Commerce Webform Order (3.0.0-beta2) - en to fr translation catalogue (46 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Value
fr: Valeur

en: Currency
fr: Devise

en: Quantity
fr: Quantité

en: new
fr: nouveau

en: Edit
fr: Modifier

en: Field
fr: Champ

en: Fields
fr: Champs

en: Amount
fr: Montant

en: State
fr: État

en: Store
fr: Boutique

en: Checkout
fr: Passer la commande

en: Payment method
fr: Mode de paiement

en: New
fr: Nouveau

en: Enable debugging
fr: Activer le débogage

en: Select
fr: Sélectionner

en: Order ID
fr: Identifiant de la commande

en: Go back
fr: Retour

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Synchronize
fr: Synchroniser

en: Radios
fr: Boutons radios

en: Order states
fr: Etat des commandes

en: Order state
fr: État de la commande

en: Bundle
fr: Type

en: Owner ID
fr: Identifiant (ID) de l'auteur

en: Additional settings
fr: Réglages additionnels

en: Webform submission
fr: Soumissions Webform

en: Payment Method
fr: Mode de paiement

en: Bypass access checks
fr: Outrepasser les vérifications d'accès

en: Empty cart
fr: Vider le panier

en: Order items
fr: Eléments de la commande

en: The referenced entity (%type: %id) does not exist.
fr: L'entité référencée (%type : %id) n'existe pas.

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
fr: %type : @message dans %function (ligne %line de %file).

en: This entity (%type: %label) cannot be referenced.
fr: Cette entité (%type : %label) ne peut pas être référencée.

en: Purchasable entity type
fr: Type d'entité achetable

en: Billing profile
fr: Profil de facturation

en: Debugging is enabled
fr: Le débogage est activé

en: Order item
fr: Élément de commande

en: Payment gateway
fr: Passerelle de paiement

en: No payment gateway selected.
fr: Aucune passerelle de paiement n'est sélectionnée.

en: We encountered an error processing your payment method. Please verify your details and try again.
fr: Nous avons rencontré une erreur lors du traitement de votre paiement. Veuillez vérifier vos informations et essayer à nouveau.

en: We encountered an unexpected error processing your payment method. Please try again later.
fr: Nous avons rencontré une erreur inattendue lors du traitement de votre méthode de paiement. Veuillez essayer à nouveau plus tard.

en: Proceed to @gateway
fr: Accéder à @gateway

en: We encountered an unexpected error processing your payment. Please try again later.
fr: Nous avons rencontré une erreur inattendue lors de votre paiement. Veuillez essayer à nouveau ultérieurement.

en: @entity added to <a href=":url">your cart</a>.
fr: @entity ajouté à <a href=":url">votre panier</a>.

en: …when submission is <b>updated</b>.
fr: …quand la soumission est <b>mise à jour</b>.
