Configuration Split (2.0.0-beta3) - en to uk translation catalogue (53 entries)

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: List
uk: Список

en: Description
uk: Опис

en: Enable
uk: Увімкнути

en: Disable
uk: Вимкнути

en: Edit
uk: Редагувати

en: None
uk: Немає

en: Weight
uk: Вага

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Import
uk: Імпортувати

en: Export
uk: Експортувати

en: Label
uk: Мітка

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: View
uk: Перегляд

en: Modules
uk: Модулі

en: Default status
uk: Статус за замовчуванням

en: Active
uk: Активно

en: Database
uk: База даних

en: Inactive
uk: Неактивно

en: Folder
uk: Тека

en: Are you sure you want to delete %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити %name?

en: Current status
uk: Поточний стан

en: New
uk: Нові

en: Themes
uk: Теми

en: Storage
uk: Сховище

en: Collection
uk: Збірка

en: Activate
uk: Задіяти

en: Deactivate
uk: Вимкнути

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: About
uk: Про модуль

en: Uses
uk: Використання

en: Config
uk: Конфіґурація

en: Import all
uk: Імпортувати всі

en: Another request may be synchronizing configuration already.
uk: Інший запит можливо вже проводить синхронізацію конфігурації.

en: @count new | @count new
uk[0]: @count новий
uk[1]: @count нових
uk[2]: @count нових

en: @count changed | @count changed
uk[0]: @count змінена
uk[1]: @count змінено
uk[2]: @count змінено

en: @count removed | @count removed
uk[0]: @count змінена
uk[1]: @count змінено
uk[2]: @count змінено

en: View differences
uk: Показати відмінності

en: Exported
uk: Експортовано

en: View changes of @config_file
uk: Переглянути зміни @config_file

en: The staged configuration cannot be imported, because it originates from a different site than this site. You can only synchronize configuration between cloned instances of this site.
uk: Неможливо імпортувати тестову конфігурацію, тому що вона походить з іншого сайту. Синхронізувати конфігурації можна лише між клонованими екземплярами цього сайту.

en: Synchronizing configuration
uk: Синхронізація конфігурації

en: Starting configuration synchronization.
uk: Початок синхронізації конфігурації.

en: Configuration synchronization has encountered an error.
uk: Під час синхронізації конфігурації сталася помилка.

en: @count renamed | @count renamed
uk[0]: @count видалена
uk[1]: @count видалено
uk[2]: @count видалено

en: The configuration cannot be imported because it failed validation for the following reasons:
uk: Конфігурацію неможливо імпортувати через помилки перевірки з наступних причин:

en: content @type: deleted @label.
uk: матеріал @type: видалено @label.

en: Staged
uk: Тестова

en: @collection configuration collection
uk: Конфігураційна колекція @collection

en: @source_name to @target_name
uk: @source_name до @target_name

en: Completed step @current of @total.
uk: Виконано крок @current з @total.
