CRM - Contact Relationship Management (1.0.0-alpha1) - en to nl translation catalogue (108 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Email address
nl: E-mailadres

en: Author
nl: Auteur

en: List
nl: Lijst

en: Description
nl: Beschrijving

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Comments
nl: Reacties

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Edit
nl: Bewerken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: - None -
nl: - Geen -

en: Weight
nl: Gewicht

en: Help text
nl: Helptekst

en: Parent
nl: Bovenliggend

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Default
nl: Standaard

en: Summary
nl: Samenvatting

en: Main
nl: Hoofd

en: View
nl: Weergeven

en: Notes
nl: Notities

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: User
nl: Gebruiker

en: Email
nl: E-mail

en: User ID
nl: Gebruikers-ID

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Include
nl: Insluiten

en: Exclude
nl: Uitsluiten

en: All
nl: Alle

en: Active
nl: Actief

en: Page
nl: Pagina

en: Url
nl: URL

en: Contacts
nl: Contacten

en: Roles
nl: Rollen

en: Location
nl: Locatie

en: Start Date
nl: Begindatum

en: End Date
nl: Einddatum

en: Phone
nl: Telefoonnummer

en: Mobile
nl: Mobiel

en: Address
nl: Adres

en: State
nl: Status

en: email
nl: e-mail

en: Desc
nl: Aflopend

en: Inactive
nl: Inactief

en: Owner
nl: Eigenaar

en: Table
nl: Tabel

en: Other
nl: Andere

en: Users
nl: Gebruikers

en: Last
nl: Laatste

en: City
nl: Plaats

en: Phone number
nl: Telefoonnummer

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Authored on
nl: Aangemaakt op

en: Source
nl: Bron

en: Display name
nl: Naam voor weergave

en: Create new revision
nl: Nieuwe revisie aanmaken

en: First
nl: Eerste

en: Middle
nl: Midden

en: Negate
nl: Voorwaarde omkeren

en: address
nl: adres

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Relationships
nl: Relaties

en: Relationship
nl: Relatie

en: Relationship types
nl: Relatietypes

en: Default value
nl: Standaardwaarde

en: Apply
nl: Toepassen

en: Extension
nl: Extensie

en: Organization
nl: Organisatie

en: Full Name
nl: Volledige naam

en: Identifier
nl: Identificatiemiddel

en: Family
nl: Familie

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Person
nl: Persoon

en: Emails
nl: E-mails

en: Member
nl: Lid

en: Bundles
nl: Bundels

en: Created on
nl: Aangemaakt op

en: Credentials
nl: Referenties

en: Primary
nl: Primair

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Billing
nl: Facturatie

en: Work
nl: Werk

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Mr.
nl: Dhr.

en: Ms.
nl: Mevr.

en: Contact type
nl: Contacttype

en: Siblings
nl: Broers en zussen

en: Volunteer
nl: Vrijwilliger

en: Owned by
nl: Eigendom van

en: Asc
nl: Oplopend

en: Relation ID
nl: Relatie-ID

en: The human-readable name of this contact type.
nl: De voor mensen begrijpelijke naam van dit inhoudstype.

en: A unique machine-readable name for this contact type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
nl: Een unieke systeemnaam voor dit contacttype. Het mag allen kleine letters, nummers en onderlijningen bevatten.

en: Save contact type
nl: Contacttype opslaan

en: Delete contact type
nl: Contacttype verwijderen

en: contacts
nl: contacten

en: Displaying @start - @end of @total
nl: @start - @end van @total

en: Last saved
nl: Laatst opgeslagen

en: Not saved yet
nl: Nog niet opgeslagen

en: The username of the content author.
nl: De gebruikersnaam van de auteur.

en: Create event
nl: Evenement aanmaken
