Commerce Shipping (8.x-2.0-beta5) - en to id translation catalogue (46 entries)

en: Title
id: Judul

en: Value
id: Nilai

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Edit
id: Sunting

en: Weight
id: Bobot

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Dimensions
id: Dimensi

en: User
id: Pengguna

en: Created
id: Dibuat

en: Conditions
id: Kondisi

en: Items
id: Item

en: Customer
id: Pelanggan

en: Amount
id: Jumlah

en: State
id: Status

en: Order
id: Urutan

en: Commerce
id: Perdagangan

en: Shipping
id: Pengiriman

en: Shipping address
id: Alamat pengiriman

en: Changed
id: Berubah

en: Shipping methods
id: Metode pengiriman

en: Services
id: Layanan

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Zone
id: Zona

en: Shipping method
id: Metode pengiriman

en: Machine-readable name
id: Nama terbaca mesin

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: Shipping information
id: Alamat pengiriman

en: Shipping service
id: Layanan pengiriman

en: Shipping services
id: Layanan pengiriman

en: Stores
id: Toko

en: Recalculate shipping
id: Hitung ongkos kirim

en: All conditions must pass
id: Semua kondisi harus dilewati

en: Only one condition must pass
id: Hanya satu syarat yang harus dilewati

en: Add shipping method
id: Tambah metode pengiriman

en: Supported shipping countries
id: Negara pengiriman yang didukung

en: Manage your shipping methods.
id: Mengelola metode pengiriman Anda.

en: Administer shipping methods
id: Mengelola metode pengiriman

en: The shipping method
id: Metode pengiriman

en: The shipping method name.
id: Nama metode pengiriman.

en: shipping method
id: metode pengiriman

en: shipping methods
id: metode pengiriman

en: Shown to customers during checkout.
id: Tampil ke pelanggan saat checkout.

en: There are no @label yet.
id: Belum ada @label.
