Commerce Core (8.x-2.29) - en to oc translation catalogue (192 entries)

en: Title
oc: Títol

en: Body
oc: Còs

en: Status
oc: Estatut

en: Suffix
oc: Sufix

en: Delete
oc: Suprimir

en: Operations
oc: Accions

en: Attribute
oc: Atribut

en: Value
oc: Valor

en: Username
oc: Nom d'utilizaire

en: Email address
oc: Adreça de corrièr electronic

en: Item
oc: Element

en: Type
oc: Tipe

en: Author
oc: Autor

en: List
oc: Listar

en: Cancel
oc: Anullar

en: Remove
oc: Levar

en: Description
oc: Descripcion

en: Log
oc: Jornal

en: Enable
oc: Activar

en: Disable
oc: Desactivar

en: Disabled
oc: Desactivat

en: Enabled
oc: Activat

en: Currency
oc: Devisa

en: Default currency
oc: Devisa per defaut

en: Quantity
oc: Quantitat

en: Yes
oc: Òc

en: No
oc: Non

en: Categories
oc: Categorias

en: Login
oc: Identificant

en: Edit
oc: Modificar

en: Date
oc: Data

en: Search
oc: Recercar

en: Reset
oc: Reïnicializar

en: None
oc: Pas cap

en: This action cannot be undone.
oc: Aquesta accion es irreversibla.

en: Test
oc: Testar

en: Number
oc: Nombre

en: Message
oc: Messatge

en: Password
oc: Senhal

en: Country
oc: País

en: Weight
oc: Pes

en: Category
oc: Categoria

en: Settings
oc: Paramètres

en: Name
oc: Nom

en: Label
oc: Etiqueta

en: Save
oc: Enregistrar

en: Default
oc: Per defaut

en: Summary
oc: Resumit

en: Update
oc: Metre a jorn

en: Time
oc: Ora

en: Add
oc: Apondre

en: View
oc: Veire

en: Length
oc: Longor

en: Updated
oc: Mes a jorn

en: Timestamp
oc: Orodatatge

en: ID
oc: Identificant (ID)

en: Unknown
oc: Desconegut

en: User
oc: Utilizaire

en: Continue
oc: Contunhar

en: Email
oc: Corrièr electronic

en: Options
oc: Opcions

en: Created
oc: Creat(ada)

en: Create
oc: Crear

en: All
oc: Tot

en: Year
oc: Annada

en: Date format
oc: Format de data

en: Block
oc: Blòt

en: Page
oc: Pagina

en: Never
oc: Pas jamai

en: Custom
oc: Personalizat

en: Roles
oc: Ròtles

en: Comment
oc: Comentari

en: Published
oc: Publicat

en: Filter
oc: Filtrar

en: URL alias
oc: Aliàs d'URL

en: Conditions
oc: Condicions

en: Mode
oc: Mòde

en: Month
oc: Mes

en: Amount
oc: Montant

en: Unlimited
oc: Illimitat

en: Address
oc: Adreça

en: State
oc: Estat

en: Code
oc: Còde

en: Owner
oc: Proprietari

en: Payment
oc: Pagament

en: Poland
oc: Polonha

en: Day
oc: Jorn

en: Events
oc: Eveniments

en: Start date
oc: Data de començament

en: End date
oc: Data de fin

en: Configuration
oc: Configuracion

en: Other
oc: Autre

en: Role
oc: Ròtle

en: Padding
oc: Emplenatge

en: Log in
oc: Se connectar

en: Online
oc: En linha

en: Order
oc: Òrdre

en: Plain
oc: Brut

en: Pattern
oc: Motiu

en: Visibility settings
oc: Paramètres de visibilitat

en: Germany
oc: Alemanha

en: Sort by
oc: Triar per

en: Austria
oc: Àustria

en: Belgium
oc: Belgica

en: Cyprus
oc: Chipre

en: Denmark
oc: Danemarc

en: Estonia
oc: Estònia

en: Finland
oc: Finlàndia

en: France
oc: França

en: Greece
oc: Grècia

en: Hungary
oc: Ongria

en: Ireland
oc: Irlanda

en: Italy
oc: Itàlia

en: Latvia
oc: Letònia

en: Lithuania
oc: Lituània

en: Netherlands
oc: Païses basses

en: Norway
oc: Norvègia

en: Slovakia
oc: Eslovaquia

en: Slovenia
oc: Eslovenia

en: Spain
oc: Espanha

en: Sweden
oc: Suècia

en: Switzerland
oc: Soïssa

en: United Kingdom
oc: Reialme Unit

en: Authoring information
oc: Informacions de publicacion

en: seconds
oc: segondas

en: message
oc: messatge

en: Countries
oc: Païses

en: API key
oc: Clau API

en: ‹ previous
oc: ‹ precedent

en: next ›
oc: seguent ›

en: Display name
oc: Nom de l'afichatge

en: Activity
oc: Activitat

en: Hour
oc: Ora

en: Minute
oc: Minuta

en: Select list
oc: Lista de seleccion

en: Workflow
oc: Flux de trabalhs

en: Greater than
oc: Superior

en: Less than
oc: Inferior

en: Unit
oc: Unitat

en: Sidebar
oc: Barra laterala

en: Cart
oc: Carta

en: Coupons
oc: Copons

en: Product
oc: Produit

en: Subtotal
oc: Sostotal

en: Changed
oc: Modificat

en: Standard
oc: Estandard

en: Not published
oc: Pas publicat

en: The username %name has not been activated or is blocked.
oc: Lo nom d'utilizaire %name es pas estat activat o es blocat.

en: Unpublished
oc: Pas publicat

en: Default value
oc: Valor per defaut

en: Timezone
oc: Fus orari

en: Apply
oc: Aplicar

en: Croatia
oc: Croàcia

en: URL path settings
oc: Paramètres dels camins d'URL

en: Services
oc: Servicis

en: Unavailable
oc: Indisponible

en: Usage
oc: Utilizacion

en: « first
oc: « primièr

en: last »
oc: darrièr »

en: Add comment
oc: Apondre un comentari

en: Offset
oc: Decalatge

en: Locked
oc: Verrolhat

en: Account information
oc: Informacions del compte

en: Data
oc: Donadas

en: - Select -
oc: - Seleccionar -

en: Entity type
oc: Tipe d'entitat

en: Generate
oc: Generar

en: Password field is required.
oc: Lo camp senhal es obligatòri.

en: IP address
oc: Adreça IP

en: Bundles
oc: Paquets

en: Bundle
oc: Paquet

en: Notify user of new account
oc: Notificar a l'utilizaire la creacion de son compte novèl

en: Current user
oc: Utilizaire actual

en: Registration successful. You are now logged in.
oc: Enregistrament efectuat. Ara, sètz identificat.

en: Provide a password for the new account in both fields.
oc: Proporcioneu un senhal pel novèl compte en los dos camps.

en: Items per page
oc: Elements per pagina

en: Language settings
oc: Paramètres lingüistics

en: - All -
oc: - Tot -

en: Machine-readable name
oc: Nom sistèma

en: Reset to alphabetical
oc: Restablir l'òrdre alfabetic

en: Greater than or equal to
oc: Superior o egal a

en: Less than or equal to
oc: Inferior o egal a

en: Entities
oc: Entitats

en: Not restricted
oc: Pas restreint

en: @count item | @count items
oc[0]: @count element
oc[1]: @count elements

en: View mode
oc: Mòde de visualizacion

en: Weight for @title
oc: Pes de @title

en: Master
oc: Maître

en: @group (historical data)
oc: @group (donadas istorics)

en: View: @view
oc: Vista : @view

en: Invalid type specified.
oc: Tipe especificat invalid.

en: Hotel
oc: Ostalariá
