Context (8.x-4.0-beta1) - en to fr translation catalogue (64 entries)

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Group
fr: Groupe

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Edit
fr: Modifier

en: Weight
fr: Poids

en: Category
fr: Catégorie

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Region
fr: Région

en: Theme
fr: Thème

en: Block
fr: Bloc

en: Add block
fr: Ajouter un bloc

en: Filter
fr: Filtrer

en: Add condition
fr: Ajouter une condition

en: Configure block
fr: Configurer le bloc

en: Blocks
fr: Blocs

en: Delete block
fr: Supprimer le bloc

en: Context
fr: Contexte

en: Add context
fr: Ajouter un contexte

en: Machine name
fr: Nom système

en: About
fr: À propos

en: Regions
fr: Régions

en: Associate menus, views, blocks, etc. with different contexts to structure your site.
fr: Associer des menus, vues, blocs, etc. avec différents contextes pour structurer votre site.

en: Context UI
fr: Contexte UI

en: Provides a simple UI for settings up a site structure using Context.
fr: Fournit une interface simple pour paramétrer un site avec Context.

en: Remove condition
fr: Retirer la condition

en: Save and continue
fr: Enregistrer et continuer

en: Section class
fr: Classe de la section

en: Uses
fr: Utilisations

en: No blocks in this region
fr: Aucun bloc dans cette région

en: Edit block
fr: Modifier le bloc

en: Reactions
fr: Réactions

en: Delete context
fr: Supprimer le contexte

en: Require all conditions
fr: Remplir toutes les conditions

en: If checked, all conditions must be met for this context to be active. Otherwise, the first condition that is met will activate this context.
fr: Si coché, toutes les conditions devront être remplies pour que ce contexte soit actif. Sinon, la première condition remplie activera ce contexte.

en: Weight for @block block
fr: Poids du bloc @block

en: Region for @block block
fr: Région du bloc @block

en: Place block
fr: Positionner un bloc

en: Select the region where this block should be displayed.
fr: Sélectionner la région où ce bloc doit être affiché.

en: Filter by block name
fr: Filtrer par nom de bloc

en: Enter a part of the block name to filter by.
fr: Saisir une partie du nom du bloc pour filtrer.

en: Page with blocks
fr: Page avec blocs

en: No blocks available.
fr: Aucun bloc disponible.

en: Administer contexts
fr: Administrer les contextes

en: Add reaction
fr: Ajouter une réaction

en: There are no contexts defined.
fr: Aucun contexte défini.

en: Not grouped
fr: Non groupé

en: Weight for @context context
fr: Poids du contexte @context

en: Save contexts
fr: Enregistrer les contextes

en: The context settings have been updated.
fr: Les paramètres du contexte ont été mis à jour.

en: Filter by condition name
fr: Filtrer par nom de condition

en: Filter by reaction name
fr: Filtrer par nom de réaction

en: The context %label has been added.
fr: Le contexte %label a été ajouté.

en: The context was not saved.
fr: Le contexte n'a pas été enregistré.

en: The context %title has been deleted.
fr: Le contexte %title a été supprimé.

en: No reactions has been added.
fr: Aucune réaction n'a été ajoutée.

en: Remove reaction
fr: Retirer une réaction

en: %theme (Default)
fr: %theme (Défaut)

en: No regions available to place blocks in.
fr: Il n'y a aucune région disponible pour y placer des blocs.

en: Are you sure you want to remove the %label block?
fr: Êtes vous sûr(e) de vouloir retirer le bloc %label ?
