Config Entity Revisions (8.x-1.0-beta1) - en to fr translation catalogue (52 entries)

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: List
fr: Lister

en: Explanation or submission guidelines
fr: Explication ou directives pour la contribution

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Edit
fr: Modifier

en: Display settings
fr: Paramètres d'affichage

en: Required
fr: Requis

en: Name
fr: Nom

en: View
fr: Voir

en: Add content
fr: Ajouter du contenu

en: Published
fr: Publié

en: Title field label
fr: Libellé du champ titre

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Sticky at top of lists
fr: Epinglé en haut des listes

en: Revisions
fr: Versions

en: Optional
fr: Facultatif

en: Publishing options
fr: Options de publication

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle version

en: Revert
fr: Rétablir

en: Revision
fr: Version

en: Select different revisions to compare.
fr: Sélectionner des révisions à comparer

en: Changed
fr: Modifié

en: Default options
fr: Options par défaut

en: Publish
fr: Publier

en: Save content type
fr: Enregistrer le type de contenu

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la version du %revision-date ?

en: Delete content type
fr: Supprimer le type de contenu

en: Language settings
fr: Paramètres de langue

en: The content type %name has been updated.
fr: Le type de contenu %name a été mis à jour.

en: The content type %name has been added.
fr: Le type de contenu %name a été ajouté.

en: Submission form settings
fr: Paramètres du formulaire de contribution

en: Added content type %name.
fr: Type de contenu  %name ajouté.

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la version du %date.

en: Add content type
fr: Ajouter un type de contenu

en: Revert to earlier revision
fr: Rétablir une version antérieure

en: Current revision
fr: Version actuelle

en: Preview before submitting
fr: Aperçu avant soumission

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing content of this type.
fr: Ce texte sera affiché en haut de la page lors de la création ou de la modification de ce type de contenu.

en: Users with the <em>Administer content</em> permission will be able to override these options.
fr: Les utilisateurs ayant la permission <em>Administrer le contenu</em> pourront supplanter ces options.

en: Author username and publish date will be displayed.
fr: Le nom d'utilisateur de l'auteur et la date de publication seront affichés.

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
fr: Nom système incorrect. Saisir un nom différent de "%invalid".

en: Edit %label content type
fr: Modifier le type de contenu %label

en: Display author and date information
fr: Afficher les informations sur l'auteur et la date

en: The human-readable name of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>Add content</em> page. This name must be unique.
fr: Le nom affiché de ce type de contenu. Ce texte sera affiché dans la liste de la page <em>Ajouter un contenu</em>. Ce nom doit être unique.

en: @date by @username
fr: @date par @username

en: This text will be displayed on the <em>Add new content</em> page.
fr: Ce texte sera affiché sur la page <em>Ajouter du contenu</em>.

en: Revisions are required.
fr: Le versionnement est requis.

en: Diff General Settings
fr: Paramètres généraux de Diff

en: Select two revisions to compare.
fr: Sélectionner deux versions à comparer.

en: Compare selected revisions
fr: Comparer les versions sélectionnées
