Config Pull Request (8.x-2.0-beta3) - en to de translation catalogue (48 entries)

en: Title
de: Titel

en: Operations
de: Aktionen

en: Content
de: Inhalt

en: Value
de: Wert

en: Type
de: Typ

en: Description
de: Beschreibung

en: Administration
de: Verwaltung

en: Size
de: Größe

en: Weight
de: Gewichtung

en: Help text
de: Hilfetext

en: Settings
de: Einstellungen

en: Label
de: Beschriftung

en: Module
de: Modul

en: Field name
de: Feldname

en: Field type
de: Feldtyp

en: Mode
de: Modus

en: Id
de: ID

en: Maximum length
de: Maximallänge

en: Hidden
de: Ausgeblendet

en: Default value
de: Standardwert

en: Translatable
de: Übersetzbar

en: Locked
de: Gesperrt

en: Field settings
de: Feldeinstellungen

en: Case sensitive
de: Groß- und Kleinschreibung berücksichtigen

en: Indexes
de: Indizes

en: Entity type
de: Entitätstyp

en: Bundle
de: Subtyp

en: Placeholder
de: Platzhalter

en: Progress indicator
de: Fortschrittsanzeige

en: Delete message
de: Nachricht löschen

en: Repository URL
de: Projektarchiv URL

en: Required field
de: Pflichtfeld

en: Preview image style
de: Bildstil-Vorschau

en: Branch name
de: Zweigname

en: Third party settings
de: Einstellungen von Drittanbietern

en: There are no configuration changes.
de: Es gibt keine Konfigurationsänderungen.

en: @count new | @count new
de[0]: @count neu
de[1]: @count neu

en: @count changed | @count changed
de[0]: @count geändert
de[1]: @count geändert

en: @count removed | @count removed
de[0]: @count entfernt
de[1]: @count entfernt

en: View differences
de: Unterschiede anzeigen

en: @count renamed | @count renamed
de[0]: @count umbenannt
de[1]: @count umbenannt

en: Target entity type
de: Ziel-Entitätstyp

en: Maximum number of values users can enter
de: Maximale Anzahl Werte, die ein Benutzer eingeben kann

en: Default value callback
de: Standard-Rückgabewert

en: Persist field storage with no fields
de: Noch vorhandene Feldeinstellungen ohne Felder

en: Contains US ASCII characters only
de: Enthält nur US-ASCII-Zeichen

en: @source_name to @target_name
de: @source_name nach @target_name

en: Enable custom storage
de: Benutzerdefinierten Speicher aktivieren
