Config Pull Request (8.x-2.0-beta3) - en to ar translation catalogue (39 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Value
ar: القيمة

en: Type
ar: النوع

en: Description
ar: الوصف

en: Administration
ar: الإدارة

en: Size
ar: الحجم

en: Weight
ar: الوزن

en: Link
ar: رابط

en: Help text
ar: نص المساعدة

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: Label
ar: التسمية

en: Region
ar: المنطقة

en: ID
ar: المعرف ID

en: Module
ar: الوحدة

en: Field name
ar: اسم الحقل

en: Field type
ar: نوع الحقل

en: Mode
ar: النمط

en: Maximum length
ar: أقصى طول

en: Hidden
ar: مخفي

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Translatable
ar: قابل للترجمة

en: Index
ar: الفهرس

en: Locked
ar: مقفل

en: Field settings
ar: إعدادات الحقل

en: Case sensitive
ar: حساس لحالة الأحرف

en: Indexes
ar: فهارس

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: Bundle
ar: الحزمة

en: Placeholder
ar: الرمز البديل

en: Progress indicator
ar: مؤشر التقدم

en: Required field
ar: حقل ضروري

en: Preview image style
ar: معاينة نمط الصورة

en: Third party settings
ar: إعدادات الطرف الثالث

en: Target entity type
ar: نوع الكيان المستهدف

en: Contains US ASCII characters only
ar: يحتوي على حروف US ASCII فقط

en: @source_name to @target_name
ar: @source_name لـ @target_name
