Drupal Commerce (8.x-2.4) - en to cs translation catalogue (276 entries)

en: Title
cs: Nadpis

en: Status
cs: Stav

en: Forgot password?
cs: Zapomněli jste heslo?

en: Delete
cs: Smazat

en: Operations
cs: Operace

en: Attribute
cs: Atribut

en: Value
cs: Hodnota

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Email address
cs: E-mail

en: Type
cs: Typ

en: Author
cs: Autor

en: List
cs: Seznam

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Remove
cs: Odstranit

en: Description
cs: Popis

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Currency
cs: Měna

en: Default currency
cs: Výchozí měna

en: Quantity
cs: Množství

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Login
cs: Přihlásit se

en: Edit
cs: Upravit

en: Search
cs: Hledat

en: None
cs: Žádné

en: This action cannot be undone.
cs: Tuto akci nelze vrátit.

en: Number
cs: Číslo

en: Password
cs: Heslo

en: Country
cs: Země

en: Weight
cs: Váha

en: Settings
cs: Nastavení

en: Name
cs: Jméno

en: Label
cs: Popisek

en: Save
cs: Uložit

en: Default
cs: Výchozí

en: Summary
cs: Souhrn

en: Update
cs: Aktualizovat

en: Time
cs: Čas

en: Add
cs: Přidat

en: View
cs: Zobrazit

en: hidden
cs: skryto

en: Updated
cs: Aktualizováno

en: Total
cs: Celkem

en: User
cs: Uživatel

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Email
cs: E-mail

en: Options
cs: Možnosti

en: Created
cs: Vytvořeno

en: Create
cs: Vytvořit

en: Active
cs: Aktivní

en: Year
cs: Rok

en: Page
cs: Stránka

en: Never
cs: Nikdy

en: Custom
cs: Vlastní

en: Roles
cs: Role

en: Published
cs: Zveřejněno

en: Filter
cs: Filtr

en: Conditions
cs: Podmínky

en: Mode
cs: Režim

en: Month
cs: Měsíc

en: Price
cs: Cena

en: Customer
cs: Zákazník

en: Amount
cs: Částka

en: Unlimited
cs: Neomezené

en: Add to cart
cs: Vložit do košíku

en: Address
cs: Adresa

en: State
cs: Stav

en: Desc
cs: Sestupně

en: Code
cs: Kód

en: Inactive
cs: Neaktivní

en: Owner
cs: Vlastník

en: Payment
cs: Platba

en: Payments
cs: Platby

en: Store
cs: Obchod

en: Poland
cs: Polsko

en: Portugal
cs: Portugalsko

en: Events
cs: Události

en: Start date
cs: Datum začátku

en: End date
cs: Datum konce

en: Configuration
cs: Nastavení

en: Other
cs: Jiné

en: SKU
cs: Kód zboží

en: Attributes
cs: Atributy

en: Log in
cs: Přihlásit se

en: Checkout
cs: Objednat

en: Provider
cs: Poskytovatel

en: Operator
cs: Operátor

en: Equals
cs: Je rovno

en: Plain
cs: Obyčejný

en: Expires
cs: Expiruje

en: Visibility settings
cs: Nastavení viditelnosti

en: Germany
cs: Německo

en: Sort by
cs: Řadit dle

en: Condition
cs: Podmínka

en: Austria
cs: Rakousko

en: Belgium
cs: Belgie

en: Bulgaria
cs: Bulharsko

en: Cyprus
cs: Kypr

en: Czech Republic
cs: Česká republika

en: Denmark
cs: Dánsko

en: Estonia
cs: Estonsko

en: Finland
cs: Finsko

en: France
cs: Francie

en: Greece
cs: Řecko

en: Hungary
cs: Maďarsko

en: Ireland
cs: Irsko

en: Italy
cs: Itálie

en: Latvia
cs: Lotyšsko

en: Lithuania
cs: Litva

en: Luxembourg
cs: Lucembursko

en: Netherlands
cs: Nizozemsko

en: Norway
cs: Norsko

en: Romania
cs: Rumunsko

en: Slovakia
cs: Slovensko

en: Slovenia
cs: Slovinsko

en: Spain
cs: Španělsko

en: Sweden
cs: Švédsko

en: Switzerland
cs: Švýcarsko

en: United Kingdom
cs: Spojené království

en: Authoring information
cs: Informace o autorovi

en: seconds
cs: sekund

en: ‹ previous
cs: ‹ předchozí

en: next ›
cs: následující ›

en: Expired
cs: Ukončena platnost

en: Display name
cs: Název zobrazení

en: Select list
cs: Seznam

en: Workflow
cs: Postup práce

en: Greater than
cs: Větší než

en: Less than
cs: Menší než

en: Tax rate
cs: Daňová sazba

en: Product type
cs: Typ produktu

en: Shopping cart
cs: Nákupní košík

en: Cart
cs: Nákupní košík

en: Coupon
cs: Kupón

en: Coupons
cs: Kupóny

en: Discount
cs: Sleva

en: Display label
cs: Zobrazit popisek

en: Product
cs: Produkt

en: Subtotal
cs: Mezisoučet

en: Billing address
cs: Fakturační adresa

en: Payment method
cs: Způsob platby

en: Changed
cs: Změněno

en: Completed
cs: Dokončené

en: Refund
cs: Refundace

en: Products
cs: Produkty

en: Product types
cs: Typy produktů

en: Orders
cs: Objednávky

en: Not published
cs: Skryto

en: Percentage
cs: Procenta

en: The username %name has not been activated or is blocked.
cs: Uživatelské jméno %name není aktivováno nebo je blokované.

en: Unpublished
cs: Skryto

en: Review
cs: Revize

en: Complete
cs: Dokončit

en: Default value
cs: Výchozí hodnota

en: Apply
cs: Použít

en: Croatia
cs: Chorvatsko

en: Adjustment
cs: Přizpůsobení

en: Order ID
cs: ID objednávky

en: URL path settings
cs: Nastavení URL

en: Services
cs: Služby

en: Usage
cs: Použití

en: product
cs: produkt

en: « first
cs: « první

en: last »
cs: poslední »

en: Offset
cs: Posun

en: Machine name
cs: Strojový název

en: Locked
cs: Uzamčeno

en: Emails
cs: Emaily

en: Billing information
cs: Fakturační údaje

en: Transaction mode
cs: Transakční režim

en: Transaction type
cs: Typ transakce

en: Go back
cs: Krok zpět

en: Zone
cs: Časová zóna

en: - Select -
cs: - Vyberte -

en: Currency code
cs: Kód měny

en: VAT
cs: DPH

en: Payment methods
cs: Způsoby platby

en: Capture
cs: Zachytit

en: Credit card
cs: Platební karta

en: Dates
cs: Data

en: Address book
cs: Adresář

en: Product variations
cs: Varianty produktu

en: Attribute name
cs: Jméno atributu

en: Tax
cs: Daň

en: Void
cs: Neplatný

en: You have entered an invalid credit card number.
cs: Bylo zadáno neplatné čislo kreditní karty.

en: Card type
cs: Typ karty

en: Card number
cs: Číslo karty

en: Payment gateways
cs: Platební brány

en: Password field is required.
cs: Heslo je vyžadováno.

en: Adjustments
cs: Přizpůsobení

en: Radio buttons
cs: Přepínací tlačítka

en: Cart block
cs: Blok košíku

en: Checkout settings
cs: Nastavení pokladny

en: Customer information
cs: Informace o zákazníkovi

en: Update cart
cs: Aktualizovat košík

en: Add product
cs: Přidat produkt

en: products
cs: produkty

en: IP address
cs: IP adresa

en: Billing Information
cs: Fakturační údaje

en: Current user
cs: Aktuální uživatel

en: Order total
cs: Objednávka celkem

en: Add to cart form
cs: Formulář "Přidat do košíku"

en: The product title.
cs: Název produktu.

en: Total price
cs: Celková cena

en: Payment information
cs: Platba

en: Provide a password for the new account in both fields.
cs: Zadejte do obou polí heslo nového účtu.

en: Items per page
cs: Položek na stránku

en: Placeholder
cs: Zástupný řetězec

en: Language settings
cs: Nastavení jazyka

en: - All -
cs: - Vše -

en: Machine-readable name
cs: Strojově čitelný název

en: Payment Method
cs: Způsob platby

en: Reset to alphabetical
cs: Vrátit do abecedního řazení

en: Remote ID
cs: Vzdálené ID

en: Authorized
cs: Autorizován

en: Coupon code
cs: Kód kupónu

en: Apply coupon
cs: Použít kupón

en: No orders available.
cs: Neexistují žádné objednávky.

en: Not restricted
cs: Není omezeno

en: Shipping Information
cs: Doručovací údaje

en: Customer Information
cs: Informace o zákazníkovi

en: @count item | @count items
cs[0]: @count položka
cs[1]: @count položky
cs[2]: @count položek

en: Unlock
cs: Odemknout

en: Payment instructions
cs: Instrukce pro platbu

en: Order type
cs: Typ objednávky

en: View own orders
cs: Zobrazit vlastní objednávky

en: Pane
cs: Panel

en: Your shopping cart is empty.
cs: Váš košík je prázdný.

en: Implements the shopping cart system and add to cart features.
cs: Implementuje systém nákupního košíku a funkci přidat do košíku.

en: Your shopping cart has been updated.
cs: Váš nákupní košík byl aktualizován.

en: Access checkout
cs: Přístup k pokladně

en: Complete a purchase through the checkout form.
cs: Kompletní nákup prostřednictvím formuláře pokladny.

en: Completion message
cs: Zpráva o dokončení

en: Unit price
cs: Jednotková cena

en: Order number
cs: Číslo objednávky

en: The order number displayed to the customer.
cs: Číslo objednávky zobrazené zákazníkovi.

en: Administer product types
cs: Spravovat typy produktů

en: Add product type
cs: Přidat typ zboží

en: View mode
cs: Režim zobrazení

en: Administer payments
cs: Spravovat platby

en: Payment failed at the payment server. Please review your information and try again.
cs: Platba selhala na platebním serveru. Zkontrolujte prosím Vaše údaje a zkuste to znovu.

en: Add payment
cs: Přidat platbu

en: Numeric code
cs: Číselný kód

en: Weight for @title
cs: Váha pro @title

en: Default quantity
cs: Výchozí množství

en: You have entered an expired credit card.
cs: Zadali jste platební kartu, která je po datu expirace.

en: Asc
cs: Vzestupně

en: Tax rates
cs: Daňové sazby

en: Tax types
cs: Typy daní

en: Master
cs: Nadřízené

en: Add coupon
cs: Přidat kupón

en: Label display
cs: Zobrazení popisku

en: Element type
cs: Typ elementu

en: Shipping information
cs: Doručovací údaje

en: You have entered a credit card number of an unsupported card type.
cs: Vyplnili jste číslo kreditní karty v nepodporovaném formátu.

en: Entity types
cs: Typy entit

en: Product attribute
cs: Atribut produktu

en: Empty cart
cs: Vyprázdnit košík

en: variations
cs: varianty

en: Reduce
cs: Omezit

en: Add product variation type
cs: Přidat typ varianty produktu

en: Last saved
cs: Naposledy uloženo

en: Not saved yet
cs: Zatím neuloženo

en: (this translation)
cs: (tento překlad)

en: Plugin ID
cs: ID pluginu

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
cs: Povolené speciální znaky: mezera, tečka (.), pomlčka (-), apostrof ('), podtržítko (_), zavináč (@).

en: Configuration for the Publish product action
cs: Nastavení pro akci "Zveřejnit produkt"

en: Configuration for the Unpublish product action
cs: Nastavení pro akci "Skrýt produkt"

en: The variation author.
cs: Autor varianty.

en: Publish new products of this type by default.
cs: Zveřejnit nové produkty tohoto typu jako výchozí nastavení.

en: Publish selected product
cs: Zveřejnit vybraný produkt

en: Unpublish selected product
cs: Skrýt vybraný produkt

en: Order information
cs: Shrnutí objednávky

en: product variations
cs: varianty produktu
