Commerce Core (8.x-2.32) - en to th translation catalogue (159 entries)

en: Title
th: หัวข้อ

en: Status
th: สถานะ

en: Forgot password?
th: ลืมรหัสผ่าน?

en: Prefix
th: คำนำหน้า

en: Suffix
th: คำต่อท้าย

en: Delete
th: ลบ

en: Attribute
th: คุณลักษณะ

en: Value
th: ค่า

en: Username
th: ชื่อผู้ใช้งาน

en: Email address
th: ที่อยู่อีเมล

en: Item
th: รายการ

en: Type
th: ประเภท

en: List
th: ดูลิสต์

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Remove
th: เอาออก

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Log
th: บันทึกข้อความ

en: Enable
th: เปิดใช้

en: Disable
th: ปิดใช้งาน

en: Disabled
th: ปิดการใช้งาน

en: Enabled
th: เปิดใช้งาน

en: Quantity
th: จำนวน

en: Yes
th: ใช่

en: No
th: ไม่

en: Categories
th: หมวดหมู่

en: Version
th: รุ่น

en: Login
th: เข้าสู่ระบบ

en: Edit
th: แก้ไข

en: Date
th: วันที่

en: Search
th: ค้นหา

en: None
th: ไม่มี

en: This action cannot be undone.
th: คำสั่งนี้เมื่อทำแล้วไม่สามารถย้อนได้

en: Test
th: นัดหมายเพื่อทดลองสินค้า

en: Message
th: ข้อความ

en: Password
th: รหัสผ่าน

en: Country
th: ประเทศ

en: Weight
th: น้ำหนัก

en: Category
th: หมวดหมู่

en: Settings
th: ตั้งค่า

en: Label
th: ป้ายชื่อ

en: Save
th: บันทึก

en: Update
th: ปรับปรุง

en: Time
th: เวลา

en: Add
th: เพิ่ม

en: View
th: ดู

en: Format
th: รูปแบบ

en: hidden
th: ซ่อน

en: Timestamp
th: ระบุเวลา

en: Total
th: ทั้งหมด

en: ID
th: ไอดี

en: Unknown
th: ไม่รู้

en: Continue
th: ดำเนินการต่อ

en: Email
th: อีเมล

en: Error
th: ผิดพลาด

en: Options
th: ตัวเลือก

en: Created
th: สร้างเมื่อ

en: Create
th: สร้าง

en: All
th: ทั้งหมด

en: Year
th: ปี

en: Date format
th: รูปแบบวันที่

en: Never
th: ไม่เคย

en: URL alias
th: เป็นการกำหนด URL เฉพาะให้กับธีม

en: Mode
th: รูปแบบ

en: N/A
th: ไม่มี

en: Month
th: เดือน

en: Price
th: ราคา

en: Customer
th: ลูกค้า

en: Unlimited
th: ไม่จำกัด

en: Add to cart
th: หยิบใส่ตะกร้า

en: Address
th: ที่อยู่

en: State
th: รัฐ

en: Code
th: รหัส

en: Owner
th: เจ้าของ

en: Payment
th: เงื่อนไขชำระเงิน

en: Payments
th: การชำระเงิน

en: Store
th: ร้านค้า

en: Day
th: วัน

en: Start date
th: วันที่เริ่มต้น

en: End date
th: วันที่สิ้นสุด

en: Configuration
th: กำหนดค่า

en: Other
th: อื่นๆ

en: Log in
th: เข้าสู่ระบบ

en: Online
th: ออนไลน์

en: Provider
th: ผู้ให้บริการ

en: Operator
th: ผู้ประกอบการ

en: Order
th: เรียงตาม

en: Pattern
th: รูปแบบของ

en: Visibility settings
th: ตั้งค่าการแสดงผล

en: Condition
th: เงื่อนไข

en: Authoring information
th: ข้อมูลผู้เขียน

en: Countries
th: ประเทศ

en: Expired
th: หมดอายุ

en: Display name
th: ชื่อที่แสดง

en: Hour
th: ชั่วโมง

en: Select list
th: รายการที่เลือก

en: Workflow
th: ขั้นตอนการทำงาน

en: Greater than
th: มากกว่า

en: Less than
th: น้อยกว่า

en: Unit
th: หน่วย

en: Promotion
th: โปรโมชั่น

en: Duplicate
th: การทำซ้ำ

en: Cart
th: ตะกร้า

en: Changed
th: เปลี่ยน

en: Completed
th: เรียบร้อยแล้ว

en: Products
th: รูปสินค้า

en: Standard
th: มาตรฐาน

en: Not published
th: ไม่ได้ตีพิมพ์

en: The username %name has not been activated or is blocked.
th: ผู้ใช้ %name ยังไม่ถูกอนุญาตให้ใช้งาน หรือถูกบล็อคอยู่

en: ‹ Previous
th: ‹ previous

en: Next ›
th: next ›

en: Complete
th: เสร็จ

en: Timezone
th: เขตเวลา

en: URL path settings
th: การตั้งค่าพาธสำหรับ URL

en: British Columbia
th: บริติชโคลัมเบีย

en: Manitoba
th: แมนิโทบา

en: New Brunswick
th: นิวบรันสวิก

en: Nova Scotia
th: โนวาสโกเชีย

en: Ontario
th: ออนแทรีโอ

en: Prince Edward Island
th: ปรินซ์เอดเวิร์ดไอแลนด์

en: Quebec
th: ควิเบก

en: Saskatchewan
th: ซัสแคตเชวัน

en: Locked
th: ถูกล็อค

en: Account information
th: ข้อมูลทั่วไปของผู้ใช้

en: Data
th: ข้อมูล

en: Emails
th: อีเมล

en: Billing information
th: ข้อมูลใบเสร็จ

en: Contact email
th: อีเมลผู้ติดต่อ

en: - Select -
th: - เลือกรายการ -

en: Set as default
th: ตั้งเป็นค่าเริ่มต้น

en: Customer ID
th: รหัสลูกค้า

en: Credit card
th: บัตรเครดิต

en: You have entered an invalid credit card number.
th: คุณใส่หมายเลขบัตรเครดิตไม่ถูกต้อง

en: Card type
th: ชนิดบัตร

en: Card number
th: หมายเลขบัตร

en: Password field is required.
th: จำเป็นต้องกรอกรหัสผ่าน

en: IP address
th: ที่อยู IP

en: Bundle
th: กลุ่ม

en: Notify user of new account
th: แจ้งเตือนผู้ใช้เกี่ยวกับบัญชีผู้ใช้ใหม่

en: Current user
th: ผู้ใช้ปัจจุบัน

en: Order total
th: รวมทั้งหมด

en: Provide a password for the new account in both fields.
th: กรุณากรอกรหัสผ่านของบัญชีใหม่ทั้งสองช่อง

en: Language settings
th: ตั้งค่าภาษา

en: Machine-readable name
th: ชื่อสำหรับอ้างอิง

en: Payment Method
th: วิธีการชําระเงิน

en: Billing
th: ค่า Billing

en: « First
th: « first

en: Last »
th: last »

en: Not restricted
th: ไม่จำกัด

en: View mode
th: โหมดของวิว

en: Newfoundland
th: นิวฟันด์แลนด์

en: Weight for @title
th: ลำดับความสำคัญของ  %title

en: @group (historical data)
th: @group(ข้อมูลย้อนหลัง)

en: @entity types
th: ประเภท @entity

en: Last saved
th: บันทึกล่าสุด

en: Not saved yet
th: ยังไม่ได้บันทึกไว้

en: %name: may not be longer than @max characters.
th: %name: อาจไม่เกิน @max characters.

[ctx: Plural]
en: Disabled
th: ปิดการใช้งาน

en: Link to @entity_type_label
th: เชื่มต่อไป @entity_type_label

en: Provide a view link to the @entity_type_label.
th: มีการเชื่อมโยงมุมมองไป @entity_type_label
