Drupal Commerce (8.x-2.4) - en to cy translation catalogue (121 entries)

en: Title
cy: Pennawd

en: Status
cy: Statws

en: Delete
cy: Dileu

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Value
cy: Gwerth

en: Username
cy: Enw defnyddiwr

en: Email address
cy: Cyfeiriad e-bost

en: Type
cy: Math

en: Author
cy: Awdur

en: List
cy: Rhestr

en: Cancel
cy: Diddymu

en: Remove
cy: Symud

en: Description
cy: Disgrifiadau

en: Disabled
cy: Wedi ei analluogi

en: Enabled
cy: Wedi ei alluogi

en: Yes
cy: Ie

en: No
cy: Na

en: Login
cy: Mewngofnodi

en: Edit
cy: Golygu

en: Search
cy: Chwilio

en: Reset
cy: Ailosod

en: None
cy: Dim

en: This action cannot be undone.
cy: Ni ellir dad-wneud y weithred yma.

en: Number
cy: Rhif

en: Password
cy: Cyfrinair

en: Country
cy: Gwlad

en: Weight
cy: Pwysau

en: Settings
cy: Gosodiadau

en: Name
cy: Enw

en: Save
cy: Cadw

en: Default
cy: Diofyn

en: Update
cy: Diweddaru

en: Time
cy: Amser

en: Add
cy: Ychwanegu

en: View
cy: Gweld

en: Updated
cy: Newidwyd

en: Total
cy: Cyfanswm

en: User
cy: Defnyddiwr

en: Continue
cy: Parhau

en: Options
cy: Dewisiadau

en: Created
cy: Wedi ei greu

en: Create
cy: Creu

en: Active
cy: Gweithredol

en: Year
cy: Blwyddyn

en: Page
cy: Tudalen

en: Never
cy: Byth

en: Custom
cy: Addasu

en: Roles
cy: Swyddogaethau

en: Published
cy: Wedi ei gyhoeddi

en: Filter
cy: Hidlydd

en: Mode
cy: Modd

en: Month
cy: Mis

en: Price
cy: Pris

en: Unlimited
cy: Diderfyn

en: Address
cy: Cyfeiriad

en: Code
cy: côd

en: Payment
cy: Taliad

en: Poland
cy: Gwlad Pwyl

en: Portugal
cy: Portiwgal

en: Events
cy: Digwyddiadau

en: Configuration
cy: Ffurfweddiad

en: Other
cy: Arall

en: Role
cy: Swyddogaeth

en: Log in
cy: Mewngofnodi

en: Checkout
cy: Ymlaen i dalu

en: Expose
cy: Amlygu

en: Operator
cy: Gweithredydd

en: Order
cy: Trefn

en: Plain
cy: Plaen

en: Germany
cy: yr Almaen

en: Sort by
cy: Dosbarthu drwy

en: Austria
cy: Awstria

en: Belgium
cy: Gwlad Belg

en: Bulgaria
cy: Bwlgaria

en: Czech Republic
cy: Gweriniaeth Tsiec

en: Denmark
cy: Denmarc

en: Finland
cy: y Ffindir

en: France
cy: Ffrainc

en: Greece
cy: Groeg

en: Hungary
cy: Hwngari

en: Ireland
cy: Iwerddon

en: Italy
cy: yr Eidal

en: Luxembourg
cy: Lwcsembwrg

en: Netherlands
cy: yr Iseldiroedd

en: Norway
cy: Norwy

en: Slovakia
cy: Slofacia

en: Slovenia
cy: Slofenia

en: Spain
cy: Sbaen

en: Switzerland
cy: y Swisdir

en: United Kingdom
cy: Deyrnas Unedig

en: Authoring information
cy: Awduro gwybodaeth

en: ‹ previous
cy: < blaenorol

en: next ›
cy: nesaf >

en: Select list
cy: Dewis rhestr

en: Greater than
cy: Yn fwy na

en: Less than
cy: Yn llai na

en: Shopping cart
cy: Basged Siopa

en: Cart
cy: Basged Siopa

en: Payment method
cy: Dull taliad

en: Products
cy: Nwyddau

en: Not published
cy: Heb ei gyhoeddi

en: The username %name has not been activated or is blocked.
cy: Nid yw'r enw defnyddiwr %name wedi ei awdurdodi neu wedi ei flocio.

en: Default value
cy: Gwerth rhagosod

en: Apply
cy: Ceisio

en: URL path settings
cy: Gosodiadau llwybr URL

en: « first
cy: Cyntaf

en: last »
cy: olaf >>

en: Offset
cy: Ongli

en: Billing information
cy: Manylion Anfonebu

en: Payment methods
cy: Dulliau talu

en: Credit card
cy: Cerdyn credyd

en: You have entered an invalid credit card number.
cy: Rydych wedi rhoi rhif cerdyn credyd gwallus.

en: Password field is required.
cy: Mae'r maes cyfrinair yn ofynnol.

en: Customer information
cy: Manylion cwsmer

en: Update cart
cy: Ail-brisio

en: Total price
cy: Cyfanswm

en: Provide a password for the new account in both fields.
cy: Darparu cyfrinair ar gyfer y cyfrif newydd yn y ddau faes.

en: Items per page
cy: Eitemau pob tudalen

en: Language settings
cy: Gosodiadau iaith

en: Reset to alphabetical
cy: Ailosod i fod yn nhrefn y wyddor

en: Coupon code
cy: Cod disgownt
