Commerce Core (8.x-2.32) - en to sv translation catalogue (352 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Forgot password?
sv: Glömt ditt lösenord?

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Attribute
sv: Egenskap

en: Value
sv: Värde

en: Username
sv: Användarnamn

en: Email address
sv: E-postadress

en: Item
sv: Artikel

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: List
sv: Lista

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Description
sv: Beskrivning

en: Log
sv: Logg

en: Enable
sv: Aktivera

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Currency
sv: Valuta

en: Default currency
sv: Förvald valuta

en: Quantity
sv: Antal

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Categories
sv: Kategorier

en: Login
sv: Logga in

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: None
sv: Ingen

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Number
sv: Tal

en: Message
sv: Meddelande

en: Password
sv: Lösenord

en: Country
sv: Land

en: Weight
sv: Vikt

en: Category
sv: Kategori

en: Settings
sv: Inställningar

en: Name
sv: Namn

en: Label
sv: Etikett

en: Save
sv: Spara

en: Default
sv: Förvald

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Update
sv: Uppdatera

en: Time
sv: Tid

en: Add
sv: Lägg till

en: View
sv: Visa

en: Length
sv: Längd

en: hidden
sv: dold

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: Total
sv: Totalt

en: Unknown
sv: Okänd

en: User
sv: Användare

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Email
sv: E-post

en: Error
sv: Fel

en: Options
sv: Alternativ

en: Created
sv: Skapad

en: Create
sv: Skapa

en: All
sv: Alla

en: Year
sv: År

en: Date format
sv: Datumformat

en: Page
sv: Sida

en: Never
sv: Aldrig

en: Roles
sv: Roller

en: Comment
sv: Kommentar

en: Published
sv: Publicerad

en: Filter
sv: Filtrera

en: URL alias
sv: URL-alias

en: Conditions
sv: Villkor

en: Mode
sv: Läge

en: N/A
sv: Inte tillgänglig

en: Month
sv: Månad

en: Price
sv: Pris

en: Customers
sv: Kunder

en: Customer
sv: Kund

en: Amount
sv: Belopp

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Add to cart
sv: Lägg till i varukorg

en: Address
sv: Adress

en: State
sv: Läge

en: Desc
sv: Fallande

en: Code
sv: Kod

en: Owner
sv: Ägare

en: Payment
sv: Betalning

en: Payments
sv: Betalningar

en: Store
sv: Butik

en: Poland
sv: Polen

en: Day
sv: Dag

en: Events
sv: Aktiviteter

en: Start date
sv: Startdatum

en: End date
sv: Slutdatum

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Other
sv: Övriga

en: SKU
sv: Artikelnummer

en: Attributes
sv: Egenskaper

en: Role
sv: Roll

en: Log in
sv: Logga in

en: Online
sv: Uppkopplad

en: Checkout
sv: Kassan

en: Provider
sv: Leverantör

en: Expose
sv: Exponera

en: Order
sv: Ordning

en: Equals
sv: Är lika med

en: Plain
sv: Enkel

en: Pattern
sv: Mönster

en: Expires
sv: Upphör att gälla

en: Visibility settings
sv: Inställningar för synlighet

en: Germany
sv: Tyskland

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Condition
sv: Villkor

en: Austria
sv: Österrike

en: Belgium
sv: Belgien

en: Bulgaria
sv: Bulgarien

en: Cyprus
sv: Cypern

en: Denmark
sv: Danmark

en: Estonia
sv: Estland

en: France
sv: Frankrike

en: Greece
sv: Grekland

en: Hungary
sv: Ungern

en: Ireland
sv: Irland

en: Italy
sv: Italien

en: Latvia
sv: Lettland

en: Lithuania
sv: Litauen

en: Luxembourg
sv: Luxemburg

en: Netherlands
sv: Nederländerna

en: Norway
sv: Norge

en: Romania
sv: Rumänien

en: Slovakia
sv: Slovakien

en: Slovenia
sv: Slovenien

en: Spain
sv: Spanien

en: Sweden
sv: Sverige

en: Switzerland
sv: Schweiz

en: United Kingdom
sv: Storbritannien

en: Authoring information
sv: Författarinformation

en: Create account
sv: Skapa konto

en: seconds
sv: sekunder

en: List price
sv: Listpris

en: message
sv: meddelande

en: Countries
sv: Länder

en: ‹ previous
sv: ‹ föregående

en: next ›
sv: nästa ›

en: Manual
sv: Manuell

en: Display name
sv: Visningsnamn

en: Activity
sv: Aktivitet

en: Hour
sv: Timma

en: Minute
sv: Minut

en: Select list
sv: Rullgardinsmeny

en: Workflow
sv: Arbetsflöde

en: Are you sure you want to delete %label?
sv: Är du säker på att du vill radera %label?

en: Greater than
sv: Större än

en: Less than
sv: Mindre än

en: Unit
sv: Enhet

en: Sidebar
sv: Sidospalt

en: Contact information
sv: Kontaktinformation

en: Tax rate
sv: Skattesats

en: Product type
sv: Typ av vara

en: Plugin
sv: Insticksprogram

en: Duplicate
sv: Dubblett

en: Shopping cart
sv: Varukorg

en: Cart
sv: Varukorg

en: Discount
sv: Rabatt

en: Display label
sv: Etikett för visning

en: Product
sv: Vara

en: Subtotal
sv: Delsumma

en: Billing address
sv: Faktureringsadress

en: Shipping address
sv: Leveransadress

en: Payment method
sv: Betalningsmetod

en: Changed
sv: Ändrad

en: Completed
sv: Slutförd

en: Refund
sv: Återbetalning

en: Products
sv: Varor

en: Product types
sv: Varutyper

en: Interval
sv: Intervall

en: Orders
sv: Beställningar

en: Not published
sv: Inte publicerad

en: Percentage
sv: Procent

en: The username %name has not been activated or is blocked.
sv: Användarnamnet %name har inte aktiverats eller är spärrat.

en: ‹ Previous
sv: ‹ Föregående

en: Next ›
sv: Nästa ›

en: Unpublished
sv: Ej publicerad

en: Review
sv: Granska

en: logs
sv: loggar

en: Complete
sv: Slutförd

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: Timezone
sv: Tidszon

en: Apply
sv: Applicera

en: log
sv: logg

en: Croatia
sv: Kroatien

en: Adjustment
sv: Justering

en: Order ID
sv: ID för beställning

en: URL path settings
sv: Inställningar för URL-alias

en: Services
sv: Tjänster

en: Unavailable
sv: Ej tillgänglig

en: Usage
sv: Användning

en: product
sv: vara

en: « first
sv: « första

en: last »
sv: sista »

en: Add address
sv: Lägg till adress

en: Quebec
sv: Québec

en: Add comment
sv: Lägg till kommentar

en: Offset
sv: Kompensera

en: Locked
sv: Låst

en: Account information
sv: Kontoinformation

en: Emails
sv: E-post

en: Billing information
sv: Betalningsinformation

en: Transaction mode
sv: Transaktionsläge

en: Go back
sv: Tillbaka

en: Zone
sv: Zon

en: - Select -
sv: - Välj -

en: Behavior
sv: Beteende

en: Set as default
sv: Ställ in som förvalt

en: Product information
sv: Information om vara

en: Regions
sv: Regioner

en: Step
sv: Steg

en: Currency code
sv: Valutakod

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: VAT
sv: Moms

en: Payment methods
sv: Betalningsmetoder

en: Credit card
sv: Kontokort

en: Dates
sv: Datum

en: Address book
sv: Adressbok

en: Generate
sv: Generera

en: Add variation
sv: Lägg till variation

en: Tax
sv: Skatt

en: Void
sv: Förfallen

en: You have entered an invalid credit card number.
sv: Du har angivit ett ogiltigt kontokortsnummer.

en: Card type
sv: Korttyp

en: Card number
sv: Kortnummer

en: Payment gateways
sv: Gateways för betalningar

en: All the address information matched.
sv: All adressinformation stämde överens.

en: Part of the address information matched.
sv: Delar av adressinformationen stämde överens.

en: The merchant did not provide AVS information. Not processed.
sv: Försäljaren gav inte AVS information. Behandlades inte.

en: Address not checked, or acquirer had no response. Service not available.
sv: Adressen är inte kontrollerad, eller så fick förvärvaren inget svar. Tjänsten ej tillgänglig.

en: Password field is required.
sv: Lösenordsfältet är obligatoriskt.

en: Adjustments
sv: Justeringar

en: Radio buttons
sv: Envalsknappar

en: Cart block
sv: Varukorgsblock

en: Checkout settings
sv: Inställningar för kassan

en: Customer information
sv: Kundinformation

en: Update cart
sv: Uppdatera varukorgen

en: Add product
sv: Lägg till vara

en: Order settings
sv: Inställningar för beställning

en: Select an address
sv: Välj en adress

en: products
sv: varor

en: Admin
sv: Administrera

en: IP address
sv: IP-adress

en: Bundles
sv: Paket

en: Bundle
sv: Hopsamling

en: No products available.
sv: Inga varor tillgängliga.

en: Notify user of new account
sv: Skicka meddelande om det nya kontot till användaren

en: Current user
sv: Nuvarande användare

en: Order total
sv: Total beställning

en: Registration successful. You are now logged in.
sv: Registreringen lyckades. Du är nu inloggad.

en: Add to cart form
sv: Formulär för Lägg till i varukorg

en: The product title.
sv: Varans titel.

en: Total price
sv: Totalt pris

en: Numeric
sv: Numerisk

en: Payment information
sv: Betalningsinformation

en: Provide a password for the new account in both fields.
sv: Ange ett lösenord för det nya kontot i båda fälten.

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: Placeholder
sv: Platshållare

en: Language settings
sv: Språkinställningar

en: - All -
sv: - Alla -

en: Machine-readable name
sv: Maskinläsbart namn

en: Payment Method
sv: Betalningssätt

en: Reset to alphabetical
sv: Återställ till alfabetisk

en: Reorder
sv: Omorganisera

en: « First
sv: « Första

en: Last »
sv: Sista »

en: Less than or equal to
sv: Mindre än eller lika med

en: currency
sv: valuta

en: No orders available.
sv: Inga beställningar tillgängliga.

en: %title must be a number.
sv: %title måste vara ett nummer.

en: Allowed roles
sv: Tillåtna roller

en: Entities
sv: Objekt

en: Not restricted
sv: Ej begränsad

en: Shipping Information
sv: Leveransinformation

en: Product attributes
sv: Egenskaper för vara

en: @count item | @count items
sv[0]: @count inlägg
sv[1]: @count inlägg

en: Unlock
sv: Lås upp

en: Payment instructions
sv: Instruktioner för betalning

en: View own orders
sv: Visa egna beställningar

en: visible
sv: synlig

en: Pane
sv: Ruta

en: Confirm email
sv: Bekräfta e-post

en: Reusable
sv: Återanvändbar

en: Your shopping cart is empty.
sv: Din varukorg är tom.

en: Add some items to your cart and then try checking out.
sv: Lägg till några artiklar i din varukorg och försök sedan gå till kassan.

en: Your shopping cart has been updated.
sv: Din varukorg har uppdaterats.

en: Complete a purchase through the checkout form.
sv: Slutför en beställning genom beställningsformuläret.

en: Completion message
sv: Meddelande vid slutförande

en: Customer profile
sv: Kundprofil

en: Unit price
sv: Enhetspris

en: Order number
sv: Beställningsnummer

en: The order number displayed to the customer.
sv: Beställningsnumret som visas för kunden.

en: Order saved.
sv: Beställning sparad.

en: Add product type
sv: Lägg till varutyp

en: View mode
sv: Visningsläge

en: Weight for @title
sv: Vikt för @title

en: Authorize only
sv: Tillåt endast

en: Authorize and capture
sv: Tillåt och samla in

en: Asc
sv: Stigande

en: Panes
sv: Rutor

en: You have not placed any orders with us yet.
sv: Du har inte gjort några beställningar hos oss ännu.

en: Tax rates
sv: Skattesatser

en: Tax types
sv: Skattetyper

en: Master
sv: Huvud

en: @group (historical data)
sv: @group (historisk data)

en: Label display
sv: Visningsetikett

en: View: @view
sv: Vy: @view

en: Shipping information
sv: Leveransinformation

en: Entity types
sv: Entitetstyp

en: Email field is required.
sv: Fältet e-post är obligatoriskt.

en: Administer @type
sv: Administrera @type

en: Fixed amount
sv: Fast belopp

en: Reduce
sv: Reducera

en: @entity types
sv: Typer för @entity

en: - No value -
sv: - Inget värde -

en: Territory
sv: Territorium

en: Territories
sv: Territorium

en: Edit %label
sv: Redigera %label

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
sv: Välj ett format för visning av datumet. Se till att ställa in ett lämpligt format för fältet. Det vill säga utelämna tid för ett fält som bara har ett datum.

en: With selection
sv: Med urval

en: Last saved
sv: Senast sparad

en: Not saved yet
sv: Inte sparad ännu

en: %name: may not be longer than @max characters.
sv: %name: får inte vara längre än @max tecken.

en: Plugin ID
sv: ID-nummer för plugin

[ctx: Plural]
en: Disabled
sv: Ej aktiverade

en: @entity using @field_name
sv: @entity använder @field_name

en: Link to @entity_type_label
sv: Länka till @entity_type_label

en: Provide a view link to the @entity_type_label.
sv: Tillhandahåll en vylänk till @entity_type_label.

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
sv: Flera specialtecken är tillåtna, inklusive mellanslag, punkt (.), bindestreck (-), apostrof ('), understreck (_) och @-tecknet.

en: Too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. Try again later or <a href=":url">request a new password</a>.
sv: För många försök att logga in från din IP-adress har misslyckats. Denna IP-adress är tillfälligt spärrad. Försök igen senare eller <a href=":url">begär ett nytt lösenord</a>.

en: Delete %label
sv: Radera %label

en: Order information
sv: Information om beställning

en: Carts
sv: Varukorgar

en: Pay and complete purchase
sv: Betala och slutför köpet

en: Continue to review
sv: Fortsätt att granska

en: Order #@number confirmed
sv: Orderbekräftelse för #@number

en: Order Confirmation
sv: Orderbekräftelse

en: Order #@number details:
sv: Detaljer för order #@number:

en: Payment process
sv: Betalningsprocess

en: There are no @label yet.
sv: Det finns ingen @label än.

en: Add territory
sv: Lägg till territorium

en: Please add at least one territory.
sv: Lägg till minst ett territorium.

en: Czechia
sv: Tjeckien

en: @entity added to <a href=":url">your cart</a>.
sv: @entity är tillagd i <a href=":url">din varukorg</a>.
