Commerce Migrate (4.0.1) - en to de translation catalogue (70 entries)

en: Title
de: Titel

en: Transaction ID
de: Transaktions-ID

en: Type
de: Typ

en: Description
de: Beschreibung

en: Language
de: Sprache

en: Currency
de: Währung

en: Cost
de: Kosten

en: Quantity
de: Anzahl

en: Message
de: Benachrichtigung

en: Weight
de: Gewichtung

en: Label
de: Beschriftung

en: Changes
de: Änderungen

en: Help
de: Hilfe

en: Node type
de: Inhaltstyp

en: Email
de: E-Mail

en: User ID
de: Benutzer-ID

en: Created
de: Erstellt

en: Module
de: Modul

en: Revision ID
de: Revisions-ID

en: Message type
de: Nachrichtentyp

en: Price
de: Preis

en: Product ID
de: Produkt-ID

en: Amount
de: Betrag

en: Owner
de: Eigentümer

en: Display title
de: Titel anzeigen

en: SKU
de: Artikelnummer (SKU)

en: Arguments
de: Argumente

en: Product title
de: Produkt Titel

en: Product count
de: Artikelmenge

en: Product name
de: Produktbezeichnung

en: Payment method
de: Zahlungsmethode

en: Changed
de: Geändert

en: Shippable
de: Lieferbar

en: Order ID
de: Bestellnummer

en: Currency Code
de: Währungscode

en: Attribute Name
de: Attributsname

en: Data
de: Daten

en: About
de: Über

en: Currency code
de: Währungscode

en: Profile ID
de: Profil-ID

en: Order status
de: Bestellstatus

en: Base rate
de: Basisrate

en: Display type
de: Anzeigetyp

en: Billing first name
de: Rechnungs Vorname

en: Billing last name
de: Rechnungs Nachname

en: Taxed product types
de: Besteuerte Warengruppen

en: Created timestamp
de: Erstellungszeitpunkt

en: Order total
de: Gesamtbetrag

en: Payment amount
de: Summe Zahlung

en: Payment Method
de: Zahlungsmethode

en: Currency name
de: Währungsname

en: Remote ID
de: Remote-ID

en: Line item ID
de: ID der Position

en: Line item type
de: Typ der Position

en: Payload
de: Last

en: Message ID
de: Nachrichten-ID

en: Tax type
de: Steuerart

en: Rules component
de: Komponente des Rules-Moduls

en: Stores
de: Shops

en: Modified timestamp
de: Angepasste Zeitangabe

en: Revision timestamp
de: Datum der Revision

en: Revision Log message
de: Revisions-Protokollnachricht

en: The primary identifier for this version.
de: Die primäre ID dieser Version.

en: Serialize data with display settings.
de: Daten mit Anzeigeeinstellungen serialisieren.

en: Target ID
de: Ziel-ID

en: Product variation type
de: Arten von Produktvarianten

en: Display inclusive
de: Bruttowert anzeigen

en: Option weight
de: Gewichtung der Option

en: Refunded amount
de: Erstatteter Betrag

en: Changed timestamp
de: Änderungszeitpunkt
