Drupal Commerce (8.x-2.3) - en to jv translation catalogue (114 entries)

en: Title
jv: Judul

en: Body
jv: Isi

en: Delete
jv: Busak

en: Operations
jv: Operasi

en: Value
jv: Biji

en: Username
jv: Jeneng Panganggo

en: Email address
jv: Alamat Email

en: Type
jv: Tipe

en: Author
jv: Penulis

en: List
jv: Daftar

en: Cancel
jv: Batal

en: Remove
jv: Buwang

en: Description
jv: Katrangan

en: Disabled
jv: Mati

en: Enabled
jv: Urip

en: Yes
jv: Ya

en: No
jv: Ora

en: Edit
jv: Sunting

en: Date
jv: Tanggal

en: Search
jv: Goléki

en: Reset
jv: Baléknā

en: None
jv: Nihil

en: This action cannot be undone.
jv: Aksi iki ora bisa dibaléknā.

en: Test
jv: Ujian

en: Number
jv: Angka

en: Message
jv: Pesen

en: Password
jv: Sandhi

en: Country
jv: Negara

en: Weight
jv: Urutan

en: Settings
jv: Sétingan

en: Name
jv: Jeneng

en: Label
jv: Judul

en: Save
jv: Simpen

en: Default
jv: Gawan

en: Summary
jv: Rangkuman

en: Update
jv: Dianyari

en: Time
jv: Wektu

en: Add
jv: Tambah

en: View
jv: Tampilan

en: Updated
jv: Wis anyar

en: User
jv: Panganggo

en: Continue
jv: Lanjutna

en: Options
jv: Opsi

en: Created
jv: Digawé

en: Create
jv: Gawé

en: All
jv: Kabèh

en: Active
jv: Aktif

en: Year
jv: Tahun

en: Block
jv: Blok

en: Page
jv: Kācā

en: Never
jv: Ora tahu

en: Custom
jv: Kostum

en: Roles
jv: Parāgā

en: Published
jv: Dipacak

en: Filter
jv: Saring

en: Month
jv: Wulan

en: Unlimited
jv: Ora ānā batesé

en: Desc
jv: Urut Mundur

en: Code
jv: Kode

en: Owner
jv: Sing duwé

en: Poland
jv: Polandia

en: Portugal
jv: Portugis

en: Configuration
jv: Pangaturan

en: Other
jv: Liyané

en: Role
jv: Parāgā

en: Order
jv: Urutan

en: Equals
jv: Padha karo

en: Visibility settings
jv: Sétingan sing diketokné

en: Germany
jv: Jerman

en: Czech Republic
jv: Republik Ceko

en: France
jv: Perancis

en: Greece
jv: Yunani

en: Hungary
jv: Hungaria

en: Ireland
jv: Irlandia

en: Italy
jv: Italia

en: Luxembourg
jv: Luksemburg

en: Netherlands
jv: Belanda

en: Norway
jv: Norwegia

en: Slovakia
jv: Slowakia

en: Spain
jv: Spanyol

en: Sweden
jv: Swedia

en: Switzerland
jv: Swiss

en: United Kingdom
jv: Inggris

en: Authoring information
jv: Katrangan panulisan

en: ‹ previous
jv: ‹ sakdurungé

en: next ›
jv: sakwisé ›

en: Select list
jv: Daftar pilih

en: Workflow
jv: Alur kerja

en: Greater than
jv: Luwih sākā

en: Less than
jv: Kurang sākā

en: Standard
jv: Standar

en: Not published
jv: Ora dipacak

en: The username %name has not been activated or is blocked.
jv: Jeneng pangganggo %name ora aktif utāwā uwis ditolak.

en: Default value
jv: Biji gawan

en: Croatia
jv: Kroasia

en: URL path settings
jv: Sétingan URL path

en: « first
jv: « pertama

en: last »
jv: terakhir »

en: Machine name
jv: Jeneng mesin

en: Locked
jv: Dikunci

en: - Select -
jv: - Pilih -

en: Dates
jv: Tanggal

en: Password field is required.
jv: Field sandhi kudu diisi.

en: IP address
jv: Alamat IP

en: Current user
jv: Panganggo saiki

en: Provide a password for the new account in both fields.
jv: Sediaknā tembung sandhi kanggo akun anyar nang field keloroné.

en: Language settings
jv: Ngatur bāsā

en: - All -
jv: - Kabeh -

en: Machine-readable name
jv: Jeneng gampangé-mesin

en: Reset to alphabetical
jv: Baléknā marang urutan alfabet

en: Not restricted
jv: Ora aman

en: @count item | @count items
jv[0]: @count iji
jv[1]: @count iji

en: Weight for @title
jv: Bobot kanggo @title

en: Asc
jv: Urut Maju
