Commerce Invoice (8.x-2.0-rc3) - en to nl translation catalogue (110 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: Quantity
nl: Hoeveelheid

en: Download
nl: Downloaden

en: Date
nl: Datum

en: Number
nl: Getal

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: View
nl: Weergeven

en: Total
nl: Totaal

en: User
nl: Gebruiker

en: Created
nl: Aangemaakt

en: All
nl: Alle

en: days
nl: dagen

en: Page
nl: Pagina

en: Customer
nl: Klant

en: State
nl: Status

en: Desc
nl: Aflopend

en: Invoice
nl: Factuur

en: invoice
nl: factuur

en: Invoice settings
nl: Factuurinstellingen

en: Invoices
nl: Facturen

en: Store
nl: Winkel

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Default language
nl: Standaardtaal

en: Pay
nl: Betaal

en: Activity
nl: Activiteit

en: Subtotal
nl: Subtotaal

en: Payment method
nl: Betaalmethode

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Orders
nl: Bestellingen

en: Due date
nl: Vervaldag

en: ‹ Previous
nl: ‹ Vorige

en: Next ›
nl: Volgende ›

en: Apply
nl: Toepassen

en: Manage fields
nl: Velden beheren

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Data
nl: Gegevens

en: Emails
nl: E-mails

en: Billing information
nl: Factuurinformatie

en: Contact email
nl: Contact e-mail

en: Total paid
nl: Totaal betaald

en: Payment terms
nl: Betalingstermijnen

en: Invoice items
nl: Factuuritems

en: Invoice item
nl: Factuuritem

en: Invoice number
nl: Factuurnummer

en: Add invoice
nl: Voeg factuur toe

en: Adjustments
nl: Aanpassingen

en: Total price
nl: Totaalprijs

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: Language settings
nl: Taalinstellingen

en: - All -
nl: - Alle -

en: Invoice Total
nl: Factuurbedrag

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Footer text
nl: Voettekst

en: invoices
nl: facturen

en: Customer Information
nl: Klantinformatie

en: Manage display
nl: Weergave beheren

en: Private file system path
nl: Pad van het afgeschermde bestandssysteem

en: Unit price
nl: Eenheidsprijs

en: Asc
nl: Oplopend

en: Commerce (contrib)
nl: Commerce (bijgedragen)

en: Manage form display
nl: Formulierweergave beheren

en: Invoice PDF
nl: PDF-factuur

en: Invoice #@number
nl: Factuur #@number

en: Invoice date
nl: Factuurdatum

en: The total price of the invoice.
nl: Het totaalbedrag van de factuur.

en: The invoice date
nl: De factuurdatum

en: Failed:
nl: Mislukt:

en: Explanation of the language options is found on the <a href=":languages_list_page">languages list page</a>.
nl: Uitleg van de taalopties staat op de pagina <a href=":languages_list_page">Talen</a>.

en: Site's default language (@language)
nl: Standaardtaal van de site (@language)

en: The number of purchased units.
nl: Het aantal gekochte stuks.

en: The price of a single unit.
nl: De prijs per stuk.

en: A serialized array of additional data.
nl: Een geserialiseerde reeks van aanvullende gegevens.

en: Billing profile
nl: Betaalprofiel

en: Order item
nl: Bestelitem

en: The payment method.
nl: De betaalmethode.

en: Succeeded:
nl: Gelukt:

en: The customer.
nl: De klant.

en: There are no @label yet.
nl: Er zijn nog geen @label.

en: Invoice orders of this type
nl: Bestellingen van dit type factureren

en: Invoice type
nl: Factuurtype

en: Invoice when the order is placed
nl: Factureren bij het plaatsen van de bestelling

en: Add invoice type
nl: Factuurtype toevoegen

en: Invoice types
nl: Factuurtypen

en: Manage your invoices.
nl: Facturen beheren.

en: Manage fields, form and display settings for your invoices.
nl: Velden, formulier- en weergave-instellingen voor facturen beheren.

en: Administer invoice types
nl: Factuurtypen beheren

en: Maintain the types of invoices available and the fields that are associated with those types.
nl: De beschikbare factuurtypen en bijbehorende velden beheren.

en: The number pattern
nl: Het getalpatroon

en: Due days
nl: Termijn

en: The invoice number.
nl: Het factuurnummer.

en: The invoice items.
nl: De factuuritems.

en: The invoice state.
nl: De factuurstatus.

en: The date the invoice is due.
nl: De datum waarvoor de factuur betaald moet zijn.

en: The invoice item title.
nl: De titel van het factuuritem.

en: The total price of the invoice item.
nl: Het totaalbedrag van het factuuritem.

en: invoice item
nl: factuuritem

en: invoice items
nl: factuuritems

en: invoice type
nl: factuurtype

en: invoice types
nl: factuurtypen

en: The payment terms.
nl: De betalingstermijnen.

en: Billed to
nl: Gefactureerd aan

en: There are no invoice items yet.
nl: Er zijn nog geen factuuritems.

en: There are no invoices yet.
nl: Er zijn nog geen facturen.

en: The invoice PDF file.
nl: Het PDF-bestand van de factuur.

en: Invoice #@number:
nl: Factuur #@number:
