Context (8.x-4.0-beta1) - en to pt translation catalogue (44 entries)

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Group
pt: Grupo

en: Description
pt: Descrição

en: Enable
pt: Habilitar

en: Disable
pt: Desabilitar

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Edit
pt: Editar

en: Weight
pt: Peso

en: Category
pt: Categoria

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: Region
pt: Região

en: Theme
pt: Tema

en: Block
pt: Bloco

en: Add block
pt: Adicionar bloco

en: Filter
pt: Filtrar

en: Add condition
pt: Adicionar condição

en: Conditions
pt: Condições

en: Condition
pt: Condição

en: Configure block
pt: Configurar bloco

en: Blocks
pt: Blocos

en: Delete block
pt: Apagar bloco

en: Context
pt: Contexto

en: Add context
pt: Adicionar contexto

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: About
pt: Sobre

en: Regions
pt: Regiões

en: Save and continue
pt: Salvar e continuar

en: Uses
pt: Usos

en: No blocks in this region
pt: Não há nenhum bloco nesta região

en: Unique
pt: Único

en: Edit context
pt: Editar contexto

en: Delete context
pt: Apagar contexto

en: Weight for @block block
pt: Peso do bloco @block

en: Region for @block block
pt: Região do bloco @block

en: Place block
pt: Inserir bloco

en: Select the region where this block should be displayed.
pt: Selecione a região onde este bloco deve ser mostrado.

en: Filter by block name
pt: Filtrar por nome de bloco

en: Enter a part of the block name to filter by.
pt: Digite uma parte do nome do bloco para filtrar.

en: Page with blocks
pt: Página com blocos

en: No blocks available.
pt: Nenhum bloco disponível.

en: Are you sure you want to remove the %label block?
pt: Tem certeza que quer remover o bloco %label?
