Commerce product taxonomy filter (1.0.3) - en to nl translation catalogue (52 entries)

en: Depth
nl: Diepte

en: Vocabularies
nl: Woordenlijsten

en: All
nl: Alle

en: Page
nl: Pagina

en: Taxonomy terms
nl: Taxonomietermen

en: Vocabulary
nl: Woordenlijst

en: Desc
nl: Aflopend

en: Uncategorized
nl: Zonder categorie

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Apply
nl: Toepassen

en: Selection type
nl: Selectietype

en: No name
nl: Geen naam

en: Autocomplete
nl: Automatisch aanvullen

en: Is one of
nl: Is een van

en: No vocabulary
nl: Geen woordenlijst

en: Link this field to its term page
nl: Dit veld koppelen aan bijbehorende termenpagina

en: Limit terms by vocabulary
nl: Termen per woordenlijst beperken

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
nl: Selecteer van welke woordenlijst termen worden weergegeven in de reguliere opties.

en: Dropdown
nl: Keuzelijst

en: Show hierarchy in dropdown
nl: De hiërarchie in de keuzelijst weergeven

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
nl: Er is een ongeldige woordenlijst geselecteerd. Wijzig dit in de opties.

en: Select terms from vocabulary @voc
nl: Selecteer termen uit woordenlijst @voc

en: Select terms
nl: Termen selecteren

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Allow multiple values
nl: Meerdere waarden toelaten

en: The taxonomy term ID for the term.
nl: De ID voor de taxonomieterm.

en: The taxonomy term name for the term.
nl: De naam voor de taxonomieterm.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
nl: De naam van de woordenlijst waartoe de term behoort.

en: Asc
nl: Oplopend

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
nl: De systeemnaam voor de woordenlijst waartoe de term behoort.

en: Display error message
nl: Foutmeldingen weergeven

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
nl: Toestaan dat de 'diepte' voor Taxonomy: Term-ID (met diepte) kan worden aangepast via een extra contextuele filterwaarde.

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
nl: Als dit geselecteerd is, kunnen gebruikers meerdere waarden invullen in de vorm van 1+2+3. In verband met het aantal JOIN's dat vereist zou zijn, wordt AND in combinatie met dit filter behandeld als OR.

en: Load default filter from term page
nl: Standaardfilter van de termpagina laden

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
nl: Streepjes in URL omzetten naar spaties in filterwaarden voor termen

en: Has taxonomy term ID
nl: Heeft taxonomieterm-ID

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
nl: De inhoud tonen als het de geselecteerde taxonomietermen bevat.

en: Has taxonomy term
nl: Bevat taxonomieterm

en: All taxonomy terms
nl: Alle taxonomietermen

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
nl: Inhoud weergeven als deze de geselecteerde taxonomietermen of onderliggende termen bevat. Als gevolg van toegenomen complexiteit zijn hier minder opties dan in de versies zonder 'diepte'.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
nl: Heeft taxonomieterm-ID (met diepte)

en: Has taxonomy terms (with depth)
nl: Heeft taxonomietermen (met diepte)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
nl: Heeft diepteparameter van taxonomieterm-ID

en: Taxonomy term ID from URL
nl: Taxonomieterm-ID uit URL

en: Multiple-value handling
nl: Verwerking meervoudige waarden

en: Filter to items that share all terms
nl: Filter op items die alle termen delen

en: Filter to items that share any term
nl: Filter op items die een van de termen delen

en: Convert spaces in term names to hyphens
nl: Spaties in termnamen omzetten naar koppeltekens

en: Taxonomy term ID
nl: Taxonomieterm-ID

en: Taxonomy term name
nl: Taxonomietermnaam

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
nl: Maak een selectie of kies "Alle".
