Connect profile (8.x-1.0-beta4) - en to ru translation catalogue (375 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Содержимое

en: Status
ru: Статус

en: Register
ru: Регистрация

en: Operations
ru: Операции

en: Content
ru: Содержимое

en: Moderated content
ru: Модерируемые материалы

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: List
ru: Список

en: Subject
ru: Тема

en: Language
ru: Язык

en: more
ru: ещё

en: Article
ru: Статья

en: Articles
ru: Статьи

en: Administration
ru: Администрирование

en: Comments
ru: Комментарии

en: More
ru: Ещё

en: Action
ru: Действие

en: On
ru: Вкл

en: Tags
ru: Теги

en: view
ru: представление

en: Advanced options
ru: Дополнительные настройки

en: Date
ru: Дата

en: Size
ru: Размер

en: Search
ru: Поиск

en: Reset
ru: Сбросить

en: Use count
ru: Используемое количество

en: Message
ru: Сообщение

en: No log messages available.
ru: В системном журнале нет сообщений.

en: Image
ru: Изображение

en: Feed
ru: Поток данных

en: Name
ru: Название

en: edit
ru: изменить

en: Taxonomy term
ru: Термин таксономии

en: Label
ru: Метка

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Help
ru: Справка

en: True
ru: Истина

en: Default
ru: По умолчанию

en: Top
ru: Вверху

en: Archive
ru: Архив

en: Icon
ru: Иконка

en: Filename
ru: Имя файла

en: Teaser
ru: Анонс

en: Updated
ru: Обновлено

en: Attachment
ru: Вложение

en: Picture
ru: Изображение

en: Before
ru: До

en: After
ru: После

en: User
ru: Пользователь

en: Content type
ru: Тип материала

en: Files
ru: Файлы

en: Created
ru: Создано

en: All
ru: Все

en: Active
ru: Активно

en: Add content
ru: Добавить материал

en: Page title
ru: Заголовок страницы

en: Block
ru: Блок

en: Page
ru: Страница

en: Off
ru: Выкл

en: Header
ru: Шапка

en: Footer
ru: Подвал

en: Roles
ru: Роли

en: Comment
ru: Комментарий

en: Published
ru: Опубликовано

en: Filter
ru: Фильтр

en: Promoted to front page
ru: Помещено на главную страницу

en: Last access
ru: Последнее посещение

en: Severity
ru: Важность

en: Fields
ru: Поля

en: Watchdog
ru: Журнал

en: Last update
ru: Последнее обновление

en: Thumbnail
ru: Миниатюра

en: Media
ru: Мультимедиа

en: Plain text
ru: Простой текст

en: Widget
ru: Виджет

en: Desc
ru: По убыванию

en: node
ru: материал

en: Role
ru: Роль

en: User login
ru: Вход на сайт

en: Users
ru: Пользователи

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ru: Сайт @site сейчас на техническом обслуживании. Скоро он заработает вновь. Благодарим вас за терпение.

en: Save changes
ru: Сохранить изменения

en: Anonymous
ru: Гость

en: Provider
ru: Поставщик

en: Tools
ru: Инструменты

en: Sort Criteria
ru: Критерий сортировки

en: Recent comments
ru: Последние комментарии

en: Tracker
ru: Изменения

en: First Name
ru: Имя

en: Last Name
ru: Фамилия

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Full
ru: Полный

en: Boost
ru: Буст

en: Token
ru: Токен

en: Processor settings
ru: Настройки процессора

en: ‹ previous
ru: ‹ предыдущая

en: next ›
ru: следующая ›

en: Member for
ru: Зарегистрирован на сайте

en: Front page
ru: Главная страница

en: Map
ru: Карта

en: author
ru: автор

en: Entity
ru: Сущность

en: Server name
ru: Название сервера

en: profile
ru: профиль

en: People
ru: Пользователи

en: Blocked
ru: Заблокировано

en: Author Name
ru: Имя автора

en: Glossary
ru: Глоссарий

en: Completed
ru: Завершено

en: ‹ Previous
ru: ‹ Предыдущий

en: Next ›
ru: Следующий ›

en: Unpublished
ru: Снято с публикации

en: Published comments
ru: Опубликованные комментарии

en: News
ru: Новости

en: Sticky
ru: Прикреплено

en: Tabs
ru: Вкладки

en: Output format
ru: Формат вывода

en: Webform
ru: Веб-форма

en: Anonymous user
ru: Анонимный пользователь

en: Apply
ru: Применить

en: Authors
ru: Авторы

en: Block description
ru: Описание блока

en: Remove field
ru: Удалить поле

en: Used in
ru: Используется в

en: Permission
ru: Право доступа

en: Global
ru: Глобальный

en: Authenticated user
ru: Аутентифицированный пользователь

en: Server
ru: Сервер

en: Administrator
ru: Администратор

en: « first
ru: « первая

en: last »
ru: последняя »

en: No comments available.
ru: Комментарии отсутствуют.

en: Path to custom logo
ru: Путь к собственному логотипу

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
ru: Пользователь считается находящимся на сайте в течение этого периода, начиная со времени последнего просмотра им страницы.

en: Offset
ru: Пропустить

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Locked
ru: Заблокировано

en: Skip to main content
ru: Перейти к основному содержанию

en: Publish content
ru: Опубликовать материал

en: Unpublish comment
ru: Снять с публикации комментарий

en: Index name
ru: Имя индекса

en: Newest first
ru: Новые сначала

en: nodes
ru: материалы

en: Block type
ru: Тип блока

en: Entity type
ru: Тип сущности

en: User account
ru: Учётная запись пользователя

en: Main navigation
ru: Основная навигация

en: Upload new image
ru: Загрузить новое

en: No content available.
ru: Нет доступных материалов.

en: Webform submissions
ru: Отправленные формы

en: IP address
ru: IP-адрес

en: Primary tabs
ru: Главные вкладки

en: Secondary tabs
ru: Дополнительные вкладки

en: Permanent
ru: Постоянный

en: Temporary
ru: Временный

en: No files available.
ru: Нет доступных файлов.

en: Frontpage
ru: Главная страница

en: Delete comment
ru: Удалить комментарий

en: MIME type
ru: MIME-тип

en: Posted in
ru: Опубликовано

en: Upload date
ru: Дата отгрузки

en: My content
ru: Мои публикации

en: Search index
ru: Поисковый индекс

en: Publish comment
ru: Опубликовать комментарий

en: Draft
ru: Черновик

en: Cancel changes
ru: Отменить изменения

en: Cron batch size
ru: Размер очереди в cron

en: Media Browser
ru: Медиабраузер

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: Compact
ru: Компактный

en: Publishing status
ru: Статус публикации

en: Who's new
ru: Новые пользователи

en: Edit field
ru: Изменить поле

en: Who's online
ru: Сейчас на сайте

en: « First
ru: « Первая

en: Last »
ru: Последняя »

en: Your virtual face or picture.
ru: Ваше виртуальное лицо или изображение

en: Author name
ru: Имя автора

en: Breadcrumbs
ru: Строка навигации

en: Status messages
ru: Системные сообщения

en: Sidebar first
ru: Первая боковая панель

en: Delete content
ru: Удалить содержимое

en: All content
ru: Все материалы

en: Moderation state
ru: Состояние модерации

en: Published status
ru: Статус публикации

en: Monthly archive
ru: Ежемесячный архив

en: Main page content
ru: Содержимое страницы

en: Full comment
ru: Комментарий полностью

en: Save comment
ru: Сохранить комментарий

en: Unapproved comments
ru: Неодобренные комментарии

en: Full content
ru: Полная версия

en: Recent content
ru: Последние материалы

en: No front page content has been created yet.
ru: Содержимое главной страницы еще не создано.

en: Unpublish content
ru: Снять материал с публикации

en: Make content sticky
ru: Закрепить материал вверху списков

en: Make content unsticky
ru: Отменить прикрепление материала вверху списков

en: Promote content to front page
ru: Вывести материал на главную страницу

en: Remove content from front page
ru: Удалить материал с главной страницы

en: Save content
ru: Сохранить материал

en: Find and manage content.
ru: Поиск материалов и управление ими

en: Taxonomy term page
ru: Страница термина таксономии

en: No people available.
ru: Нет доступных людей.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ru: Администратор сайта «[site:name]» создал для вас учётную запись

en: Find and manage people interacting with your site.
ru: Поиск и управление людьми, взаимодействующих с вашим сайтом.

en: Basic page
ru: Страница

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ru: Страница — это документ, который используется для страниц с редко изменяемой информацией. Например, таких страниц как «О сайте» или «Наш адрес». По умолчанию, документы этого типа не выводятся на первую страницу сайта и их комментирование отключено.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ru: Используйте метки для группировки статей по темам.

en: No media available.
ru: Мультимедийных файлов не найдено.

en: Media browser
ru: Медиабраузер

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ru: Статья — это документ, который обычно используется для новостей, анонсов и любых других сообщений, для которых не задействованы другие типы документов. Этот тип документа также используют для ведения персонального блога. По умолчанию, документы этого типа выводятся на первую страницу сайта и их разрешено комментировать.

en: Update URL alias
ru: Обновить URL-синоним

en: Bulk update
ru: Массовое обновление

en: Server description
ru: Описание сервера

en: Index description
ru: Описание индекса

en: Add fields
ru: Добавить поля

en: Recent log messages
ru: Последние записи журнала

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ru: Управление учётными записями, ролями и правами пользователей.

en: Changed date
ru: Дата изменения

en: Footer Second
ru: Подвал 2

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Master
ru: Основной

en: Get the actual content from a content revision.
ru: Получить актуальное содержимое из редакций.

en: Representative node
ru: Характерный материал

en: Footer first
ru: Подвал первый

en: Footer second
ru: Подвал второй

en: Load More
ru: Загрузить ещё

en: 404 page not found
ru: 404 страница не найдена

en: Index status
ru: Состояние индекса

en: Media type
ru: Тип медиа

en: Full HTML
ru: Полный HTML

en: Datasources
ru: Источник данных

en: Select media
ru: Выбор медиа

en: Primary menu
ru: Основное меню

en: About us
ru: О нас

en: Search indexes
ru: Поисковые индексы

en: Displaying @start - @end of @total
ru: Отображается с @start по @end из @total

en: Editorial
ru: В редактировании

en: Custom block library
ru: Пользовательские блоки

en: Registering module
ru: Регистрация модуля

en: Lists (Views)
ru: Списки (Представления)

en: Fallback date format
ru: Резервный формат даты

en: Server index status
ru: Состояние индекса

en: Queue all items for reindexing
ru: Поставить все элементы в очередь на переиндексацию

en: Clear all indexed data
ru: Очистить все проиндексированные данные

en: File usage
ru: Использование файла

en: 403 access denied
ru: 403 доступ запрещен

en: Site header
ru: Шапка сайта

en: Default comments
ru: Комментарии по умолчанию

en: Allows commenting on content
ru: Позволить комментирование материалов

en: Search result highlighting input
ru: Подсвеченный ввод в результатах поиска

en: Backend class
ru: Бэкенд

en: Processor order
ru: Порядок процессоров

en: Media library
ru: Медиа-библиотека

en: Primary admin actions
ru: Основные действия администратора

en: Large (480×480)
ru: Большой (480×480)

en: Medium (220×220)
ru: Средний (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ru: Миниатюра (100×100)

en: HTML Date
ru: Дата HTML

en: HTML Datetime
ru: Дата и время HTML

en: HTML Month
ru: HTML Месяц

en: HTML Time
ru: HTML Время

en: HTML Week
ru: HTML Неделя

en: HTML Year
ru: Год HTML

en: HTML Yearless date
ru: Дата без года HTML

en: Default long date
ru: Длинная дата по умолчанию

en: Default medium date
ru: Средняя дата по умолчанию

en: Default short date
ru: Короткая дата по умолчанию

en: User account menu
ru: Меню учётной записи пользователя

en: Block the selected user(s)
ru: Заблокировать выбранных пользователей

en: Cancel the selected user account(s)
ru: Удалить выбранные учётные записи пользователей

en: Unblock the selected user(s)
ru: Разблокировать выбранных пользователей

en: Basic block
ru: Базовый блок

en: A basic block contains a title and a body.
ru: Базовый блок, содержащий заголовок и текст.

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
ru: Введите список, разделенный запятой. Например: Амстердам, Мехико, "Кливленд, Огайо"

en: Basic HTML
ru: Базовый HTML

en: Restricted HTML
ru: Ограниченный HTML

en: [user:display-name],
    
    A request to cancel your account has been made at [site:name].
    
    You may now cancel your account on [site:url-brief] by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTE: The cancellation of your account is not reversible.
    
    This link expires in one day and nothing will happen if it is not used.
    
    --  [site:name] team
ru: [user:display-name],
    
    Был сделан запрос на удаление Вашей учётной записи на сайте [site:name].
    
    Теперь Вы можете удалить свою учётную запись на сайте [site:url-brief] перейдя по этой ссылке или скопировав ее в адресную строку Вашего браузера:
    
    [user:cancel-url]
    
    ВНИМАНИЕ: Удаление учётной записи это необратимый процесс!
    
    Срок действия ссылки завершится через сутки, и если она не будет использована, то удаления не произойдет.
    
    --  Администрация сайта [site:name]

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
ru: Запрос на удаление учётной записи [user:display-name] на сайте «[site:name]»

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
ru: Изменение данных для входа пользователя [user:display-name] на сайте «[site:name]»

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
ru: Детали учётной записи пользователя [user:display-name] на сайте [site:name]

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another email containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    
    --  [site:name] team
ru: [user:display-name],
    
    Благодарим вас за регистрацию на сайте «[site:name]». В настоящее время ваша заявка ожидает одобрения администратором. Когда она будет принята, Вы получите другое письмо, в котором будет указано, как войти и установить пароль, а также  прочие детали. 
    
    -- Команда сайта «[site:name]»

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
ru: Детали учётной записи [user:display-name] на сайте «[site:name]» (ожидает одобрения администратором)

en: [user:display-name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
ru: [user:display-name] подал заявку на получение учётной записи.
    
    [user:edit-url]

en: [user:display-name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:account-name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ru: [user:display-name],
    
    Ваша учётная запись на сайте «[site:name]» активирована.
    
    Теперь Вы можете войти на сайт, щёлкнув по следующей ссылке, или скопировав её в адресную строку браузера:
    
    [user:one-time-login-url] 
    
    Эта одноразовая ссылка для входа на сайт ведёт на страницу установки пароля.
    
    После установки пароля войти на сайт можно на странице [site:login-url], введя:
    
    Имя пользователя: [user:account-name]
    Пароль: ваш пароль 
    
    -- Команда сайта «[site:name]»

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
ru: Детали учётной записи [user:display-name] на сайте «[site:name]» (одобрено)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
ru: Детали учётной записи пользователя [user:display-name] на сайте [site:name] (заблокирован)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
ru: [user:display-name],
    
    Ваша учётная запись на сайте «[site:name]» удалена.
    
    -- Команда сайта «[site:name]»

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
ru: Детали учётной записи [user:display-name] на сайте «[site:name]» (удалено)

en: Links related to the active user account
ru: Ссылки, относящиеся к учётной записи активного пользователя

en: Administrative task links
ru: Ссылки административных заданий

en: Site information links
ru: Ссылки информации о сайте

en: Site section links
ru: Ссылки разделов сайта

en: User tool links, often added by modules
ru: Ссылки инструментов пользователя, часто добавленные модулями

en: [user:display-name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
ru: [user:display-name],
    
    На сайте «[site:name]» поступил запрос на сброс пароля для Вашей учётной записи.
    
    Вы можете войти на сайт, щёлкнув по следующей ссылке, или скопировав её в адресную строку браузера:
    
    [user:one-time-login-url] 
    
    Эта одноразовая ссылка для входа на сайт ведёт на страницу задания нового пароля. Она действительна в течение суток, и, если по ней не пройти, то ничего не случится.
    
    -- Команда сайта «[site:name]»

en: [user:display-name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ru: [user:display-name],
    
    Администратор сайта «[site:name]» создал для вас учётную запись. Вы можете войти на сайт, щёлкнув по следующей ссылке, или скопировав её в адресную строку браузера:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Эта одноразовая ссылка для входа на сайт ведёт на страницу задания своего пароля.
    
    После установки пароля войти на сайт можно на странице [site:login-url], введя:
    
    Имя пользователя: [user:name]
    Пароль: ваш пароль 
    
    -- Команда сайта «[site:name]»

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ru: [user:display-name],
    
    Благодарим вас за регистрацию на сайте «[site:name]». Можете войти на сайт, щёлкнув по следующей ссылке, или скопировав её в адресную строку браузера:
    
    [user:one-time-login-url] 
    
    Эта одноразовая ссылка для входа на сайт ведёт на страницу установки пароля.
    
    После установки пароля войти на сайт можно на странице [site:login-url], введя:
    
    Имя пользователя: [user:name]
    Пароль: ваш пароль 
    
    -- Команда сайта «[site:name]»

en: Find and manage custom blocks.
ru: Поиск и управление пользовательскими блоками.

en: Recent comments.
ru: Последние комментарии.

en: Find and manage files.
ru: Поиск файлов и управление ими.

en: All content, by month.
ru: Все материалы, по месяцам.

en: Recent content.
ru: Последние материалы.

en: All content promoted to the front page.
ru: Все материалы, выведенные на главную страницу.

en: All content, by letter.
ru: Все материалы, по алфавиту.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
ru: Материалы, относящиеся к определённому термину таксономии.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
ru: Показывает список новых учётных записей пользователей на сайте.

en: Who's online block
ru: Блок «Кто на сайте?»

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
ru: Показывает имена пользователей, которые были активными в последнее время, и общее число активных пользователей.

en: View edit page
ru: Страница редактирования представления

en: There are no custom blocks available.
ru: Пользовательские блоки отсутствуют.

en: Files overview
ru: Обзор файлов

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
ru: Информация про использование файла для {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
ru: Поиск материалов и управление ими

en: Welcome to [site:name]
ru: Приветствуем на сайте [site:name]

en: Name or email contains
ru: Имя или email содержит

en: A list of new users
ru: Список новых пользователей

en: There are currently @total users online.
ru: В данный момент пользователей онлайн: @total.

en: There are currently 0 users online.
ru: Сейчас 0 пользователей онлайн.

en: A list of users that are currently logged in.
ru: Список пользователей, авторизированных в данный момент.

en: Manage view settings
ru: Управление настройками представления

en: View or edit the configuration.
ru: Просмотр или редактирование конфигурации.

en: Displays in this view
ru: Отображения в этом представлении

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
ru: Отображение - это способ вывода результатов, например, в виде страницы или блока. Представление может содержать несколько отображений, которые перечислены здесь. Активное отображение подсвечено.

en: View administration
ru: Администрирование представления

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
ru: Выполнение административных задач, включающие добавление описания и создание копии. Нажмите раскрывающуюся кнопку для просмотра доступных действий.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
ru: Выберите способ вывода результатов. Например, выберите <em>Содержимое</em>, для вывода каждого элемента полностью, используя настроенные параметры отображения. Или выберите <em>Поля</em>, с помощью которых можно выводить только определённые поля для каждого результата. Дополнительные форматы могут быть добавлены с помощью установки модулей для <em>расширения</em> функциональности Drupal.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
ru: Если это представление использует поля, они будут перечислены здесь. Нажмите на поле для того, чтобы настроить его.

en: Filter your view
ru: Фильтрация представления

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
ru: Добавьте фильтры для ограничения вывода результатов. Например, для отображения только <em>опубликованных</em> материалов, необходимо добавить фильтр <em>Опубликовано</em> и выбрать <em>Да</em>

en: Filter actions
ru: Действия с фильтрами

en: Add, rearrange or remove filters.
ru: Добавить, упорядочить или удалить фильтры.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
ru: Управляйте порядком вывода результатов. Нажмите на активное правило сортировки для его настройки.

en: Sort actions
ru: Действия сортировки

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
ru: Добавление, упорядочивание и удаление правил сортировки.

en: Show a preview of the view output.
ru: Показать предварительный просмотр вывода представления.

en: Delete media
ru: Удалить медиа

en: Media name
ru: Название медиа

en: Is draft
ru: Черновик

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
ru: [user:display-name],
    
    Ваша учётная запись на сайте [site:name] была заблокирована.
    
    --  Команда сайта [site:name]

en: Save media
ru: Сохранить медиа

en: <button type="button" data-role="none" class="slick-prev" aria-label="Previous" tabindex="0" role="button">Previous</button>
ru: <button type="button" data-role="none" class="slick-prev" aria-label="Previous" tabindex="0" role="button">Пред.</button>

en: <button type="button" data-role="none" class="slick-next" aria-label="Next" tabindex="0" role="button">Next</button>
ru: <button type="button" data-role="none" class="slick-next" aria-label="Next" tabindex="0" role="button">След.</button>

en: Publish media
ru: Публиковать медиа

en: Unpublish media
ru: Снять с публикации медиа

en: Start indexing now
ru: Запустить индексирование

en: Delete submission
ru: Удалить отправление

en: Property path
ru: Путь свойства

en: Star/Flag submission
ru: Отметить отправление звездой/флагом

en: Unstar/unflag submission
ru: Снять отметку отправления звездой/флагом

en: Find and manage comments.
ru: Найти и управлять комментариями.

en: The approved comments listing.
ru: Список утверждённых комментариев.

en: Comments published
ru: Комментарии опубликованы

en: The unapproved comments listing.
ru: Список неутверждённых комментариев.

en: Comments unapproved
ru: Комментарии не одобрены

en: {{ message }}
ru: сообщение

en: Find and moderate content.
ru: Найти и модерировать контент.

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
ru: Нет доступных модерируемых материалов. Здесь перечислены только ожидающие версии материалов, такие как черновики.

en: Name (A-Z)
ru: Имя (А-Я)

en: Name (Z-A)
ru: Имя (Я-А)

en: Apply Filters
ru: Применить фильтры

en: Allows users to browse and administer media items
ru: Позволяет пользователям просматривать и администрировать элементы медиа

en: Lock submission
ru: Заблокировать отправление

en: Unlock submission
ru: Разблокировать отправление

en: Media Library thumbnail (220x220)
ru: Миниатюра библиотеки медиа (220x220)

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
ru: Заархивированный

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
ru: Черновик

[ctx: Workflow state label]
en: Published
ru: Опубликовано

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
ru: Архивировать

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
ru: Восстановить из Черновика

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
ru: Восстановить

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
ru: Создать новый черновик

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
ru: Опубликовать
