Controlled Access Terms (2.4.2) - en to ar translation catalogue (19 entries)

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: Subject
ar: الموضوع

en: Language
ar: اللغة

en: Parent
ar: الأب

en: URL
ar: العنوان URL

en: Open link in new window
ar: افتح الرابط في نافذة جديدة

en: Fields
ar: الحقول

en: Other
ar: آخر

en: Source
ar: المصدر

en: day
ar: يوم

en: month
ar: شهر

en: Relationships
ar: العلاقات

en: and
ar: و

en: Contributors
ar: المساهمون

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
ar: المفتاح هو قيمة مسجلة. سوف تستخدم التسمية أثناء عرض القيم و تعديل الاستمارات.

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
ar: التسمية اختيارية: إذا تضمن السطر قيمة نصية بسيطة، سيتم استخدامها كمفتاح وتسمية.

en: Allowed values list: invalid input.
ar: قائمة القيم المسموح بها: إدخال غير صحيح.

en: Date separator
ar: فاصل التاريخ
