Contacts (2.2.2) - en to nl translation catalogue (125 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Register
nl: Registreren

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Email address
nl: E-mailadres

en: Group
nl: Groep

en: List
nl: Lijst

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Login
nl: Inloggen

en: Edit
nl: Bewerken

en: Weight
nl: Gewicht

en: The configuration options have been saved.
nl: De instellingen zijn opgeslagen.

en: Name
nl: Naam

en: Save
nl: Opslaan

en: Summary
nl: Samenvatting

en: Archive
nl: Archief

en: Icon
nl: Pictogram

en: Add
nl: Toevoegen

en: Path
nl: Pad

en: Region
nl: Gebied

en: Notes
nl: Notities

en: Layout
nl: Lay-out

en: Total
nl: Totaal

en: User
nl: Gebruiker

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Email
nl: E-mail

en: Create
nl: Aanmaken

en: Block
nl: Blok

en: Never
nl: Nooit

en: Contacts
nl: Contacten

en: Roles
nl: Rollen

en: Role ID
nl: Rol-ID

en: Mode
nl: Modus

en: Merge
nl: Samenvoegen

en: Computed
nl: Berekend

en: Customer
nl: Klant

en: Address
nl: Adres

en: General
nl: Algemeen

en: Color
nl: Kleur

en: Maximum length
nl: Maximumlengte

en: Rows
nl: Rijen

en: Provides
nl: Voorziet

en: Operation
nl: Bewerking

en: Latitude
nl: Breedtegraad

en: Longitude
nl: Lengtegraad

en: Authored on
nl: Aangemaakt op

en: Display Name
nl: Naam weergeven

en: Are you sure you want to delete %name?
nl: Weet u zeker dat u %name wilt verwijderen?

en: You
nl: U

en: Add Block
nl: Blok toevoegen

en: Block ID
nl: Blok-ID

en: People
nl: Personen

en: Parent term
nl: Bovenliggende term

en: Membership
nl: Lidmaatschap

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Relationships
nl: Relaties

en: Relationship
nl: Relatie

en: Excluded
nl: Uitgesloten

en: Apply
nl: Toepassen

en: Information
nl: Informatie

en: Blocks
nl: Blokken

en: Manage fields
nl: Velden beheren

en: Form
nl: Formulier

en: User Roles
nl: Gebruikersrollen

en: Add Section
nl: Nieuwe sectie toevoegen

en: My account
nl: Mijn account

en: Add relationship
nl: Relatie toevoegen

en: Columns
nl: Kolommen

en: Family
nl: Familie

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Person
nl: Persoon

en: User Role
nl: Gebruikersrol

en: Go back
nl: Ga terug

en: About
nl: Over

en: Member
nl: Lid

en: User account
nl: Gebruikersaccount

en: Save and add another
nl: Opslaan en nog een toevoegen

en: Form mode
nl: Formuliermodus

en: Credentials
nl: Referenties

en: Edit link
nl: Bewerkingslink

en: Configure @block
nl: @block instellen

en: You need at least one field before you can configure your table settings
nl: Er is minstens één veld nodig voordat de instellingen van de tabel bewerkt kunnen worden

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
nl: Activeer tabel-koppen die blijven staan, Drupal-stijl (javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
nl: ('Sticky header'-effecten zijn niet actief in het voorbeeld hieronder, alleen rechtstreeks op de site.)

en: The maximum length of the field in characters.
nl: De maximumlengte van het veld in karakters.

en: Organisation
nl: Organisatie

en: Alternatives
nl: Keuzemogelijkheden

en: Change password
nl: Wachtwoord wijzigen

en: Add member
nl: Lid toevoegen

en: Archived
nl: Gearchiveerd

en: Manage display
nl: Weergave beheren

en: Context name
nl: Context-naam

en: Bulk update
nl: Bulk-update

en: View mode
nl: Weergavemodus

en: Edit profile type
nl: Profieltype bewerken

en: Valid from
nl: Geldig van

en: Source Field
nl: Bronveld

en: Geolocation
nl: Geolocatie

en: Group membership
nl: Groepslidmaatschap

en: The layout has been saved.
nl: De lay-out is opgeslagen.

en: Manage form display
nl: Formulierweergave beheren

en: Add Contact
nl: Contact toevoegen

en: Are you sure you want to archive %label?
nl: Weet u zeker dat u %label wilt archiveren?

en: %label has been archived.
nl: %label is gearchiveerd.

en: Individual
nl: Individueel

en: Remove section
nl: Sectie verwijderen

en: Caption for the table
nl: Bijschrift voor de tabel

en: Table details
nl: Tabeldetails

en: Summary title
nl: Samenvattingstitel

en: Table description
nl: Tabelbeschrijving

en: Provide additional details about the table to increase accessibility.
nl: Extra informatie over de tabel opgeven om de toegankelijkheid te vergroten.

en: %name: may not be longer than @max characters.
nl: %name: mag niet langer zijn dan @max tekens.

en: Plugin ID
nl: Plug-in ID

en: Context assignments
nl: Context-toewijzingen

en: A title semantically associated with your table for increased accessibility.
nl: Een titel die semantisch verbonden is met de tabel voor verbeterde toegankelijkheid.

en: content @type: deleted @label.
nl: inhoud @type: @label verwijderd.

en: A @entity_type with @field_name %value already exists.
nl: Het @entity_type met @field_name %value bestaat al.

en: Add person
nl: Persoon toevoegen

en: Configure section
nl: Sectie instellen

en: Edit layout for %label
nl: Lay-out bewerken voor %label

en: The layout override has been saved.
nl: De overschreven lay-out is opgeslagen.

en: The changes to the layout have been discarded.
nl: De wijzigingen in de lay-out zijn ongedaan gemaakt.
