Config Terms (8.x-1.8) - en to id translation catalogue (37 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Value
id: Nilai

en: List
id: Daftar

en: Description
id: Deskripsi

en: Edit
id: Sunting

en: Weight
id: Bobot

en: The configuration options have been saved.
id: Opsi-opsi konfigurasi sudah disimpan.

en: root
id: akar

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Vocabulary
id: Kosakata

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Created new term %term.
id: Istilah baru %term sudah dibuat.

en: List terms
id: Lihat istilah

en: Parent terms
id: Istilah-istilah induk

en: Add terms
id: Tambah istilah

en: Updated term %term.
id: Istilah %term sudah di-update.

en: Values
id: Nilai

en: Machine name
id: Nama mesin

en: types
id: jenis

en: Selection type
id: Jenis pilihan

en: About
id: Tentang

en: Relations
id: Relasi

en: Autocomplete
id: Pelengkapan otomatis

en: Bundle
id: Bundel

en: Dropdown
id: Menu tarik turun

en: Show hierarchy in dropdown
id: Tampilkan hierarki dalam menu tarik turun

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
id: Kosakata yang salah dipilih. Silahkan ganti di pilihan.

en: Select terms from vocabulary @voc
id: Pilih istilah dari kosakata @voc

en: Select terms
id: Pilih istilah

en: Reset to alphabetical
id: Kembalikan ke alfabetik

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
id: Istilah akan ditampilkan menurut urutan beratnya.

en: Weight for added term
id: Bobot untuk tambahan termin

en: Display error message
id: Tampilkan pesan kesalahan

en: Create referenced entities if they don't already exist
id: Buat referensi entity jika referensi entity tersebut tidak ada

en: No terms available. <a href=":link">Add term</a>.
id: Tidak ada istilah yang tersedia <a href=":link">Tambahkan istilah</a>.
