Config Terms (8.x-1.1) - en to tr translation catalogue (28 entries)

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: List
tr: Liste

en: Description
tr: Açıklama

en: Edit
tr: Düzenle

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Weight
tr: Ağırlık

en: The configuration options have been saved.
tr: Yapılandırma seçenekleri kaydedildi.

en: root
tr: kök

en: Name
tr: İsim

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Are you sure you want to delete %name?
tr: %name kişisini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Created new term %term.
tr: %term terimi oluşturuldu.

en: List terms
tr: Terimleri listele

en: Parent terms
tr: Üst terimler

en: Add terms
tr: Terim ekle

en: Updated term %term.
tr: %term terimi güncellendi.

en: Machine name
tr: Makine adı

en: types
tr: tipler

en: About
tr: Hakkında

en: Relations
tr: İlişkiler

en: Bundle
tr: Paket (bundle)

en: Reset to alphabetical
tr: Alfabetik olarak sırala

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
tr: Terimler, ağırlıklarına göre artan sırada listelenir.

en: Weight for added term
tr: Eklenen terimin ağırlığı

en: Create referenced entities if they don't already exist
tr: Eğer yoksa, başvurulan varlıkları oluştur

en: No terms available. <a href=":link">Add term</a>.
tr: Kullanılabilecek terim yok. <a href=":link">Terim ekle</a>.
