Commerce product taxonomy filter (1.0.4) - en to ro translation catalogue (57 entries)

en: Reset
ro: Resetează

en: Depth
ro: Adâncime

en: Vocabularies
ro: Vocabulare

en: term
ro: termen

en: All
ro: Toate

en: Page
ro: Pagina

en: Taxonomy terms
ro: Termenii taxonomiei

en: Vocabulary
ro: Vocabular

en: Desc
ro: Descendent

en: Uncategorized
ro: Necategorisit

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Product
ro: Produs

en: Apply
ro: Aplică

en: Offset
ro: Decalaj

en: Selection type
ro: Tipul de selecţie

en: No name
ro: Fără nume

en: Autocomplete
ro: Completare automată

en: Is one of
ro: Este unul dintre

en: No vocabulary
ro: Nici un vocabular

en: Link this field to its term page
ro: Legați acest câmp către pagina termenului

en: Limit terms by vocabulary
ro: Limitare termeni după vocabular

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
ro: Selectați care vocabular va expune termenii în opțiuni normale.

en: Dropdown
ro: Listă verticală

en: Show hierarchy in dropdown
ro: Afişează ierarhia în listă verticală

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
ro: Este selectat un vocabular invalid. Vă rugăm să-l modificaţi în opţiuni.

en: Select terms from vocabulary @voc
ro: Selectaţi termenii din vocabularul @voc

en: Select terms
ro: Selectaţi termeni

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: Allow multiple values
ro: Permite valori multiple

en: The taxonomy term ID for the term.
ro: ID-ul termenului de taxonomie pentru termen.

en: The taxonomy term name for the term.
ro: Numele termenului de taxonomie pentru termen.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
ro: Numele pentru vocabularul de care aparţine termenul.

en: Asc
ro: Ascendent

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
ro: Numele mașină al vocabularului de care aparține termenul.

en: Display error message
ro: Afișează mesaj de eroare

en: Master
ro: Expert

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
ro: Permite "adâncime" pentru Taxonomie: ID Termen (cu adâncime) să fie modificat printr-o valoare suplimentară de filtru contextual.

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
ro: Dacă este selectat, utilizatorii pot introduce valori multiple sub formă de 1+2+3. Având în vedere numărul de operatori JOIN, operatorul logic AND va fi considerat ca fiind OR cu acest filtru.

en: Load default filter from term page
ro: Încărcați filtrul implicit pe pe pagina termenilor

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
ro: Transformă cratimele din URL în spații pentru valorile filtrului numelui de termen

en: Has taxonomy term ID
ro: Are ID-ul termenului din taxonomie

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
ro: Afișați conținutul dacă acesta conține termenii de taxonomie selectați.

en: Has taxonomy term
ro: Are termen în taxonomie

en: All taxonomy terms
ro: Toți termenii taxonomie

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
ro: Afișați conținutul dacă are termenii de taxonomie selectați sau copii ai termenilor selectați. Datorită complexității suplimentare, aceasta are mai puține opțiuni decât versiunea fără adâncime.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
ro: Are ID-ul termenului taxonomiei (cu adâncime)

en: Has taxonomy terms (with depth)
ro: Are termeni de taxonomie (cu adâncime)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
ro: Conține modificatorul de adâncime al ID-ului termenului din taxonomie

en: Taxonomy term ID from URL
ro: ID-ul termenului de taxonomie din URL

en: Multiple-value handling
ro: Operare cu valori multiple

en: Filter to items that share all terms
ro: Filtru la elementele care împărtășesc toți temenii

en: Filter to items that share any term
ro: Filtru la elementele care împărtășesc orice temen

en: Convert spaces in term names to hyphens
ro: Convertiți spațiile din numele termenilor în cratime

en: Taxonomy term ID
ro: ID-ul termenului taxonomie

en: Taxonomy term name
ro: Numele termenului de taxonomie

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
ro: Lăsați necompletat pentru toate. În caz contrar, primul termen selectat va fi implicit în loc de "Oricare".
