CRM - Contact Relationship Management (1.0.0-alpha1) - en to hu translation catalogue (121 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: Title
hu: Cím

en: Status
hu: Állapot

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Email address
hu: E-mail cím

en: Type
hu: Típus

en: Author
hu: Szerző

en: List
hu: Lista

en: Description
hu: Leírás

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Comments
hu: Hozzászólások

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: - None -
hu: – Nincs –

en: Weight
hu: Súly

en: Help text
hu: Súgó szöveg

en: Parent
hu: Szülő

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: Label
hu: Címke

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Summary
hu: Összegzés

en: Main
hu: Fő

en: View
hu: Megtekintés

en: Notes
hu: Jegyzetek

en: Updated
hu: Frissítve

en: ID
hu: Azonosító

en: User
hu: Felhasználó

en: Email
hu: E-mail

en: User ID
hu: Felhasználó azonosítója

en: Contact
hu: Kapcsolat

en: Created
hu: Létrehozva

en: Include
hu: Befoglalás

en: Exclude
hu: Kizárás

en: All
hu: Mind

en: Active
hu: Aktív

en: Page
hu: Oldal

en: Url
hu: Webcím

en: Contacts
hu: Névjegyek

en: Roles
hu: Szerepkörök

en: Location
hu: Helyszín

en: Bar
hu: Bár

en: Start Date
hu: Kezdődátum

en: End Date
hu: Befejező dátum

en: Phone
hu: Telefon

en: Mobile
hu: Mobil

en: Address
hu: Cím

en: State
hu: Állapot

en: email
hu: e-mail

en: Desc
hu: Csökk

en: Inactive
hu: Inaktív

en: Owner
hu: Tulajdonos

en: Table
hu: Táblázat

en: Other
hu: Egyéb

en: Location Type
hu: Helyszín típusa

en: Users
hu: Felhasználók

en: Contact ID
hu: Névjegy azonosítója

en: Last
hu: Utolsó

en: City
hu: Város

en: Phone number
hu: Telefonszám

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Authored on
hu: Beküldés ideje

en: Source
hu: Forrás

en: Display name
hu: Megjelenített név

en: Create new revision
hu: Új változat készítése

en: First
hu: Első

en: Middle
hu: Közép

en: Negate
hu: Negálás

en: Website
hu: Webhely

en: address
hu: cím

en: Changed
hu: Módosítva

en: Relationships
hu: Kapcsolatok

en: Relationship
hu: Kapcsolat

en: Default value
hu: Alapértelmezés szerinti érték

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Extension
hu: Kiterjesztés

en: Organization
hu: Szervezet

en: Identifier
hu: Azonosító

en: Offset
hu: Eltolás

en: Family
hu: Család

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: Person
hu: Személy

en: Emails
hu: E-mailek

en: Member
hu: Tag

en: addresses
hu: címek

en: Bundles
hu: Mezőkötegek

en: Created on
hu: Létrehozva

en: Primary
hu: Elsődleges

en: Cases
hu: Ügyek

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: Billing
hu: Számlázás

en: Work
hu: Munka

en: « First
hu: « Első

en: Last »
hu: Utolsó »

en: Middle name(s)
hu: Középső nevek

en: Contact type
hu: Névjegytípus

en: Volunteer
hu: Önkéntes

en: Owned by
hu: Tulajdonos:

en: Asc
hu: Növ

en: Beta
hu: Béta

en: Master
hu: Mester

en: Relation ID
hu: Kapcsolatazonosító

en: The human-readable name of this contact type.
hu: A névjegytípus emberek által olvasható neve.

en: A unique machine-readable name for this contact type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
hu: A névjegytípus egyedi, programok által használt neve. Csak kisbetűket, számokat és aláhúzást tartalmazhat.

en: Save contact type
hu: Névjegytípus mentése

en: Delete contact type
hu: Névjegytípus törlése

en: contacts
hu: névjegyek

en: Displaying @start - @end of @total
hu: @start – @end / @total megjelenítése

en: User Contact
hu: Felhasználóhoz kapcsolódó névjegy

en: Last saved
hu: Utoljára mentve

en: Not saved yet
hu: Nem volt még mentve

en: Active Relationships
hu: Aktív kapcsolatok

en: The username of the content author.
hu: A tartalom szerzőjének felhasználóneve.

en: Create event
hu: Esemény létrehozása

en: emails
hu: e-mailek
