Commerce Funds (2.1.1) - en to de translation catalogue (91 entries)

en: Body
de: Textkörper

en: Next
de: Weiter

en: Approve
de: Bestätigen

en: Operations
de: Aktionen

en: Transactions
de: Transaktionen

en: Type
de: Typ

en: Subject
de: Betreff

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Description
de: Beschreibung

en: Currency
de: Währung

en: Requested
de: Angefordert

en: Edit
de: Bearbeiten

en: Date
de: Datum

en: Reset
de: Zurücksetzen

en: None
de: Keine

en: Country
de: Land

en: Label
de: Beschriftung

en: Notes
de: Hinweise

en: Total
de: Gesamt

en: User
de: Benutzer

en: Check
de: Überprüfen

en: User ID
de: Benutzer-ID

en: Created
de: Erstellt

en: All
de: Alle

en: To
de: An

en: From
de: Von

en: Global settings
de: Globale Einstellungen

en: Amount
de: Betrag

en: Address
de: Adresse

en: Desc
de: Absteigend

en: Owner
de: Eigentümer

en: Recipient
de: Empfänger

en: Payment
de: Zahlung

en: Method
de: Methode

en: Configuration
de: Konfiguration

en: Users
de: Benutzer

en: City
de: Stadt

en: Sort by
de: Sortieren nach

en: Approved
de: Bestätigt

en: Pending
de: Ausstehend

en: Declined
de: Abgelehnt

en: Due
de: fällig am

en: Transaction status
de: Transaktionsstatus

en: Transaction
de: Transaktion

en: Payment method
de: Zahlungsmethode

en: Balance
de: Kontostand

en: Completed
de: Abgeschlossen

en: Province
de: Provinz

en: Reason
de: Grund

en: Apply
de: Anwenden

en: Canceled
de: Abgebrochen

en: Requester
de: Anfragende Person

en: Request
de: Anforderung

en: Postal Code
de: Postleitzahl

en: Full Name
de: Vollständiger Name

en: Paypal
de: PayPal

en: Offset
de: Versatz

en: Fees
de: Gebühren

en: Fee
de: Gebühr

en: Billing information
de: Rechnungsinformation

en: Transaction type
de: Transaktions-Typ

en: About
de: Über

en: Conversions
de: Konvertierungen

en: Release
de: Veröffentlichung

en: Decline
de: Ablehnen

en: Available currencies
de: Verfügbare Währungen

en: Bank Name
de: Bankname

en: Total paid
de: Insgesamt gezahlt

en: All transactions
de: Alle Transaktionen

en: Commission
de: Provison

en: Starting
de: Start

en: Processed @current out of @total.
de: @current von @total verarbeitet

en: Items per page
de: Elemente pro Seite

en: - All -
de: - Alle -

en: Bank account
de: Bankkonto

en: Submit request
de: Anfrage abschicken

en: Address 2
de: Adresszeile 2

en: transactions
de: Transaktionen

en: transaction
de: Transaktion

en: Payment instructions
de: Zahlungsanweisungen

en: The currency of the transaction.
de: Die Währung der Transaktion.

en: Asc
de: Aufsteigend

en: Deposit
de: Einzahlung

en: An error occurred during processing
de: Bei der Verarbeitung ist ein Fehler aufgetreten

en: Issuer
de: Aussteller

en: order item
de: Bestellartikel

en: order items
de: Bestellartikel

en: If no currencies are selected, all currencies will be available.
de: Wenn keine Währungen ausgewählt sind, stehen alle Währungen zur Verfügung.

en: Your order number is @number.
de: Ihre Bestellnummer ist @number.

en: You can view your order on your account page when logged in.
de: Sie können Ihre Bestellung auf Ihrer Kontoseite einsehen, wenn Sie angemeldet sind.

en: Mails
de: E-Mails
