Commerce Point of Sale (POS) (8.x-2.0) - en to id translation catalogue (47 entries)

en: Title
id: Judul

en: Register
id: Daftar

en: Username
id: Nama pengguna

en: Closed
id: Ditutup

en: List
id: Daftar

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Currency
id: Mata uang

en: Action
id: Tindakan

en: Quantity
id: Kuantitas

en: register
id: registrasi

en: Login
id: Masuk

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: Size
id: Ukuran

en: Password
id: Sandi

en: - None -
id: - Tiada -

en: Name
id: Nama

en: Open
id: Buka

en: Add
id: Tambah

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Price
id: Harga

en: Customer
id: Pelanggan

en: Amount
id: Jumlah

en: Phone
id: Telepon

en: Store
id: Toko

en: Users
id: Pengguna

en: Both
id: Keduanya

en: Close
id: Tutup

en: Size of textfield
id: Ukuran bidang isian teks

en: Change
id: ubah

en: Coupons
id: Kupon

en: Product
id: Produk

en: Subtotal
id: Sub total

en: Print
id: Cetak

en: About
id: Tentang

en: Reports
id: Laporan

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Currency code
id: Kode mata uang

en: Unit price
id: Harga satuan

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
id: Teks yang akan ditampilkan di dalam bidang sampai sebuah nilai dimasukkan. Petunjuk ini biasanya merupakan contoh nilai atau deskripsi singkat dari format yang diharapkan.

en: Tax settings
id: Pengaturan pajak

en: Textfield size: @size
id: Ukuran field teks: @size

en: New customer
id: Pelanggan baru

en: The store name.
id: Nama toko.
