm

en: Numeric
cy: Rhifol

en: Provide a password for the new account in both fields.
cy: Darparu cyfrinair ar gyfer y cyfrif newydd yn y ddau faes.

en: Items per page
cy: Eitemau pob tudalen

en: ‹‹
cy: <<

en: ››
cy: >>

en: Language settings
cy: Gosodiadau iaith

en: Reset to alphabetical
cy: Ailosod i fod yn nhrefn y wyddor

en: Coupon code
cy: Cod disgownt
