Commerce Point of Sale (POS) (8.x-2.0-beta1) - en to it translation catalogue (48 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Status
it: Stato

en: Register
it: Registrati

en: Operations
it: Operazioni

en: List
it: Elenco

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Currency
it: Valuta

en: Quantity
it: Quantità

en: register
it: registra

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Size
it: Dimensione

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Open
it: Aperto

en: Add
it: Aggiungi

en: Total
it: Totale

en: Status:
it: Stato:

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Email
it: E-mail

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Price
it: Prezzo

en: Customer
it: Cliente

en: Amount
it: Importo

en: Phone
it: Telefono

en: Store
it: Negozio

en: Both
it: Entrambi

en: Size of textfield
it: Dimensione del campo di testo

en: Change
it: Cambia

en: Product
it: Prodotto

en: Subtotal
it: Totale parziale

en: Credit
it: Credito

en: Order ID
it: ID ordine

en: Currency Code
it: Codice valuta

en: Print
it: Stampa

en: About
it: Informazioni

en: Reports
it: Resoconti

en: Currency code
it: Codice valuta

en: Calculate
it: Calcola

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: Unit price
it: Prezzo unitario

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
it: Testo che verrà mostrato dentro il campo fino a quando non si inserisce un valore. Questo suggerimento di solito è un valore di esempio o una breve descrizione del formato atteso.

en: Placeholder: @placeholder
it: Segnaposto: @placeholder

en: Textfield size: @size
it: Dimensione campo di testo: @size
