Contacts (2.2.0) - en to uk translation catalogue (179 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Status
uk: Стан

en: Register
uk: Реєстрація

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Email address
uk: Адреса електронної пошти

en: Group
uk: Група

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: List
uk: Список

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Log
uk: Журнал

en: Last updated
uk: Востаннє оновлено

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Login
uk: Вхід

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: Message
uk: Повідомлення

en: Weight
uk: Вага

en: The configuration options have been saved.
uk: Параметри конфігурації були успішно збережені.

en: root
uk: корінь

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: Summary
uk: Резюме

en: Archive
uk: Архів

en: Icon
uk: Іконка

en: Add
uk: Додати

en: Path
uk: Шлях

en: Region
uk: Область

en: Notes
uk: Примітки

en: Layout
uk: Макет

en: Total
uk: Всього

en: Updated by
uk: Оновлено користувачем

en: Subscriptions
uk: Підписки

en: User
uk: Користувач

en: Continue
uk: Продовжити

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Contact
uk: Контакт

en: Create
uk: Створити

en: All
uk: Все

en: Block
uk: Блок

en: Logo
uk: Логотип

en: Never
uk: Ніколи

en: Contacts
uk: Контакти

en: Roles
uk: Ролі

en: Role ID
uk: ID ролі

en: Mode
uk: Режим

en: Merge
uk: Об'єднати

en: Computed
uk: Обчислено

en: Customer
uk: Покупець

en: Address
uk: Адреса

en: Desc
uk: Спад

en: Members
uk: Учасники

en: General
uk: Загальне

en: Color
uk: Колір

en: Role
uk: Роль

en: Maximum length
uk: Максимальна довжина

en: Rows
uk: Рядки

en: Provides
uk: Надає

en: Profile
uk: Профіль

en: Operation
uk: Дія

en: Expiry
uk: Закінчується

en: First Name
uk: Ім'я

en: Last Name
uk: Прізвище

en: Latitude
uk: Широта

en: Longitude
uk: Довгота

en: Phone number
uk: Номер телефону

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Gender
uk: Стать

en: Male
uk: Чоловіча

en: Female
uk: Жіноча

en: Authored on
uk: Створено

en: Display Name
uk: Відображуване ім'я

en: Are you sure you want to delete %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити %name?

en: You
uk: Ви

en: Add Block
uk: Додати блок

en: Block ID
uk: ID блоку

en: People
uk: Люди

en: Parent term
uk: Батьківський термін

en: roles
uk: ролі

en: Membership
uk: Членство

en: Changed
uk: Змінено

en: Relationships
uk: Зв'язки

en: Relationship
uk: Зв'язок

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: Excluded
uk: Вилучений

en: Photo
uk: Фото

en: Apply
uk: Застосувати

en: Information
uk: Відомості

en: Blocks
uk: Блоки

en: Manage fields
uk: Керувати полями

en: Index
uk: Індекс

en: Form
uk: Форма

en: User Roles
uk: Ролі користувачів

en: Add Section
uk: Додати секцію

en: Duplicates
uk: Дублікати

en: My account
uk: Мій обліковий запис

en: Date of Birth
uk: Дата народження

en: Add relationship
uk: Додати зв'язки

en: Columns
uk: Колонки

en: Offset
uk: Зміщення

en: Family
uk: Сім'я

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Person
uk: Особа

en: Account
uk: Обліковий запис

en: User Role
uk: Роль користувача

en: Go back
uk: Назад

en: About
uk: Про модуль

en: Member
uk: Учасник

en: User account
uk: Обліковий запис користувача

en: Save and add another
uk: Зберегти та додати інший

en: @label saved.
uk: @label збережений.

en: Form mode
uk: Режим форми

en: Credentials
uk: Реєстраційні дані

en: Update details
uk: Деталі оновлення

en: Delete link
uk: Посилання на видалення

en: Miss
uk: Панна

en: Edit link
uk: Посилання на редагування

en: Configure @block
uk: Налаштувати @block

en: Database Server
uk: Сервер баз даних

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: You need at least one field before you can configure your table settings
uk: Для можливості конфігурування таблиці необхідно додати хоча б одне поле

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
uk: Увімкнути "прикріплені" заголовки таблиц в стилі Drupal (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
uk: (Ефект прикріплених заголовків не відображуєтся у попередньому перегляді, лише у реальному показі.)

en: - All -
uk: - Усе -

en: The maximum length of the field in characters.
uk: Максимальна довжина поля в символах.

en: Organisation
uk: Організація

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Alternatives
uk: Варіанти

en: Change password
uk: Зміна паролю

en: Add member
uk: Додати учасника

en: Archived
uk: Архівовано

en: Manage display
uk: Керувати відображенням

en: Context name
uk: Назва контексту

en: Mr.
uk: Пан

en: Mrs.
uk: Пані

en: Ms.
uk: Панна

en: Dr.
uk: Доктор

en: Jr.
uk: Мол.

en: Sr.
uk: Ст.

en: Alternative
uk: Альтернатива

en: Clear all filters
uk: Скинути всі фільтри

en: Bulk update
uk: Масове оновлення

en: View mode
uk: Режим перегляду

en: Edit profile type
uk: Редагувати тип профілю

en: Asc
uk: Зрост

en: Master
uk: Головне

en: Source Field
uk: Вихідне поле

en: Geolocation
uk: Географічне становище

en: Group membership
uk: Участь у групах

en: The layout has been saved.
uk: Макет було змінено.

en: Manage form display
uk: Керувати відображенням форми

en: Individual
uk: Індивідуальний

en: Displaying @start - @end of @total
uk: Показ @start - @end з @total

en: Remove section
uk: Вилучити секцію

en: Caption for the table
uk: Заголовок таблиці

en: Table details
uk: Подробиці таблиці

en: Summary title
uk: Заголовок резюме

en: Table description
uk: Опис таблиці

en: Provide additional details about the table to increase accessibility.
uk: Введіть додаткові відомості про таблицю для поліпшення сприйняття людьми з обмеженими можливостями.

en: %name: may not be longer than @max characters.
uk: %name: має перевищувати @max символів.

en: Plugin ID
uk: ID плаґіну

en: Context assignments
uk: Призначення контексту

en: @start - @end of @total
uk: @start - @end з @total

en: A title semantically associated with your table for increased accessibility.
uk: Заголовок, семантично пов'язаний з таблицею для поліпшення сприйняття людьми з обмеженими можливостями.

en: content @type: deleted @label.
uk: матеріал @type: видалено @label.

en: A @entity_type with @field_name %value already exists.
uk: Тип сутності @entity_type з полем @field_name і значенням %value вже існує.

en: Add person
uk: Додати людину

en: Configure section
uk: Налаштувати секцію

en: Edit layout for %label
uk: Редагувати макет для %label

en: The layout override has been saved.
uk: Це перевизначення макету було збережено.

en: The changes to the layout have been discarded.
uk: Зміни до макета були відхилені.
