Crypto Distribution (8.x-2.3) - en to ar translation catalogue (3800 entries)

en: Forms
ar: الاستمارات

en: Home
ar: الرئيسية

en: User interface
ar: واجهة المستخدم

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Images
ar: الصور

en: Previous
ar: السابق

en: Next
ar: التالي

en: user
ar: مستخدم

en: Pages
ar: الصفحات

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: enabled
ar: مُفَعَّل

en: delete
ar: حذف

en: title
ar: عنوان

en: Status
ar: الحالة

en: Register
ar: التسجيل

en: Create a new user account.
ar: أنشئ حساب مستخدم جديد.

en: Markup
ar: ترميز

en: Prefix
ar: سابقة

en: Suffix
ar: لاحقة

en: Approve
ar: الموافقة

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إضافة

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Moderated content
ar: محتوى خاضع للإشراف

en: Attribute
ar: الخاصية

en: Value
ar: القيمة

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: content
ar: المحتوى

en: Development
ar: التطوير

en: Groups
ar: مجموعات

en: Group
ar: المجموعة

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: Replies
ar: الردود

en: Closed
ar: مغلق

en: yes
ar: نعم

en: List
ar: لائحة

en: Subject
ar: الموضوع

en: Send email
ar: أرسل بريد إلكتروني

en: closed
ar: مغلق

en: Actions
ar: الإجراءات

en: disabled
ar: معطَّل

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: Last comment
ar: آخر تعليق

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: more
ar: المزيد

en: Enable
ar: تفعيل

en: Disable
ar: تعطيل

en: Explanation or submission guidelines
ar: الشرح أو توجيهات الإرسال

en: Email settings
ar: إعدادات البريد الإلكتروني

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Administration
ar: الإدارة

en: footer
ar: تذييل

en: Comments
ar: التعليقات

en: Priority
ar: الأولوية

en: More
ar: المزيد

en: not verified
ar: لم يتم التحقق

en: Action
ar: إجراء

en: Last updated
ar: آخر تحديث

en: On
ar: في

en: For
ar: لـ

en: new
ar: جديد

en: Tags
ar: وسوم

en: Block title
ar: عنوان الصندوق

en: The title of the block as shown to the user.
ar: عنوان الصندوق كما يظهر للمستخدم.

en: Taxonomy
ar: التصنيف

en: Logging
ar: تسجيل

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Content types
ar: أنواع المحتوى

en: Homepage
ar: الصفحة الأولى

en: Home page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Categories
ar: التصنيفات

en: Download
ar: تحميل

en: Version
ar: النسخة

en: view
ar: عرض

en: unpublished
ar: غير منشور

en: updated
ar: التحديث

en: Overview
ar: نظرة عامة

en: File information
ar: معلومات الملف

en: File
ar: ملف

en: Tag
ar: وسم

en: File path
ar: مسار الملف

en: Advanced options
ar: الخيارات المتقدمة

en: Release notes
ar: ملاحظات النسخة

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Size
ar: الحجم

en: Links
ar: روابط

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Daily
ar: يوميًا

en: Weekly
ar: أسبوعيًا

en: Monthly
ar: شهرياً

en: None
ar: لا شيء

en: Use count
ar: استخدام العد

en: Display settings
ar: إعدادات العرض

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: taxonomy terms
ar: مصطلحات التصنيف

en: Test
ar: الاختبار

en: Number
ar: رقم

en: Message
ar: الرسالة

en: No log messages available.
ar: لا توجد رسائل سجل.

en: Account Name
ar: اسم الحساب

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Block settings
ar: إعدادات الصناديق

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Country
ar: الدولة

en: Weight
ar: الوزن

en: The configuration options have been saved.
ar: تم حفظ خيارات الضبط.

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Center
ar: المركز

en: Container
ar: حاوية

en: Help text
ar: نص المساعدة

en: Types
ar: الأنواع

en: Hierarchy
ar: التدرج

en: Multiple
ar: متعدد

en: Required
ar: ضروري

en: root
ar: جذر

en: Parent
ar: الأب

en: Parents
ar: أمهات

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
ar: الصفحات في مستو واحد ترتب بالوزن أولا، ثم بالعنوان.

en: Depth
ar: العمق

en: none
ar: لا شيء

en: Category
ar: التصنيف

en: Add container
ar: أضف حاوية

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Feed
ar: التلقيمة

en: Name
ar: الاسم

en: edit container
ar: تحرير الحاوية

en: edit
ar: تحرير

en: Go to previous page
ar: الذهاب إلى الصفحة السابقة

en: Go to parent page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأم

en: Go to next page
ar: الذهاب إلى الصفحة التالية

en: Import
ar: استيراد

en: Book
ar: الوثيقة

en: Export
ar: تصدير

en: Taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: Description field
ar: حقل الوصف

en: settings
ar: إعدادات

en: Back
ar: رجوع

en: Node ID
ar: معرف العقدة

en: Field
ar: الحقل

en: Outline
ar: الهيكل

en: header
ar: ترويسة

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: معاينة

en: Save
ar: حفظ

en: Session opened for %name.
ar: تم فتح جلسة لـ%name.

en: Help
ar: المساعدة

en: Font Size
ar: حجم الخط

en: Image settings
ar: إعدادات الصورة

en: True
ar: صحيح

en: False
ar: خطأ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Summary
ar: الملخص

en: Update
ar: تحديث

en: Open
ar: مفتوح

en: Blank
ar: فارغ

en: Small
ar: صغير

en: Large
ar: كبير

en: Sunday
ar: الأحد

en: Monday
ar: الاثنين

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Thursday
ar: الخميس

en: Friday
ar: الجمعة

en: Saturday
ar: السبت

en: Core
ar: النواة

en: High
ar: مرتفعة

en: Low
ar: منخفض

en: Archive
ar: الأرشيف

en: Album
ar: ألبوم

en: Artist
ar: المؤلف

en: Icon
ar: أيقونة

en: Add new
ar: إضافة جديد

en: Time
ar: الوقت

en: Views
ar: الرؤى

en: Access
ar: الوصول

en: Add
ar: إضافة

en: View
ar: عرض

en: Length
ar: الطول

en: Format
ar: التنسيق

en: Audio
ar: الصوت

en: History
ar: الأرشيف

en: hidden
ar: مخفي

en: URL
ar: العنوان URL

en: Path
ar: المسار

en: Filename
ar: اسم الملف

en: File extensions
ar: إمتدادات الملف

en: Vocabularies
ar: المعاجم

en: Modules
ar: الوحدات

en: Form ID
ar: رقم الاستمارة

en: Clear index
ar: امسح الفهرس

en: General discussion
ar: النقاش العام

en: edit forum
ar: تحرير المنتدى

en: Forum name
ar: اسم المنتدى

en: forum
ar: منتدى

en: Manage
ar: تسيير

en: Refresh
ar: تحديث

en: Region
ar: المنطقة

en: Visible
ar: مرئي

en: link
ar: رابط

en: Anchor
ar: المرساة

en: Display
ar: العرض

en: Node type
ar: نوع العقدة

en: Menu
ar: القائمة

en: Advanced settings
ar: إعدادات متقدمة

en: Teaser
ar: موجز

en: never
ar: أبدا

en: Updated
ar: التحديث

en: actions
ar: الإجراءات

en: Text
ar: نص

en: Theme
ar: حلة

en: Layout
ar: التنسيق

en: Select a layout
ar: حدد التنسيق

en: aggregator
ar: مجمع

en: Update interval
ar: معدل التحديث

en: The fully-qualified URL of the feed.
ar: مسار التلقيمة بالكامل.

en: Add forum
ar: أضف منتدى

en: Add term
ar: إضافة مصطلح

en: Search keywords
ar: الكلمات المفتاحية للبحث

en: Timestamp
ar: التوقيت الزمني

en: Keywords
ar: الكلمات المفتاحية

en: Search Keywords
ar: كلمات البحث

en: Preview comment
ar: معاينة التعليق

en: Component
ar: عنصر

en: Components
ar: المكونات

en: ID
ar: المعرف ID

en: Statistics
ar: الإحصائيات

en: Advanced search
ar: البحث المتقدم

en: You are not authorized to access this page.
ar: غير مسموح لك بالوصول إلى هذه الصفحة.

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Attachment
ar: المرفق

en: States
ar: الحالات

en: n/a
ar: غير متوفر

en: Upload
ar: رفع

en: Picture
ar: الصورة

en: Upload image
ar: ارفع صورة

en: Taxonomy settings
ar: إعدادات التصنيفات

en: Mail
ar: البريد الإلكتروني

en: Before
ar: قبل

en: After
ar: بعد

en: Database type
ar: نوع قاعدة البيانات

en: User
ar: المستخدم

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: action
ar: إجراء

en: Continue
ar: متابعة

en: Configure
ar: ضبط

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Files
ar: الملفات

en: file
ar: ملف

en: User ID
ar: معرف المستخدم

en: Error
ar: خطأ

en: Options
ar: الخيارات

en: Contact
ar: اتصل

en: no
ar: لا

en: New user: %name %email.
ar: مستخدم جديد: %name %email.

en: Created
ar: الإنشاء

en: Node
ar: العقدة

en: Sent email to %recipient
ar: أُرسل البريد إلى %recipient

en: The subject of the message.
ar: موضوع الرسالة.

en: Number of columns
ar: عدد الأعمدة

en: Data type
ar: نوع البيانات

en: Create
ar: أنشئ

en: Separator
ar: فاصل

en: Exclude
ar: إقصاء

en: Horizontal
ar: أفقي

en: Vertical
ar: عمودي

en: Revert to defaults
ar: العودة الى الإعدادت الافتراضية

en: Open link in new window
ar: افتح الرابط في نافذة جديدة

en: vocabularies
ar: المفردات

en: term
ar: مصطلح

en: Expanded
ar: موسع

en: The name of the menu.
ar: اسم القائمة.

en: Parent item
ar: رابط أم

en: Add child page
ar: أضف صفحة فرعية

en: Printer-friendly version
ar: نسخة للطباعة

en: Content type for child pages
ar: نوع المحتوى للصفحات الفرعية

en: Update options
ar: خيارات التحديث

en: Remove from outline
ar: احذف من هيكل الوثيقة

en: Unknown export format.
ar: صيغة تصدير غير معروفة.

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Done
ar: تمّ

en: Last post
ar: آخر موضوع

en: Access denied
ar: الوصول مرفوض

en: Year
ar: السنة

en: Date format
ar: تنسيق التاريخ

en: Add content
ar: إضافة محتوى

en: Area
ar: مجال

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Block
ar: الصندوق

en: Override title
ar: تجاوز العنوان

en: Add view
ar: إضافة عرض

en: Page
ar: الصفحة

en: Pager ID
ar: معرّف ناقل الصفحات

en: RSS
ar: آر.إس.إس

en: 1 minute | @count minutes
ar[0]: دقيقة واحدة
ar[1]: 0 دقائق
ar[2]: دقيقتان
ar[3]: %count دقائق
ar[4]: %count دقيقة
ar[5]: %count دقيقة

en: 1 hour | @count hours
ar[0]: ساعة واحدة
ar[1]: أقل من ساعة
ar[2]: ساعتين
ar[3]: @count ساعات
ar[4]: @count ساعة
ar[5]: @count ساعة

en: 1 day | @count days
ar[0]: يوم واحد
ar[1]: أقل من يوم
ar[2]: يومين
ar[3]: @count أيام
ar[4]: @count يوما
ar[5]: @count يوم

en: Configuration saved.
ar: تم حفظ الإعدادات.

en: Taxonomy terms
ar: الوسوم

en: Breadcrumb
ar: مسار التنقل

en: Logo
ar: الشعار

en: Site name
ar: اسم الموقع

en: Site slogan
ar: شعار الموقع

en: Good
ar: جيد

en: Node types
ar: أنواع العقد

en: User settings
ar: إعدادات المستخدم

en: Site
ar: موقع

en: Web Server
ar: خادم الشبكة

en: Database
ar: قاعدة البيانات

en: Drupal
ar: دروبال

en: Not found
ar: غير موجود

en: Module
ar: الوحدة

en: Off
ar: إيقاف

en: Host
ar: المستضيف

en: Available updates
ar: التحديثات المتوفرة

en: Manual update check
ar: التماس يدوي للتحديثات

en: Never
ar: أبدا

en: Your changes have been saved.
ar: لقد تم حفظ تغييراتك.

en: Check manually
ar: التحقق يدوياً

en: Up to date
ar: محَدَّث

en: Update available
ar: يوجد تحديث

en: Drupal core update status
ar: حالة تحديث قلب دروبال

en: Out of date
ar: قديم

en: Header
ar: الترويسة

en: Left sidebar
ar: العمود الجانبي اﻷيسر

en: Right sidebar
ar: العمود الجانبي اﻷيمن

en: Footer
ar: التذييل

en: Inline
ar: داخل المحتوى

en: Recipients
ar: المتسلمون

en: Selected
ar: محدد

en: Your name
ar: اسمك

en: Menu link
ar: رابط القائمة

en: To
ar: إلى

en: From
ar: من

en: Aggregator feed
ar: التغذية الراجعة

en: Aggregator feed ID
ar: مجمع مرجع المعرف

en: Feed title
ar: روابط التغذية

en: Feed description
ar: وصف التلقيم

en: Aggregator item
ar: عنصر المجمع

en: Aggregator item ID
ar: مجمع  عنصر المعرف

en: Custom
ar: مخصص

en: Throttle
ar: الصمام

en: Visibility
ar: الرؤية

en: Roles
ar: الأدوار

en: Revision ID
ar: معرف المراجعة

en: Comment
ar: التعليق

en: Comment ID
ar: معرف التعليق

en: Hostname
ar: اسم المستضيف

en: Score
ar: الدرجة

en: Published
ar: منشور

en: Signature
ar: التوقيع

en: Cacheable
ar: قابل للتخزين المؤقت

en: Filter
ar: انتقاء

en: Source string ID
ar: معرف سلسلة المصدر

en: Location
ar: الموضع

en: Source string
ar: نص المصدر

en: Locale
ar: المحليات

en: Title field label
ar: لافتة حقل العنوان

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Sticky at top of lists
ar: مُثَبَّت أعلى القوائم

en: Revisions
ar: المراجعات

en: Log message
ar: رسالة السجل

en: URL alias
ar: بديل المسار

en: File ID
ar: معرف الملف

en: File name
ar: اسم الملف

en: File size
ar: حجم الملف

en: Vocabulary
ar: المعجم

en: Vocabulary ID
ar: المعرف ID للمعجم

en: Vocabulary name
ar: اسم المعجم

en: Term
ar: المصطلح

en: Term ID
ar: معرف الوسم

en: User role
ar: دور المستخدم

en: Role name
ar: اسم الدور

en: Last access
ar: آخر وصول

en: Last login
ar: آخر تسجيل للدخول

en: Time zone
ar: النطاق الزمني

en: Severity
ar: الحدة

en: Field name
ar: اسم الحقل

en: Field type
ar: نوع الحقل

en: Global settings
ar: إعدادات عامة

en: Multiple values
ar: متعدد القيم

en: Fields
ar: الحقول

en: Widget type
ar: نوع الويدجة

en: Contains
ar: يحتوي

en: Does not contain
ar: لا يحتوي

en: Is less than
ar: أصغر من

en: Is less than or equal to
ar: أقل من أو مساو

en: Is equal to
ar: يساوي

en: Is greater than or equal to
ar: أكبر من أو يساوي

en: Is greater than
ar: أكبر من

en: Is not equal to
ar: غير مساو لـ

en: Average
ar: متوسط

en: Count
ar: العدد

en: Overridden
ar: متجاوز

en: Set name
ar: اسم المجموعة

en: Conditions
ar: الشروط

en: Original image
ar: الصورة الأصلية

en: Link to URL
ar: رابط لمسار URL

en: Heading
ar: الترويسة

en: Search settings
ar: إعدادات البحث

en: Mode
ar: النمط

en: Normal
ar: طبيعي

en: Warning
ar: تحذير

en: blocked
ar: ممنوع

en: active
ar: نشط

en: N/A
ar: غير موجود

en: OK
ar: موافق

en: OPML feed
ar: تلقيمة أو.بي.إم.إل

en: Number of news items in block
ar: عدد عناصر الأخبار في الصندوق

en: View this feed's recent news.
ar: اعرض آخر أخبار هذه التلقيمة.

en: Feed overview
ar: عرض عام للتلقيمات

en: Items
ar: أخبار

en: Last update
ar: آخر تحديث

en: Next update
ar: التحديث القادم

en: %time ago
ar: منذ %time

en: %time left
ar: باقي %time

en: Nodes
ar: العقد

en: Authored by
ar: ألّفه

en: Advanced
ar: متقدم

en: Processor
ar: معالج

en: The feed %feed has been updated.
ar: تم تحديث تلقيمة %feed.

en: Feed %feed added.
ar: تمت إضافة تلقيمة %feed.

en: The feed %feed has been added.
ar: تمت إضافة تلقيمة %feed.

en: Sort order
ar: الترتيب

en: Up
ar: اعلى

en: Performance
ar: الأداء

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: Textfield
ar: حقل نص

en: Display options
ar: خيارات العرض

en: Maximum
ar: أقصى قيمة

en: Scale
ar: توسيع النطاق

en: Thumbnail
ar: النسخة المصغرة

en: Medium
ar: متوسط

en: Media
ar: ميديا

en: Plain text
ar: نص عادي

en: standard
ar: معيار

en: Caching
ar: التخزين المؤقت

en: Month
ar: بالشهر

en: Details
ar: التفاصيل

en: Widget
ar: ودجة

en: Last reply
ar: آخر رد

en: Prev
ar: السابق

en: System
ar: النظام

en: Domain
ar: النطاق

en: Processors
ar: المعالجات

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Current
ar: الحالي

en: State
ar: الحالة

en: Desc
ar: تنازلي

en: Filter by
ar: تصفية

en: Enter a valid username.
ar: أدخل اسم مستخدم صحيح.

en: Owner
ar: المالك

en: Recipient
ar: المتسلم

en: OR
ar: أو

en: Add a role to the selected users
ar: أضف دورا إلى المستخدمين المختارين

en: Remove a role from the selected users
ar: احذف دورا من المستخدمين المختارين

en: Group name
ar: اسم المجموعة

en: node
ar: عقدة

en: Administer content
ar: إدارة المحتوى

en: General
ar: عام

en: Directory
ar: الدليل

en: Method
ar: الطريقة

en: Egypt
ar: مصر

en: Namibia
ar: ناميبيا

en: Israel
ar: إسرائيل

en: Iran
ar: إيران

en: New Zealand
ar: نيوزيلندا

en: Tonga
ar: تونجا

en: Cuba
ar: كوبا

en: Brazil
ar: البرازيل

en: Chile
ar: تشيلي

en: Paraguay
ar: باراجواي

en: Jamaica
ar: جامايكا

en: Japan
ar: اليابان

en: Libya
ar: ليبيا

en: Poland
ar: بولندا

en: Portugal
ar: البرتغال

en: Singapore
ar: سنغافورة

en: Turkey
ar: تركيا

en: Day
ar: باليوم

en: Table
ar: جدول

en: Mon
ar: اثنين

en: Tue
ar: ثلاثاء

en: Wed
ar: أربعاء

en: Thu
ar: خميس

en: Fri
ar: جمعة

en: Sat
ar: سبت

en: Sun
ar: أحد

en: May
ar: مايو

en: am
ar: ص

en: pm
ar: م

en: Start date
ar: تاريخ البداية.

en: End date
ar: تاريخ النهاية.

en: Forum
ar: المنتدى

en: Configuration
ar: الإعدادات

en: Security
ar: الأمن والحماية

en: Other
ar: آخر

en: Align
ar: المحاذاة

en: Loop
ar: حلقة

en: Display title
ar: عرض العنوان

en: Background color
ar: لون الخلفية

en: Text color
ar: لون النص

en: Navigation
ar: الإبحار

en: Basic
ar: الأساسي

en: Color
ar: اللون

en: Appearance
ar: المظهر

en: Link URL
ar: رابط

en: List type
ar: نوع اللائحة

en: Attributes
ar: سمات

en: Role
ar: الدور

en: Select all
ar: تحديد الكل

en: Allow
ar: اسمح

en: Ignore
ar: تجاهل

en: User data
ar: بيانات المستخدم

en: User login
ar: دخول المستخدم

en: Log in
ar: تسجيل الدخول

en: Updated URL for feed %title to %url.
ar: تم تحديث مسار تلقيمة %title إلى %url.

en: Link text
ar: نص الرابط

en: Add new comment
ar: إضافة تعليق جديد

en: No terms available.
ar: لا مفردات.

en: Counter
ar: عداد

en: String
ar: المقطع

en: Case
ar: شكل الحروف

en: External
ar: خارجي

en: Users
ar: المستخدمين

en: Not installed
ar: غير مركب

en: Referrer
ar: أحال إليه

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ar: @site حاليا تحت الصيانة. يعود قريبا. شكرا على صبرك.

en: Default front page
ar: الصفحة الرئيسية الافتراضية

en: Button
ar: زر

en: Both
ar: جميعهم

en: Maximum length
ar: أقصى طول

en: Rows
ar: صفوف

en: Cache
ar: ذاكرة التخزين المؤقت

en: Argument
ar: وسيط

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Provider
ar: المزود

en: Uninstall
ar: إزالة

en: Install
ar: تثبيت

en: Save and edit
ar: حفظ و وتعديل

en: Tools
ar: الأدوات

en: Edit view
ar: تحرير الرؤية

en: Clone
ar: استنساخ

en: Administer views
ar: إدارة الرؤى

en: Ascending
ar: تصاعديا

en: Descending
ar: تنازليا

en: Normal menu item
ar: عنصر القائمة العادي

en: Expose
ar: تعرض

en: Down
ar: أسفل

en: Option
ar: خيار

en: Arguments
ar: المتغيرات

en: Operator
ar: العامل

en: Filters
ar: المرشحات

en: Optional
ar: اختياري

en: Exposed Filters
ar: المرشحات المكشوفة

en: Order
ar: الترتيب

en: Sort Criteria
ar: معايير الفرز

en: Recent comments
ar: أحدث التعليقات

en: Random
ar: عشوائي

en: Uncategorized
ar: غير مصنف

en: Plain
ar: عادي

en: Position
ar: الوضع

en: Integer
ar: عدد صحيح

en: IP Address
ar: العنوان IP

en: Pattern
ar: النموذج

en: The comment and all its replies have been deleted.
ar: تم حذف التعليق و كل الردود عليه.

en: Preformatted
ar: منسق مسبقا

en: Anonymous users
ar: المستخدمون المجهولون

en: Found
ar: عثر عليه

en: Clear cache
ar: مسح ذاكرة التخزين المؤقت

en: Close
ar: إغلاق

en: fields
ar: خانات

en: Add group
ar: إضافة مجموعة

en: Save settings
ar: حفظ الإعدادات

en: Duration
ar: المدة الزمنية

en: Multiplier
ar: مضاعف

en: Session closed for %name.
ar: انتهت جلسة %name.

en: Tracker
ar: المتتبع

en: Defaults
ar: الوضعيات الافتراضية

en: Your search yielded no results.
ar: لا يوجد نتائج لبحثك

en: Germany
ar: ألمانيا

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Created date
ar: تاريخ الإنشاء

en: Updated date
ar: تاريخ التحديث

en: show
ar: إظهار

en: comments
ar: تعليقات

en: Full
ar: كامل

en: 1 new | @count new
ar[0]: واحد جديد
ar[1]: لا جديد
ar[2]: اثنان جديدان
ar[3]: @count جدد
ar[4]: @count جديدا
ar[5]: @count جديد

en: Default language
ar: اللغة الافتراضية

en: Condition
ar: شرط

en: Afghanistan
ar: أفغانستان

en: Albania
ar: ألبانيا

en: Algeria
ar: الجزائر

en: American Samoa
ar: ساموا الأمريكية

en: Andorra
ar: أندورا

en: Angola
ar: أنغولا

en: Anguilla
ar: أنغويلا

en: Antarctica
ar: القطب الجنوبي

en: Antigua and Barbuda
ar: أنتيغوا وبربودا

en: Argentina
ar: الأرجنتين

en: Armenia
ar: أرمينيا

en: Aruba
ar: أروبا

en: Australia
ar: أستراليا

en: Austria
ar: النمسا

en: Azerbaijan
ar: أذربيجان

en: Bahamas
ar: الباهامس

en: Bahrain
ar: البحرين

en: Bangladesh
ar: بنغلادش

en: Barbados
ar: باربادوس

en: Belarus
ar: بيلاروسيا

en: Belgium
ar: بلجيكا

en: Belize
ar: بيليز

en: Benin
ar: بينين

en: Bermuda
ar: برمودا

en: Bhutan
ar: بوتان

en: Bolivia
ar: بوليفيا

en: Bosnia and Herzegovina
ar: البوسنة والهرسك

en: Botswana
ar: بوتسوانا

en: Bouvet Island
ar: جزيرة بوفيه

en: Brunei
ar: بروناي

en: Bulgaria
ar: بلغاريا

en: Burkina Faso
ar: بوركينا فاسو

en: Burundi
ar: بوروندي

en: Cambodia
ar: كمبوديا

en: Cameroon
ar: الكاميرون

en: Canada
ar: كندا

en: Cape Verde
ar: الرأس الأخضر

en: Cayman Islands
ar: جزر الكايمان

en: Central African Republic
ar: جمهورية إفريقيا الوسطى

en: Chad
ar: تشاد

en: China
ar: الصين

en: Christmas Island
ar: جزيرة الكريسماس

en: Colombia
ar: كولومبيا

en: Comoros
ar: جزر القمر

en: Cook Islands
ar: جزر كووك

en: Costa Rica
ar: كوستاريكا

en: Cyprus
ar: قبرص

en: Czech Republic
ar: جمهورية التشيك

en: Denmark
ar: الدانمارك

en: Djibouti
ar: جيبوتي

en: Dominica
ar: دومينيكا

en: Dominican Republic
ar: جمهورية الدومينيكان

en: Ecuador
ar: الإكوادور

en: El Salvador
ar: السلفادور

en: Equatorial Guinea
ar: غينيا الإستوائية

en: Eritrea
ar: اريتريا

en: Estonia
ar: إستونيا

en: Ethiopia
ar: إثيوبيا

en: Faroe Islands
ar: جزر فارو

en: Finland
ar: فنلندا

en: France
ar: فرنسا

en: French Guiana
ar: غويانا الفرنسية

en: French Polynesia
ar: بولينيزيا الفرنسية

en: Gabon
ar: الغابون

en: Gambia
ar: غامبيا

en: Georgia
ar: جورجيا

en: Ghana
ar: غانا

en: Gibraltar
ar: جبل طارق

en: Greece
ar: اليونان

en: Greenland
ar: غرينلاند

en: Grenada
ar: غرينادا

en: Guadeloupe
ar: غواديلوب

en: Guam
ar: غوام

en: Guatemala
ar: غواتيمالا

en: Guinea
ar: غينيا

en: Guinea-Bissau
ar: غينيا-بيساو

en: Guyana
ar: غوايانا

en: Haiti
ar: هاييتي

en: Heard Island and McDonald Islands
ar: جزيرة هيرد وجزر ماكدونالد

en: Honduras
ar: الهندوراس

en: Hungary
ar: هنغاريا

en: Iceland
ar: آيسلندا

en: India
ar: الهند

en: Indonesia
ar: أندونيسيا

en: Iraq
ar: العراق

en: Ireland
ar: ايرلندا

en: Italy
ar: إيطاليا

en: Jordan
ar: الأردن

en: Kazakhstan
ar: كازاخستان

en: Kenya
ar: كينيا

en: Kiribati
ar: كيريباتي

en: Kuwait
ar: الكويت

en: Kyrgyzstan
ar: قيرغيزستان

en: Laos
ar: لاوس

en: Latvia
ar: لاتفيا

en: Lebanon
ar: لبنان

en: Lesotho
ar: ليسوتو

en: Liberia
ar: ليبيريا

en: Liechtenstein
ar: ليختنشتاين

en: Lithuania
ar: ليتوانيا

en: Luxembourg
ar: لكسمبورغ

en: Madagascar
ar: مدغشقر

en: Malawi
ar: الملاوي

en: Malaysia
ar: ماليزيا

en: Maldives
ar: المالديف

en: Mali
ar: مالي

en: Malta
ar: مالطا

en: Marshall Islands
ar: جزر مارشال

en: Martinique
ar: المارتينيك

en: Mauritania
ar: موريتانيا

en: Mauritius
ar: موريشيوس

en: Mayotte
ar: مايوت

en: Mexico
ar: المكسيك

en: Micronesia
ar: ميكرونيزيا

en: Moldova
ar: مولدوفا

en: Monaco
ar: موناكو

en: Mongolia
ar: منغوليا

en: Montserrat
ar: مونتسيرات

en: Morocco
ar: المغرب

en: Mozambique
ar: موزمبيق

en: Nauru
ar: ناورو

en: Nepal
ar: نيبال

en: Netherlands
ar: هولندا

en: Netherlands Antilles
ar: جزر الأنتيل الهولندية

en: New Caledonia
ar: كاليدونيا الجديدة

en: Nicaragua
ar: نيكاراغوا

en: Niger
ar: النيجر

en: Nigeria
ar: نيجيريا

en: Niue
ar: نيوي

en: Norfolk Island
ar: جزيرة نورفولك

en: North Korea
ar: كوريا الشمالية

en: Northern Mariana Islands
ar: جزر ماريانا الشمالية

en: Norway
ar: النرويج

en: Oman
ar: عمان

en: Pakistan
ar: باكستان

en: Palau
ar: بالاو

en: Panama
ar: بنما

en: Papua New Guinea
ar: بابوا غينيا الجديدة

en: Peru
ar: البيرو

en: Philippines
ar: الفليبين

en: Pitcairn Islands
ar: جزر بيتكيرن

en: Puerto Rico
ar: بورتو ريكو

en: Qatar
ar: قطر

en: Romania
ar: رومانيا

en: Russia
ar: روسيا

en: Rwanda
ar: رواندا

en: Samoa
ar: ساموا

en: San Marino
ar: سان مارينو

en: Saudi Arabia
ar: المملكة العربية السعودية

en: Senegal
ar: السنغال

en: Seychelles
ar: سيشل

en: Sierra Leone
ar: سيراليون

en: Slovakia
ar: سلوفاكيا

en: Slovenia
ar: سلوفينيا

en: Solomon Islands
ar: جزر سليمان

en: Somalia
ar: الصومال

en: South Africa
ar: جنوب أفريقيا

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ar: جورجيا الجنوبية وجزر ساندويتش الجنوبية

en: Spain
ar: إسبانيا

en: Sri Lanka
ar: سيريلانكا

en: Sudan
ar: السودان

en: Suriname
ar: سورينام

en: Svalbard and Jan Mayen
ar: سفالبارد وجان ماين

en: Swaziland
ar: سوازيلاند

en: Sweden
ar: السويد

en: Switzerland
ar: سويسرا

en: Syria
ar: سوريا

en: Taiwan
ar: تايوان

en: Tajikistan
ar: طاجكستان

en: Tanzania
ar: تنزانيا

en: Thailand
ar: تايلاند

en: Togo
ar: توغو

en: Tokelau
ar: توكيلاو

en: Trinidad and Tobago
ar: ترينيداد وتوباغو

en: Tunisia
ar: تونس

en: Turkmenistan
ar: تركمانستان

en: Turks and Caicos Islands
ar: جزر تيركس وكايكوس

en: Tuvalu
ar: توفالو

en: Uganda
ar: أوغندا

en: Ukraine
ar: أوكرانيا

en: United Arab Emirates
ar: الإمارات العربية المتحدة

en: United Kingdom
ar: المملكة المتحدة

en: United States
ar: الولايات المتحدة الأمريكية

en: Uruguay
ar: أوروغواي

en: Uzbekistan
ar: أوزبكستان

en: Vanuatu
ar: فانواتو

en: Vatican City
ar: مدينة الفاتيكان

en: Venezuela
ar: فنزويلا

en: Wallis and Futuna
ar: واليس وفوتونا

en: Yemen
ar: اليمن

en: Zambia
ar: زامبيا

en: Zimbabwe
ar: زيمبابوي

en: Identity
ar: هوية

en: Modified
ar: تم التعديل

en: Database username
ar: اسم مستخدم قاعدة البيانات

en: Database password
ar: كلمة مرور قاعدة البيانات

en: Database name
ar: اسم قاعدة البيانات

en: Add user
ar: أضف مستخدما

en: Port
ar: منفذ

en: Size of textfield
ar: حجم حقل النص

en: Authoring information
ar: معلومات التاليف

en: Authored on
ar: أُنشِئ يوم

en: Leave blank for %anonymous.
ar: دعها فارغة ل%anonymous.

en: Hidden
ar: مخفي

en: Display Name
ar: اسم العرض

en: Are you sure you want to delete %name?
ar: هل أنت متأكد من حذف %name ؟

en: Undefined
ar: غير معرف

en: Queued
ar: قائمة الانتظار

en: contact form
ar: نموذج الاتصال

en: Show
ar: عرض

en: Syslog
ar: سجل النظام

en: Other queries
ar: استفسارات أخرى

en: Key
ar: المفتاح

en: File Upload
ar: تحميل الملف

en: block
ar: صندوق

en: Site language
ar: لغة الموقع

en: Change
ar: تغيير

en: English
ar: إنجليزية

en: in
ar: في

en: Messages
ar: الرسائل

en: Edit term
ar: حرر المفردة

en: Switch
ar: تبديل

en: Delimiter
ar: مُحَدِد

en: Import OPML
ar: استيراد OPML

en: OPML File
ar: ملف OPML

en: Allowed HTML tags
ar: وسوم إتش.تي.إم.إل المسموح بها

en: Sources
ar: المصادر

en: 1 item | @count items
ar[0]: خبر واحد
ar[1]: لا أخبار
ar[2]: خبران
ar[3]: @count أخبار
ar[4]: @count خبرا
ar[5]: @count خبر

en: Add menu
ar: أضف قائمة

en: menu
ar: قائمة

en: ‹ previous
ar: ‹ السابقة

en: next ›
ar: التالية ›

en: No items selected.
ar: لم تختر أي عناصر.

en: The update has been performed.
ar: تم إجراء التحديث.

en: Node title
ar: عنوان العقدة

en: Result
ar: نتيجة

en: Browser
ar: المتصفّح

en: View user profile.
ar: عرض ملف المستخدم.

en: Titles only
ar: العناوين فقط

en: Full text
ar: كامل المتن

en: Source
ar: المصدر

en: published
ar: منشور

en: The changes have been saved.
ar: تم حفظ التغييرات.

en: Undo
ar: تراجع

en: Member for
ar: مسجل بالموقع منذ

en: @time ago
ar: منذ @time

en: No users selected.
ar: لا مستخدمين مختارين.

en: Select all rows in this table
ar: اختر كل الصفوف في هذا الجدول

en: Deselect all rows in this table
ar: ألغ اختيار كل الصفوف في هذا الجدول

en: User search
ar: بحث المستخدم

en: Search results
ar: نتائج البحث

en: Please enter some keywords.
ar: من فضلك أدخل بعض الكلمات المفتاحية.

en: Front page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Replacement patterns
ar: نماذج الاستبدال

en: Deleted
ar: محذوف

en: Successful
ar: ناجح

en: Display name
ar: اسم العرض

en: Languages
ar: اللغات

en: Topics
ar: المناقشات

en: Topic
ar: المناقشة

en: Definition
ar: تعريف

en: Allowed values list
ar: قائمة القيم المسموح بها

en: Textfield size
ar: حجم حقل النص

en: Today
ar: اليوم

en: Activity
ar: النشاط

en: Edit menu
ar: تحرير القائمة

en: Delete menu
ar: احذف القائمة

en: Publishing options
ar: خيارات النشر

en: Create new revision
ar: أنشئ نسخة جديدة

en: Lists
ar: قوائم

en: Limit
ar: حد

en: Minimum height
ar: أقل ارتفاع

en: Minimum width
ar: أقل عرض

en: Query
ar: استفسار

en: Locale settings
ar: إعدادات المحلية

en: Search fields
ar: بحث الحقول

en: Configure block
ar: ضبط الصندوق

en: How many content items to display in "day" list.
ar: عدد العناصر التي ستعرض في قائمة "اليوم".

en: Jan
ar: يناير

en: Feb
ar: فبراير

en: Mar
ar: مارس

en: Apr
ar: أبريل

en: Jun
ar: يونيو

en: Jul
ar: يوليو

en: Aug
ar: أغسطس

en: Sep
ar: سبتمبر

en: Oct
ar: أكتوبر

en: Nov
ar: نوفمبر

en: Dec
ar: ديسمبر

en: Hour
ar: الساعة

en: Minute
ar: الدقيقة

en: Second
ar: الثانية

en: Select list
ar: لائحة الخيارات

en: Text field
ar: خانة نصية

en: Granularity
ar: النعومة

en: Posts
ar: المحتوى

en: Map
ar: خريطة

en: Node settings
ar: اعدادت العقدة

en: Alignment
ar: المحاذاة

en: Configure permissions
ar: ضبط الصلاحيات

en: Workflow
ar: سيرة العمل

en: Randomize
ar: عشوائي

en: author
ar: مؤلف

en: Entity
ar: الكيان

en: AND
ar: و

en: Fixed
ar: ثابت

en: Revert
ar: استرجع

en: Negate
ar: نفي

en: Empty
ar: فارغ

en: Existing system path
ar: مسار نظام موجود سابقا

en: Path alias
ar: مسار بديل

en: Greater than
ar: أكبر من

en: Less than
ar: أصغر من

en: Notice
ar: إعلام

en: Caption
ar: شرح

en: Buttons
ar: الأزرار

en: Log out
ar: خروج

en: Number of day's top views to display
ar: عدد أشهر ما عرض اليوم

en: Number of all time views to display
ar: عدد أشهر ما عرض في عمر الموقع

en: Number of most recent views to display
ar: عدد أحدث ما عرض

en: Extend
ar: الوحدات

en: characters
ar: الأحرف

en: Su
ar: الأحد

en: Mo
ar: الإثنين

en: Tu
ar: الثلاثاء

en: We
ar: الأربعاء

en: Th
ar: الخميس

en: Fr
ar: الجمعة

en: Sa
ar: السبت

en: First day of week
ar: أول يوم في الأسبوع

en: Add workflow
ar: أضافة إجراء عمل

en: Add state
ar: أضافة حالة

en: Transition
ar: الترجمة

en: workflow
ar: سير العمل

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: Your message has been sent.
ar: أُرسلت رسالتك.

en: Create new account
ar: إنشاء حساب جديد

en: Seconds
ar: ثوان

en: role
ar: دور

en: User registration
ar: تسجيل المستخدم

en: Info
ar: معلومات

en: White
ar: أبيض

en: People
ar: الأشخاص

en: Add section
ar: اضافة قسم

en: Created new term %term.
ar: أُنشأت المفردة الجديدة %term.

en: Deleted term %name.
ar: تم حذف المصطلح %name.

en: Site information
ar: معلومات الموقع

en: Notify user when account is activated
ar: أخبر المستخدم عند تنشيط الحساب

en: Blocked
ar: ممنوع

en: Notify user when account is blocked
ar: أبلغ المستخدم عندما يتم حظر الحساب

en: Reference
ar: مرجع

en: Enabled filters
ar: المرشحات المفعلة

en: or
ar: أو

en: Getting Started
ar: البدء

en: Convert
ar: تحويل

en: Binary
ar: ثنائي

en: Delete term
ar: حذف المصطلح

en: List terms
ar: اسرد المفردات

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
ar: حذف مفردة يحذف كل المفردات تحتها. لا يمكن الرجوع عن هذا العمل.

en: Parent term
ar: مفردة أم

en: Parent terms
ar: مفردات أم

en: Syndicate
ar: تلقيم

en: Video
ar: فيديو

en: Books
ar: الوثائق

en: Style
ar: نمط

en: Forums
ar: المنتديات

en: Glossary
ar: القاموس

en: Superscript
ar: نص علوي

en: Revisions for %title
ar: مراجعات %title

en: Revision
ar: مراجعة

en: The specified passwords do not match.
ar: كلمتا السر غير متطابقين.

en: Session
ar: الجلسة

en: Missing
ar: مفقود

en: No forums defined
ar: لا منتديات معرفة

en: This topic has been moved
ar: تم نقل المناقشة

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: roles
ar: الأدوار

en: Your settings have been saved.
ar: تم حفظ إعداداتك.

en: Cron
ar: مجدول الأعمال (كرون)

en: Installed
ar: مثبت

en: Link color
ar: لون الروابط

en: not active
ar: غير نشط

en: Display label
ar: عرض اللافتة

en: Reversed
ar: معكوس

en: Changed
ar: تم التغير

en: Date created
ar: تاريخ الإنشاء

en: Reverse
ar: عكس

en: Testing
ar: جار الاختبار

en: Unauthorized
ar: غير مصرح به

en: Standard
ar: معياري

en: Fiji
ar: فيجية

en: Falkland Islands
ar: جزر الفوكلاند

en: Saint Kitts and Nevis
ar: سانت كيتس ونيفيس

en: South Korea
ar: كوريا الجنوبية

en: Saint Lucia
ar: سانت لوسيا

en: Saint Helena
ar: سانت هيلينا

en: French Southern Territories
ar: مناطق فرنسا الجنوبية

en: Saint Vincent and the Grenadines
ar: سان فنسنت وغريناديس

en: British Virgin Islands
ar: الجزر العذراء البريطانية

en: U.S. Virgin Islands
ar: الجزر العذراء الأمريكية

en: Vietnam
ar: فيتنام

en: Guernsey
ar: غيرنسي

en: Jersey
ar: جيرسي

en: User name
ar: اسم المستخدم

en: Theme settings
ar: إعدادات السمة

en: Authentication
ar: المصادقة

en: Not published
ar: لم ينشر

en: File settings
ar: إعدادات الملفات

en: Menu settings
ar: إعدادات القائمة

en: Color scheme
ar: خطة الألوان

en: width
ar: عرض

en: height
ar: طول

en: Unformatted
ar: غير منسق

en: Formats
ar: تنسيقات

en: %title has been deleted.
ar: تم حذف %title.

en: @type: deleted %title.
ar: @type: %title حُذف.

en: RSS Feed
ar: تلقيمة RSS

en: Allowed file extensions
ar: لواحق الملفات المسموح بها

en: New comments
ar: تعليقات جديدة

en: New
ar: جديد

en: Redirect to URL
ar: وجّه إلى مسار

en: Top left
ar: أعلى اليسار

en: Top right
ar: أعلى اليمين

en: Bottom right
ar: أسفل اليمين

en: Relationships
ar: العلاقات

en: Relationship
ar: العلاقة

en: relationships
ar: العلاقات

en: The username %name has not been activated or is blocked.
ar: الاسم %name غير مفعل أو ممنوع.

en: Login attempt failed for %user.
ar: لقد فشلت محاولة دخول %user.

en: ‹ Previous
ar: ‹ السابق

en: Next ›
ar: التالي ›

en: image
ar: صورة

en: Oldest first
ar: الأقدم أولاً

en: Sort criteria
ar: معايير الترتيب

en: Revision of %title from %date
ar: نسخة %date من %title

en: Parent menu item
ar: عنصر القائمة الأصل

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
ar: اسم المستخدم الذي تريد نسبة الموضوع إليه.

en: The action has been successfully saved.
ar: تم حفظ الإجراء بنجاح.

en: Themes
ar: الحلل

en: Multilingual
ar: متعدد اللغات

en: JPEG quality
ar: جودة JPEG

en: Workspace
ar: منطقة / مساحة  العمل

en: comment
ar: تعليق

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: Content options
ar: خيارات المحتوى

en: Last changed
ar: آخر تعديل

en: not published
ar: غير منشور

en: Published comments
ar: تعليقات منشورة

en: Loading...
ar: تحميل...

en: Protected
ar: محمي

en: Comment settings
ar: إعدادات التعليق

en: Sticky
ar: مثبت

en: Default options
ar: الخيارات الافتراضية

en: Ok
ar: حسنًا

en: Contact settings
ar: إعدادات الاتصال

en: Ban
ar: حظر

en: users
ar: الأعضاء

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: Reset password
ar: إعادة ضبط كلمة المرور

en: Processing
ar: قيد المعالجة

en: Output format
ar: نسق الخروج

en: Temporary directory
ar: الدليل المؤقت

en: File upload error. Could not move uploaded file.
ar: خطأ في رفع الملف. لم يمكن نقل الملف الذي تم رفعه.

en: User status
ar: حالة المستخدم

en: Next page
ar: الصفحة التالية

en: Shortcuts
ar: الاختصارات

en: Shortcut
ar: اختصار

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Timezone
ar: المنطقة الزمنية

en: Password strength:
ar: درحة تعقيد كلمة المرور :

en: Passwords match:
ar: تتطابق كلمتا السر:

en: Slogan
ar: الشعار

en: Anonymous user
ar: مستخدم مجهول

en: The name used to indicate anonymous users.
ar: الاسم المستخدم للإشارة إلى المستخدمين المجهولين.

en: Image crop
ar: قص الصورة

en: Apply
ar: تطبيق

en: Enabled modules
ar: الوحدات المفعلة

en: Translation language
ar: لغة الترجمة

en: Please wait...
ar: يرجى الانتظار...

en: Not translated
ar: غير مترجم

en: Translatable
ar: قابل للترجمة

en: Location of comment submission form
ar: موضع استمارة التعليق

en: Examples
ar: أمثلة

en: Show blocks
ar: عرض الصناديق

en: Go to first page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأولى

en: Go to last page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأخيرة

en: Enter the terms you wish to search for.
ar: أدخل العبارات التي تريد البحث عنها.

en: Underlined
ar: مسطر

en: Copy
ar: نسخ

en: Information
ar: معلومات

en: Variables
ar: المتغيرات

en: Tasks
ar: المهام

en: Delete role
ar: احذف الدور

en: PHP Code
ar: كود PHP

en: Basic configuration
ar: اﻹعدادات الأساسية

en: No caching
ar: بدون تخزين مؤقّت

en: British Indian Ocean Territory
ar: إقليم المحيط الهندي البريطاني

en: Croatia
ar: كرواتيا

en: Macedonia
ar: مقدونيا

en: Western Sahara
ar: الصحراء الغربية

en: Language switcher
ar: محدد اللغات

en: Block description
ar: وصف الصندوق

en: Translation
ar: الترجمة

en: Translation status
ar: حالة الترجمة

en: Blocks
ar: الصناديق

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
ar: اضبط محتويات الصناديق التي تظهر في الأعمدة الجانبية و في المناطق الأخرى من موقعك.

en: Delete block
ar: احذف الصندوق

en: Save blocks
ar: حفظ الصناديق

en: The block settings have been updated.
ar: تم تحديث إعدادات الصندوق.

en: Save block
ar: حفظ الصندوق

en: The block configuration has been saved.
ar: تم حفظ إعدادات الصندوق.

en: Menus
ar: القوائم

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
ar: أي تعديلات ستحذف. لا يمكن الرجوع عن هذا الفعل.

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
ar: تسمح للإداريين بتطويع قائمة تصفح الموقع.

en: taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: Add vocabulary
ar: إضافة معجم

en: Edit vocabulary
ar: حرر المعجم

en: Created new vocabulary %name.
ar: تم إنشاء المعجم %name.

en: Updated vocabulary %name.
ar: تم تحديث المعجم %name.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف المعجم %title؟

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
ar: حذف معجم يحذف كل مصطلحاته. هذا الإجراء غير قابل للإلغاء.

en: Deleted vocabulary %name.
ar: تم حذف المعجم %name.

en: Above
ar: أعلاه

en: Default time zone
ar: المنطقة الزمنية الافتراضية

en: Add another item
ar: أضف عنصراً آخراً

en: Manage fields
ar: تسيير الحقول

en: Add field
ar: أضف خانة

en: Trimmed
ar: شُذِب

en: Text area
ar: مساحة نص

en: Used in
ar: مستخدمة في

en: Add a new field
ar: إضافة حقل جديد

en: Save field settings
ar: حفظ إعدادات الحقل

en: The update has encountered an error.
ar: حدث خطأ أثناء التحديث.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
ar[0]: تمت معالجة عنصر واحد:
ar[1]: لم تُعالج أي عناصر:
ar[2]: تمت معالجة عنصرين:
ar[3]: تمت معالجة @count عناصر:
ar[4]: تمت معالجة @count عنصرا:
ar[5]: تمت معالجة @count عنصر:

en: Decimal
ar: عدد عشري

en: Float
ar: عدد حقيقي

en: Minimum
ar: أقل قيمة

en: Precision
ar: الدقة

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
ar: العدد الإجمالي للأرقام التي يمكن تخزينها في قاعدة البيانات، بما في ذلك الأرقام على يمين الفاصلة العشرية.

en: The number of digits to the right of the decimal.
ar: عدد الأرقام بعد الفاصلة.

en: Decimal marker
ar: الفاصلة العشرية

en: Check boxes/radio buttons
ar: خانات اختيار/مربعات التحديد

en: Single on/off checkbox
ar: خانة اختيار نعم/لا وحيدة

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
ar: يعرف ويدجات لقوائم الاختيار ومربعات الاختيار وأزرار الانتقاء للحقول النصية والعددية.

en: Text area (multiple rows)
ar: منطقة النص (عدة سطور)

en: Defines simple text field types.
ar: تعريف أنواع حقول نصية بسيطة.

en: Index
ar: الفهرس

en: Permalink
ar: الرابط الثابت

en: Theme-engine-specific settings
ar: إعدادات خاصة بمحرك الحلة

en: Form
ar: النموذج

en: Debug
ar: تنقيح

en: Exceptions
ar: استثناءات

en: Publish
ar: انشر

en: Unpublish
ar: لا تنشر

en: The parent comment
ar: التعليق الأصل

en: 1 minute
ar: دقيقة واحدة

en: Permission
ar: الصلاحية

en: @module module
ar: وحدة @module

en: More information
ar: المزيد من المعلومات

en: Grid
ar: شبكة

en: Redo
ar: إعادة

en: Italic
ar: مائل

en: Text Editor
ar: محرر النص

en: Hide
ar: إخفاء

en: Date range
ar: مجال التاريخ

en: Anonymous commenting
ar: تعليق مجهول الهوية

en: Anonymous posters may not enter their contact information
ar: المستخدم المجهول لا يمكنه أن يدخل بيانات الاتصال به

en: Anonymous posters may leave their contact information
ar: المستخدم المجهول يمكن أن يدخل بيانات الاتصال به

en: Anonymous posters must leave their contact information
ar: المستخدم المجهول لابد أن يدخل بيانات الاتصال به

en: Default comment setting
ar: إعدادات التعليق المبدئية

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
ar: محتويات هذا الحقل سرية ولن تظهر للآخرين.

en: parent
ar: الأم

en: Date - newest first
ar: التاريخ - الأحدث أولا

en: Date - oldest first
ar: التاريخ - الأقدم أولا

en: 1 comment | @count comments
ar[0]: تعليق واحد
ar[1]: لا تعليقات
ar[2]: تعليقان
ar[3]: @count تعليقات
ar[4]: @count تعليقا
ar[5]: @count تعليق

en: 1 new comment | @count new comments
ar[0]: تعليق واحد جديد
ar[1]: لا تعليقات جديدة
ar[2]: تعليقان جديدان
ar[3]: @count تعليقات جديدة
ar[4]: @count تعليقا جديدا
ar[5]: @count تعليق جديد

en: Save content type
ar: حفظ نوع المحتوى

en: Global
ar: عالمي

en: Show descriptions
ar: عرض الأوصاف

en: Subtitle
ar: عنوان ثان

en: Audio file
ar: ملف الصوت

en: Language code
ar: رمز اللغة

en: Not present
ar: غير موجود

en: Authenticated user
ar: مستخدم موثوق

en: Blue
ar: أزرق

en: Source code
ar: شفرة المصدر

en: Contact link
ar: رابط الاتصال

en: Menu link title
ar: عنوان رابط القائمة

en: There was an error saving the menu link.
ar: خطأ أثناء حفظ رابط القائمة.

en: Menu name
ar: اسم القائمة

en: Autoplay
ar: تشغيل آلي

en: 1 second | @count seconds
ar[0]: 1 ثانية
ar[1]: @count ثانية

en: Edit profile
ar: تعديل الملف الشخصي

en: Edit container
ar: تحرير الحاوية

en: Plugin settings
ar: إعدادات البرنامج الملحق

en: Subscript
ar: مخطوطة

en: Indent
ar: أدنى

en: Outdent
ar: أعلى

en: Unlink
ar: فك ارتباط

en: Reply
ar: رد

en: Hot topic threshold
ar: عتبة المناقشات الساخنة

en: Topics per page
ar: عدد المناقشات في الصفحة

en: Posts - most active first
ar: المواضيع - الأكثر نشاطا أولا

en: Posts - least active first
ar: المواضيع - الأقل نشاطا أولا

en: Add Section
ar: إضافة قسم

en: URL path settings
ar: إعدادات المسار

en: Mapping
ar: إقران

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف مراجعة %revision-date؟

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف مراجعة %revision-date؟

en: Maximum upload size
ar: أكبر حجم للملف المرفوع

en: Extension
ar: امتداد

en: Deploy
ar: نشر

en: Space
ar: فراغ

en: New forum topics
ar: المناقشات الجديدة

en: @type: deleted %title revision %revision.
ar: @type: تم حذف المراجعة %revision من %title.

en: Page not found
ar: الصفحة غير موجودة

en: More help
ar: المزيد من المساعدة

en: Bullet list
ar: قائمة نقط

en: Account blocked
ar: تم حظر الحساب

en: Expand
ar: توسيع

en: Provided by
ar: موفّر من طرف

en: Sizes
ar: احجام

en: Add terms
ar: إضافة مصطلحات

en: « first
ar: « الأولى

en: last »
ar: الأخيرة »

en: Resize
ar: تغيير الحجم

en: The directory %directory does not exist.
ar: المجلد %directory غير موجود.

en: Defines a file field type.
ar: يعرّف نوع الحقل ملف.

en: No comments available.
ar: لا تعليقات.

en: Activate
ar: تفعيل

en: empty
ar: فارغ

en: Rebuild permissions
ar: أعد بناء الصلاحيات

en: @type: updated %title.
ar: @type: تم تحديث %title.

en: @type: added %title.
ar: @type: تمت إضافة %title.

en: Restore
ar: استرجاع

en: Telephone
ar: هاتف

en: Add role
ar: أضف دورا

en: Path to custom logo
ar: مسار الشعار الطيع

en: Supported formats
ar: الأنماط المدعومة

en: Updated term %term.
ar: حُدِّثت المفردة %term.

en: - None selected -
ar: - لا شيء محدد -

en: Parser
ar: المحلل

en: Discard items older than
ar: أهمل الأخبار الأقدم من

en: Aggregator
ar: مجمع

en: There is no new syndicated content from %site.
ar: لا توجد محتويات جديدة على %site.

en: There is new syndicated content from %site.
ar: يوجد محتوى جديد على %site.

en: URL to the feed.
ar: عنوان URL للمرجع

en: An image representing the feed.
ar: صورة تمثل المرجع .

en: Link to the feed item.
ar: رابط الخلاصة

en: Author of the feed item.
ar: مؤلف عنصر الخلاصة

en: Body of the feed item.
ar: نص الخلاصة

en: Post date of feed item, as a Unix timestamp.
ar: تاريخ نشر الخلاصة ، كطابع زمني  Unix.

en: Unique identifier for the feed item.
ar: المعرف الوحيد لعنصر المرجع

en: Alias
ar: البديل

en: Values
ar: قيم

en: Account settings
ar: إعدادات الحساب

en: Enter your keywords
ar: أدخل كلمات البحث

en: Clean URLs
ar: المسارات النظيفة

en: My account
ar: حسابي

en: Number of topics
ar: عدد المناقشات

en: Active forum topics
ar: المناقشات النشطة

en: Read the latest forum topics.
ar: اقرأ أحدث المناقشات.

en: HTTP authentication
ar: مصادقة HTTP

en: GD library
ar: مكتبة جي.دي

en: Attach to
ar: إرفاق إلى

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
ar: تحسب فترة وجود المستخدم عالخط منذ آخر عرض لصفحة.

en: Context
ar: السياق

en: Book navigation
ar: تصفح الوثيقة

en: Pager
ar: دليل الصفحات

en: Identifier
ar: المعرف

en: Taxonomy vocabulary
ar: معجم الوسوم

en: Remove this item
ar: حذف العنصر

en: Keyword
ar: كلمة مفتاحيّة

en: 1 year | @count years
ar[0]: سنة واحدة
ar[1]: أقل من سنة
ar[2]: سنتان
ar[3]: @count سنوات
ar[4]: @count سنة
ar[5]: @count سنة

en: 1 week | @count weeks
ar[0]: أسبوع واحد
ar[1]: أقل من أسبوع
ar[2]: أسبوعين
ar[3]: @count أسابيع
ar[4]: @count أسبوعا
ar[5]: @count أسبوع

en: 1 min | @count min
ar[0]: دقيقة واحدة
ar[1]: أقل من دقيقة
ar[2]: دقيقتين
ar[3]: @count دقائق
ar[4]: @count دقيقة
ar[5]: @count دقيقة

en: 1 sec | @count sec
ar[0]: ثانية واحدة
ar[1]: أقل من ثانية
ar[2]: ثانيتين
ar[3]: @count ثوان
ar[4]: @count ثانية
ar[5]: @count ثانية

en: Columns
ar: أعمدة

en: Layout settings
ar: إعداد النسق

en: Page settings
ar: إعدادات الصفحة

en: Use pager
ar: استخدم ناقل الصفحات

en: Items to display
ar: عناصر للعرض

en: Offset
ar: الإزاحة

en: More link
ar: رابط المزيد

en: More link text
ar: النص الخاص برابط المزيد

en: Top level book
ar: كتاب المستوى الأعلى

en: No temporary directories to remove.
ar: لا دليل مؤقت لحذفه.

en: Black
ar: أسود

en: Link to file
ar: رابط الملف

en: contains
ar: يحتوي على

en: Send message
ar: إرسال رسالة

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Allow Upscaling
ar: السماح بالتكبير

en: Rotation angle
ar: زاوية التدوير

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
ar: عدد الدرجات لتدوير الصورة. الأرقام الموجبة مع اتجاه عقارب الساعة، الأرقام السالبة بعكس عقارب الساعة.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
ar: توليد عشوائي لزاوية التدوير لكل صورة. الزاوية المحددة أعلاه تستخدم كحد أقصى.

en: Print
ar: الطباعة

en: The file could not be created.
ar: لم يتم إنشاء الملف.

en: Locked
ar: مقفل

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
ar: تم إرسال تعليمات إعادة ضبط كلمة المرور إلى %name على البريد %email.

en: types
ar: أنواع

en: Data
ar: المعطيات

en: Selection type
ar: نوع الاختيار

en: Any
ar: أي من

en: Check for updates
ar: التمس التحديثات

en: All newer versions
ar: كل الإصدارات الجديدة

en: Only security updates
ar: التحديثات الأمنية فقط

en: No update data available
ar: لا توجد تحديثات

en: Not secure!
ar: ليس آمنا

en: Revoked!
ar: منقوض

en: Unsupported release
ar: نسخة غير مدعومة

en: Can not determine status
ar: تعذّر تحديد الحالة

en: (version @version available)
ar: (تتوفر النسخة @version)

en: See the available updates page for more information:
ar: راجع صفحة التحديثات المتوفرة لمزيد من المعلومات:

en: There is a security update available for your version of Drupal. To ensure the security of your server, you should update immediately!
ar: يوجد تحديث أمني لنسخة دروبال المركبة. لضمان أمان موقعك يتعين عليك التحديث حالا.

en: Your version of Drupal has been revoked and is no longer available for download. Upgrading is strongly recommended!
ar: لقد سُحبت نسخة دروبال المركبة لديك ولم تعد متاحة للتنزيل. يُنصح بالترقية بشدة.

en: The installed version of at least one of your modules or themes has been revoked and is no longer available for download. Upgrading or disabling is strongly recommended!
ar: لقد سُحبت النسخة المركبة من واحد أو أكثر من الوحدات أو السمات ولم تعد متاحة للتنزيل. يُنصح بشدة بترقيتها أو تعطيلها.

en: Your version of Drupal is no longer supported. Upgrading is strongly recommended!
ar: لم تعد النسخة المركبة من دروبال مدعوم. يُنصح بالترقية بشدة.

en: There are updates available for your version of Drupal. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
ar: توجد تحديثات للنسخة المركبة من دروبال. لتضمن بقاء موقعك عاملا كما ينبغي علك الترقية بأسرع وقت.

en: Project not secure
ar: المشروع غير آمن

en: This project has been labeled insecure by the Drupal security team, and is no longer available for download. Immediately disabling everything included by this project is strongly recommended!
ar: هذا المشروع غير آمن طبقا لفريق أمن دروبال، ولم يُعد متاحا للتنزيل. يُنصح بشدة تعطيل كل شيء مدرج في هذا المشروع حالا.

en: Project revoked
ar: المشروع مسحوب

en: This project has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
ar: لقد سُحب هذا المشروع ولم يُعد متاحا للتنزيل. يُنصح بشدة تعطيل كل شيء مدرج في هذا المشروع حالا.

en: Project not supported
ar: المشروع غير مدعوم

en: This project is no longer supported, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
ar: لقد توقف دعم هذا المشروع ولم يُعد متاحا للتنزيل. يُنصح بشدة تعطيل كل شيء مدرج في هذا المشروع حالا.

en: No available releases found
ar: لا تتوفر أي إصدارات

en: Release revoked
ar: سُحبت النسخة

en: Your currently installed release has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
ar: لقد سُحبت النسخة المركبة حاليا ولم تعد متاحة للتنزيل. يُنصح بشدة تعطيل كل شيء مدرج في هذه النسخة أو الترقية.

en: Release not supported
ar: النسخة غير مدعومة

en: Your currently installed release is now unsupported, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
ar: النسخة المركبة حاليا غير مدعومة الآن، ولم تعد متاحة للتنزيل. يُنصح بشدة تعطيل كل شيء مدرج في هذه النسخة أو الترقية.

en: Invalid info
ar: معلومات غير سليمة

en: Security update required!
ar: تحديث أمني ضروري.

en: Not supported!
ar: غير مدعوم

en: Recommended version:
ar: النسخة المزكاة:

en: Security update:
ar: تحديث أمني:

en: Latest version:
ar: آخر نسخة:

en: Development version:
ar: النسخة التطويرية:

en: Also available:
ar: يتوفر أيضا:

en: No name
ar: لا يوجد اسم

en: Node count
ar: عدد العقد

en: User Role
ar: دور المستخدم

en: Finish
ar: إنهاء

en: Search help
ar: مساعدة في البحث

en: Field settings
ar: إعدادات الحقل

en: Skip to main content
ar: تجاوز إلى المحتوى الرئيسي

en: Edit forum
ar: تحرير المنتدى

en: Default order
ar: الترتيب الافتراضي

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
ar: هذا معجم مفردات المنتدى. تم إزالة بعض المفردات الطبيعية.

en: Leave shadow copy
ar: اترك نسخة ظل

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
ar: إذا نقلت المناقشة، يمكنك ترك رابط في المنتدى القديم يشير إلى الجديد.

en: Container name
ar: اسم الحاوية

en: forum container
ar: حاوية منتدى

en: Created new @type %term.
ar: أنشئ @type %term جديد.

en: The @type %term has been updated.
ar: تم تحديث @type %term.

en: Favicon
ar: أيقونة الموقع

en: Containing any of the words
ar: تحتوي على أي من الكلمات

en: Containing the phrase
ar: تحتوي على العبارة

en: Containing none of the words
ar: لا تحتوي على الكلمات

en: Only of the type(s)
ar: فقط من النوع

en: Content ranking
ar: تقييم المحتوى

en: Keyword relevance
ar: مدى مناسبة الكلمة المفتاحية

en: Number of comments
ar: عدد التعليقات

en: Number of views
ar: عدد مرات العرض

en: Factor
ar: المعامل

en: Content search
ar: البحث في المحتوى

en: Expand layout to include descriptions.
ar: تمديد النسق ليتضمن الأوصاف.

en: Hide descriptions
ar: إخفاء الأوصاف

en: Compress layout by hiding descriptions.
ar: ضغط النسق بإخفاء الأوصاف.

en: Or
ar: أو

en: Color set
ar: مجموعة الألوان

en: Content ID
ar: معرف المحتوى

en: Underline
ar: خط سفلي

en: Cut
ar: قص

en: Paste
ar: لصق

en: About
ar: حول

en: Case sensitive
ar: حساس لحالة الأحرف

en: Maximum link text length
ar: أقصى طول لنص الرابط

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
ar: ستقطع المسارات التي عدد حروفها أكبر من هذا الرقم، و ذلك لمنع المقاطع الطويلة التي تخرب العرض. سيظل الرابط نفسه كما هو، إلا أن الجزء النصي في الرابط سيقطع.

en: Reports
ar: التقارير

en: Setting
ar: إعداد

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
ar: إذا لم بكن لديك وصول مباشر إلى الملفات على الخادم، استخدم هذا الحقل لرفع شعارك.

en: Link class
ar: صنف الرابط

en: Install profile
ar: لاحة التركيب

en: %percentage of the site has been indexed.
ar: أعيدت فهرسة %percentage من الموقع.

en: File directory
ar: دليل الملف

en: Default theme
ar: الحلة الافتراضية

en: Teaser length
ar: طول الموجز

en: not set
ar: غير محدد

en: Web server
ar: خادم ويب

en: Memory limit
ar: حد الذاكرة

en: Indexes
ar: فهارس

en: Cardinality
ar: رئيسي

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
ar[0]: هناك عنصر واحد لم يفهرس بعد.
ar[1]: لا عناصر لم تفهرس بعد.
ar[2]: هناك عنصران لم يفهرسا بعد.
ar[3]: هناك @count عناصر لم تفهرس بعد.
ar[4]: هناك @count عنصرا لم يفهرسوا بعد.
ar[5]: هناك @count عنصر لم تفهرس بعد.

en: The content access permissions have been rebuilt.
ar: أُعيد بناء صلاحيات الوصول للمحتوى.

en: sort by @s
ar: رتب حسب @s

en: and
ar: و

en: Manage actions
ar: تسيير الإجراءات

en: Action type
ar: نوع الإجراء

en: Display a message to the user
ar: اعرض رسالة للمستخدم

en: Unpublish comment
ar: تراجع عن نشر التعليق

en: Unpublish comment containing keyword(s)
ar: تراجع عن نشر التعليق المحتوي الكلمة المفتاحية

en: Page path
ar: مسار الصفحة

en: - Select -
ar: - اختر -

en: Enables the categorization of content.
ar: تتيح تصنيف المحتوى.

en: Path prefix
ar: سابقة المسار

en: Auto-reply
ar: رد آلي

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
ar: رد آلي اختياري. اتركه فارغا إذا لم تكن ترغب في إرسال ردود آلية للمستخدمين.

en: Add @type
ar: إضافة @type

en: Synchronize
ar: تزامن

en: Set as default
ar: تعيينه كافتراضي

en: Errors
ar: اخطاء

en: UI settings
ar: إعدادات UI

en: field
ar: حقل

en: Some required modules must be enabled
ar: يجب تفعيل بعض الوحدات المطلوبة

en: New posts
ar: مواضيع جديدة

en: Week @week
ar: الأسبوع @week

en: Accessibility features
ar: مزايا إمكانية الوصول

en: Translate
ar: ترجمة

en: File to import not found.
ar: الملف غير موجود.

en: Save translations
ar: حفظ الترجمات

en: Cache options
ar: خيارات التخزين المؤقت

en: Create @name
ar: أنشئ @name

en: Crop
ar: الاقتصاص

en: Not enabled
ar: غير مُفعّل

en: Insert Image
ar: إدراج صورة

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
ar: التعليمات التي تظهر للمستخدم تحت هذا الحقل، في استمارة التحرير. <br /> وسوم HTML المسموحة: @tags

en: Sort direction
ar: اتجاه الترتيب

en: Element
ar: عنصر

en: Block type
ar: نوع الصندوق

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
ar: @module (<span class="admin-disabled">معطل</span>)

en: Web services
ar: خدمات الويب

en: Field options
ar: خيارات الحقل

en: Save permissions
ar: حفظ الصلاحيات

en: Effect
ar: التأثير

en: Route
ar: الطريق

en: Sequence
ar: التسلسل

en: Error message
ar: رسالة الخطأ

en: Delete content type
ar: حذف نوع المحتوى

en: Change book (update list of parents)
ar: غير الوثيقة (حدّث قائمة الآباء)

en: Manage your site's book outlines.
ar: إدارة هيكل وثائق موقعك.

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
ar: لأسباب أمنية تم تغيير اسم الملف المرفوع إلى %filename.

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: Installed version
ar: النسخة المثبة

en: Recommended version
ar: النسخة الموصى بها

en: User account
ar: حساب المستخدم

en: Acronym
ar: اختصار

en: More link path
ar: مسار رابط المزيد

en: No vocabularies available.
ar: لا معاجم.

en: original
ar: الأصلية

en: Title only
ar: العناوين فقط

en: Notification settings
ar: إعدادت الاشعارات

en: Dates
ar: التواريخ

en: Validator
ar: محقق الصحة

en: Debugging
ar: تصحيح الأخطاء

en: Inherit
ar: مشتق

en: Save as
ar: حفظ كـ

en: Preview image
ar: معاينة الصورة

en: pixels
ar: بكسلات

en: Use default
ar: استعمال الافتراضي

en: 1 month | @count months
ar[0]: شهر واحد
ar[1]: أقل من شهر
ar[2]: شهران
ar[3]: @count أشهر
ar[4]: @count شهراً
ar[5]: @count شهر

en: Parameter
ar: معامل

en: done
ar: تم

en: Display format
ar: صيغة العرض

en: Custom format
ar: نسق خاص

en: Current state
ar: الحالة الراهنة

en: Direction
ar: الاتجاه

en: Drupal core
ar: نواة دروبال

en: Book navigation block display
ar: عرض صندوق تصفح الوثائق

en: Relations
ar: العلاقات

en: Password field is required.
ar: حقل كلمة المرور مطلوب.

en: Display type
ar: نوع العرض

en: Confirm password
ar: تأكيد كلمة المرور

en: button
ar: زر

en: Not applicable
ar: غير منطبق

en: No content available.
ar: لا يوجد محتوى.

en: Default display order
ar: الترتيب المبدئي للعرض

en: Administration theme
ar: سمة الإدارة

en: Isle of Man
ar: جزيرة مان

en: Montenegro
ar: الجبل الأسود

en: Saint Pierre and Miquelon
ar: سان بيير وميكويلون

en: Serbia
ar: صربيا

en: Uri
ar: عنوان الUri

en: Run cron
ar: تشغيل مجدول الأعمال (كرون)

en: Run updates
ar: تشغيل التحديثات

en: Warning message
ar: رسالة التحذير

en: Combine
ar: يجمع

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
ar: لا يمكن حفظ الملف %file. لسبب مجهول.

en: The specified file %name could not be uploaded.
ar: لم يتم تحويل الملف المحدد %name.

en: The file's name is empty. Please give a name to the file.
ar: اسم الملف فارغ. الرجاء إعطاء اسم للملف.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
ar: يُسمح بالملفات التي تحمل هذه الامتدادات فقط: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
ar: حجم الملف %filesize يتجاوز الحجم الأقصى للملفات %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
ar: حجم الملف %filesize وهو ما قد يتجاوز حصتك من القرص (%quota).

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
ar: خطأ في رفع الملف. لم يمكن نقل الملف %file إلى الوجهة %destination.

en: Add to book outline
ar: أضف إلى هيكل الوثيقة

en: New set
ar: مجموعة جديدة

en: Add Link
ar: إضافة رابط

en: outdated
ar: قديمة

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
ar: تسيير توسيم وتصنيف وتقسيم محتواك.

en: Re-index site
ar: أعد فهرسة الموقع

en: Are you sure you want to re-index the site?
ar: هل أنت متأكد أنك ترغب في إعادة فهرسة الموقع؟

en: No test results to display.
ar: لا توجد نتائج اختبارات لعرضها.

en: Save and continue
ar: حفظ ومتابعة

en: Date settings
ar: إعدادات التاريخ

en: Table name prefix
ar: سابقة اسم الجدول

en: IP address
ar: عنوان الـIP

en: Create group
ar: إنشاء مجموعة

en: Maximum height
ar: أقصى ارتفاع

en: Maximum width
ar: أقصى عرض

en: Autocomplete matching
ar: الإكمال التلقائي (متطابق)

en: Link options
ar: خيارات الرابط

en: Timor-Leste
ar: تيمور الشرقية

en: Primary tabs
ar: التبويبات الأساسية

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: Cached
ar: مخزن في ذاكرة التخزين المؤقت

en: Boolean
ar: قيمة منطقية

en: Maximum image resolution
ar: أقصى دقة للصورة

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
ar: تم التعرف على اختيار غير مسموح به. من فضلك اتصل بإداري الموقع.

en: Status report
ar: تقرير الحالة

en: Not writable
ar: غير قابل للكتابة عليه

en: Bundle
ar: الحزمة

en: Decimal point
ar: نقطة عشرية

en: Drupal version
ar: نسخة دروبال

en: Book outline
ar: هيكل الوثيقة

en: This will be the top-level page in this book.
ar: هذه ستكون الصفحة الأم في هذه الوثيقة.

en: Revision information
ar: معلومات المراجعة

en: Notify user of new account
ar: إبلاغ المستخدم بإنشاء حسابه

en: Form mode
ar: نمط الاستمارة

en: View comment
ar: عرض التعليق

en: Comma
ar: فاصلة

en: Show All
ar: إظهار الجميع

en: Uses
ar: الاستخدامات

en: Path to custom icon
ar: مسار الأيقونة المخصصة

en: Current user
ar: المستخدم الحالي

en: Digest
ar: موجز

en: Delete comment
ar: احذف التعليق

en: Default display mode
ar: أسلوب العرض المبدئي

en: Default comments per page
ar: العدد المبدئي للتعليقات في الصفحة

en: Comment controls
ar: لوحة تحكمات التعليقات

en: Comment subject field
ar: هل يمكن للمعلق إدخال عنوان لتعليقه؟

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
ar: أي ردود على هذا التعليق سوف تضيع، و لن يمكن التراجع عن هذا الفعل.

en: Publish the selected comments
ar: نشر التعليقات المحددة

en: Unpublish the selected comments
ar: إلغاء نشر التعليقات المحددة

en: (No subject)
ar: (لا موضوع)

en: Access type
ar: نوع الوصول

en: Default image
ar: الصورة الافتراضية

en: Add feed
ar: إضافة تلقيمة

en: List links
ar: سرد الروابط

en: Text settings
ar: إعدادات النص

en: MIME type
ar: نوع MIME

en: File system
ar: نظام الملفات

en: Toolbar
ar: شريط الأدوات

en: Enter your @s username.
ar: أدخل اسم مستخدم @s الخاص بك.

en: Posted in
ar: نُشِر في

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
ar: ملاحظة: تعليق غير مخوّل به أو تعليق أرسل إلى الموضوع المغلق %subject.

en: Default style
ar: الشكل الافتراضي

en: Files directory
ar: دليل الملفات

en: Delete all revisions
ar: حذف كافة المراجعات

en: Search index
ar: فهرس البحث

en: The size of the file.
ar: حجم الملف.

en: The MIME type of the file.
ar: نوع MIME للملف.

en: @type %title has been created.
ar: تم إنشاء ال@type‏ %title.

en: @type %title has been updated.
ar: تم تحديث ال@type‏ %title.

en: The post could not be saved.
ar: تعذر حفظ الموضوع.

en: 1 character | @count characters
ar[0]: محرف
ar[1]: محرف واحد
ar[2]: محرفان
ar[3]: @count أحرف
ar[4]: @count حرفاً
ar[5]: @count حرف

en: Filter settings
ar: إعدادات المرشح

en: You do not have any administrative items.
ar: ليس لديك أي عناصر إدارية.

en: No help is available for module %module.
ar: لا توجد مساعدة لوحدة %module.

en: @module administration pages
ar: صفحات إدارة @module

en: Thumbnail width
ar: عرض الصورة المصغرة

en: Thumbnail height
ar: طول الصورة المصغرة

en: Add language
ar: أضف لغة

en: AM
ar: صباحا

en: PM
ar: مساء

en: PHP extensions
ar: إضافات PHP

en: Comments per page
ar: التعليقات في كل صفحة

en: Publish comment
ar: نشر التعليق

en: The file could not be uploaded.
ar: تعذر رفع الملف.

en: Collaboration
ar: تعاون

en: Administration pages
ar: صفحات الإدارة

en: Draft
ar: مسودة

en: Capitalize first letter
ar: تكبير أول حرف

en: The website encountered an unexpected error. Please try again later.
ar: واجه الموقع خطأ غير متوقع. يرجى المحاولة في وقت لاحق.

en: Run tests
ar: تشعيل الاختبارات

en: Clean test environment
ar: تنظيف بيئة الاختبارات

en: Clean environment
ar: تنظيف البيئة

en: No tests to display.
ar: لا توجد اختبارات للعرض.

en: Processing test @num of @max - %test.
ar: تشغيل الاختبار @num من @max - %test.

en: Processed test @num of @max - %test.
ar: تم تشغيل الاختبار @num من @max - %test.

en: 1 pass | @count passes
ar[0]: واحد ناجح
ar[1]: واحد ناجح
ar[2]: إثنان ناجحان
ar[3]: @count ناجحة
ar[4]: @count ناجح
ar[5]: @count ناجح

en: 1 fail | @count fails
ar[0]: واحد فاشل
ar[1]: واحد فاشل
ar[2]: إثنان فاشلان
ar[3]: @count فاشلة
ar[4]: @count فاشل
ar[5]: @count فاشل

en: 1 exception | @count exceptions
ar[0]: استثناء واحد
ar[1]: استثناء واحد
ar[2]: استنثناءان إثنان
ar[3]: @count استثناءات
ar[4]: @count استثناء
ar[5]: @count استثناء

en: Provides a framework for unit and functional testing.
ar: توفر بيئة للاختبارات الفردية والوظيفية.

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
ar: قام %name باستخدام رابط الولوج في %timestamp.

en: Registration successful. You are now logged in.
ar: نجح التسجل، لقد ولجت الآن.

en: Sum
ar: المجموع

en: The comment body.
ar: محتوى التعليق

en: sorted by
ar: تصنيف بحسب

en: Available actions
ar: الإجراءات المتاحة

en: Add link
ar: إضافة رابط

en: Link settings
ar: اعدادات الرابط

en: Numbered list
ar: قائمة مرقمة

en: View comments
ar: عرض التعليقات

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
ar: %name: لا يمكن لهذا الحقل أن يحتوي أكثر من @count قيمة.

en: No fields available.
ar: لا حقول متاحة.

en: Vertical Tabs
ar: التبويبات العمودية

en: Not in book
ar: ليس في الكتاب

en: New book
ar: كتاب جديد

en: By @name on @date
ar: من @name بتاريخ  @date

en: By @name
ar: من %name

en: Not in menu
ar: غير موجود في القائمة

en: Alias: @alias
ar: البديل: @alias

en: No alias
ar: لا يوجد بدائل

en: Initializing.
ar: التجهيز.

en: An error has occurred.
ar: حدث خطأ.

en: Your page will be a part of the selected book.
ar: ستكون صفحتك جزء من الوثيقة المختارة.

en: Notify user
ar: إشعار المستخدم

en: 0 sec
ar: 0 ثانية

en: Card
ar: بطاقة

en: Filter log messages
ar: ترشيح رسائل السجل

en: You must select something to filter by.
ar: يجب أن تختار مرشح.

en: New revision
ar: مراجعة جديدة

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
ar: لتغير كلمة مرور المستخدم الحالية، أدخل كلمة المرور الجديدة في كلا الحقلين.

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
ar: لقد حاولت استخدام رابط ولوج انتهت صلاحيته. من فضلك اطلب رابطا جديدا مستخدما الاستمارة بالأدنى.

en: This login can be used only once.
ar: يمكن استخدام هذا الدخول مرة واحدة فقط.

en: Add comment link
ar: إضافة رابط تعليق

en: Align left
ar: محاذاة يسار

en: Align center
ar: محاذاة بالمنتصف

en: Align right
ar: محاذاة يمين

en: Paste Text
ar: لصق النص

en: Paste from Word
ar: لصق من Word

en: Remove format
ar: حذف التنسيق

en: Font style
ar: نوع الخط

en: Abbreviation
ar: اختصار

en: Inserted
ar: مضاف

en: Provide a password for the new account in both fields.
ar: أدخل كلمة مرور للحساب الجديد في كلا الخانتين.

en: Changes cannot be made to a locked view.
ar: لا يمكن إجراء تغييرات رؤية مقفلة.

en: Current date
ar: التاريخ الحالي

en: Current node's creation time
ar: تاريخ إنشاء العقدة الحالية

en: Current node's update time
ar: تاريخ تحديث العقدة الحالية

en: Do not display items with no value in summary
ar: عدم عرض العناصر التي لا قيمة لها في الملخص

en: Invalid input
ar: معلومة مدخلة غير صالحة

en: Character limit
ar: أقصى حد للحروف

en: No transform
ar: بدون تغيير

en: Upper case
ar: حروف كبيرة

en: Lower case
ar: حروف صغيرة

en: Capitalize each word
ar: تكبير كل كلمة

en: Case in path
ar: شكل الحروف في المسار

en: Transform spaces to dashes in URL
ar: تغيير المسافات إلى عوارض في المسارات URL

en: Exclude from display
ar: إقصاء من العرض

en: File size display
ar: عرض حجم الملف

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
ar: النص الي يسبق الرقم مثل رموز العملات

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
ar: النص الي يتبع الرقم مثل رموز العملات

en: Display as link
ar: عرض كرابط

en: Remember the last setting the user gave this filter.
ar: تذكر الاعدادات الأخيرة التي وضعها المستخدم في التصفية

en: - Any -
ar: - اختر -

en: Invalid date format.
ar: صيغة التاريخ غير صحيحة

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
ar: اذا وضعت علامة صح ستظهر فقط العناصر المختارة من هنا للمستخدم

en: View name
ar: اسم الرؤية

en: Break lock
ar: كسر القفل

en: The title of the aggregator item.
ar: عنوان مجمع العنصر

en: The link to the original source URL of the item.
ar: الرابط لمصدرالعنوان الأصلي للعنصر

en: The author of the original imported item.
ar: مؤلف العنصر الاصلي المستورد

en: The actual content of the imported item.
ar: المحتوى الفعلي للعنصر المستورد

en: Feed ID
ar: معرف المرجع

en: The unique ID of the aggregator feed.
ar: المعرف الوحيد لمجمع المرجع

en: The title of the aggregator feed.
ar: عنوان مجمع المرجع

en: The date the feed was last checked for new content.
ar: تاريخ آخر مرة تم فيها التحقق من المرجع  بحثًا عن محتوى جديد

en: The description of the aggregator feed.
ar: وصف مجمع المرجع

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
ar: عرض عنصر المجمع باستخدام بيانات المصدر الأصلي.

en: The weight of the book page.
ar: وزن صفحة الكتاب.

en: The title of the comment.
ar: عنوان التعليق

en: Comment count
ar: عدد التعليقات

en: Filter by access.
ar: الترشيح حسب الوصول.

en: Total views
ar: مجموع المشاهدات

en: Views today
ar: مشاهدة اليوم

en: No user
ar: لا يوجد مستخدم

en: contact
ar: اتصال

en: Contact %user
ar: جهة الإتصال %user

en: Unknown language
ar: لغة غير معروفة

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
ar: استخدم كلمة <strong>OR</strong> بالحروف الكبيرة لتقوم بالبحث عن أيا من كلمتين. مثلا <strong>قطط OR كلاب</strong>.

en: Dropdown
ar: القائمة المنسدلة

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
ar: أخترت كلمة خاطئة. قم بتغييرها من الخيارات

en: Select terms
ar: أختر مصطلحات

en: Restrict to the selected roles
ar: مخصص لأدوار معينة

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
ar: اذا لم تحدد الأدوار، سيسمح لجميع المستخدمين مهما كانت أدوارهم

en: Access restrictions
ar: قيود الوصول

en: Access options
ar: خيارات الوصول

en: Display even if view has no result
ar: عرضه ولو كانت الرؤية دون نتائج

en: Exposed form: @view-@display_id
ar: الاستمارة المكشوفة: @view-@display_id

en: Inherit exposed filters
ar: وراثة المرشحات المكشوفة

en: Using the site name
ar: استخدام اسم الموقع

en: Use the site name for the title
ar: استخدام اسم الموقع للعنوان

en: Already exists
ar: موجود مسبقًا

en: Title is required for this menu type.
ar: العنوان مطلوب لنوع القائمة هذه.

en: RSS description
ar: وصف الـRSS

en: Placeholder
ar: الرمز البديل

en: Language settings
ar: إعدادات اللغات

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
ar: محاولة إعادة تشغيل مجدول الأعمال (كرون) وهو مشغل.

en: Cron run completed.
ar: اكتمل تشغيل مجدول الأعمال (كرون).

en: - All -
ar: - الكل -

en: Visitors
ar: الزوار

en: Compact
ar: المدمج

en: Fieldset
ar: مجموعة حقول

en: Allow multiple values
ar: السماح بتعدد القيم

en: The maximum length of the field in characters.
ar: أقصى طول للحقل بعدد الحروف.

en: Machine-readable name
ar: الاسم المقروء آليا

en: Module dependencies
ar: متطلبات الوحدة

en: Update translations
ar: تحديث الترجمات

en: A boolean indicating whether this translation needs to be updated.
ar: تشير العلامة المنطقية إلى أن هذه الترجمة تحتاج إلى تحديث

en: Who's new
ar: المستخدمون الجدد

en: Language name
ar: اسم اللغة

en: Edit language
ar: تحرير اللغة

en: External links only
ar: روابط خارجية فقط

en: Filter criteria
ar: معايير الترشيح

en: The content type %name has been updated.
ar: تم تحديث نوع المحتوى %name.

en: The content type %name has been added.
ar: أُضيف نوع المحتوى %name.

en: Contact form
ar: استمارة الاتصال

en: Drag to re-order
ar: اسحب لتغير الترتيب

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
ar: التغييرات الحادثة على هذا الجدول لن تُحفظ إلا بعد إرسال الاستمارة.

en: Block Content
ar: محتوى الصندوق

en: Blue Lagoon (default)
ar: البحيرة الزرقاء (الافتراضية)

en: The requested page could not be found.
ar: تعذر العثور على الصفحة المطلوبة.

en: The user account %id does not exist.
ar: حساب المستخدم %id غير موجود.

en: Attempted to cancel non-existing user account: %id.
ar: محاولة إلغاء حساب مستخدم غير موجود: %id.

en: Requirements problem
ar: مشكلة متطلبات

en: Database configuration
ar: إعدادات قاعدة البيانات

en: Select an installation profile
ar: اختر لاحة تثبيت

en: Choose language
ar: اختيار اللغة

en: Select language
ar: اختر اللغة

en: No profiles available
ar: لا تتوفر لاحات

en: Drupal already installed
ar: دروبال مثبت مسبقا

en: Installing @drupal
ar: تركيب @drupal

en: The installation has encountered an error.
ar: واجه التركيب خطأ.

en: Configure site
ar: ضبط الموقع

en: Installed %module module.
ar: تم تثبيت الوحدة %module.

en: Choose profile
ar: اختيار اللاحة

en: Verify requirements
ar: التحقق من المتطلبات

en: Set up database
ar: ضبط قاعدة البيانات

en: Set up translations
ar: ضبط الترجمات

en: Install site
ar: تثبيت الموقع

en: Finish translations
ar: إكمال الترجمات

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
ar: تعرض التواريخ و التوقيتات في الموقع كله باستخدام هذا التوقيت.

en: Update notifications
ar: إخطارات التحديثات

en: Check for updates automatically
ar: مراقبة التحديثات تلقائيا

en: 1 byte | @count bytes
ar[0]: بايت واحد
ar[1]: 0 بايت
ar[2]: بايتان
ar[3]: @count بايتات
ar[4]: @count بايت
ar[5]: @count بايت

en: Illegal choice %choice in %name element.
ar: اختيار %choice غير مسموح به في حقل %name.

en: GD2 image manipulation toolkit
ar: طقم الأدوات GD2 لمناولة الصور

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
ar: حدد جودة الصور لمناولة JPEG. تتراوح بين 0 و 100. القيم الأعلى تعني جودة صور أفضل، و ملفات أكبر حجما.

en: Right to left
ar: من اليمين لليسار

en: Left to right
ar: من اليسار لليمين

en: Add custom language
ar: أضف لغة طيعة

en: Save language
ar: حفظ اللغة

en: Direction that text in this language is presented.
ar: اتجاه الكتابة المستخدم في هذه اللغة.

en: String contains
ar: المقطع يحتوي

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
ar: اتركه خاليا لعرض جميع المقاطع. البحث حساس للحروف اللاتينية الكبيرة و الصغيرة.

en: Search in
ar: البحث في

en: Both translated and untranslated strings
ar: كلا المقاطع المترجمة وغير المترجمة

en: Only translated strings
ar: فقط المقاطع المترجمة

en: Only untranslated strings
ar: فقط المقاطع غير المترجمة

en: Languages not yet added
ar: اللغات التي لم تُضف بعد

en: The language %language has been created.
ar: تم إنشاء اللغة %language.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
ar: المقطع المُرسل يحتوي إتش.تي.إم.إل غير مسموح به: %string

en: Importing interface translations
ar: يتم استيراد ترجمات الواجهة

en: Error importing interface translations
ar: خطأ أثناء استيراد ترجمة الواجهة

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
ar: محاولة لإرسال مقطع ترجمة يحتوي إتش.تي.إم.إل غير مسموح به: %string

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
ar: تم تحديث ملف ترجمة جافا سكربت للغة %language.

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
ar: تم إنشاء ملف ترجمة جافا سكربت للغة %language.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
ar: حدث خطأ أثناء إنشاء ملف ترجمة جافا سكربت للغة %language.

en: Standard PHP
ar: PHP قياسي

en: PHP Mbstring Extension
ar: امتداد المقاطع المتعددة البايتات في  PHP

en: Unicode library
ar: مكتبة يونيكود

en: Could not convert XML encoding %s to UTF-8.
ar: تعذّر تحويل ترميز لغة النص الموسع '%s' إلى UTF-8.

en: The name of the feed (or the name of the website providing the feed).
ar: اسم التلقيمة (أو اسم الموقع الذي يرد منه المحتوى).

en: Add a feed in RSS, RDF or Atom format. A feed may only have one entry.
ar: أضف تلقيما بنسق RSS أو RDF أو Atom. لكل تلقيم خانة واحدة فقط.

en: Update items
ar: حدِّث الأخبار

en: No blocks in this region
ar: لا صناديق في هذه المنطقة

en: The block %info was assigned to the invalid region %region and has been disabled.
ar: الصندوق %info كان مسندا إلى منطقة غير صالحة (%region) ولذا تم تعطيله.

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
ar: يجب أن يكون نوع المحتوى في الوصلة %add-child واحدا من تلك الأنواع المسموح بها في هياكل الوثائق.

en: Save book pages
ar: احفظ صفحات الوثيقة

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
ar: لقد عدّل هذا المحتوى مستخدم آخر. لا يمكن حفظ التعديلات.

en: Title changed from %original to %current.
ar: تغيّر العنوان من %original إلى %current.

en: Updated book %title.
ar: حُدّثت وثيقة %title.

en: book: updated %title.
ar: وثيقة: حُدّث %title.

en: Update book outline
ar: حدّث ملخص الوثيقة

en: Remove from book outline
ar: احذف من هيكل الوثيقة

en: No changes were made
ar: لم يحدث أي تغيير

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
ar: أضيفت المادة للوثيقة المختار. يمكنك الآن تحديد موضعها بالنسبة للآخرين.

en: The book outline has been updated.
ar: تم تحديث هيكل الوثيقة.

en: There was an error adding the post to the book.
ar: حدث خطأ أثناء إضافة المادة إلى الوثيقة.

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
ar: ‏%title ترتبط به صفحات فرعية، والتي ستنتقل تلقائيا للمحافظة على ارتباطها بالوثيقة. لإعادة إنشاء الهيكل (كما كانت قبل حذف الصفحة) يمكن إضافة %title مرة ثانية باستخدام لسان الهيكلية، وستحتاج لإعادة وضع كل الصفحات الفرعية منه يدويا.

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
ar: يمكن إضافة %title للهيكل مرة ثانية باستخدام لسان الهيكل.

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف %title من هيكل الوثيقة؟

en: The post has been removed from the book.
ar: تم حذف المادة من الوثيقة.

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
ar: أظهر نسخة للطباعة من صفحة الوثيقة هذه و من صفحاتها التي تتفرع منها.

en: Show block on all pages
ar: أظهر الصندوق في كل الصفحات

en: Show block only on book pages
ar: أظهر الصندوق في صفحات الوثيقة فقط

en: If <em>Show block on all pages</em> is selected, the block will contain the automatically generated menus for all of the site's books. If <em>Show block only on book pages</em> is selected, the block will contain only the one menu corresponding to the current page's book. In this case, if the current page is not in a book, no block will be displayed. The <em>Page specific visibility settings</em> or other visibility settings can be used in addition to selectively display this block.
ar: في حالة اختيار <em>أظهر الصندوق في كل الصفحات</em> سيحتوى الصندوق على قائمة بكل الوثائق على الموقع. أما في حالة اختيار <em>أظهر الصندوق في صفحات الوثيقة فقط</em> سيحتوى الصندوق على قائمة بالصفحات الفرعية للوثيقة الحالية، و لن يظهر الصندوق في حالة عرض أي أنواع محتوى أخرى.

en: This is the top-level page in this book.
ar: هذه الصفحة الأم في هذه الوثيقة.

en: No book selected.
ar: لم تختر أي صناديق.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
ar: ‏%title جزء من هيكل الوثيقة وله صفحات فرعية مرتبطة. إذا حذفته ستنقل الصفحات الفرعية آليا.

en: Re-order book pages and change titles
ar: أعد ترتيب صفحات الوثيقة وغير العناوين

en: Book page
ar: صفحة وثيقة

en: Delete the selected comments
ar: حذف التعليقات المحددة

en: Allows users to comment on and discuss published content.
ar: تسمح للمستخدمين بالتعليق على المحتوى المنشور و مناقشته.

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
ar: مثلا: 'آراء عن الموقع' أو 'معلومات حول المنتج'.

en: Personal contact form
ar: استمارة الاتصال الشخصية

en: Enables the use of both personal and site-wide contact forms.
ar: تفعل استعمال كلي استماراتي الاتصال الشخصية والشاملة للموقع.

en: View events that have recently been logged.
ar: مشاهدة الأحداث التي تم تسجيلها حديثا.

en: Top 'page not found' errors
ar: أكثر أخطاء 'الصفحة غير موجودة'

en: View 'page not found' errors (404s).
ar: عرض أخطاء 'الصفحة غير موجودة' (404).

en: Top 'access denied' errors
ar: أكثر أخطاء 'الوصول ممنوع'

en: View 'access denied' errors (403s).
ar: يعرض أخطاء 'الوصول ممنوع' (403).

en: Logs and records system events to the database.
ar: تسجل أحداث النظام في قاعدة البيانات.

en: No roles may use this format
ar: لا يمكن لأي دور استخدام هذا النسق

en: Allowed HTML tags: @tags
ar: وسوم إتش.تي.إم.إل المسموح بها: @tags

en: Anchors are used to make links to other pages.
ar: تستخدم المراسي لعمل روابط لصفحات أخرى.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
ar: مبدئيا، تضاف وسوم فصل السطور تلقائيا. استخدم هذا الوسم لإضافة وسوم أخرى زائدة. يختلف هذا الوسم عن الوسوم الأخرى لأنه لا يستخدم في زوج فتح و إغلاق مثل الآخرين. استخدم "/" داخل الوسم لكي تحافظ على التوافق مع معايير إكس.إتش.تي.إم.إل 1.0.

en: Text with <br />line break
ar: نص مع<br /> فواصل السطور

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
ar: افتراضيا، تضاف وسوم الفقرات تلقائيا. استخدم هذا الوسم لإضافة وسوم إضافية.

en: Paragraph one.
ar: الفقرة الأولى.

en: Paragraph two.
ar: الفقرة الثانية.

en: Strong
ar: مهم

en: Emphasized
ar: موضّح

en: Cited
ar: مقتبس

en: Coded text used to show programming source code
ar: نص أكواد يُستخدم لعرض الكود المصدري للبرمجيات

en: Coded
ar: مُكَوَّد

en: Bolded
ar: عريض

en: Italicized
ar: مائل

en: Superscripted
ar: نص علوي

en: <sup>Super</sup>scripted
ar: نص <sup>علوي</sup>

en: Subscripted
ar: نص سفلي

en: <sub>Sub</sub>scripted
ar: نص <sub>سفلي</sub>

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
ar: <abbr title="اختصار">اخ</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
ar: <acronym title="اختصار ثلاثي الحروف">اثح</acronym>

en: Block quoted
ar: فقرة مقتبسة

en: Quoted inline
ar: مقتبس داخل السطر

en: Table header
ar: رأس الجدول

en: Table cell
ar: خلية في جدول

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
ar: قائمة مرتبة - استخدم &lt;li&gt; لتبدأ كل عنصر بالقائمة

en: First item
ar: أول عنصر

en: Second item
ar: ثاني عنصر

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
ar: قائمة غير مرتبة - استخدم &lt;li&gt; لتبدأ كل عنصر بالقائمة

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
ar: قوائم التعريفات مشابهة للقوائم في إتش.تي.إم.إل. رقم &lt;dl&gt; يبدأ قائمة التعريفات، و رقم &lt;dt&gt; يبدأ المصطلح، و رقم &lt;dd&gt; يبدأ تعريف المصطلح.

en: First term
ar: أول مصطلح

en: First definition
ar: أول تعريف

en: Second term
ar: ثاني مصطلح

en: Second definition
ar: ثاني تعريف

en: Subtitle three
ar: عنوان ثالث

en: Subtitle four
ar: عنوان رابع

en: Subtitle five
ar: عنوان خامس

en: Subtitle six
ar: عنوان سادس

en: Tag Description
ar: وصف الوسم

en: You Type
ar: عند كتابة

en: You Get
ar: يظهر لك

en: No help provided for tag %tag.
ar: لا توجد مساعده متوفرة للوسم %tag.

en: Ampersand
ar: رمز &

en: Quotation mark
ar: علامة التنصيص

en: Character Description
ar: وصف الحرف

en: Lines and paragraphs break automatically.
ar: تفصل السطور و الفقرات تلقائيا.

en: Compose tips
ar: نصائح للكتابة

en: Short but meaningful name for this collection of threaded discussions.
ar: اسم مختصر لكن ذو مغزى لهذه المجموعة من النقاشات المتفرعة.

en: Description and guidelines for discussions within this forum.
ar: وصف عام و قواعد النقاش لهذا المنتدى.

en: Short but meaningful name for this collection of related forums.
ar: اسم مختصر لكن ذو مغزى لهذه المجموعة من المنتديات المتقاربة.

en: Default number of forum topics displayed per page.
ar: العدد المبدئي للمناقشات التي ستعرض في صفحة واحدة.

en: Default display order for topics.
ar: الترتيب الافتراضي لعرض المواضيع.

en: Containers are usually placed at the top (root) level, but may also be placed inside another container or forum.
ar: عادة ما توضع الحاويات في المستوى الأعلى (الجذر) من المنتدى. ولكن يظل بالإمكان وضع حاوية داخل حاوية أخرى أو منتدى.

en: Forums may be placed at the top (root) level, or inside another container or forum.
ar: يمكن وضع المنتديات بالمستوى الأعلى (الجذر)، أو بداخل حاوية.

en: Forum topic
ar: مناقشة منتدى

en: You are not allowed to post new content in the forum.
ar: غير مسموح لك بإنشاء نقاشات جديدة في المنتدى.

en: Manages the display of online help.
ar: تسير عرض المساعدة المباشرة.

en: This page exports the translated strings used by your site. An export file may be in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) form, which includes both the original string and the translation (used to share translations with others), or in Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) form, which includes the original strings only (used to create new translations with a Gettext translation editor).
ar: تصدّر هذه الصفحة النصوص المترجمة المستعملة من طرف موقعك. ملف التصدير يكون أن يكون على شكل Gettext Portable Object (<em>.po</em>)، الذي يضم كلا من المقطعبن الأصلي و الترجمة (مستعمل لمشاركة الترجمة مع الآخرين)، أو على شكل Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>)، الذي يضم المقطع الأصلي فقط (يستخدم لإنشاء ترجمات جديدة باستخدام محرر ترجمة Gettext).

en: Submission form settings
ar: إعدادات استمارة النشر

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ar: يمكن أن يحتوي الاسم المقروء من طرف الجهاز على أحرف لاتينية صغيرة وأرقام وشرطات سفلية فقط.

en: Added content type %name.
ar: أُضيف نوع المحتوى %name.

en: Changed the content type of 1 post from %old-type to %type. | Changed the content type of @count posts from %old-type to %type.
ar[0]: تم تغيير نوع محتوى موضوع واحد من %old-type إلى %type.
ar[1]: لم يُغيّر نوع محتوى أي موضوع.
ar[2]: تم تغيير نوع محتوى موضوعين من %old-type إلى %type.
ar[3]: تم تغيير نوع محتوى @count مواضيع من %old-type إلى %type.
ar[4]: تم تغيير نوع محتوى @count موضوعا من %old-type إلى %type.
ar[5]: تم تغيير نوع محتوى @count موضوع من %old-type إلى %type.

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
ar: هل أنت متأكد أنك ترغب في إعادة بناء صلاحيات محتوى الموقع؟

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
ar: يُعيد هذا الإجراء بناء كل صلاحيات محتوى الموقع، و لن يمكن التراجع عنه.

en: language
ar: اللغة

en: An error occurred and processing did not complete.
ar: حدث خطأ ولم تكتمل المعالجة.

en: Copy of the revision from %date.
ar: نسخة من مراجعة %date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
ar: حذُفت مراجعة @type %title بتاريخ %revision-date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
ar: @type: تم إعادة %title إلى وضعه في النسخة %revision.

en: The content access permissions need to be rebuilt.
ar: تحتاج صلاحيات الوصول للمحتوى إلى إعادة بنائها.

en: Rebuilding content access permissions
ar: يعيد بناء صلاحيات الوصول للمحتوى

en: Content permissions have been rebuilt.
ar: أُعيد بناء صلاحيات المحتوى.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
ar: لم يتم إعادة بناء صلاحيات الوصول للمحتوى بشكل سليم.

en: Add content type
ar: إضافة نوع محتوى

en: Revert to earlier revision
ar: استعد مراجعة سابقة

en: Delete earlier revision
ar: احذف مراجعة سابقة

en: Allows content to be submitted to the site and displayed on pages.
ar: تسمح بنشر المحتوى على الموقع و عرضه في صفحات.

en: The alias %alias is already in use in this language.
ar: البديل %alias سبق استخدامه في هذه اللغة.

en: The alias has been saved.
ar: تم حفظ البديل.

en: Are you sure you want to delete path alias %title?
ar: هل أنت متأكد أنك ترغب في حذف المسار البديل %title؟

en: Filter aliases
ar: رشح المسارات البديلة

en: Enter the path you wish to create the alias for, followed by the name of the new alias.
ar: أدخل المسار الذي ترغب في إنشاء بديل له، و أتبعه باسم المسار الجديد.

en: URL aliases
ar: بدائل المسارات

en: Edit alias
ar: تحرير البديل

en: Delete alias
ar: احذف البديل

en: Add alias
ar: أضف بديلا

en: Allows users to rename URLs.
ar: تمكن المستخدمين من إعادة تسمية المسارات.

en: Indexing throttle
ar: صمام الفهرسة

en: Number of items to index per cron run
ar: عدد العناصر التي ستتم فهرستها خلال كل عمل لمجدول الأعمال (كرون)

en: Indexing settings
ar: إعدادات الفهرسة

en: Minimum word length to index
ar: الحد الأدنى لطول الكلمة التي تفهرس

en: Simple CJK handling
ar: تعمل مع الصينية/اليابانية/الكورية المبسطة

en: Whether to apply a simple Chinese/Japanese/Korean tokenizer based on overlapping sequences. Turn this off if you want to use an external preprocessor for this instead. Does not affect other languages.
ar: تطبيق tokenizer للصينية/الكورية/اليابانية المبسطة مبني على التتابعات المتقاطعة. الغ تشغيل هذه الخاصية إذا كنت تود استخدام برنامج معالجة خارجي لهذا الغرض. لا يؤثر هذا الخيار في اللغات الأخرى.

en: Search form
ar: استمارة البحث

en: Top search phrases
ar: أكثر العبارات بحثا

en: View most popular search phrases.
ar: يعرض أشهر العبارات التي بُحِث عنها.

en: Enables site-wide keyword searching.
ar: تفعل البحث على مستوى الموقع كله.

en: Content viewing counter settings
ar: إعدادات عداد عرض المحتوى

en: Count content views
ar: عدد مرات عرض المحتوى

en: Increment a counter each time content is viewed.
ar: عد كل مرة يعرض فيها المحتوى.

en: Popular content
ar: المحتوى المشهور

en: How many content items to display in "all time" list.
ar: عدد العناصر التي ستعرض في قائمة "في عمر الموقع".

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
ar: عدد العناصر التي ستعرض في قائمة "المعروض حديثا".

en: Today's:
ar: اليوم:

en: All time:
ar: في عمر الموقع:

en: Last viewed:
ar: آخر ما عرض:

en: Logs and records system events to syslog.
ar: تسجل أحداث النظام في سجل النظام.

en: User pictures in posts
ar: صور المستخدمين في الرسائل

en: User pictures in comments
ar: صور المستخدمين في التعليقات

en: Shortcut icon
ar: رمز الاختصار

en: Upload logo image
ar: رفع صورة الشعار

en: Shortcut icon settings
ar: إعدادات أيقونة الاختصار

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
ar: إذا لم يكن لديك وصول مباشر إلى الملفات على الخادم، استخدم هذا الحقل لرفع أيقونتك الاختصار.

en: @module (<span class="admin-missing">missing</span>)
ar: @module (<span class="admin-missing">مفقود</span>)

en: The following modules will be completely uninstalled from your site, and <em>all data from these modules will be lost</em>!
ar: ستزال هذه الوحدات من على موقعك بشكل كامل، <em>و ستلغى كل البيانات المرتبطة بها</em>!

en: Confirm uninstall
ar: تأكيد الإزالة

en: Would you like to continue with uninstalling the above?
ar: هل ترغب في إكمال إزالة ما سبق؟

en: No modules selected.
ar: لم يتم اختيار أي وحدات.

en: The selected modules have been uninstalled.
ar: تمت إزالة الوحدات المحددة.

en: Default 403 (access denied) page
ar: صفحة 403 (الوصول ممنوع) الافتراضية

en: Default 404 (not found) page
ar: صفحة 404 (غير موجود) الافتراضية

en: Caches cleared.
ar: تم مسح ذاكرات التخزين الموقت.

en: Select an image processing toolkit
ar: اختر أداة التعامل مع الصور

en: Number of items in each feed
ar: عدد العناصر في كل تلقيمة

en: Default number of items to include in each feed.
ar: العدد الافتراضي للعناصر التي سيتم إدراجها في التلقيمة.

en: Feed content
ar: محتوى التلقيمات

en: Titles plus teaser
ar: العناوين بالإضافة للمقتطف

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
ar: الإعدادات العامة للعرض الافتراضي لعناصر المحتوى في كل تلقيمة.

en: Formatting
ar: التنسيق

en: Cron ran successfully.
ar: اكتمل مجدول الأعمال (كرون) بنجاح.

en: Cron run failed.
ar: فشل عمل كرون.

en: No modules are available to uninstall.
ar: لا توجد وحدات يمكن إزالتها.

en: This page shows you all available administration tasks for each module.
ar: تظهر لك هذه الصفحة كل المهام الإدارية الممكنة لكل وحدة.

en: The <em>Powered by Drupal</em> block is an optional link to the home page of the Drupal project. While there is absolutely no requirement that sites feature this link, it may be used to show support for Drupal.
ar: يوفر صندوق <em>يستخدم دروبال</em> وصلة اختيارية إلى صفحة مشروع دروبال. مع أن إضافة وصلة كهذه ليس مطلبا على الإطلاق، إلا أنه يمكن استخدامه لإظهار الدعم لمشروع دروبال.

en: Powered by Drupal
ar: يستخدم دروبال

en: Could not delete temporary file "%path" during garbage collection
ar: تعذّر حذف الملف المؤقت "%path" أثناء جمع القمامة

en: Compact mode
ar: الوضع المصغر

en: Image toolkit
ar: عدة الصور

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
ar: اختر عدة الصور التي ترغب في استخدامها، إذا كنت قد ركبت عددا اختيارية.

en: RSS publishing
ar: التلقيم

en: Date and time
ar: التاريخ والتوقيت

en: -1 (Unlimited)
ar: -1 (غير محدود)

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP %version.
ar: نسخة بي.إتش.بي قديمة جدا. يتطلب دروبال على الأقل نسخة بي.إتش.بي %version.

en: PHP memory limit
ar: الحد الأقصى لذاكرة PHP

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
ar: قد ترغب في زيادة حد ذاكرة بي.إتش.بي إلى %memory_minimum_limit لتفادي الأخطاء أثناء التركيب.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
ar: قد ترغب في زيادة حد ذاكرة بي.إتش.بي إلى %memory_minimum_limit لتفادي الأخطاء أثناء التحديث.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
ar: حسب تضبيطاتك، يستطيع دروبال العمل مع حد ذاكرة بي.إتش.بي %memory_limit. مع هذا يُنصح بحد ذاكرة يساوي %memory_minimum_limit أو أكثر، خاصة إذا كان موقعة يستخدم وحدات إضافية.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
ar: ارفع حد الذاكرة بتغيير قيمة المعامل memory_limit في الملف %configuration-file ثم أعد تشغيل خادمك للويب (أو اتصل بمدير نظامك أو مقدم خدمة الاستضافة للحصول على مساعدة).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
ar: إتصل بإدارة النظام أو مقدم الإستضافة للمساعدة في تزويد حد ذاكرة الـ PHP.

en: Not protected
ar: غير مَحْمي

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
ar: الملف %file غير محم من التعديلات و قد يشكل خطورة على الأمان. ينبغي عليك تغيير صلاحيات الملف كي لا يقبل الكتابة فيه.

en: Cron has not run recently.
ar: لم يتم تشغيل الدورية مؤخرا.

en: Cron maintenance tasks
ar: مهام الصيانة الدورية

en: The directory %directory is not writable.
ar: لا يمكن الكتابة في الدليل %directory.

en: Writable (<em>public</em> download method)
ar: قابل للكتابة (طريقة تنزيل <em>عمومية</em>)

en: Writable (<em>private</em> download method)
ar: قابل للكتابة (طريقة تنزيل <em>خاصة</em>)

en: Database updates
ar: تحديثات قاعدة البيانات

en: Access to update.php
ar: الوصول إلى update.php

en: Handles general site configuration for administrators.
ar: تتعامل مع ضبط الموقع العام للإداريين.

en: Reset to alphabetical
ar: أعد إلى الأبجدي

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
ar: تُعرض المفردات تصاعديا مرتبة حسب الوزن.

en: Weight value must be numeric.
ar: يجب أن تكون قيمة الوزن عددية.

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
ar: هل أنت متأكد أنك ترغب في إعادة معجم %title إلى الترتيب الأبجدي؟

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
ar: إعادة المعجم إلى الترتيب الأبجدي سيحذف أيضا أي ترتيب يدوي.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
ar: إعادة المعجم %name إلى الترتيب الأبجدي.

en: Translation settings
ar: إعدادات الترجمة

en: This translation needs to be updated
ar: تحتاج هذه الترجمة إلى تحديث

en: Unknown release date
ar: تاريخ إصدار مجهول

en: Last checked: @time ago
ar: آخر تحقق : منذ @time

en: Last checked: never
ar: آخر تحقق: لم يتم التحقق بعد

en: Includes: %includes
ar: تشمل: %includes

en: Select how frequently you want to automatically check for new releases of your currently installed modules and themes.
ar: حدد الوتيرة التي تريد لمراقبة الإصدارات الجديدة لوحداتك وحللك المثبتة حاليا.

en: Here you can find information about available updates for your installed modules and themes. Note that each module or theme is part of a "project", which may or may not have the same name, and might include multiple modules or themes within it.
ar: تجد هنا معلومات عن التحديثات المتوفرة للوحدات والسمات المركبة. لاحظ أن كل وحدة أو سمة جزء من "مشروع" والذي قد يحمل نفس الاسم أو لا، وقد يشتمل على أكثر من وحدة أو سمة.

en: Module and theme update status
ar: حالة تحديث الوحدات الحلل

en: There are security updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the security of your server, you should update immediately!
ar: يوجد تحديث أمني لواحد أو أكثر من الوحدات أو السمات المركبة. لضمان أمان موقعك يتعين عليك التحديث حالا.

en: There are updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
ar: توجد تحديثات لواحد أو أكثر من الوحدات أو السمات المركبة. لتضمن بقاء موقعك عاملا كما ينبغي علك الترقية بأسرع وقت.

en: Get a status report about available updates for your installed modules and themes.
ar: الحصول على تقرير عن حالة التحديثات المتوفرة لوحداتك وحللك المثبتة.

en: %name has been deleted.
ar: تم حذف %name.

en: You must enter a username.
ar: يجب أن تدخل اسم مستخدم.

en: The username cannot begin with a space.
ar: يجب ألا يبدأ اسم المستخدم بمسافة.

en: The username cannot end with a space.
ar: يجب ألا ينتهي اسم المستخدم بمسافة.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
ar: يجب ألا يحتوى اسم المستخدم على مسافات متتالية.

en: The username contains an illegal character.
ar: يحتوى اسم المستخدم على حرف غير مسموح به.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
ar: اسم المستخدم %name طويل جدا: يجب الا يزيد أسم المستخدم عن %max حرفا.

en: Who's online
ar: المتصلون الأن

en: Enter the password that accompanies your username.
ar: أدخل كلمة المرور المصاحبة لاسم مستخدمك.

en: Unblock the selected users
ar: ارفع المنع عن المستخدمين المختارين

en: Block the selected users
ar: امنع المستخدمين المختارين

en: Deleted user: %name %email.
ar: حُذف المستخدم: %name ‏%email.

en: Edit role
ar: تحرير الدور

en: Manages the user registration and login system.
ar: تدير نظام تسجيل و ولوج المستخدمين.

en: Language list
ar: قائمة اللغات

en: File extension
ar: امتداد الملف

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
ar: يظهر العنوان عندما يمر سهم الماوس فوق الصورة.

en: Progress indicator
ar: مؤشر التقدم

en: Bar with progress meter
ar: شريط مع مقياس التقدم

en: The file upload failed. %upload
ar: فشل في رفع الملف. %upload

en: URL to file
ar: رابط الملف

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
ar: حدث خطأ غير قابل للاسترجاع. حجم الملف على الأرجح تجاوز الحد الأقصى (@size) الذي يتحمله الخادم.

en: Starting upload...
ar: يتم الرفع...

en: Uploading... (@current of @total)
ar: جاري الرفع... (@current من @total)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
ar: مفعل (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
ar: تقدم حالة الرفع

en: Preferred language
ar: اللغة المفضلة

en: Number field
ar: حقل رقم

en: Item ID
ar: معرف العنصر

en: Posted on
ar: مرسل في

en: The size of the file in bytes.
ar: حجم الملف بوحدة Bytes

en: Interface
ar: الواجهة

en: Thresholds
ar: حدود

en: @size KB
ar: @size كيلوبايت

en: @size MB
ar: @size ميغابايت

en: @size GB
ar: @size جيغابايت

en: @size TB
ar: @size تيرابايت

en: @size PB
ar: @size بيتابايت

en: @size EB
ar: @size إكسابايت

en: @size ZB
ar: @size زيتابايت

en: @size YB
ar: @size يوتابايت

en: All messages
ar: كل الرسائل

en: Serialized
ar: متسلسل

en: Text format
ar: تنسيق النص

en: No new posts
ar: لا توجد مواضيع جديدة

en: Sticky topic
ar: موضوع مثبت

en: Emergency
ar: حالة طارئة

en: Sort descending
ar: التصنيف التنازلي

en: The name of the site.
ar: اسم الموقع.

en: The name of the term.
ar: أسم المصطلح

en: Optional features
ar: مزايا اختيارية

en: Administrative description
ar: الوصف الإداري

en: Allow settings
ar: السماح بالاعدادات

en: Style settings
ar: إعدادات الشكل

en: Alert
ar: تنبيه

en: Critical
ar: حرج

en: Translation needs update
ar: الترجمة تحتاج للتحديث.

en: Warnings
ar: تحذيرات

en: Format string
ar: مقطع التنسيق

en: Add format
ar: إضافة تنسيق

en: Delete date format
ar: حذف تنسيق التاريخ

en: Content type name
ar: اسم نوع المحتوى

en: Slate
ar: اللوح

en: @field_name (Locked)
ar: @field_name (مقفل)

en: - Select a field type -
ar: - اختر نوع الحقل -

en: - Select an existing field -
ar: - اختر حقل موجود -

en: Add new field: you need to provide a label.
ar: إضافة حقل جديد: يجب إضافة تسمية.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
ar: الحقل %field مقفل ولا يمكن تعديله.

en: %name must be a number.
ar: %name يجب أن يكون عدد.

en: Field formatter
ar: منسق الحقل

en: (first item is 0)
ar: أول عنصر هو 0

en: (start from last values)
ar: ابدأ من القيمة الأخيرة

en: Regional settings
ar: اﻹعدادات الإقليمية

en: Unsigned
ar: غير معلّم

en: Number of pages
ar: عدد الصفحات

en: Whether or not related terms are enabled within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
ar: ما إذا كانت المصطلحات المشابهه مفعلة في قائمة الكلمات هذه: 0 تعني غير مفعل و 1 تعني مفعل.

en: The type of hierarchy allowed within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = single, 2 = multiple)
ar: نوع التسلسل المسموح به في قائمة الكلمات هذه :0 تعني غير مفعل، و 1 تعني مفرد و 2 تعني متعدد.

en: Whether or not multiple terms from this vocabulary may be assigned to a node. (0 = disabled, 1 = enabled)
ar: ما إذا كانت المصطلحات المتعددة مرتبطة بعقدة من قائمة الكلمات هذه: 0 تعني غير مفعل ، و1 تعني مفعل

en: Whether or not terms are required for nodes using this vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
ar: ما إذا كانت المصطلحات مطلوبة في العقد باستخدام هذه الكلمات: 0 تعني غير مفعل و 1 تعني مفعل

en: Whether or not free tagging is enabled for the vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
ar: ما إذا كان الوسم المجاني مفعل في هذه الكلمات: 0 تعني غير مفعل و1 تعني مفعل

en: The weight of the vocabulary in relation to other vocabularies.
ar: حجم الكلمات مقارنة بالكلمات الأخرى

en: Rotate
ar: التدوير

en: Remove selected
ar: حذف المختار

en: Page bottom
ar: أسفل الصفحة

en: Limited
ar: محدد

en: Definitions
ar: تعاريف

en: Drupal 6
ar: دروبال 6

en: Drupal 7
ar: دروبال 7

en: URL of the origin of the event.
ar: عنوان مصدر الحدث

en: Hostname of the user who triggered the event.
ar: اسم المضيف للمستخدم الذي يرتبط بالحدث

en: Database is encoded in UTF-8
ar: قاعدة البيانات بترميز UTF-8

en: Drupal could not determine the encoding of the database was set to UTF-8
ar: لم يستطع دروبال تحديد ما إذا كان  ترميز قاعدة البيانات هو UTF-8

en: PostgreSQL has initialized itself.
ar: قام PostgreSQL بتهيئة نفسه

en: Structure
ar: الهيكلية

en: Default values
ar: القيم الافتراضية

en: Select the test(s) or test group(s) you would like to run, and click <em>Run tests</em>.
ar: حدد الاختبار (الاختبارات) أو مجموعة (مجموعات) الاختبارات التي تريد تشغيلها، وانقر على <em>بدء الاختبارات</em>.

en: All (@count)
ar: الكل (@count)

en: Pass (@count)
ar: الناجحة (@count)

en: Fail (@count)
ar: الفاشلة (@count)

en: Return to list
ar: العودة إلى القائمة

en: Clear results after each complete test suite run
ar: مسح النتائج بعد كل عملية تشغيل كاملة لسلسلة من الاختبارات

en: Provide verbose information when running tests
ar: تقديم المعلومات المستنبطة عند تشغيل الاختبارات

en: HTTP auth settings to be used by the SimpleTest browser during testing. Useful when the site requires basic HTTP authentication.
ar: إعدادات مصادقة HTTP التي ستستخدم من طرف متصفح SimpleTest أثناء الاختبارات. هي مفيدة عندما يتطلب الموقع مصادقة HTTP أساسية.

en: The test run did not successfully finish.
ar: لم يتم إكمال الاختبار بنجاح.

en: Clear results is disabled and the test results table will not be cleared.
ar: تم تعطيل مسح النتائج ولن يتم حذف جدول نتائج الاختبارات.

en: No leftover tables to remove.
ar: لم يتبق أي جدول لإزالته.

en: 1 debug message | @count debug messages
ar[0]: رسالة تصحيح واحدة
ar[1]: رسالة تصحيح واحدة
ar[2]: رسالتا تصحيح إثنتان
ar[3]: @count رسائل تصحيح
ar[4]: @count رسالة تصحيح
ar[5]: @count رسالة تصحيح

en: Removed 1 test result. | Removed @count test results.
ar[0]: تم حذف نتيجة اختبار واحدة
ar[1]: تم حذف نتيجة اختبار واحدة
ar[2]: تم حذف نتيجتي اختبار إثنتين
ar[3]: تم حذف @count نتائج اختبار
ar[4]: تم حذف @count نتيجة اختبار
ar[5]: تم حذف @count نتيجة اختبار

en: Removed 1 leftover table. | Removed @count leftover tables.
ar[0]: تم حذف جدول واحد متروك
ar[1]: تم حذف جدول واحد متروك
ar[2]: تم حذف جدولين متروكين
ar[3]: تم حذف @count جداول متروكة
ar[4]: تم حذف @count جدولاً متروكاً
ar[5]: تم حذف @count جدول متروكة

en: Removed 1 temporary directory. | Removed @count temporary directories.
ar[0]: تم حذف جدول مؤقت واحد.
ar[1]: تم حذف جدول مؤقت واحد.
ar[2]: تم حذف جدولين مؤقتين.
ar[3]: تم حذف @count جداول مؤقتة.
ar[4]: تم حذف @count جدولا مؤقت.
ar[5]: تم حذف @count جدول مؤقتة.

en: Test result
ar: نتائج الاختبار

en: Node status
ar: حالة العقدة

en: Edit style
ar: تحرير النمط

en: Provider name
ar: اسم الموفر

en: Maximum file size
ar: الحد الأقصى لحجم الملف

en: Machine name:
ar: أسم الآلة

en: Content statistics
ar: احصائيات المحتوى

en: Upgrade
ar: ترقية

en: Fetcher
ar: الجالب

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
ar: هذه الصلاحية منبثقة من دور المستخدم المعرف.

en: @argument title
ar: عنوان @argument

en: @argument input
ar: مُدخل @argument

en: Title of the feed.
ar: عنوان المرجع

en: Administer forums
ar: إدارة المنتديات

en: Cancel account
ar: إلغاء الحساب

en: Dependencies
ar: المتطلبات

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
ar: حدث خطأ اثناء معالجة  %error_operation في وسائط : @arguments

en: Administrator role
ar: دور إداري

en: No revision
ar: لا توجد أي مراجعة

en: Requires a title
ar: العنوان ضروري

en: Formatter settings
ar: إعدادات المنسق

en: Entities
ar: الكيانات

en: Private files
ar: الملفات الخاصة

en: Not restricted
ar: غير مقيد

en: Operations links
ar: روابط العمليات

en: Book ID
ar: معرف الكتاب

en: The unique ID of the comment.
ar: المعرف الفريد للتعليق.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
ar: عنوان الإيبي للجهاز الذي أرسل منه التعليق.

en: The email address left by the comment author.
ar: عنوان البريد الإلكتروني المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The home page URL left by the comment author.
ar: رابط الموقع المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The formatted content of the comment itself.
ar: تنسيق محتوى التعليق.

en: The URL of the comment.
ar: مسار التعليق.

en: Edit URL
ar: تحرير العنوان URL

en: The URL of the comment's edit page.
ar: مسار صفحة تحرير التعليق.

en: The date the comment was posted.
ar: تاريخ إرسال التعليق.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
ar: التعليق الأب، إذا كان تسنن التعليقات مفعّل.

en: New comment count
ar: عدد التعليقات الجديدة

en: The unique ID of the node's latest revision.
ar: المعرف الفريد لآخر مراجعة للعقدة.

en: The human-readable name of the node type.
ar: الاسم الظاهر للمستخدم لهذا النوع من المحتوى

en: The URL of the node.
ar: عنوان رابط العقدة.

en: The URL of the node's edit page.
ar: URL صفحة تحرير العقدة.

en: Date changed
ar: تاريخ التعديل

en: The date the node was most recently updated.
ar: تاريخ آخر تحديث للعقدة.

en: The number of visitors who have read the node.
ar: عدد مرات قراءة المشاركة.

en: The number of visitors who have read the node today.
ar: عدد مرات قراءة المشاركة اليوم.

en: Last view
ar: آخر مشاهدة

en: The date on which a visitor last read the node.
ar: تاريخ آخر قراءة للمشاركة.

en: The slogan of the site.
ar: شعار الموقع.

en: The administrative email address for the site.
ar: عنوان البريد الإلكتروني الإداري للموقع.

en: The URL of the site's front page.
ar: رابط الصفحة الرئيسية للموقع.

en: Login page
ar: صفحة الدخول

en: The URL of the site's login page.
ar: رابط صفحة الدخول إلى الموقع.

en: The unique ID of the uploaded file.
ar: المعرف الفريد (ID) للملف المرفوع.

en: The name of the file on disk.
ar: اسم الملف على القرص.

en: The web-accessible URL for the file.
ar: رابط الملف القابل للوصول من الويب.

en: The date the file was most recently changed.
ar: تاريخ آخر تغيير للملف.

en: The user who originally uploaded the file.
ar: المستخدم الذي قام برفع الملف أولاً.

en: The unique ID of the taxonomy term.
ar: المعرف الفريد للوسم.

en: The name of the taxonomy term.
ar: اسم الوسم.

en: The optional description of the taxonomy term.
ar: الوصف الاختياري للوسم.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
ar: عدد العقد الموسومة بمصطلح التصنيف.

en: The URL of the taxonomy term.
ar: العنوان URL لمصطلح التصنيف.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
ar: المعجم الذي ينتمي إليه مصطلح التصنيف.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
ar: المصطلح الأب لمصطلح التصنيف، إذا وجد.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
ar: المعرف ID الفريد لمعجم التصنيف.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
ar: اسم معجم التصنيف.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
ar: الوصف الاختياري لمعجم التصنيف.

en: The number of nodes tagged with terms belonging to the taxonomy vocabulary.
ar: عدد العقد الموسومة بمصطلحات تنتمي إلى معجم التصنيف.

en: Term count
ar: عدد الوسوم

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
ar: عدد المصطلحات التي تنتمي إلى معجم التصنيف.

en: The unique ID of the user account.
ar: المعرف الوحيد (ID) لحساب المستخدم.

en: The login name of the user account.
ar: اسم الدخول لحساب المستخدم.

en: The email address of the user account.
ar: عنوان البريد الإلكتروني لحساب المستخدم.

en: The URL of the account profile page.
ar: عنوان رابط الصفحة الشخصية للحساب.

en: The date the user account was created.
ar: تاريخ إنشاء حساب المستخدم.

en: Main page content
ar: محتوى الصفحة الرئيسية

en: You are not allowed to access this page.
ar: لا يسمح لك بالوصول إلى هذه الصفحة.

en: Authorize file system changes
ar: السماح بالتغييرات على نظام الملفات

en: It appears you have reached this page in error.
ar: يبدو أنك وصلت إلى هذه الصفحة عن طريق الخطأ.

en: Cron could not run because an invalid key was used.
ar: تعذر تشغيل مجدول الأعمال (كرون) لأنه تم استخدام مفتاح غير صالح.

en: Cron could not run because the site is in maintenance mode.
ar: لا يمكن تشغيل مجدول الأعمال (كرون) لأن الموقع في وضع الصيانة.

en: Default country
ar: البلد الافتراضي

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
ar: في ملفك %settings_file أعددت @drupal لاستخدام خادم %driver، ولكن تثبيتك الحالي لـPHP لا يدعم هذا النوع من قاعدة البيانات.

en: We were unable to find any installation profiles. Installation profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
ar: تعذر العثور على أي ملف تثبيت. تحدد لنا ملفات التثبيت الوحدات التي بنبغي تفعيلها والمخطط الذي ينبغي تثبيته في قاعدة البيانات. ملف التثبيت ضروري لمتابعة عملية التثبيت.

en: Congratulations, you installed @drupal!
ar: هنيئا، لقد قمت بتثبيت @drupal!

en: Settings file
ar: ملف الإعدادات

en: Site maintenance account
ar: حساب صيانة الموقع

en: Select the default country for the site.
ar: اختر الدولة الافتراضية للموقع.

en: No pending updates.
ar: لا توجد تحديثات معلقة.

en: 1 pending update | @count pending updates
ar[0]: لا توجد تحديثات بالانتظار
ar[1]: يوجد تحديث واحد بالانتظار
ar[2]: يوجد تحديثان بالانتظار
ar[3]: يوجد @count تحديثات بالانتظار
ar[4]: يوجد @count تحديثاً بالانتظار
ar[5]: يوجد @count تحديث بالانتظار

en: Unable to continue, no available methods of file transfer
ar: تعذرت المتابعة، لا توجد انماط متوفرة لنقل الملفات.

en: To continue, provide your server connection details
ar: للاستمرار, زود تفاصيل الاتصال بخادمك.

en: Connection method
ar: نمط الاتصال

en: Enter connection settings
ar: أدخل إعدادات الاتصال

en: @backend connection settings
ar: إعدادات الاتصال @backend

en: Change connection type
ar: تغيير نوع الاتصال

en: No active batch.
ar: لا توجد دفعة نشطة.

en: Site under maintenance
ar: الموقع قيد الصيانة

en: Archivers can only operate on local files: %file not supported
ar: لا يمكن أن تعمل الأرشفة إلا على الملفات المحلية: %file غير مدعوم.

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
ar: تعذر رفع الملف %source لأنه يوجد ملف بنفس هذا الاسم في الدليل %directory.

en: The file's name exceeds the 240 characters limit. Please rename the file and try again.
ar: طول اسم الملف أكثر من 240 حرفاً. أعد تسمية الملف من فضلك ثم حاول من جديد.

en: %path is a directory and cannot be removed using file_unmanaged_delete().
ar: %path عبارة عن دليل ولا يمكن حذفه باستخدام file_unmanaged_delete().

en: The file %path is not of a recognized type so it was not deleted.
ar: الملف %path ليس من نوع معروف لذا لم يتم حذفه.

en: The file permissions could not be set on %uri.
ar: لا يمكن تطبيق صلاحيات الملف على %uri.

en: Completed @current of @total.
ar: تم @current من @total.

en: Failed to run all tasks against the database server. The task %task wasn't found.
ar: تعذر تشغيل كافة المهام على خادم قاعدة البيانات. لم يتم العثور على المهمة %task.

en: Failed to modify %settings. Verify the file permissions.
ar: فشل في تغيير %settings. من فضلك تحقق من صلاحيات الملفات.

en: Failed to open %settings. Verify the file permissions.
ar: فشل في فتح %settings، من فضلك تحقق من صلاحيات الملفات.

en: Required modules
ar: الوحدات المطلوبة

en: Required modules not found.
ar: لم يتم العثور على وحدات مطلوبة.

en: %module module uninstalled.
ar: تمت إزالة وحدة %module.

en: Saint Barthélemy
ar: سانت بارتيليمي

en: No strings available.
ar: لا يوجد أي مقطع متوفر.

en: JavaScript translation file %file.js was lost.
ar: تم فقدان ملف ترجمة الجافاسكريبت %file.js.

en: (active tab)
ar: (علامة التبويب النشطة)

en: Operating in maintenance mode.
ar: يعمل في وضع الصيانة.

en: Status message
ar: رسالة الحالة

en: Unable to determine the type of the source directory.
ar: تعذر تحديد نوع الدليل المصدر.

en: Cannot determine the type of project.
ar: تعذر تحديد نوع المشروع.

en: Fatal error in update, cowardly refusing to wipe out the install directory.
ar: خطأ فادح أثناء التحديث، تعذر حذف دليل التثبيت.

en: Unable to create %directory due to the following: %reason
ar: تعذر إنشاء %directory بسبب: %reason

en: An AJAX HTTP error occurred.
ar: حدث خطأ أجاكس HTTP.

en: HTTP Result Code: !status
ar: نتيجة كود PHP: !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
ar: تم إنهاء طلب AJAX HTTP بشكل غير عادي.

en: Debugging information follows.
ar: يليه معلومات التنقيح.

en: Path: !uri
ar: المسار: !uri

en: StatusText: !statusText
ar: نص الحالة: !statusText

en: Upload an OPML file containing a list of feeds to be imported.
ar: رفع ملف OPML يحتوي على قائمة التلقيمات المراد استيرادها.

en: OPML Remote URL
ar: مسار OPML البعيد

en: Enter the URL of an OPML file. This file will be downloaded and processed only once on submission of the form.
ar: أدخل مسار ملف OPML. سيتم تحميل ومعالجة هذا الملف عند إرسال الاستمارة.

en: No new feed has been added.
ar: لم تتم إضافة أي تلقيمة جديدة.

en: The URL %url is invalid.
ar: المسار %url غير صحيح.

en: A feed named %title already exists.
ar: توجد فعلا تلقيمة بعنوان %title.

en: A feed with the URL %url already exists.
ar: توجد فعلا تلقيمة للمسار %url.

en: Fetchers download data from an external source. Choose a fetcher suitable for the external source you would like to download from.
ar: تقوم الجوالب بتحميل البيانات من مصدر خارجي. اختر جالبا مناسبا للمصدر الخارجي المراد التحميل منه.

en: Parsers transform downloaded data into standard structures. Choose a parser suitable for the type of feeds you would like to aggregate.
ar: تقوم المحللات بمطابقة البيانات المحملة على البنية المبدئية. اختر محلل مناسب لنوع التلقيمة المراد تجميع الأخبار منها.

en: Processors act on parsed feed data, for example they store feed items. Choose the processors suitable for your task.
ar: تعمل المعالجات علي بيانات التلقيمات المحللة، على سبيل المثال تخزين عناصر التلقيمة. اختر المعالجات المناسبة لمُهمتك.

en: For most aggregation tasks, the default settings are fine.
ar: الإعدادت الافتراضية مناسبة لأغلب مهام التجميع.

en: Default fetcher
ar: الجالب الافتراضي

en: Downloads data from a URL using Drupal's HTTP request handler.
ar: يُحمِّل معطيات من عنوان URL باستخدام معالج الطلبات HTTP لدروبال.

en: Default parser
ar: المحلل الإفتراضي

en: Default processor
ar: المعالج الافتراضي

en: Creates lightweight records from feed items.
ar: ينشأ سجلات خفيفة من عناصر التلقيمة.

en: Default processor settings
ar: إعدادات المعالج الافتراضي

en: Number of items shown in listing pages
ar: عدد العناصر المعروضة في صفحات السرد

en: Length of trimmed description
ar: طول ملخص الوصف

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of content.
ar: العدد الأقصى للحروف المستخدمة في ملخص المحتوى.

en: Viewing feeds
ar: عرض التلقيمات

en: Adding, editing, and deleting feeds
ar: إضافة، تحرير وحذف التلقيمات

en: Configuring cron
ar: إعداد مجدول الأعمال (كرون)

en: Administer news feeds
ar: إدارة تلقيمات الأخبار

en: View news feeds
ar: عرض تلقيمات الأخبار

en: Controlling visibility
ar: التحكم بالظهور

en: Creating custom blocks
ar: إنشاء صناديق مخصصة

en: Demonstrate block regions (@theme)
ar: معاينة مناطق الصناديق (@theme)

en: Administer blocks
ar: إدارة الصناديق

en: Controls the visual building blocks a page is constructed with. Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page.
ar: التحكم في البناء الشكلي للصناديق من خلال الصفحة التي انشئ من خلالها. الصناديق هي أطر يتم عرض محتوي بها بالعرض في منطقه او نطاق ما من صفحة الويب.

en: Restricted to certain pages
ar: خاضع لبعض الصفحات

en: The block cannot be placed in this region.
ar: لا يمكن وضع الصندوق في هذه المنطقة.

en: No books available.
ar: لا يوجد كتب.

en: Content types allowed in book outlines
ar: أنواع المحتوى المسموح بها في فهارس الكتب

en: Users with the %outline-perm permission can add all content types.
ar: بإمكان المستخدمين ذوي صلاحية %outline-perm إضافة كل أنواع المحتوى.

en: Administer book outlines
ar: إدارة فهرس (هيكلية) الكتاب

en: Adding and managing book content
ar: إضافة وإدارة محتوى الكتاب

en: Printing books
ar: طباعة الكتب

en: Users with the <em>View printer-friendly books</em> permission can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page's content to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
ar: يمكن للمستخدمين ذوي صلاحية <em>عرض نسخة للطباعة من الكُتب</em> تحديد رابط <em>نسخة للطباعة</em> الموجود أسفل كل صفحة كتاب لتكوين نسخة قابله للطباعة من الصفحة وكل أقسامها الفرعية.

en: The book module offers a means to organize a collection of related content pages, collectively known as a book. When viewed, this content automatically displays links to adjacent book pages, providing a simple navigation system for creating and reviewing structured content.
ar: توفر الوحدة Book وسائل لتنظيم مجموعة من صفحات المحتوى المرتبطة والتي يسمّى مجموعها كتابا. عند عرضه، يُظهر المحتوى تلقائيا روابط لصفحات الكتاب المجاورة، موفرا بذلك نظام تصفح بسيط لإنشاء ومراجعة محتوى منظّم.

en: Create new books
ar: إنشاء كتب جديدة

en: View printer-friendly books
ar: عرض نسخة للطباعة من الكتب

en: View a book page and all of its sub-pages as a single document for ease of printing. Can be performance heavy.
ar: عرض صفحة الكتاب وكل صفحاتها الفرعية في مستند واحد من أجل تسهيل الطباعة. من الممكن ان يؤدي الى انخفاض الأداء.

en: <em>Books</em> have a built-in hierarchical navigation. Use for handbooks or tutorials.
ar: لدى <em>الكتب</em> تصفح هرمي مدمج. استعمله للكُتيبات أو الدروس.

en: Allows users to create and organize related content in an outline.
ar: تسمح للمستخدمين بإنشاء وتنظيم المحتوى المرتبط ضمن هيكل.

en: Changing colors
ar: تغيير الألوان

en: Allows administrators to change the color scheme of compatible themes.
ar: تسمح للإداريين بتعديل مخطط الألوان للثيمات المتوافقة.

en: Select one or more comments to perform the update on.
ar: من فضلك اختر تعليقاً أو أكثر لتطبيق التحديثات عليهم.

en: Deleted comment @cid and its replies.
ar: تم حذف التعليق @cid وكل الردود عليه.

en: Comment approved.
ar: تمت الموافقة على التعليق.

en: Tokens for comments posted on the site.
ar: رموز (Tokens) للتعليقات المنشورة في الموقع.

en: Full comment
ar: التعليق بأكمله

en: Unapproved comments (@count)
ar: التعليقات غير الموافق عليها (@count)

en: Administer comments and comment settings
ar: إدارة التعليقات وإعدادات التعليق

en: Edit own comments
ar: تعديل تعليقاته

en: Threading
ar: التسنن

en: Show comment replies in a threaded list.
ar: عرض ردود التعليقات في لائحة مسننة.

en: Allow comment title
ar: السماح بعنوان التعليق

en: Show reply form on the same page as comments
ar: عرض استمارة الرد في نفس صفحة التعليقات

en: Users with the "Post comments" permission can post comments.
ar: يمكن للمستخدمين ذوي صلاحية "إرسال تعليقات" المشاركة في التعليقات.

en: Users cannot post comments, but existing comments will be displayed.
ar: لا يمكن للمستخدمين إرسال تعليقات، لكن يتم عرض التعليقات الموجودة.

en: Comments are hidden from view.
ar: التعليقات مخفية من العرض.

en: Users cannot post comments.
ar: لا يمكن للمستخدمين إرسال تعليقات.

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
ar: تم وضع تعليقك في وضع الانتظار للمعاينة من طرف إدارة الموقع وسيتم نشره بعد الموافقة عليه.

en: Your comment has been posted.
ar: تم إرسال التعليق.

en: Save comment
ar: حفظ التعليق

en: The comment will be unpublished if it contains any of the phrases above. Use a case-sensitive, comma-separated list of phrases. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc."
ar: سيتم إلغاء نشر التعليق إذا كان يحتوي على أي من العبارات أعلاه. استخدم قائمة من العبارات المفصولة بفواصل. مثلا: مضحك، مبارة، "شركة"

en: List and edit site comments and the comment approval queue.
ar: سرد و تحرير التعليقات في الموقع و في طابور الموافقة على النشر.

en: Unapproved comments
ar: التعليقات الغير موافق عليها

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
ar: لا يمكنك إرسال أكثر من %limit من الرسائل في @interval. حاول مرة أخرى لاحقا.

en: Contact @username
ar: الاتصال بـ @username

en: Administer contact forms and contact form settings
ar: إدارة وإعدادات استمارة الاتصال.

en: Use the site-wide contact form
ar: استخدام استمارة اتصال الموقع

en: Use users' personal contact forms
ar: استخدام استمارة الاتصال الشخصية للأعضاء

en: Changing this setting will not affect existing users.
ar: تغيير هذا الإعداد لا يؤثر على الأعضاء المسجلين.

en: Displaying contextual links
ar: عرض الروابط السياقية

en: Use contextual links
ar: استخدام الروابط السياقية

en: Contextual links
ar: الروابط السياقية

en: Provides contextual links to perform actions related to elements on a page.
ar: توفر روابط سياقية لتفيذ إجراءات مرتبطة بعناصر في الصفحة.

en: Database log cleared.
ar: تم حذف رسائل السجل من قاعدة البيانات.

en: Monitoring your site
ar: مراقبة موقعك

en: Debugging site problems
ar: تصحيح مشاكل الموقع

en: List (text)
ar: قائمة (نص)

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
ar: وسوم HTML المسموح بها في التسميات: @tags

en: The value of this field is being determined by the %function function and may not be changed.
ar: قيمة هذا الحقل محددة من طرف %function ولا يجب تغييرها.

en: Allowed values list: each key must be a valid integer or decimal.
ar: قائمة القيم المسموح بها: يجب أن يكون كل مفتاح عدد صحيح أو عشري.

en: Allowed values list: each key must be a string at most 255 characters long.
ar: قائمة القيم المسموح بها: يجب أن يكون كل مفتاح عبارة نصية تتكون من 255 حرف كحد أقصى.

en: Allowed values list: keys must be integers.
ar: قائمة القيم المسموحة: يجب أن تكون كل المفاتيح أعداد صحيحة.

en: This field stores a number in the database as an integer.
ar: هذا الحقل يخزن عددا في قاعدة البيانات على شكل عدد صحيح.

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
ar: هذا الحقل يخزن عددا في قاعدة البيانات على شكل عدد كسري.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
ar: هذا الحقل يخزن عددا في قاعدة البيانات على شكل عدد عشري.

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
ar: أدنى قيمة مسموح بها في هذا الحقل. اتركه فارغا لعدم تحديد حد أدنى.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
ar: أقصى قيمة مسموح بها في هذا الحقل. اتركه فارغا لعدم تحديد حد أقصى.

en: Summary input
ar: إدخال الملخص

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
ar: يسمح هذا للمستخدمين بإدخال ملخص المحتوى، ليتم عرضه عوضاً عن النص المشذب، عند استخدام نوع العرض "الملخص أو المشذب".

en: Summary or trimmed
ar: الملخص أو المشذب

en: Text area with a summary
ar: نص متعدد السطور مع ملخص

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
ar: اتركه فارغا لاستخراج قيمة مشذبة من النص الكامل كملخص.

en: Hide summary
ar: إخفاء الموجز

en: Edit summary
ar: تعديل الملخص

en: Edit field settings.
ar: تحرير إعدادات الحقل.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. These settings impact the way that data is stored in the database and cannot be changed once data has been created.
ar: يتم تطبيق هذه الإعدادات على الحقل %field في أي مكان يستخدم فيه. تؤثر هذه الإعدادات على كيفية تخزين المعلومات في قاعدة البيانات ولا يمكن تغييرها بعد إنشاء البيانات.

en: Updated field %label field settings.
ar: تم تحديث إعدادات الحقل %label.

en: Attempt to update field %label failed: %message.
ar: فشل محاولة تحديث الحقل %label : %message.

en: The field %field has been deleted from the %type content type.
ar: تم حذف الحقل %field من نوع المحتوى %type.

en: There was a problem removing the %field from the %type content type.
ar: حدثت مشكلة أثناء حذف الحقل %field من نوع المحتوى %type.

en: Required field
ar: حقل ضروري

en: The default value for this field, used when creating new content.
ar: القيمة الافتراضية لهذا الحقل، تستخدم عند إنشاء محتوى جديد.

en: Saved %label configuration.
ar: تم حفظ خيارات ضبط %label.

en: This list shows all fields currently in use for easy reference.
ar: تعرض هذه القائمة كافة الحقول المستخدمة حاليا لتسهيل الرجوع إليها.

en: Field list
ar: قائمة الحقول

en: Manage display
ar: تسيير العرض

en: Field UI
ar: واجهة الحقل

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
ar: هذا الحقل يخزن معرف الملف (ID) على شكل عدد صحيح.

en: Enable <em>Display</em> field
ar: تفعيل الحقل <em>عرض</em>

en: The display option allows users to choose if a file should be shown when viewing the content.
ar: يسمح خيار العرض للمستخدمين باختيار ما إذا كان الملف يتم عرضه أثناء معاينة المحتوى.

en: Files displayed by default
ar: الملفات المعروضة بشكل افتراضي

en: This setting only has an effect if the display option is enabled.
ar: ليس لهذا الإعداد مفعول إلا عند تفعيل خيار العرض.

en: Upload destination
ar: وجهة الرفع

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
ar: حدد أين يجب تخزين الملفات النهائية. التخزين الخاص للملف يضع قيودا أكثر من التخزين العام، لكنه يسمح بوصول محدود للملفات لهذا الحقل.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
ar: مجلد فرعي اختياري في مجلد الرفع الذي ستخزّن فيه الملفات. لا تدرج خط مائلا لا قبل ولا بعد.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
ar: يرجى إدخال قيمة مثل "512" (بايت)، "80 KB" (كيلوبايت) أو "50 MB" (ميغابايت) لتحديد حجم الملف المسموح به. في حالة تركه فارغاً يتم تحديد حجم الملف بالحد الأقصى للرفع من إعدادات PHP (والذي قيمته حالياً <strong>%limit</strong>).

en: Enable <em>Description</em> field
ar: تمكين حقل <em>الوصف</em>

en: The description field allows users to enter a description about the uploaded file.
ar: يسمح حقل الوصف للمستخدمين بإضافة وصف للملف المراد رفعه.

en: The list of allowed extensions is not valid, be sure to exclude leading dots and to separate extensions with a comma or space.
ar: قائمة اللواحق المسموح بها غير صحيحة. يرجى التأكد من عدم إدخال النقطة التي تسبق اللاحقة وفصل اللواحق بمسافة أو فاصلة.

en: Generic file
ar: ملف عام

en: Table of files
ar: جدول الملفات

en: Add a new file
ar: إضافة ملف جديد

en: Include file in display
ar: تضمين الملف في العرض

en: The description may be used as the label of the link to the file.
ar: يمكن استخدام الوصف كتسمية لرابط الملف.

en: All roles may use this format
ar: بإمكان كل الأدوار استخدام هذا التنسيق

en: The text format ordering has been saved.
ar: تم حفظ ترتيب تنسيق النص.

en: Add text format
ar: إضافة تنسيق نص

en: All roles for this text format must be enabled and cannot be changed.
ar: يجب تمكين كل الأدوار لهذا التنسيق ولا يمكن تغييرها.

en: Filter processing order
ar: ترتيب معالجة المرشحات

en: Text format names must be unique. A format named %name already exists.
ar: يجب أن تكون أسماء تنسيقات النصوص فريدة. يوجد مسبقاً نسق باسم %name.

en: Added text format %format.
ar: تم إضافة تنسيق النص %format.

en: The text format %format has been updated.
ar: تم تحديث تنسيق النص %format.

en: Text formats
ar: تنسيقات النص

en: Choosing a text format
ar: اختيار تنسيق نص

en: Warning: This permission may have security implications depending on how the text format is configured.
ar: تحذير : قد تؤثر هذه الصلاحية على الأمن بحسب الطريقة التي يتم بها تكوين تنسيق النص.

en: Convert line breaks into HTML (i.e. <code>&lt;br&gt;</code> and <code>&lt;p&gt;</code>)
ar: تحويل فواصل السطور إلى HTML (مثلا، <code>&lt;br&gt;</code> و <code>&lt;p&gt;</code>)

en: Convert URLs into links
ar: تحويل عناوين المواقع إلى روابط

en: Correct faulty and chopped off HTML
ar: تصحيح كود HTML الناقص أو الخاطئ

en: Display any HTML as plain text
ar: عرض كود HTML كنص عادي

en: Display basic HTML help in long filter tips
ar: عرض مساعدة لتعليمات HTML في النصائح الخاصة بالمرشحات

en: Add rel="nofollow" to all links
ar: إضافة rel="nofollow" إلى كل الروابط

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
ar: يمكن إدخال معظم الأحرف غير المعهودة دون أية مشكلة.

en: No HTML tags allowed.
ar: لا يسمح بوسوم HTML.

en: Filters content in preparation for display.
ar: يرشح المحتوى لتحضيره للعرض.

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
ar: عدد الردود الواجب توفرها في موضوع ما ليعتبر "ساخن".

en: Starting a discussion
ar: بدء مناقشة

en: Moving forum topics
ar: نقل مواضيع المنتدى

en: A forum topic (and all of its comments) may be moved between forums by selecting a different forum while editing a forum topic. When moving a forum topic between forums, the <em>Leave shadow copy</em> option creates a link in the original forum pointing to the new location.
ar: بالإمكان نقل موضوع منتدى (وجميع التعليقات عليه) من منتدى إلى آخر بتعيين منتدى مختلف أثناء تعديل الموضوع. عند نقل موضوع من منتدى إلى آخر، فإن خيار <em>ترك نسخة مخفية</em> يقوم بإنشاء رابط في المنتدى الأصلي نحو مكانه الجديد.

en: Locking and disabling comments
ar: قفل وتعطيل التعليقات

en: Selecting <em>Closed</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will lock (prevent new comments on) the thread. Selecting <em>Hidden</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will hide all existing comments on the thread, and prevent new ones.
ar: اختيار <em>مغلق</em> في <em>إعدادات التعليقات</em> أثناء تعديل موضوع منتدى يمنع التعليقات الجديدة. اختيار <em>مخفي</em> في <em>إعدادات التعليقات</em> أثناء تعديل موضوع منتدى يمنع التعليقات الجديدة ويقوم بإخفاء كل التعليقات الموجودة..

en: Forums contain forum topics. Use containers to group related forums.
ar: تحتوي المنتديات على مواضيع مناقشات. استخدم الحاويات لتجميع المنتديات المرتبطة.

en: Use containers to group related forums.
ar: استخدم الحاويات لتجميع المنتديات المرتبطة.

en: A forum holds related forum topics.
ar: المنتدى يحوي مواضيع المناقشات المرتبطة.

en: Add new @node_type
ar: إضافة @node_type جديد

en: The item %forum is a forum container, not a forum. Select one of the forums below instead.
ar: العنصر %forum عبارة عن حاوية، وليس منتدى. اختر واحد من المنتديات أدناه بدلا منه.

en: A <em>forum topic</em> starts a new discussion thread within a forum.
ar: <em>موضوع منتدى</em> يبدأ مناقشة جديدة في المنتدى.

en: Control forum hierarchy settings.
ar: التحقق من إعدادات التسلسل الهرمي للمنتديات.

en: Forum navigation vocabulary
ar: معجم الإبحار في المنتديات

en: Provides discussion forums.
ar: توفر منتديات مناقشة.

en: Follow these steps to set up and start using your website:
ar: اتبع هذه الخطوات للتكوين ثم البدء باستخدام موقعك:

en: Providing a help reference
ar: تقديم المساعدة المرجعية

en: Image style name
ar: اسم نمط الصورة

en: Select a new effect
ar: اختيار تأثير جديد

en: Update style
ar: تحديث النمط

en: Select an effect to add.
ar: اختيار تأثير لإضافته.

en: The image effect was successfully applied.
ar: تم تطبيق تأثير الصورة بنجاح.

en: Style name
ar: اسم النمط

en: Create new style
ar: إنشاء نمط جديد

en: Style %name was created.
ar: تم إنشاء النمط %style.

en: Replacement style
ar: نمط الاستبدال

en: Optionally select a style before deleting %style
ar: يمكنك اختيار نمط قبل حذف %style

en: Edit %label effect
ar: تعديل التأثير %label

en: Add %label effect
ar: إضافة التأثير %label

en: Update effect
ar: تحديث التأثير

en: Add effect
ar: إضافة تأثير

en: Are you sure you want to delete the @effect effect from the %style style?
ar: هل أنت متأكد من حذف التأثير @effect من النمط %style ؟

en: The image effect %name has been deleted.
ar: تم حذف تأثير الصورة %name.

en: Width and height can not both be blank.
ar: لا يمكن للارتفاع والعرض أن يكون كلاهما فارغاً.

en: The part of the image that will be retained during the crop.
ar: الجزء من الصورة الذي سيتم إزالته عند قصها.

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). Leave blank for transparency on image types that support it.
ar: لون الخلفية المستخدم في المناطق الفارغة من الصورة. استخدم ألوان الويب الست عشرية (هيكساديسيمال) (على سبيل المثال #FFFFFF للون الأبيض أو #000000 للون الأسود). اتركه فارغاً لاستخدام الشفافية للصور التي تدعم هذه الخاصية.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
ar: لا توجد حاليا أية تأثيرات في هذا الشكل. أضف تأثيرا جديدا باختيار أحد الخيارات أسفله.

en: view actual size
ar: عرض الحجم الحالي

en: Sample original image
ar: مثال عن الصورة الأصلية

en: Sample modified image
ar: مثال عن الصورة المعدلة

en: Resizing will make images an exact set of dimensions. This may cause images to be stretched or shrunk disproportionately.
ar: تغيير الحجم لا يحترم أبعاد الصورة. ما قد يؤدي إلى الحصور على صور ممدة أو مضغوطة.

en: Scaling will maintain the aspect-ratio of the original image. If only a single dimension is specified, the other dimension will be calculated.
ar: المقياس يحافظ على نسبة الأبعاد الأصلية للصورة. إذا تم تعيين أحد الأبعاد، فسيتم حساب البعد الآخر تلقائياً.

en: Scale and crop
ar: القياس والاقتصاص

en: Desaturate
ar: إزالة الإشباع

en: Desaturate converts an image to grayscale.
ar: إزالة الإشباع تحول صورة إلى تدرج رمادي.

en: Rotating an image may cause the dimensions of an image to increase to fit the diagonal.
ar: قد يؤدي تطبيق استدارة على الصورة إلى زيادة في أبعاد الصورة لتتناسب مع القطر.

en: Image resize failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ar: فشل في تغيير حجم الصورة باستخدام مربع الأدوات %toolkit في %path (%mimetype، %dimensions)

en: Image scale failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ar: فشل تحجيم الصورة باستخدام مربع الأدوات %toolkit على المسار %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ar: فشل في قص الصورة باستخدام مربع الأدوات %toolkit على %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale and crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ar: فشل في تغيير حجم الصورة وقصها باستخدام مربع الأدوات %toolkit على %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image desaturate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ar: فشل في إلغاء تشبيع الصورة باستخدام مربع الأدوات %toolkit على %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ar: فشل في تدوير الصورة باستخدام مربع الأدوات %toolkit على %path (%mimetype, %dimensions)

en: This field stores the ID of an image file as an integer value.
ar: يخزن هذا الحقل المعرف (ID) لملف الصورة على شكل عدد صحيح.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
ar: إذا لم يتم رفع أي صورة، ستستخدم هذه الصورة للعرض.

en: Minimum image resolution
ar: الحد الأدنى لدقة الصورة

en: Enable <em>Alt</em> field
ar: تفعيل حقل <em>Alt</em>

en: Enable <em>Title</em> field
ar: تفعيل حقل <em>Title</em>

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
ar: محتوى الخاصية <em>Title</em> يظهر عند مرور مؤشر الفأرة فوق الصورة.

en: Preview image style
ar: معاينة نمط الصورة

en: no preview
ar: لا توجد معاينة

en: The preview image will be shown while editing the content.
ar: سيتم عرض معاينة الصورة أثناء تعديل المحتوى.

en: Administer image styles
ar: إدارة أنماط الصور

en: No defined styles
ar: لا توجد أشكال معرفة

en: Image generation in progress. Try again shortly.
ar: يجري توليد الصورة، حاول مجددا بعد قليل.

en: Error generating image.
ar: خطأ في توليد الصورة.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
ar: تعذر توليد الصورة المشتقة الموجودة في %path.

en: Failed to create style directory: %directory
ar: فشل في إنشاء مجلدات الأنماط: %directory

en: Image styles
ar: أنماط الصور

en: Edit image effect
ar: تغيير تأثير الصورة

en: Delete image effect
ar: حذف تأثير الصورة

en: Add image effect
ar: إضافة تأثير الصورة

en: Detection method
ar: طريقة الكشف

en: Part of the URL that determines language
ar: جزء من الرابط الذي يحدد اللغة

en: Request/session parameter
ar: إعداد الطلب/الجلسة

en: Name of the request/session parameter used to determine the desired language.
ar: اسم إعداد الطلب/الجلسة المستخدم لتحديد اللغة المرغوبة.

en: Filter translatable strings
ar: فلترة النصوص القابلة للترجمة

en: Date type
ar: نوع التاريخ

en: Administer languages
ar: إدارة اللغات

en: Order of language detection methods for content. If a version of content is available in the detected language, it will be displayed.
ar: ترتيب خيارات كشف لغة المحتويات. إذا توافر محتوى بلغة معروفة، سيتم عرضه.

en: Follow the user's language preference.
ar: تتبع إعدادات اللغة الخاصة بالمستخدم.

en: Language switcher (@type)
ar: مبدل اللغة (@type)

en: Detection and selection
ar: الكشف والتحديد

en: URL language detection configuration
ar: ضبط التحقق عن اللغة في عنوان الرابط

en: Session language detection configuration
ar: ضبط التحقق عن اللغة في الجلسة

[ctx: Long month name]
en: January
ar: يناير

[ctx: Long month name]
en: February
ar: فبراير

[ctx: Long month name]
en: March
ar: مارس

[ctx: Long month name]
en: April
ar: أبريل

[ctx: Long month name]
en: May
ar: مايو

[ctx: Long month name]
en: June
ar: يونيو

[ctx: Long month name]
en: July
ar: يوليو

[ctx: Long month name]
en: August
ar: أغسطس

[ctx: Long month name]
en: September
ar: سبتمبر

[ctx: Long month name]
en: October
ar: أكتوبر

[ctx: Long month name]
en: November
ar: نوفمبر

[ctx: Long month name]
en: December
ar: ديسمبر

en: The text to be used for this link in the menu.
ar: النص المستخدم لهذا الرابط في القائمة.

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
ar: الروابط الغير مفعلة لا ينم عرضها في القوائم.

en: Show as expanded
ar: الإظهار بشكل موسع

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded.
ar: إذا اخترت هذا الخيار وكان للعنصر أبناء، فإن قائمته ستظهر دائماً بشكل موسع.

en: Parent link
ar: الرابط اﻷب

en: The menu link %title has been deleted.
ar: تم حذف رابط القائمة %title.

en: Are you sure you want to reset the link %item to its default values?
ar: هل أنت متأكد من إعادة تعيين الرابط %item والعودة إلى القيم الافتراضية؟

en: The menu link was reset to its default settings.
ar: تم إعادة تعيين رابط القائمة إلى إعداداته الافتراضية.

en: Deleted custom menu %title and all its menu links.
ar: تم حذف القائمة المخصصة %title وجميع روابطها.

en: <strong>Warning:</strong> There is currently 1 menu link in %title. It will be deleted (system-defined items will be reset). | <strong>Warning:</strong> There are currently @count menu links in %title. They will be deleted (system-defined links will be reset).
ar[0]: <strong>تحذير:</strong> يوجد الآن رابط قائمة واحد في %title. سيتم حذفه (العناصر المعينة من طرف النظام يتم إعادة تعيينها).
ar[1]: <strong>تحذير:</strong> يوجد الآن رابط قائمة واحد في %title. سيتم حذفه (العناصر المعينة من طرف النظام يتم إعادة تعيينها).
ar[2]: <strong>تحذير:</strong> يوجد الآن رابطا قائمة إثنان في %title. سيتم حذفهما (العناصر المعينة من طرف النظام يتم إعادة تعيينها).
ar[3]: <strong>تحذير:</strong> يوجد الآن @count روابط قائمة في %title. سيتم حذفها (العناصر المعينة من طرف النظام يتم إعادة تعيينها).
ar[4]: <strong>تحذير:</strong> يوجد الآن @count رابط قائمة في %title. سيتم حذفها (العناصر المعينة من طرف النظام يتم إعادة تعيينها).
ar[5]: <strong>تحذير:</strong> يوجد الآن @count رابط قائمة في %title. سيتم حذفها (العناصر المعينة من طرف النظام يتم إعادة تعيينها).

en: Managing menus
ar: إدارة القوائم

en: Displaying menus
ar: عرض القوائم

en: Administer menus and menu items
ar: إدارة القوائم وعناصر القائمة

en: Provide a menu link
ar: يوفر رابط قائمة

en: Available menus
ar: القوائم المتوفرة

en: The menus available to place links in for this content type.
ar: القوائم المتوفرة لوضع روابط لهذا النوع من المحتوى.

en: Default parent item
ar: العنصر اﻷب الافتراضي

en: Choose the menu item to be the default parent for a new link in the content authoring form.
ar: اختر عنصر القائمة الذي سيصبح العنصر اﻷب الافتراضي للروابط الجديدة في استمارات إنشاء المحتوى.

en: Edit menu link
ar: تحرير رابط القائمة

en: Reset menu link
ar: إعادة تعيين رابط القائمة

en: Delete menu link
ar: حذف رابط القائمة

en: Preview before submitting
ar: المعاينة قبل الإرسال

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing content of this type.
ar: سيتم عرض هذا النص في أعلى الصفحة أثناء إنشاء أو تعديل هذا النوع من المحتوى.

en: Users with the <em>Administer content</em> permission will be able to override these options.
ar: المستخدمون الذين لهم صلاحية <em>إدارة المحتوى</em> يمكنهم تجاوز هذه الخيارات.

en: Author username and publish date will be displayed.
ar: سيتم عرض اسم المستخدم للمؤلف وتاريخ النشر.

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
ar: الاسم البرمجي غير صحيح. يرجى إدخال اسم مختلف عن %invalid.

en: Publish selected content
ar: نشر المحتوى المحدد

en: Unpublish selected content
ar: إلغاء نشر المحتوى المحدد

en: Promote selected content to front page
ar: ترقية المحتوى المحدد إلى الصفحة الرئيسية

en: Demote selected content from front page
ar: إلغاء ترقية المحتوى المحدد إلى الصفحة الرئيسية

en: Make selected content sticky
ar: ثبت المحتوى المحدد

en: Make selected content not sticky
ar: إلغاء تثبيت المحتوى المحدد

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
ar[0]: هل أنت متأكد من حذف هذا العنصر؟
ar[1]: هل أنت متأكد من حذف هذا العنصر؟
ar[2]: هل أنت متأكد من حذف هذين العنصرين؟
ar[3]: هل أنت متأكد من حذف هذه العناصر؟
ar[4]: هل أنت متأكد من حذف هذه العناصر؟
ar[5]: هل أنت متأكد من حذف هذه العناصر؟

en: <em>Edit @type</em> @title
ar: تعديل @title (@type)

en: Revision log message
ar: رسالة سجل المراجعة

en: Tokens related to individual content items, or "nodes".
ar: العلامات المميزة (tokens) المتعلقة بعناصر المحتوى، أو "العقد".

en: The unique ID of the content item, or "node".
ar: المعرف الفريد لعنصر المحتوى، أو "العقدة".

en: The main body text of the node.
ar: متن النص الرئيسي للعقدة.

en: The summary of the node's main body text.
ar: ملخص متن النص الرئيسي للعقدة.

en: Creating content
ar: إنشاء محتوى

en: Creating custom content types
ar: إنشاء أنواع محتوى مخصصة

en: Administering content
ar: إدارة المحتوى

en: Creating revisions
ar: إنشاء المراجعات

en: The Node module also enables you to create multiple versions of any content, and revert to older versions using the <em>Revision information</em> settings.
ar: تتيح أيضاً وحدة العقد إنشاء عدة نسخ من أي محتوى، واستعادة النسخ السابقة باستخدام إعدادات <em>معلومات المراجعة</em>.

en: User permissions
ar: صلاحيات المستخدم

en: Individual content types can have different fields, behaviors, and permissions assigned to them.
ar: بإمكان كل نوع محتوى أن يحتوي على حقول، تصرفات، وصلاحيات منفصلة على حدة.

en: Content items can be displayed using different view modes: Teaser, Full content, Print, RSS, etc. <em>Teaser</em> is a short format that is typically used in lists of multiple content items. <em>Full content</em> is typically used when the content is displayed on its own page.
ar: يمكن عرض عناصر المحتوى باستخدام أساليب مختلفة من العرض: الملخص، المحتوى الكامل، الطباعة، RSS، ... إلخ. <em>الموجز</em> هو تنسيق قصير يستخدم عادة في صفحات السرد التي تحتوي على عناصر عديدة من المحتوى. <em>المحتوى الكامل</em> يستخدم عادة عند عرض المحتوى في صفحته الخاصة.

en: Here, you can define which fields are shown and hidden when %type content is displayed in each view mode, and define how the fields are displayed in each view mode.
ar: هنا يمكنك تحديد الحقول التي سيتم عرضها أو إخفاؤها لكل وضع عرض لنوع المحتوى %type، وتحديد كيفية عرض الحقول في كل وضع عرض.

en: Full content
ar: المحتوى الكامل

en: Administer content types
ar: إدارة أنواع المحتوى

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
ar: تحذير : هذه الصلاحية تؤثر على الأمن، لا تمنحها إلا للأدوار الموثوق بها.

en: View published content
ar: مشاهدة المحتوى المنشور

en: Bypass content access control
ar: تجاوز صلاحيات الوصول إلى المحتوى

en: View own unpublished content
ar: مشاهدة محتواه غير المنشور

en: Content is sticky at top of lists
ar: المحتوى مثبت أعلى القوائم

en: Content is promoted to the front page
ar: المحتوى مرقى إلى الصفحة الرئيسية

en: Recent content
ar: أحدث المحتويات

en: Change the author of content
ar: غيّر مؤلف الموضوع

en: Save content
ar: حفظ المحتوى

en: Unpublish content containing keyword(s)
ar: إلغاء نشر محتوى يتضمن الكلمات المفتاحية

en: The content will be unpublished if it contains any of the phrases above. Use a case-sensitive, comma-separated list of phrases. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc."
ar: سيتم إلغاء نشر المحتوى إذا كان يحتوي على أي من العبارات الواردة أعلاه. استخدم قائمة عبارات مفصولة بفواصل، العبارات حساسة لحالة الأحرف. مثال : مسلي، مباراة،"شركة"

en: Node Access Permissions
ar: صلاحيات الوصول إلى العقدة

en: One permission in use | @count permissions in use
ar[0]: صلاحية واحدة مستخدمة
ar[1]: صلاحية واحدة مستخدمة
ar[2]: صلاحيتان مستخدمتان
ar[3]: @count صلاحيات مستخدمة
ar[4]: @count صلاحية مستخدمة
ar[5]: @count صلاحية مستخدمة

en: Find and manage content.
ar: إيجاد وإدارة المحتوى

en: Don't display post information
ar: عدم عرض معلومات المشاركة

en: Creating aliases
ar: إنشاء بدائل

en: Managing aliases
ar: إدارة المسارات

en: An alias defines a different name for an existing URL path - for example, the alias 'about' for the URL path 'node/1'. A URL path can have multiple aliases.
ar: البديل يعين مسار مختلف لمسار رابط موجود. مثل البديل'حول-الموقع' لمسار الرابط 'node/1'. يمكن لمسار رابط أن يكون له عدة بدائل.

en: Administer URL aliases
ar: إدارة بدائل المسارات

en: Create and edit URL aliases
ar: إنشاء وتحرير بدائل المسارات

en: The alias is already in use.
ar: البديل مستخدم مسبقاً.

en: Searched %type for %keys.
ar: البحث في %type عن %key.

en: Administer search
ar: إدارة البحث

en: Use search
ar: استخدام البحث

en: Use advanced search
ar: استخدام البحث المتقدم

en: Choose a set of shortcuts to use
ar: اختر مجموعة اختصارات لاستخدامها

en: Choose a set of shortcuts for this user
ar: اختر مجموعة اختصارات لهذا المستخدم

en: %user is now using a new shortcut set called %set_name. You can edit it from this page.
ar: %user يستخدم الآن مجموعة الاختصارات الجديدة %set_name. يمكنك تغييرها من هذه الصفحة.

en: You are now using the %set_name shortcut set.
ar: أنت تستخدم الآن مجموعة الاختصارات %set_name.

en: %user is now using the %set_name shortcut set.
ar: %user يستخدم الآن مجموعة الاختصارات %set_name.

en: Change set
ar: تغيير المجموعة

en: The shortcut set has been updated.
ar: تم تحديث مجموعة الاختصارات.

en: The name of the shortcut.
ar: اسم الاختصار.

en: The shortcut %link has been updated.
ar: تم تحديث الاختصار %link.

en: Added a shortcut for %title.
ar: إضافة اختصار إلى العنوان %title.

en: The shortcut %title has been deleted.
ar: تم حذف الاختصار %title.

en: Unable to add a shortcut for %title.
ar: لا يمكن إضافة اختصار إلى %title.

en: Adding and removing shortcuts
ar: إضافة وحذف الاختصارات

en: Displaying shortcuts
ar: عرض الاختصارات

en: Administer shortcuts
ar: إدارة الاختصارات

en: Add to %shortcut_set shortcuts
ar: إضافة إلى اختصارات %shortcut_set

en: Add to shortcuts
ar: إضافة إلى الاختصارات

en: Remove from %shortcut_set shortcuts
ar: حذف من اختصارات %shortcut_set

en: Remove from shortcuts
ar: حذف من الاختصارات

en: Edit shortcuts
ar: تحرير الاختصارات

en: Add shortcut
ar: إضافة اختصار

en: Allows users to manage customizable lists of shortcut links.
ar: يتيح للمستخدمين إدارة قوائم مطوّعة للروابط المقصرة.

en: GSS negotiate
ar: مفاوضات GSS

en: Any safe
ar: بأمان

en: Running tests
ar: تشغيل الاختبارات

en: After the tests run, a message will be displayed next to each test group indicating whether tests within it passed, failed, or had exceptions. A pass means that the test returned the expected results, while fail means that it did not. An exception normally indicates an error outside of the test, such as a PHP warning or notice. If there were failures or exceptions, the results will be expanded to show details, and the tests that had failures or exceptions will be indicated in red or pink rows. You can then use these results to refine your code and tests, until all tests pass.
ar: بعد تشغيل الاختبارات، سيتم عرض رسالة بجانب كل مجموعة اختبار للإشارة ما إذا كان الاختبار ناجح، فاشل أو قام بتوليد استثناءات. النجاح يعني أن الاختبار استجاب بالنتائج المتوقعة، في حين أن الفشل يعني العكس. الاستثناء يشير عادة إلى خطأ خارج الاختبار، كتحذير أو ملاحظة من PHP. عند وجود فشل أو استثناء، سوف يتم تقديم النتائج مع التفاصيل والاختبارات التي أدت إلى على فشل أو استثناء سيتم الإشارة إليها باللون الأحمر أو الوردي. يمكنك استخدام هذه النتائج لمراجعة الكود الخاص بك وإعادة الاختبار إلى أن تحصل على نتائج ناجحة.

en: Administer tests
ar: إدارة الاختبارات

en: The test run finished in @elapsed.
ar: تم إكمال تنفيذ الاختبار في @elpsed

en: Use the <em>Clean environment</em> button to clean-up temporary files and tables.
ar: استخدم زر <em>مسح البيئة</em> لحذف الملفات والجداول المؤقتة.

en: PHP open_basedir restriction
ar: تقييد PHP open_basedir

en: Displaying popular content
ar: عرض المحتوى الأكثر شعبية

en: Page view counter
ar: عداد الصفحات المعروضة

en: Administer statistics
ar: إدارة الإحصاءات

en: View content hits
ar: عرض طلبات المحتوى

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
ar: التسجيل لـ UNIX، Linux و Mac OS X.

en: Logging for Microsoft Windows
ar: التسجيل لمايكروسوفت ويندوز

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
ar: في نظام تشغيل مايكروسوفت ويندوز، يتم إرسال الرسائل دوماً إلى سجل الأحداث باستخدام الكود <code>LOG_USER</code>.

en: Syslog facility
ar: خدمة Syslog (سجل النظام)

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
ar: بحسب إعدادات النظام، Syslog وأدوات التسجيل تستخدم هذا الكود لتعريف أو فلترة رسائل سجل النظام بأكمله.

en: The image %file could not be rotated because the imagerotate() function is not available in this PHP installation.
ar: تعذر تدوير الصورة %file لأن الدالة imagerorate() غير متوفرة في هذه النسخة من PHP.

en: default theme
ar: الحلة الافتراضية

en: Choose "Default theme" to always use the same theme as the rest of the site.
ar: اختر "theme افتراضية" لاستخدامها بشكل دائم على كل الموقع.

en: Use the administration theme when editing or creating content
ar: استخدام theme الإدارة عند إنشاء أو تعديل محتوى

en: The %theme theme was not found.
ar: الحلة %theme غير موجودة.

en: Please note that the administration theme is still set to the %admin_theme theme; consequently, the theme on this page remains unchanged. All non-administrative sections of the site, however, will show the selected %selected_theme theme by default.
ar: الرجاء الأخذ بعين الاعتبار أن theme الإدارة هي دوماً theme %admin_theme. بناء على ذلك فإن theme هذه الصفحة لا تتغير. ومع ذلك فإن كل أقسام هذا الموقع غير المتعلقة بالإدارة تستخدم theme الافتراضية %selected_theme

en: %theme is now the default theme.
ar: %theme هي الآن theme الافتراضية.

en: User verification status in comments
ar: حالة التحقق من المستخدم في التعليقات

en: These settings only exist for the themes based on the %engine theme engine.
ar: تتوفر هذه الإعدادات في theme التي تعتمد على محرك theme %engine.

en: The custom logo path is invalid.
ar: مسار الشعار المخصص غير صحيح.

en: The custom favicon path is invalid.
ar: مسار الأيقونة المخصصة غير صحيح.

en: @module (<span class="admin-missing">incompatible with</span> version @version)
ar: @module (<span class="admin-missing">غير متوافق مع</span> النسخة @version)

en: Would you like to continue with the above?
ar: هل ترغب بالمتابعة بناء على ماسبق؟

en: Enter a valid IP address.
ar: الرجاء إدخال عنوان IP صحيح.

en: The IP address %ip was deleted.
ar: تم حذف عنوان IP %ip.

en: How this is used depends on your site's theme.
ar: طريقة استعمال هذا تعتمد على حلة موقعك.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
ar: يتم عرض هذه الصفحة عند رفض عرض المستند المطلب للمستخدم الحالي. اتركه فارغاً لعرض صفحة "الوصول ممنوع" العامة.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
ar: يتم عرض هذه الصفحة عند عدم وجود أي محتوى يطابق المستند المطلوب. اتركه فارغاً لعرض صفحة "الصفحة غير موجودة" العامة.

en: Errors and warnings
ar: الأخطاء والتحذيرات

en: Clear all caches
ar: مسح كل ذواكر التخزين المؤقت

en: Bandwidth optimization
ar: تحسين سعة قناة الاتصال

en: Public file system path
ar: مسار نظام الملفات العام.

en: Private file system path
ar: مسار نظام الملفات الخاص.

en: A local file system path where temporary files will be stored. This directory should not be accessible over the web.
ar: مسار على نظام الملفات المحلي حيث سيتم تخزين الملفات المؤقتة. ينبغي أن يكون هذا الدليل غير قابل للوصول إليه من الإنترنت.

en: Default download method
ar: طريقة التحميل الافتراضية

en: This setting is used as the preferred download method. The use of public files is more efficient, but does not provide any access control.
ar: يعين هذا التكوين طريقة التحميل المفضلة. استخدام الملفات العامة أكثر فعالية لكن لا يوفر أي تحكم في الوصول.

en: Description of your site, included in each feed.
ar: وصف لموقعك، يتم إدراجه في كل تلقيمة.

en: Time zones
ar: المناطق الزمنية

en: Only applied if users may set their own time zone.
ar: لا يطبق إلا إذا كان بإمكان المستخدمين تعيين المنطقة الزمنية الخاصة بهم.

en: Time zone for new users
ar: المنطقة الزمنية للمستخدمين الجدد

en: Put site into maintenance mode
ar: نقل الموقع لوضع الصيانة

en: Displayed as %date
ar: عرض بشكل %date

en: Save format
ar: حفظ الصيغة

en: Custom date format updated.
ar: تم تحديث صيغة التاريخ المخصصة.

en: Custom date format added.
ar: تمت إضافة صيغة التاريخ المخصصة.

en: Available actions:
ar: الإجراءات المتاحة:

en: Create an advanced action
ar: إنشاء إجراء متقدم

en: Deleted %ip
ar: حذف %ip

en: Tokens for site-wide settings and other global information.
ar: رموز إعدادات الموقع ككل ومعلومات شاملة أخرى.

en: Tokens related to times and dates.
ar: Tokens المتعلقة بالتواقيت والتواريخ.

en: Tokens related to uploaded files.
ar: Tokens المتعلقة بالملفات المرفوعة.

en: URL (brief)
ar: عنوان الرابط (قصير) URL

en: The URL of the site's front page without the protocol.
ar: عنوان رابط الصفحة الرئيسية للموقع بدون البروتوكول.

en: Short format
ar: صيغة قصيرة

en: A date in 'short' format. (%date)
ar: التاريخ بالصيغة القصيرة. (%date)

en: Medium format
ar: صيغة متوسطة

en: A date in 'medium' format. (%date)
ar: التاريخ بالصيغة المتوسطة. (%date)

en: Long format
ar: صيغة طويلة

en: A date in 'long' format. (%date)
ar: التاريخ بالصيغة الطويلة. (%date)

en: Time-since
ar: الوقت المنقضي منذ

en: Raw timestamp
ar: الطابع الزمني الخام

en: A date in UNIX timestamp format (%date)
ar: التاريخ بصيغة الطابع الزمني يونيكس (%date)

en: Managing modules
ar: إدارة الوحدات

en: Managing themes
ar: إدارة الثيمات

en: Configuring basic site settings
ar: ضبط الإعدادات الأساسية للموقع

en: Administer modules
ar: إدارة الوحدات

en: Administer site configuration
ar: إدارة ضبط الموقع

en: Administer themes
ar: إدارة الحلل

en: Administer actions
ar: إدارة الإجراءات

en: Use the administration pages and help
ar: استخدام صفحات الإدارة والمساعدة

en: Use the site in maintenance mode
ar: استخدام الموقع في وضع الصيانة

en: View site reports
ar: عرض تقارير الموقع

en: Public files
ar: الملفات العامة

en: Public local files served by the webserver.
ar: الملفات المحلية العامة مخدمة من قبل الخادم.

en: Private local files served by Drupal.
ar: الملفات المحلية الخاصة مخدمة من قبل دروبال.

en: Temporary files
ar: الملفات المؤقتة

en: Temporary local files for upload and previews.
ar: الملفات المحلية المؤقتة للرفع والمعاينات.

en: Update modules
ar: تحديث الوحدات

en: Update themes
ar: تحديث الحلل

en: Your password is not saved in the database and is only used to establish a connection.
ar: لن يتم حفظ كلمة المرور في قاعدة البيانات وستستخدم فقط لبدء لإنشاء اتصال.

en: The connection will be created between your web server and the machine hosting the web server files. In the vast majority of cases, this will be the same machine, and "localhost" is correct.
ar: سيتم إنشاء الاتصال بين خادم الويب الخاص بك والجهاز المستضيف لملفات الخادم. في أغلب الحالات سيكون الجهاز نفسه و "localhost" هو الأصح.

en: Select the desired local time and time zone. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
ar: حدد منطقتك الزمنية وتوقيتك المحلي. سيتم عرض الأوقات والتواريخ الموجودة على الموقع وفقاً لهذه المنطقة الزمنية.

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
ar: الدليل %directory غير موجود وتعذر إنشاؤه.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
ar: الدليل %directory موجود لكنه غير قابل للكتابة وتعذر جعله كذلك.

en: Administer blocks, content types, menus, etc.
ar: إدارة الصناديق، أنواع المحتوى، القوائم، إلخ.

en: Delete IP address
ar: حذف عنوان IP

en: Maintenance mode
ar: وضع الصيانة

en: Logging and errors
ar: السجلات والأخطاء

en: Regional and language
ar: الإقليمية واللغة

en: Edit date format
ar: تعديل صيغة التاريخ

en: Search and metadata
ar: البحث والبيانات الفوقية

en: Content authoring
ar: تأليف المحتوى

en: more information
ar: المزيد من المعلومات

en: Tokens related to taxonomy terms.
ar: رموز متعلقة بمصطلحات التصنيف.

en: Tokens related to taxonomy vocabularies.
ar: رموز متعلقة بمعاجم التصنيف.

en: Taxonomy is for categorizing content. Terms are grouped into vocabularies. For example, a vocabulary called "Fruit" would contain the terms "Apple" and "Banana".
ar: تستخدم التصنيفات لتصنيف المحتوى. يتم تجميع المصطلحات في معاجم. مثلا، سيحتوي معجم باسم "فواكه" على المصطلحات "تفاح" و"موز".

en: You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles, and group terms under a parent term by sliding them under and to the right of the parent.
ar: يمكنك إعادة ترتيب المصطلحات في %capital_name باستخدام أداتي السحب والإفلات الخاصتين بها، وتجميع المصطلحات تحت مصطلح رئيسي بإزلاقها تحت وعلى يسار الأب.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms. You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles.
ar: تحتوي %capital_name على مصطلحات مجمعة تحت مصطلحات أب. يمكنك إعادة ترتيب المصطلحات في %capital_name باستخدام أداتي السحب والإفلات الخاصة بها.

en: %capital_name contains terms with multiple parents. Drag and drop of terms with multiple parents is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by editing each term to include only a single parent.
ar: تحتوي %capital_name على مصطلحات متعددة الأب. سحب وإفلات المصطلحات المتعددة الأب غير مدعوم، لكن يمكنك إعادة تفعيل دعم السحب والإفلات بتحرير كل مصطلح بحيث يتضمن مصطلح أب واحد فقط.

en: Administer vocabularies and terms
ar: إدارة المعاجم والمصطلحات

en: Taxonomy term page
ar: صفحة مصطلح تصنيف

en: Use the administration toolbar
ar: استخدم شريط أدوات الإدارة

en: Provides a toolbar that shows the top-level administration menu items and links from other modules.
ar: يوفر شريط أدوات يعرض عناصر المستوى اﻷعلى من الروابط الإدارية وباقي الوحدات.

en: Tracking new and updated site content
ar: تتبع محتويات الموقع الجديدة والمحدثة

en: Tracking user-specific content
ar: تتبع المحتوى الخاص بمستخدم معين

en: My recent content
ar: محتوياتي الحديثة

en: Enables tracking of recent content for users.
ar: تسمح بتتبع المحتوى الذي نشره المستخدمون حديثاً.

en: Translating content
ar: ترجمة محتوى

en: Installing updates
ar: تثبيت التحديث

en: Preparing to update your site
ar: تحضير تحديث موقعك

en: Installing %project
ar: تثبيت %project

en: Preparing to install
ar: التحضير للتثبيت

en: Error installing / updating
ar: خطأ في التثبيت \ التحديث

en: Installed %project_name successfully
ar: تم تثبيت %project_name بنجاح

en: Update was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
ar: تم اكتمال التحديث بنجاح. تم رفع حالة الصيانة.

en: Update was completed successfully.
ar: تم التحديث بنجاح.

en: Update failed! See the log below for more information.
ar: فشل في التحديث. للمزيد من المعلومات راجع السجل أدناه.

en: Update failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
ar: فشل في التحديث. للمزيد من المعلومات راجع السجل أدناه. لا يزال موقعك في وضع الصيانة.

en: Installation was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
ar: تم اكتمال التثبيت بنجاح. تم رفع حالة الصيانة.

en: Installation was completed successfully.
ar: تم التثبيت بنجاح.

en: Installation failed! See the log below for more information.
ar: فشل في التثبيت. للمزيد من المعلومات راجع السجل أدناه.

en: Installation failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
ar: فشل في التثبيت. للمزيد من المعلومات راجع السجل أدناه. لا يزال موقعك في وضع الصيانة.

en: Failed to get available update data.
ar: فشل في جلب بيانات التحديث المتاحة.

en: No available update data
ar: لا توجد بيانات تحديث متاحة.

en: Checking available update data
ar: التحقق من بيانات التحديث المتاحة.

en: Trying to check available update data ...
ar: محاولة التحقق من بيانات التحديث المتاحة ...

en: Error checking available update data.
ar: خطأ في التحقق من بيانات التحديث المتاحة.

en: Checking available update data ...
ar: التحقق من بيانات التحديث المتاحة ...

en: Checked available update data for %title.
ar: تم التحقق من بيانات التحديث المتاحة لـ %title.

en: Failed to check available update data for %title.
ar: فشل في التحقق من بيانات التحديث المتاحة لـ %title.

en: An error occurred trying to get available update data.
ar: حدث خطأ أثناء محاولة التحقق من بيانات التحديث المتاحة.

en: There was a problem getting update information. Try again later.
ar: حدثت مشكلة عند جلب معلومات التحديث. الرجاء إعادة المحاولة لاحقاً.

en: (Theme)
ar: (الحلة)

en: (Security update)
ar: (تحديث أمني)

en: (Unsupported)
ar: (غير مدعوم)

en: All of your projects are up to date.
ar: جميع المشاريع بأحدث نسخة.

en: Download these updates
ar: تحميل هذه التحديثات

en: Manual updates required
ar: تتطلب تحديثات يدوية

en: You must select at least one project to update.
ar: يجب عليك تحديد مشروع على الأقل لتحديثه.

en: Downloading updates
ar: جاري تحميل التحديثات

en: Preparing to download selected updates
ar: التحضير لتحميل التحديثات المحددة

en: Downloading updates failed:
ar: فشل تحميل التحديثات:

en: Updates downloaded successfully.
ar: تم تحميل التحديثات بنجاح.

en: Fatal error trying to download.
ar: خطأ قاتل أثناء محاولة التحميل.

en: Perform updates with site in maintenance mode (strongly recommended)
ar: تنفيذ عمليات التحديث والموقع في وضع الصيانة (موصى به بشدة)

en: Install from a URL
ar: التثبيت من عنوان الرابط

en: For example: %url
ar: مثلاً: %url

en: Upload a module or theme archive to install
ar: رفع أرشيف وحدة أو حلة للتثبيت

en: For example: %filename from your local computer
ar: مثلاً: %filename من جهاز الكمبيوتر الخاص بك.

en: You must either provide a URL or upload an archive file to install.
ar: يجب عليك إما توفير عنوان رابط، أو رفع أرشيف للتثبيت.

en: Unable to retrieve Drupal project from %url.
ar: تعذر استرداد مشروع دروبال من %url.

en: Provided archive contains no files.
ar: الأرشيف المحدد لا يحتوي على أي ملفات.

en: Unable to determine %project name.
ar: تعذر تحديد اسم %project.

en: %project is already installed.
ar: %project مثبت بالفعل.

en: Cannot extract %file, not a valid archive.
ar: تعذر استرداد %file، ﻷنه ليس أرشيف صحيح.

en: Downloading %project
ar: جاري تحميل %project

en: Failed to download %project from %url
ar: فشل في تحميل %project من %url

en: Includes:
ar: يحتوي:

en: Enabled: %includes
ar: المفعلة: %includes

en: Disabled: %disabled
ar: المعطلة: %disabled

en: Checking for available updates
ar: التحقق من التحديثات المتاحة

en: You can automatically install your missing updates using the Update manager:
ar: يمكنك تثبيت التحديثات المفقودة باستخدام مدير التحديثات:

en: Ready to update
ar: جاهز للتحديث

en: Update manager
ar: مسيّر التحديث

en: Checks for available updates, and can securely install or update modules and themes via a web interface.
ar: يراقب التحديثات المتوفرة، وبإمكانه تثبيت أو تحديث الوحدات والحلل بشكل آمن عن طريق واجهة ويب.

en: No people available.
ar: لا يوجد أشخاص.

en: Registration and cancellation
ar: التسجيل والإلغاء

en: Who can register accounts?
ar: من بإمكانه التسجيل؟

en: Administrators only
ar: المديرون فقط

en: Visitors, but administrator approval is required
ar: الزوار، لكن بموافقة الإدارة.

en: When cancelling a user account
ar: عند إلغاء حساب مستخدم

en: Select method for cancelling account
ar: اختر طريقة لإلغاء الحساب

en: Administer users
ar: إدارة المستخدمين

en: Welcome (new user created by administrator)
ar: ترحيب (مستخدم جديد أنشأه مدير)

en: Welcome (awaiting approval)
ar: ترحيب (في انتظار الموافقة)

en: Welcome (no approval required)
ar: ترحيب (موافقة غير مطلوبة)

en: Password recovery
ar: استعادة كلمة المرور

en: Account activation
ar: تفعيل الحساب

en: Account cancellation confirmation
ar: تأكيد إلغاء الحساب

en: Account canceled
ar: تم إلغاء الحساب

en: The one-time login link you clicked is invalid.
ar: الرابط  وحيد الاستعمال لتسجيل الدخول الذي نقرت عليه غير صالح.

en: You have just used your one-time login link. It is no longer necessary to use this link to log in. Please change your password.
ar: لقد استخدمت رابطك الوحيد الاستعمال لتسجيل الدخول. لا حاجة إلى استعمال هذا الرابط لتسجيل الدخول. الرجاء تغيير كلمة مرورك.

en: <p>This is a one-time login for %user_name and will expire on %expiration_date.</p><p>Click on this button to log in to the site and change your password.</p>
ar: <p>هذا رابط تسجيل دخول صالح مرة واحدة للمستخدم %user_name وستنتهي صلاحيته في %expiration_date.</p><p>انقر على هذا الزر لتسجيل الدخول إلى الموقع و تغيير كلمة مرورك.</p>

en: When cancelling your account
ar: عند إلغاء حسابك

en: When cancelling the account
ar: عند إلغاء الحساب

en: Are you sure you want to cancel your account?
ar: هل تريد فعلا إلغاء حسابك؟

en: Are you sure you want to cancel the account %name?
ar: هل تريد فعلا إلغاء حساب %name؟

en: Select the method to cancel the account above.
ar: اختيار طريقة إلغاء الحساب المذكور أعلاه.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will be hidden from everyone but administrators.
ar: سيتم حظر حسابك ولن تتمكن من تسجيل الدخول. سيتم إخفاء جميع محتوياتك عن كافة المستخدمين ماعدا الإداريين.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will be assigned to the %anonymous-name user.
ar: سيتم حظر حسابك ولن تتمكن من تسجيل الدخول. سيتم ربط جميع محتوياتك بالمستخدم %anonymous-name.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will also be deleted.
ar: سيتم حذف حسابك وإزالة كافة معلومات الحساب. سيتم أيضا حذف كافة المحتويات الخاصة بك.

en: You have tried to use an account cancellation link that has expired. Please request a new one using the form below.
ar: لقد حاولت استخدام رابط إلغاء حساب انتهت صلاحيته. الرجاء طلب رابط جديد باستخدام الاستمارة أدناه.

en: Sent account cancellation request to %name %email.
ar: تم إرسال طلب إلغاء حساب إلى %name %email.

en: Tokens related to individual user accounts.
ar: الرموز (Token) المرتبطة بالحسابات الفردية للمستخدم.

en: Tokens related to the currently logged in user.
ar: الرموز (Token) المرتبطة بالمستخدم المتصل حاليا.

en: Creating and managing users
ar: إنشاء وإدارة المستخدمين

en: This form lets administrators configure how fields should be displayed when rendering a user profile page.
ar: تسمح هذه الاستمارة للإداريين بتكوين طريقة عرض الحقول على الصفحات الشخصية للمستخدمين.

en: Administer permissions
ar: إدارة الصلاحيات

en: Change own username
ar: تغيير اسم المستخدم الخاص به

en: Cancel own user account
ar: إلغاء حسابه الخاص

en: Select method for cancelling own account
ar: اختيار طريقة إلغاء حسابك.

en: Cancelling account
ar: إلغاء الحساب

en: Cancelling user account
ar: إلغاء حساب مستخدم

en: %name has been disabled.
ar: تم تعطيل %name.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ar: أنشأ مدير حساب لك في [site:name]

en: Cancel the selected user accounts
ar: إلغاء حسابات المستخدمين المحددة

en: When cancelling these accounts
ar: عند إلغاء هذه الحسابات

en: Are you sure you want to cancel these user accounts?
ar: هل أنت متأكد من إلغاء هذه الحسابات؟

en: Cancel accounts
ar: إلغاء الحسابات

en: Add lowercase letters
ar: أضف حروف لاتينية صغيرة

en: Add uppercase letters
ar: أضف حروف لاتينية كبيرة

en: Add numbers
ar: أضف أرقام

en: Add punctuation
ar: أضف علامة ترقيم

en: Make it different from your username
ar: اجعله مختلفاً عن اسم المستخدم

en: Weak
ar: ضعيف

en: Fair
ar: مقبول

en: Blocked user: %name %email.
ar: مستخدم ممنوع: %name %email.

en: Find and manage people interacting with your site.
ar: بحث وإدارة الأشخاص المتفاعلين مع موقعك.

en: Confirm account cancellation
ar: تأكيد إلغاء الحساب

en: Minimal
ar: مختزل

en: Install with commonly used features pre-configured.
ar: التثبيت مع الميزات الأكثر استخداما معدة مسبقا.

en: Contact forms
ar: إستمارات التواصل

en: Image style
ar: نمط الصورة

en: Machine Name
ar: الاسم المقروء آليا

en: Exposed Form
ar: الاستمارة المكشوفة

en: Exposed form options
ar: إعدادات الاستمارة المكشوفة

en: Bundle ID
ar: معرف الحزمة

en: Internet
ar: الإنترنت

en: 1 pending update (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped) | @count pending updates (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped)
ar[0]: لا توجد تحديثات بالانتظار
ar[1]: يوجد تحديث واحد بالانتظار (@number_applied للتطبيق، @number_incompatible للتجاهل)
ar[2]: يوجد تحديثان بالانتظار (@number_applied للتطبيق، @number_incompatible للتجاهل)
ar[3]: يوجد @count تحديثات بالانتظار (@number_applied للتطبيق، @number_incompatible للتجاهل)
ar[4]: يوجد @count تحديثاً بالانتظار (@number_applied للتطبيق، @number_incompatible للتجاهل)
ar[5]: يوجد @count تحديث بالانتظار (@number_applied للتطبيق، @number_incompatible للتجاهل)

en: Author textfield
ar: حقل المؤلف

en: Field API to add fields to entities like nodes and users.
ar: يستعمل تطبيق Field API لإضافة حقول للكيانات مثل العقد والمستخدمين.

en: Overview of fields on all entity types.
ar: معاينة الحقول لكل أنواع الكيانات.

en: Collapse
ar: طي

en: Error messages to display
ar: رسائل الأخطاء المعروضة

en: It is recommended that sites running on production environments do not display any errors.
ar: ينصح بعدم عرض الأخطاء على موقع في وضع العمل.

en: Cannot open %file_path
ar: تعذر فتح %file_path

en: Current password
ar: كلمة المرور الحالية

en: Your current password is missing or incorrect; it's required to change the %name.
ar: كلمة المرور الحالية مفقودة أو غير صحيحة، هي ضرورية لتغيير %name.

en: Terminology
ar: المصطلحات

en: Update preview
ar: تحديث المعاينة

en: %module module installed.
ar: تم تثبيت وحدة %module.

en: @node_type comment
ar: تعليق على @node_type

en: Administer text formats and filters
ar: إدارة تنسيقات النص والترشيحات

en: @type language detection
ar: الكشف عن اللغة @type

en: Use the detected interface language.
ar: استخدام لغة الواجهة المكتشفة.

en: The new set is created by copying items from your default shortcut set.
ar: تم إنشاء المجموعة الجديدة بنسخ العناصر من مجموعة الاختصارات الافتراضية الخاصة بك.

en: The new set is created by copying items from the %default set.
ar: تم إنشاء المجموعة الجديدة بنسخ العناصر من المجموعة %default.

en: You are currently using the %set-name shortcut set.
ar: أنت تستخدم حالياً مجموعة الاختصارات %set-name.

en: Create new set
ar: إنشاء مجموعة جديدة

en: The %set_name shortcut set has been created. You can edit it from this page.
ar: تم إنشاء مجموعة الاختصارات %set_name. يمكنك تغييرها من هذه الصفحة.

en: Updated set name to %set-name.
ar: تم تحديث اسم المجموعة إلى %set-name.

en: If you have chosen this shortcut set as the default for some or all users, they may also be affected by deleting it.
ar: إذا اخترت مجموعة الاختصارات هذه كافتراضية لبعض أو لكل المستخدمين، فقد يتأثرون عند حذفها.

en: 1 user has chosen or been assigned to this shortcut set. | @count users have chosen or been assigned to this shortcut set.
ar[0]: عضو واحد يستخدم هذه المجموعة من الاختصارات.
ar[1]: عضو واحد يستخدم هذه المجموعة من الاختصارات.
ar[2]: عضوان إثنان يستخدمان هذه المجموعة من الاختصارات.
ar[3]: @count أعضاء يستخدمون هذه المجموعة من الاختصارات.
ar[4]: @count عضوا يستخدمون هذه المجموعة من الاختصارات.
ar[5]: @count عضو يستخدمون هذه المجموعة من الاختصارات.

en: Administering shortcuts
ar: إدارة الاختصارات

en: Choosing shortcut sets
ar: اختيار مجموعات الاختصارات

en: Users with permission to switch shortcut sets can choose a shortcut set to use from the Shortcuts tab of their user account page.
ar: يمكن للمستخدمين الذين لديهم صلاحية تغيير مجموعة الاختصارات اختيار مجموعة الاختصارات المراد استخدامها في تبويب الاختصارات على صفحتهم الشخصية.

en: Edit current shortcut set
ar: تعديل مجموعة الاختصارات الحالية

en: Select any shortcut set
ar: اختيار مجموعة اختصارات

en: Add and modify shortcut sets.
ar: إضافة وتعديل مجموعات الاختصارات.

en: Add shortcut set
ar: إضافة مجموعة اختصارات

en: Edit set name
ar: تعديل اسم المجموعة

en: Delete shortcut set
ar: حذف مجموعة اختصارات

en: @remote could not be saved to @path.
ar: تعذر حفظ @remote على @path.

en: Database support
ar: دعم قاعدة البيانات

en: Attachment before
ar: المرفق السابق

en: Attachment after
ar: المرفق التالي

en: visible
ar: ظاهر

en: Content moderation states
ar: حالات منظم المحتوى

en: GD library PNG support
ar: دعم مكتبة معالجة الصور GD لصيغة ملفات PNG

en: The date the comment was most recently updated.
ar: التاريخ الذي تم به آخر تحديث للتعليق.

en: Comment posted: %subject.
ar: تم إرسال التعليق: %subject.

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
ar: تم تعطيل هذا الحقل لأنه ليس لديك الصلاحية الكافية لتعديله.

en: View, edit and delete all content regardless of permission restrictions.
ar: عرض، تعديل وحذف كافة المحتويات دون مراعاة قيود الحقوق.

en: Syslog format
ar: تنسيق Syslog

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
ar: يمكن تحسين الموارد الخارجية تلقائيا، مما يمكن من تقليل حجم وعدد الطلبات المقدمة لموقعك.

en: A date in 'time-since' format. (%date)
ar: تاريخ بصيغة "الوقت المنقضي منذ". (%date)

en: The location of the file relative to Drupal root.
ar: موقع الملف تبعا لجذر دروبال.

en: Your modules have been downloaded and updated.
ar: تم تحميل وتحديث وحداتك.

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
ar: لا يمكن رفع الملف المحدد %filename. يسمح فقط بالملفات ذات اللواحق التالية: %extensions.

en: Highlighted
ar: مبرز

en: Main background
ar: الخلفية الرئيسية

en: Sidebar background
ar: خلفية العمود الجانبي

en: Sidebar borders
ar: إطار العمود الجانبي

en: Footer background
ar: خلفية حاشية الصفحة

en: Plum
ar: الخوخ

en: Title link
ar: عنوان الرابط

en: A space-separated list of HTML tags allowed in the content of feed items. Disallowed tags are stripped from the content.
ar: قائمة مفصولة بفراغات من وسوم HTML المسموح بها في محتوى عناصر التلقيمات. يتم تلقائياً إزالة العلامات الغير مسموح بها.

en: %field cannot contain any markup.
ar: لا يمكن لـ %field أن يحتوي على أي ترميز.

en: These options control the display settings for the %name theme. When your site is displayed using this theme, these settings will be used.
ar: تتحكم هذه الخيارات في إعدادات عرض الحلة %name. عند عرض موقعك باستخدام هذه الحلة، سيتم تطبيق هذه الإعدادات.

en: Administer software updates
ar: إدارة التحديثات

en: @required_name (Missing)
ar: @required_name (مفقود)

en: @required_name (Version @compatibility required)
ar: @required_name (يتطلب النسخة @compatibility)

en: @name requires at least PHP @version.
ar: يتطلب @name النسخة @version على الأقل من PHP.

en: @name requires this module.
ar: @name يحتاج إلى هذه الوحدة.

en: @name requires this module and version. Currently using @required_name version @version
ar: @name يحتاج إلى هذه الوحدة وهذه النسخة. حالياً لديك @required_name النسخة @version

en: Fetch settings
ar: اعدادات إحضار المعلومات

en: Site details
ar: تفاصيل الموقع

en: Interfaces
ar: واجهات

en: Title and slogan
ar: العنوان والشعار

en: Firehouse
ar: محطة الإطفاء

en: Ice
ar: الجليد

en: The database table prefix you have entered, %prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
ar: بادئة جداول قاعدة البيانات %db_prefix التي أدخلتها غير صالحة. يمكن أن تحتوي البادئة على حروف لاتينية وأرقام وشرطات ونقط وشرطات سفلى فقط.

en: Default settings file
ar: ملف الإعدادات الافتراضية

en: The default settings file does not exist.
ar: ملف الإعدادات غير موجود.

en: The @drupal installer requires that the %default-file file not be modified in any way from the original download.
ar: مثبت @drupal يتطلب عدم تغيير الملف %default-file في أي حالة من الحالات.

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
ar: إعادة ترتيب السطور حسب وزن رقمي بدلا من سحبها.

en: Show row weights
ar: إظهار أوزان الأسطر

en: Hide row weights
ar: إخفاء أوزان السطور

en: %name: the value may be no less than %min.
ar: %name : لا يمكن للقيمة أن تكون أقل من %min.

en: %name: the value may be no greater than %max.
ar: %name : لا يمكن للقيمة أن تكون أكبر من %max.

en: Custom display settings
ar: إعدادات العرض المخصصة

en: User interface for the Field API.
ar: واجهة المستخدم لتطبيق Field API.

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
ar: افصل لواحق الملفات بمسافة أو فاصلة ولا تضع النقطة.

en: Node module element
ar: عنصر وحدة العقد

en: not yet assigned
ar: لم يتم الإسناد بعد

en: not yet created
ar: لم يتم الإنشاء بعد

en: None (original image)
ar: لا يوجد (الصورة الأصلية)

en: Latest version
ar: النسخة الأخيرة

en: The URL of the account edit page.
ar: عنوان رابط صفحة تعديل الحساب.

en: - Use default -
ar: - استخدام الافتراضي -

en: UUID
ar: المعرف UUID

en: Query type
ar: نوع الاستعلام

en: Search page
ar: صفحة البحث

en: Search pages
ar: صفحات البحث

en: Redirect path
ar: إعادة توجيه المسار

en: Unknown content type
ar: نوع محتوى غير معروف

en: Summary options
ar: خيارات التلخيص

en: The specified file %file could not be copied to %destination.
ar: تعذر نسخ الملف المحدد %file إلى %destination.

en: The data could not be saved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_save_data() or a missing stream wrapper.
ar: تعذر حفظ البيانات لأن الوجهة %destination غير صالحة. قد يكون هذا بسبب استخدام غير سليم لـ file_save() أو غياب حاوية تدفق.

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.<ul><li>Is the database server running?</li><li>Does the database exist, and have you entered the correct database name?</li><li>Have you entered the correct username and password?</li><li>Have you entered the correct database hostname?</li></ul>
ar: فشل في الاتصال بخادم قاعدة البيانات. قام الخادم بإرجاع الرسالة التالية: %error. <ul><li>هل خادم قاعدة البيانات يعمل؟</li><li>هل قاعدة البيانات موجودة، وهل أنت متأكد من كتابة اسمها بشكل صحيح؟</li><li>هل أنت متأكد من كتابة اسم المستخدم وكلمة المرور بشكل صحيح؟</li><li>هل أنت متأكد من كتابة خادم قاعدة البيانات بشكل صحيح؟</li></ul>

en: Exit block region demonstration
ar: الخروج من وضع معاينة مناطق الصناديق

en: Database log messages to keep
ar: رسائل سجل قاعدة البيانات المحتفظ بها

en: Recent log messages
ar: آخر رسائل السجل

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
ar: تعريف نص يجب أن يتقدم القيمة، مثل 'م' أو 'كيلوبت/ثانية'. اتركه فارغا في حال لا شيء. افصل قيم المفرد والجمع بإشارة عصا ('4جنيه|جنيهات').

en: Thousand marker
ar: علامة الآلاف

en: Display prefix and suffix.
ar: عرض السابقة واللاحقة.

en: Display with prefix and suffix.
ar: عرض مع السابقة واللاحقة.

en: - Select a value -
ar: - اختر قيمة -

en: Trim length
ar: طول المقطع المشذب

en: No field is displayed.
ar: لا يوجد أي حقل معروض.

en: No field is hidden.
ar: لا يوجد أي حقل مخفي.

en: Format settings:
ar: إعدادات التنسيق:

en: Link image to
ar: ربط الصورة إلى

en: Image style: @style
ar: نمط الصورة: @style

en: Linked to content
ar: مرتبط بالمحتوى

en: Linked to file
ar: مرتبط بالملف

en: Shown when hovering over the menu link.
ar: يظهر عند المرور فوق رابط القائمة.

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
ar: تنسيق: تنسيق التاريخ هو YYYY-MM-DD و %timezone يمثل المنطقة الزمنية من UTC. اتركه فارغاً لاستخدام تاريخ إرسال الاستمارة.

en: Syslog identity
ar: هوية Syslog

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
ar: العبارة التي ستتم إضافتها قبل كل رسالة مخزنة على Syslog. إذا كان لديك عدة مواقع تكتب على نفس ملف Syslog، فتعيين هوية فريدة لكل موقع يسهل من قراءة السجلات.

en: Error pages
ar: صفحات اﻷخطاء

en: Run cron every
ar: تشغيل الدورية كل

en: Manage automatic site maintenance tasks.
ar: إدارة مهام الصيانة التلقائية للموقع.

en: Weight for added term
ar: وزن المصطلح المُضاف

en: View mode
ar: نمط المشاهدة

en: Invalid merge query: no conditions
ar: استعلام مزج غير صالح: لا توجد شروط

en: Weight for @block block
ar: وزن الصندوق @block

en: Region for @block block
ar: منطقة الصندوق @block

en: Post comments
ar: إرسال تعليقات

en: Skip comment approval
ar: تجاهل الموافقة على التعليق

en: Are you sure you want to disable the text format %format?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد إلغاء تنسيق النص %format ؟

en: Disabled text formats are completely removed from the administrative interface, and any content stored with that format will not be displayed. This action cannot be undone.
ar: تتم إزالة تنسيقات النص المعطلة تماما من واجهة الإدارة، ولن يتم عرض أي محتوى محفوظ بهذا التنسيق. لا يمكن التراجع هذا الإجراء.

en: Disabled text format %format.
ar: تنسيق النص %format معطل.

en: Text Formats
ar: تنسيقات النص

en: Disable text format
ar: إلغاء تنسيق النص

en: Hot topic, new comments
ar: موضوع ساخن، تعليقات جديدة

en: Hot topic
ar: موضوع ساخن

en: Normal topic
ar: موضوع عادي

en: Closed topic
ar: موضوع مغلق

en: Reference for usage, configuration, and modules.
ar: مرجع للاستخدام، التكوين والوحدات.

en: Configure @module permissions
ar: ضبط صلاحيات @module

en: Administer settings.
ar: إدارة الإعدادات.

en: View reports, updates, and errors.
ar: عرض التقارير والتحديثات والأخطاء.

en: Install new module or theme
ar: تثبيت وحدة أو حلة جديدتين

en: Install new module
ar: تثبيت وحدة جديدة

en: Install new theme
ar: تثبيت حلة جديدة

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ar: إدارة حسابات المستخدمين والأدوار والصلاحيات.

en: Nothing
ar: لا شيء

en: Update @title
ar: تحديث @title

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ar: اسم فريد مقروء من طرف الجهاز. يمكن أن يحتوي فقط على أحرف لاتينية صغيرة وأرقام وشرطات سفلية.

en: The machine-readable name must contain unique characters.
ar: يجب أن يحتوي الاسم المقروء آليا على أحرف فريدة غير مستعملة.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens.
ar: يجب أن يحتوي الاسم المقروء من طرف الجهاز على أحرف لاتينية صغيرة، أرقام وعلامات الوصل فقط.

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
ar: الاسم المقروء من طرف الجهاز مستخدم مسبقا. يجب أن يكون فريدا.

en: Weight for @title
ar: الوزن لـ @title

en: Weight for row @number
ar: وزن السطر @number

en: Label display for @title
ar: التسمية المعروضة لـ @title

en: Formatter for @title
ar: تنسيق @title

en: Parents for @title
ar: أصل @title

en: There is data for this field in the database. The field settings can no longer be changed.
ar: توجد بيانات لهذا الحقل في قاعدة البيانات. لا يمكن تغيير إعدادات هذا الحقل.

en: Weight for new file
ar: الوزن للملف الجديد

en: Choose a file
ar: اختر ملفا

en: Weight for new effect
ar: وزن التأثير الجديد

en: Enable @title menu link
ar: تفعيل رابط القائمة @title

en: A unique name to construct the URL for the menu. It must only contain lowercase letters, numbers and hyphens.
ar: اسم فريد لإنشاء عنوان رابط القائمة. يجب أن يحتوي فقط على الحروف اللاتينية الصغيرة، الأرقام والشرطات.

en: A unique machine-readable name for this content type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores. This name will be used for constructing the URL of the %node-add page, in which underscores will be converted into hyphens.
ar: اسم برمجي فريد لهذا النوع من المحتوى. يمكن أن يحتوي فقط على أحرف لاتينية صغيرة، أرقام، وشرطات سفلى (_). سيتم استخدام هذا الاسم لإنشاء عنوان رابط للصفحة %node_add، وعندها سيتم تحويل الشرطات السفلى (_) إلى شرطات (-).

en: URL fallback
ar: عنوان الرابط البديل

en: Use an already detected language for URLs if none is found.
ar: اسنخدام لغة تم التحقق منها مسبقاً من عناوين الروابط إذا لم يتم العثور على أية لغة.

en: %type_name: Create new content
ar: %type_name: إنشاء محتوى جديد

en: %type_name: Edit own content
ar: %type_name: تحرير محتواه

en: %type_name: Edit any content
ar: %type_name: تحرير المحتويات

en: %type_name: Delete own content
ar: %type_name: يحذف محتوياته

en: %type_name: Delete any content
ar: %type_name: حذف أي محتوى

en: The comment author's name.
ar: اسم كاتب التعليق.

en: Next steps
ar: الخطوات التالية

en: @driver_name settings
ar: إعدادات @driver_name

en: Database file
ar: نوع قاعدة البيانات

en: The absolute path to the file where @drupal data will be stored. This must be writable by the web server and should exist outside of the web root.
ar: المسار المطلق (الكامل) للملفات التي سيتم حفظ بيانات @drupal بها. ينبغي أن تكون هذه الملفات قابلة للكتابة من طرف خادم الويب وأن تكون خارج دليل جذر الخادم.

en: No fields are present yet.
ar: لا يوجد أي حقل حاضر بعد.

[ctx: Font weight]
en: Strong
ar: غامق

en: Uninstall @module module
ar: إزالة وحدة @module

en: Enable newly added modules
ar: تفعيل الوحدات المضافة حديثاً

en: View the administration theme
ar: عرض حلة الإدارة

en: Database system
ar: نظام قاعدة البيانات

en: Database system version
ar: إصدار نظام قاعدة البيانات

en: Indexed %count content items for tracking.
ar: تمت فهرسة @count محتوى للتتبع.

en: Release notes for @project_title
ar: ملاحظات الإصدار لـ %project_title

en: The role settings have been updated.
ar: تم تحديث إعدادات الأدوار.

en: Disable the account and keep its content.
ar: تعطيل الحساب والحفاظ على محتواه.

en: Disable the account and unpublish its content.
ar: تعطيل الحساب وإلغاء نشر محتواه.

en: Delete the account and make its content belong to the %anonymous-name user.
ar: حذف الحساب وجعل محتوياته ملكا للمستخدم %anonymous-name.

en: Delete the account and its content.
ar: حذف الحساب ومحتوياته.

en: String settings
ar: إعدادات النص

en: Use field label instead of the "On value" as label
ar: استخدام تسمية الحقل بدلا من التسمية "قيمة نعم".

en: List (integer)
ar: قائمة (رقم صحيح)

en: This field stores integer values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Lifetime in days': 1 => 1 day, 7 => 1 week, 31 => 1 month.
ar: يقوم هذا الحقل بتخزين الأعداد الصحيحة من قائمة القيم ’القيمة => التسمية’ المسموح بها. على سبيل المثال: ’عدد الأيام’: 1 => يوم واحد، 7 => أسبوع واحد، 31 => شهر واحد.

en: List (float)
ar: قائمة (رقم عشري)

en: This field stores float values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Fraction': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.
ar: يقوم هذا الحقل بتخزين القيم العشرية من قائمة القيم ’القيمة => التسمية’ المسموح بها. على سبيل المثال: ’الكسور’: 0 => 0، 0.25 => 1/4، 0.75 => 3/4، 1 => 1.

en: This field stores text values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'US States': IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.
ar: يقوم هذا الحقل بتخزين قيم نصية من قائمة القيم ’القيمة => التسمية’ المسموح بها. على سبيل المثال: ’ولايات الجزائر’: 04 => أم البواقي، 25 => قسنطينة، 23 => عنابة.

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
ar: القيم المحتملة التي يمكن أن يحتويها هذا الحقل. قم بإدخال قيمة في كل سطر، بالشكل مفتاح|تسمية.

en: The key is the stored value, and must be numeric. The label will be used in displayed values and edit forms.
ar: المفتاح هو قيمة مسجلة، ويجب أن يكون رقمي. سوف تستخدم التسمية في القيم المعروضة و الاستمارات.

en: The label is optional: if a line contains a single number, it will be used as key and label.
ar: التسمية اختيارية. إذا تضمن السطر رقم واحد، فسيستخدم كمفتاح وتسمية.

en: Lists of labels are also accepted (one label per line), only if the field does not hold any values yet. Numeric keys will be automatically generated from the positions in the list.
ar: قائمة التسميات هي أيضا مقبولة (تسمية في كل سطر)، فقط إذا كانت الحقول لا تتضمن أي قيمة، وسيتم إنشاء مفاتيح رقمية تلقائياً بحسب الترتيب في القائمة.

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
ar: المفتاح هو قيمة مسجلة. سوف تستخدم التسمية أثناء عرض القيم و تعديل الاستمارات.

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
ar: التسمية اختيارية: إذا تضمن السطر قيمة نصية بسيطة، سيتم استخدامها كمفتاح وتسمية.

en: Allowed values list: invalid input.
ar: قائمة القيم المسموح بها: إدخال غير صحيح.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
ar: قائمة القيم المسموح بها: ستتم إزالة بعض القيم في حين يتم استخدامها حاليا.

en: Object ID
ar: معرف الكائن.

en: Unable to parse info file: %info_file.
ar: غير قادر على تحليل ملف المعلومات : %info_file

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Custom blocks
ar: صناديق مخصصة

en: HTML element
ar: عنصر HTML

en: Place a colon after the label
ar: وضع نقطتين بعد التسمية

en: The unique ID of the aggregator item.
ar: المعرف الوحيد لمجمع العنصر

en: The guid of the original imported item.
ar: دليل العنصر الأصلي المستورد

en: files
ar: ملفات

en: Not specified
ar: غير محدد

en: RSS category
ar: فئة RSS

en: 5 minute
ar: 5 دقائق

en: 15 minute
ar: 15 دقيقة

en: Logo settings
ar: إعدادات الشعار

en: Delete field.
ar: حذف الحقل

en: No results behavior
ar: التصرف عند انعدام النتائج

en: View to insert
ar: الرؤية المراد إدراجها

en: Inherit contextual filters
ar: وراث مرشحات السياق

en: Recursion detected in view @view display @display.
ar: تم اكتشاف عودية في الرؤية @view العرض @display

en: Exception value
ar: قيمة الاستثناء

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
ar: إذا تم استقبال هذه القيمة، فسيم تجاهل المرشح؛ بمعنى "كل القيم"

en: Provide title
ar: توفير عنوان

en: Specify validation criteria
ar: تحديد معيار التحقق من الصحة.

en: Action to take if filter value does not validate
ar: الإجراء المتخذ إذا لم تتحقق صحة المرشِح

en: Provide default value
ar: توفير قيمة افتراضية

en: Show "Page not found"
ar: إظهار محتوى "الصفحة غير موجودة"

en: Display a summary
ar: عرض ملخص

en: Display contents of "No results found"
ar: إظهار محتوى "لا توجد نتائج"

en: Number of records
ar: عدد التسجيلات

[ctx: Sort order]
en: Default sort
ar: الترتيب الافتراضي

[ctx: Sort order]
en: Date
ar: التاريخ

[ctx: Sort order]
en: Numerical
ar: عددي

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
ar: أبجدي

en: Create a label
ar: إنشاء تسمية

en: Expose operator
ar: كشف العامل

en: Apply and continue
ar: تطبيق واستمرار

en: All displays (except overridden)
ar: كل العروض (عدا المتجاوزة)

en: All displays
ar: كل العروض

en: Automatically update preview on changes
ar: تحديث المعاينة تلقائيا عند التغيير

en: Master
ar: الرئيسي

en: Display | Displays
ar[0]: عروض
ar[1]: عرض
ar[2]: عرض
ar[3]: عروض
ar[4]: عرضا
ar[5]: عرض

en: filter criteria
ar: معايير الترشيح

en: Filter criterion
ar: معيار الترشيح

en: filter criterion
ar: معيار الترشيح

en: Hide view
ar: إخفاء الرؤية

en: Field item
ar: عنصر حقل

en: Changes to the style have been saved.
ar: تم حفظ التغييرات على النمط.

en: Media query
ar: استعلام الوسائط

en: Allow multiple filter values to work together
ar: السماح لقيم مرشِحات متعددة بالعمل جميعا

en: Customize field HTML
ar: تخصيص HTML الحقل

en: Display extenders
ar: عرض الممدِّدات

en: Empty display extender
ar: ممدِّد عرض فارغ

en: Apply (all displays)
ar: تطبيق (كل العروض)

en: Apply (this display)
ar: تطبيق (هذا العرض)

en: The date of the most recent new content on the feed.
ar: تاريخ أحدث محتوى جديد في المرجع

en: Layout ID
ar: معرف النسق

en: Curaçao
ar: كوراساو

en: Réunion
ar: ريونيون

en: Link label to the referenced entity
ar: تسمية الرابط بناء على الكيان المرجعي

en: Rendered as @mode
ar: يقدم كـ  @mode

en: Add view mode
ar: اضافة وضع العرض

en: Edit view mode
ar: تعديل وضع العرض

en: Configuration Manager
ar: مسيّر الإعدادات

en: Default end date
ar: نهاية التاريخ الافتراضية

en: Time increments
ar: تزايدات الوقت

en: 10 minute
ar: 10 دقائق

en: 30 minute
ar: 30 دقيقة

en: Fields pending deletion
ar: الحقول بإنتظار الحذف

en: No translatable fields
ar: لا يوجد حقول قابلة للترجمة

en: Are you sure you want to delete the @language translation of %label?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف ترجمة @language من %label؟

en: Entity types
ar: أنواع الكيانات

en: Change handler
ar: تغيير المعالج

en: Maximum dimensions
ar: أقصى بعد

en: Wide
ar: واسع

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
ar: عرض النابض لا يظهر حالة الرفع ولكنه يأخذ مساحة أصغر. شريط التقدم مفيد لمراقبة التقدم في الرفع الكبير.

en: Leave this blank to delete both the existing username and password.
ar: اترك هذه فارغة لحذف اسم المستخدم و كلمة السر الحاليتين.

en: To change the password, enter the new password here.
ar: لتغيير كلمة المرور، ادخل كلمة المرور الجديدة هنا.

en: HTTP authentication credentials must include a username in addition to a password.
ar: يجب أن تشتمل بيانات مصادقة HTTP على اسم مستخدم بالإضافة الى كلمة مرور.

en: Cron takes care of running periodic tasks like checking for updates and indexing content for search.
ar: يتكلف كرون بإنجاز المهمات الدورية كالتحقق من وجود تحديثات وفهرسة المحتوى من أجل البحث.

en: User name and password
ar: اسم المستخدم و كلمة المرور

en: User module account form elements.
ar: عناصر استمارة الحساب لوحدة المستخدم.

en: Manage form display
ar: إدارة عرض النموذج

en: View: @view - Display: @display
ar: الرؤية: @view - العرض: @display

en: Logo path
ar: مسار الشعار

en: @module (<span class="admin-missing">incompatible with</span> this version of Drupal core)
ar: @module (<span class="admin-missing">غير متوافق مع </span> هذا الإصدار من نواة دروبال)

en: Tokens related to views.
ar: الرموز المتعلقة بالرؤى.

en: The description of the view.
ar: وصف الرؤية.

en: The title of current display of the view.
ar: عنوان العرض الحالي للرؤية.

en: The URL of the view.
ar: العنوان URL للرؤية.

en: -Select-
ar: -اختر-

en: Block count
ar: كتلة العد

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
ar: بحثك يحتوي على العدد من تعابير AND/OR. فقط أول @count مصطلحات تم ادامجهم في هذا البحث.

en: Other…
ar: أخرى...

en: The selected selection handler is broken.
ar: معالج التحديد المحدد معطل.

en: Third party settings
ar: إعدادات الطرف الثالث

en: Date/time format
ar: صيغة التاريخ/الوقت

en: A list field (@field_name) with existing data cannot have its keys changed.
ar: لا يمكن تغيير مفاتيح قائمة منسدلة (@field_name) تتوفر على معلومات.

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
ar: اسم فريد مقروء آليا يحتوي على أحرف وأرقام وشرطات سفلية.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
ar: إذا لم يتم رفع أية صورة، سيتم إظهار هذه الصورة عند العرض وستحل محل الصورة الافتراضية لهذا الحقل.

en: No blocked IP addresses available.
ar: لا توجد عناوين IP محظورة.

en: The sixth mlid in the materialized path. See p1.
ar: معرف رابط القائمة السادس في المسار الملموس. ينظر الصفحة ١.

en: The seventh mlid in the materialized path. See p1.
ar: معرف رابط القائمة السابع في المسار الملموس. ينظر الصفحة ١.

en: The eighth mlid in the materialized path. See p1.
ar: معرف رابط القائمة الثامن في المسار الملموس. ينظر الصفحة ١.

en: The ninth mlid in the materialized path. See p1.
ar: معرف رابط القائمة التاسع في المسار الملموس. ينظر الصفحة ١.

en: blocks
ar: صناديق

en: Bulk operation
ar: عملية بالجملة

en: Comment Statistics
ar: إحصائيات التعليقات

en: File status
ar: حالة الملف

en: Breakpoint
ar: نقطة توقف

en: Edit comment @subject
ar: تحرير التعليق @subject

en: Used in views
ar: مستعمل في الرؤى

en: Views plugins
ar: إضافات المشاهدات

en: Display "Access Denied"
ar: عرض "الوصول ممنوع"

en: Unfiltered text
ar: نص غير مرشح

en: File storage
ar: تخزين الملف

en: Entity label
ar: عنوان الوحدة

en: The URL %url is not valid.
ar: عنوان الـURL %url غير صالح.

en: The connection protocol %backend does not exist.
ar: بروتوكول الاتصال %backend غير موجود.

en: Unknown (@langcode)
ar: غير معروف (@langcode)

en: %name field is not in the right format.
ar: الحقل %name ليس على الشكل الصحيح.

en: %name is not a valid number.
ar: %name رقم غير صحيح.

en: %name must be a valid color.
ar: يجب أن يكون %name لونا صالحا.

en: Theme hook %hook not found.
ar: مربط الحلة %hook غير موجود.

en: Cannot rename @table to @table_new: table @table doesn't exist.
ar: لا يمكن إعادة تسمية @table الى @table_new: الجدول @table غير موجود.

en: Cannot rename @table to @table_new: table @table_new already exists.
ar: لا يمكن إعادة تسمية @table الى @table_new: الجدول @table_new موجود مسبقاً.

en: Cannot add field @table.@field: table doesn't exist.
ar: لا يمكن إضافة الحقل @table.@field: فالجدول غير موجود.

en: The referenced entity
ar: مرجع الكيان

en: Language object
ar: كائن اللغة

en: A unique label for this advanced action. This label will be displayed in the interface of modules that integrate with actions.
ar: عنوان خاص لهذا الأمر المتقدم، سيظهر هذا العنوان في واجهة الوحدات التي تتضمن أوامر.

en: Perform tasks on specific events triggered within the system.
ar: أداء المهام في أحداث محددة اثر على النظام.

en: Aggregator refresh
ar: تحديث التجمع

en: You may not ban your own IP address.
ar: لا يمكنك حظر عنوان IP الخاص بك.

en: Banning IP addresses
ar: حظر عناوين IP

en: No book content available.
ar: لا يوجد أي محتوى في كتاب.

en: Allows administrators to manage configuration changes.
ar: يمكن المدراء من تسيير التغييرات على الإعدادات.

en: Thin space
ar: فضاء ضيق

en: Re-use existing field: you need to provide a label.
ar: استخدام حقل موجود : يجب أن تضع عنوان

en: logged in users only
ar: المستخدون المسجلون فقط

en: Use the default shortcut icon supplied by the theme
ar: استخدم الأيقونة المصغرة المزودة بواسطة الحُلّة

en: A language object.
ar: لغة البرنامج .

en: All kind of entities, e.g. nodes, comments or users.
ar: جميع العناصر مثل : العقد، والتعليقات، والمستخدمين.

en: An entity field containing an entity reference.
ar: حقل يحتوي على مرجع

en: Update Manager
ar: مسيّر التحديث

en: Build a custom site without pre-configured functionality. Suitable for advanced users.
ar: بناء موقع مخصص دون وظائف معدّة مسبقا. مناسب للمستخدمين المتقدمين.

en: Site's default language (@lang_name)
ar: اللغة الافتراضية للموقع (@lang_name)

en: @dir can not be opened
ar: لا يمكن فتح @dir

en: Manage breakpoints and breakpoint groups for responsive designs.
ar: إدارة نقاط التوقف ومجموعات نقاط التوقف للتصاميم سريعة الاستجابة.

en: Save and manage fields
ar: حفظ وتسيير الحقول

en: Available translation updates
ar: تحديثات الترجمة المتوفرة

en: Manage customized lists of content.
ar: تسيير قوائم مخصصة للمحتوى.

en: Install another module
ar: تركيب وحدة أخرى

en: The configuration was imported successfully.
ar: تم استيراد التكوين بنجاح

en: Flag other translations as outdated
ar: ضع علامة على الترجمات الأخرى على أنها قديمة

en: Breakpoint group
ar: مجموعة نقاط التوقف

en: No item selected.
ar: لم يتم اختيار إي عنصر

en: Are you sure you want to delete the @entity-type %label?
ar: تاكيد حذف @entity-type %label?

en: The @entity-type %label has been deleted.
ar: @entity-type %label تم مسح ال.

en: Edit %label
ar: تحرير %label

en: Add @bundle
ar: إضافة @bundle

en: Reference type
ar: نوع المرجع

en: Port number
ar: رقم المنفذ

en: Update form
ar: تحديث النموذج

en: HTTP Basic Authentication
ar: مصادقة HTTP الرئيسية

en: Storage settings
ar: إعدادات التخزين

en: File added
ar: تمت إضافة الملف

en: File removed
ar: تم حذف الملف

en: Translate configuration
ar: ترجمة الإعدادات

en: Translations directory
ar: دليل الترجمة

en: The translations directory does not exist.
ar: مجلد الترجمات غير موجود.

en: The translations directory is not readable.
ar: دليل الترجمة غير قابل للقراءة.

en: The translations directory is not writable.
ar: دليل الترجمة غير قابل للكتابة.

en: The translations directory is writable.
ar: دليل الترجمة قابل للكتابة.

en: The translation server is offline.
ar: خادوم الترجمة خارج الخط.

en: The %language translation is not available.
ar: ترجمة %language  غير متوفرة.

en: The %language translation is available.
ar: ترجمة %language  غير موجودة.

en: Not blank
ar: غير فارغ

en: A unique name for this action. It must only contain lowercase letters, numbers and underscores.
ar: أسم خاص لهذا الأمر، يجب أن يحتوي على حروف صغيرة، وأرقام، و شرطات سفلية.

en: The feed language code.
ar: رمز لغة المرجع

en: Time when this feed was queued for refresh, 0 if not queued.
ar: الوقت الذي استغرقة المرجع للتحديث , 0 اذا لم يتم تحميله

en: The link of the feed.
ar: رابط المرجع

en: Calculated hash of the feed data, used for validating cache.
ar: التجزئة المحسوبة لبيانات المرجع ، وتستخدم للتحقق من صحة الذاكرة العشوائية.

en: Etag
ar: وسم الكيان

en: The ID of the aggregator feed.
ar: معرف مجمع المرجع

en: The title of the feed item.
ar: العنوان لعنصر المرجع

en: The feed item language code.
ar: رمز لغة عنصر المرجع

en: The link of the feed item.
ar: الرابط لعنصر المرجع

en: The author of the feed item.
ar: مؤلف عنصر المرجع .

en: The body of the feed item.
ar: نص عنصر المرجع

en: Failed to download OPML file due to "%error".
ar: فشل تحميل ملف OPML بسبب "%error".

en: Custom block types
ar: أنواع الصناديق المخصصة

en: The custom block ID.
ar: معرف الصندوق المخصص.

en: The custom block UUID.
ar: للصندوق المخصص معرف الفريد للمستخدم.

en: The comment language code.
ar: رمز لغة التعليق

en: The block type.
ar: نوع الصندوق.

en: Custom block type %label has been updated.
ar: تم تحديث نوع الصندوق المخصص %label.

en: Custom block type %label has been added.
ar: تم إضافة نوع الصندوق المخصص  %label.

en: - Create a new book -
ar: - إنشاء كتاب جديد -

en: Edit order and titles
ar: تحرير الطلب والعناوين

en: Toolbar configuration
ar: تهيئة شريط الأدوات

en: Available buttons
ar: الأزرار المتاحة

en: Active toolbar
ar: شريط الأدوات النشط

en: No styles configured
ar: لم يتم تكوين أنماط

en: @count styles configured
ar: @count تم تكوين أنماط

en: Approved status
ar: حالة الموافقة

en: Link to approve comment
ar: رابط إعتماد التعليق

en: The time that the comment was created.
ar: وقت إنشاء التعليق

en: The time that the comment was last edited.
ar: وقت التعديل الأخير على التعليق

en: Send copy to sender
ar: ارسال نسخة للمرسل

en: Selected user
ar: المستخدم المختار

en: Create and store date values.
ar: إنشاء وحفظ قيم التاريخ

en: Choose the type of date to create.
ar: أختر نوع التاريخ الذي تريد إنشائه

en: Date only
ar: التاريخ فقط

en: The %field date is required. Please enter a date in the format %format.
ar: %field التاريخ الزامي .ادخل تاريخ مشابه لهذا الشكل %format.

en: The %field date is invalid. Please enter a date in the format %format.
ar: %field التاريخ غيرمقبول . ادخل تاريخ مشابه لهذا الشكل %format.

en: Month/Day/Year
ar: شهر/يوم/سنة

en: Day/Month/Year
ar: يوم/شهر/سنة

en: Year/Month/Day
ar: سنة/شهر/يوم

en: Time type
ar: نوع الوقت

en: 24 hour time
ar: وقت 24 ساعة

en: 12 hour time
ar: وقت 12 ساعة

en: Text editor
ar: محرر النص

en: This option is disabled because no modules that provide a text editor are currently enabled.
ar: هذا الخيار معطل لأنه وحدات توفير محررين النصوص غير مفعلين حاليًا

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ar: النص الذي سيظهر في داخل الحقل حتى يتم إدخال القيمة. غالبًا ما يكون هذا التلميح قيمة العينة أو وصفًا موجزًا للتنسيق المتوقع.

en: Type of item to reference
ar: نوع العنصر المراد الإشارة إليه

en: There are no entities matching "%value".
ar: لا توجد بيانات مطابقة "%value".

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
ar: حدد الطريقة المستخدمة لجمع اقتراحات الإكمال التلقائي. لاحظ أن  <em> يحتوي على </em> يمكن أن يتسبب في حدوث مشكلات في الأداء على المواقع التي تحتوي على آلاف الكيانات

en: Allowed number of values
ar: العدد المسموح للقيم

en: Number of values is required.
ar: عدد القيم مطلوب

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
ar: يمكن تحميل عدد لا محدود من الملفات لهذا الحقل

en: The file ID.
ar: معرف الملف

en: The file language code.
ar: رمز لغة الملف

en: Importing translation for %project.
ar: استيراد ترجمة %project.

en: Importing translation file: %filename (@percent%).
ar: استيراد ملف الترجمة: %filename (@percent%).

en: Error importing translation files
ar: خطأ في استيراد ملفات الترجمة

en: Updating translations.
ar: يجري تحديث الترجمات.

en: All translations up to date.
ar: كل الترجمات محدثة.

en: The time that the current revision was created.
ar: الوقت الذي تم فيه إنشاء المراجعة الحالية.

en: Any data
ar: أية بيانات

en: An entity field containing a UUID.
ar: حقل مكون يحتوي على معرف مستخدم فريد.

en: This value should be %limit or more.
ar: يجب أن تكون هذه القيمة %limit  أو أكثر.

en: Create referenced entities if they don't already exist
ar: إنشاء الكيانات المشار إليها إذا لم تكن موجودة

en: Translatable elements
ar: عناصر قابلة للترجمة

en: <p>This is a one-time login for %user_name.</p><p>Click on this button to log in to the site and change your password.</p>
ar: <p>هذا رابط تسجيل دخول صالح مرة واحدة للمستخدم %user_name.</p><p>انقر على هذا الزر لتسجيل الدخول إلى الموقع و تغيير كلمة مرورك.</p>

en: @name format: @date
ar: @name نمط: @date

en: Book Page
ar: صفحة كتاب

en: Comment selection
ar: اختيار التعليقات

en: Contact message
ar: رسالة جهة الإتصال

en: My Editor
ar: محرري

en: Entity display
ar: عرض الكيان

en: Entity form display
ar: عرض استمارة الكيان

en: Display the ID of the referenced entities.
ar: عرض المعرف للعنصر المشار اليه.

en: MySQL, MariaDB, Percona Server, or equivalent
ar: MySQL أو MariaDB أو Percona Server أو ما يقوم مقامها

en: The referenced language
ar: اللغة المرجعية

en: Language reference
ar: لغة المرجع

en: Côte d’Ivoire
ar: ساحل العاج

en: Clipperton Island
ar: جزيرة كليبرتون

en: Canary Islands
ar: جزر الكناري

en: U.S. Outlying Islands
ar: جزر الولايات المتحدة النائية

en: Time span in seconds
ar: الفترة الزمنية  بالثواني

en: Using simple actions
ar: استخدام اجراءات بسيطة

en: Creating and configuring advanced actions
ar: إنشاء وتكوين الإجراءات المتقدمة

en: Allows the creation of custom blocks through the user interface.
ar: السماح بإنشاء صندوق مخصص من خلال واجهة المستخدم.

en: Filter by block name
ar: تصفية الصناديق حسب الاسم

en: Enabling CKEditor for individual text formats
ar: تمكين محرر CKEditor لتنسيقات النص الفردية

en: Configuring the toolbar
ar: تهيئة شريط الأدوات

en: Formatting content
ar: تنسيق المحتوى

en: Uploads disabled
ar: تم تعطيل التحميلات

en: Drupal link
ar: رابط دروبال

en: Installing text editors
ar: تثبيت محررين النص

en: Placeholder: @placeholder
ar: النص البديل: @placeholder

en: No placeholder
ar: بدون نص بديل

en: Manage custom view modes.
ar: تسيير أنماط المشاهدة المخصصة.

en: Manage custom form modes.
ar: تسيير أنماط الاستمارات المخصصة.

en: Edit form mode
ar: تعديل وضع الاستمارة

en: Autocomplete matching: @match_operator
ar: مطابقة الاكمال التلقائي: @match_operator

en: The referenced entity (%type: %id) does not exist.
ar: (%type: %id) الصفحة المشار اليها غير موجودة

en: You must select at least %limit choice. | You must select at least %limit choices.
ar[0]: يجب عليك تحديد خيار واحد على الاقل  %limit
ar[1]: يجب عليك تحديد خيار واحد على الاقل  %limit
ar[2]: يجب عليك تحديد خيار واحد على الاقل  %limit
ar[3]: يجب عليك تحديد خيار واحد على الاقل  %limit
ar[4]: يجب عليك تحديد خيار واحد على الاقل  %limit
ar[5]: يجب عليك تحديد خيار واحد على الاقل  %limit

en: The entity must be of bundle %bundle.
ar: على المكون أن يكون ضمن حزمة  %bundle.

en: The entity must be of type %type.
ar: الكيان لابد أن يكون من نوع  %type.

en: This value should be of the correct primitive type.
ar: يجب أن تكون هذه القيمة من النوع الاولي الصحيح.

en: This value should be %limit or less.
ar: يجب أن تكون هذه القيمة %limit  أواقل .

en: %name must be higher than or equal to %min.
ar: يجب ان يكون %name أكبر من أو مساوي ل%min.

en: %name must be lower than or equal to %max.
ar: يجب ان يكون %name أصغر من أو مساوي ل%min.

en: Select the feed that should be displayed
ar: حدد المرجع الذي يجب عرضه.

en: Creating and managing custom block types
ar: إنشاء وإدارة أنواع الصناديق المخصصة.

en: Enter caption here
ar: أضف التلميحة هنا

en: Edit comment %title
ar: تحرير التعليق %title

en: Comment field name
ar: اسم مجال التعليق

en: The field name through which this comment was added.
ar: اسم المجال الذي تم من خلاله إضافة التعليق.

en: Last comment ID
ar: مُعرف أخر تعليق

en: The time that the last comment was created.
ar: وقت ارسال أخر تعليق

en: Last comment name
ar: أسم أخر تعليق

en: The name of the user posting the last comment.
ar: أسم المستخدم الذي نشر التعليق الأخير

en: The number of comments.
ar: عدد التعليقات

en: Comment list
ar: قائمة التعليقات

en: Computed date
ar: التاريخ المحوسب

en: Date when the event occurred.
ar: تاريخ وقوع الحدث

en: Replace variables
ar: تبديل المتغيرات

en: One file only. | Maximum @count files.
ar[0]: ملف واحد فقط.
ar[1]: Maximum @count files.

en: Remove @title
ar: إزالة @title

en: PHP date format
ar: تنسيق تاريخ بي إتش بي PHP

en: Number of new comments
ar: عدد التعليقات الجديدة

en: Hide group names
ar: اخفاء أسماء المجموعة

en: Press the down arrow key to create a new row.
ar: اضغط على مفتاح السهم لأسفل لإنشاء صف جديد.

en: Press the down arrow key to create a new button group in a new row.
ar: أضغط على السهم السفلي لإنشاء زر مجموعة جديد في صف جديد.

en: This is the last group. Move the button forward to create a new group.
ar: هذه أخر مجموعة. حرك الزر للأمام لإنشاء مجموعة جديدة.

en: Use the keyboard arrow keys to change the position of this button.
ar: استخدم أسهم لوحة المفاتيح لتغيير مكان هذا الزر

en: Press the up arrow key on the top row to disable the button.
ar: أضغط على السهم العلوي في الصف الأعلى لتعطيل الزر

en: The "@name" button is currently disabled.
ar: زر "@name" معطل حاليًا.

en: Use the down arrow key to move this button into the active toolbar.
ar: استخدم السهم السفلي لنقل هذا الزر لشريط الأدوات المفعل.

en: This @name is currently enabled.
ar: هذا @name ممكّن حاليًا.

en: Use the keyboard arrow keys to change the position of this separator.
ar: استخدم أسهم لوحة المفاتيح لتغيير مكان هذا الفاصل

en: This @name is currently disabled.
ar: هذا @name معطل حاليًا.

en: Use the down arrow key to move this separator into the active toolbar.
ar: استخدم رمز السهم السفلي لتحريك هذا الفاصل لشريط الأدوات المفعل

en: Simple configuration
ar: إعدادت مبسطة

en: Configuration type
ar: نوع الإعدادات

en: Action title
ar: اسم الإجراء

en: List of items
ar: لائحة من العناصر

en: The ID of the feed item.
ar: المعرف لعنصر المرجع

en: Placing and moving blocks
ar: وضع وتحريك القوالب

en: Toggling between different themes
ar: التبديل بين سمات مختلفة

en: Configuring block settings
ar: اعدادات قالب التهيئة

en: Adding custom blocks
ar: إضافة صناديق مخصصة

en: Custom block ID
ar: معرف الصندوق المخصص

en: Displaying files and descriptions
ar: عرض الملفات والأوصاف

en: Route name
ar: اسم المسار

en: The aggregator feed UUID.
ar: اجمالي المرجع لمعرف المستخدم الوحيد

en: simple configuration
ar: تهيئة بسيطة

en: %name: may not be longer than @max characters.
ar: %name: لايكون اطول من  @max احرف.

en: Resolution multiplier
ar: مضاعف الدقة

en: Defining breakpoints and breakpoint groups
ar: تحديد نقاط التوقف ومجموعات نقاط التوقف

en: Change text format?
ar: تغيير تنسيق النص؟

en: Selecting reference type
ar: تحديد نوع المرجع

en: Displaying a reference
ar: عرض مرجع

en: Dependency of required module @module
ar: تبعية الوحدة المطلوبة @module

en: An entity field for storing a serialized array of values.
ar: تخزين مجموعة متسلسلة من القيم.

en: Timestamp value
ar: قيمة الطابع الزمني

en: Mail collector
ar: جامع البريد

en: Does not send the message, but stores it in Drupal within the state system. Used for testing.
ar: لا ترسل هذه الرسالة، ولكن تحفظها في دروبال ضمن النظام. وتستخدم للاختبار

en: Synchronizing configuration: @op @name.
ar: تزامن التهيئة:  @op @name.

en: Unexpected error during import with operation @op for @name: @message
ar: خطاء غير متوقع اثناء الاستيراد بالعملية  @op for @name: @message

en: The config name @config_name is invalid.
ar: مسمى التهيئة @config_name غير صحيح.

en: %name: The integer must be larger or equal to %min.
ar: %name: يجب أن يكون العدد الصحيح أكبر من أو يساوي %min.

en: Size of URI field
ar: حجم حقل الرابط URI

en: URI field
ar: حقل رابط URI

en: Are you sure you want to delete all items from the feed %feed?
ar: هل انت متاكد انك ترغب بازالة كل عناصر المرجع  %feed ؟

en: The news items from %site have been deleted.
ar: تم حذف عناصر الاخبارمن %site .

en: The configuration synchronization failed validation.
ar: فشل التحقق من صحة مزامنة التكوين.

en: The configuration was imported with errors.
ar: خطأ في استيراد التكوين

en: Importing translation files
ar: استيراد ملفات الترجمة

en: User's roles
ar: أدوار المستخدمين

en: Contact messages
ar: رسائل جهة الإتصال

en: @label entities
ar: @label كينونات

en: Synchronizing configuration: @op @name in @collection.
ar: تزامن التهيئة:  @op @name في @collection.

en: Deleted and replaced configuration entity "@name"
ar: مسح واستبدال مكون الهيئة "الاسم" "@name"

[ctx: Entity type group]
en: Content
ar: المحتوى
    في السياق: نوع مجموعة المكون

[ctx: Entity type group]
en: Other
ar: أخرى
    في لاسياق: نوع مجموعة المكون

[ctx: Entity type group]
en: Configuration
ar: التهيئة
    في السياق: نوع مجموعة المكون

en: Action ID
ar: اجراءات المعرف

en: Action configuration
ar: ضبط الإجراء

en: Action description
ar: وصف الاجراء

en: The feed ID.
ar: معرف المرجع

en: Refresh frequency in seconds.
ar: تحديث التردد في ثوان.

en: Last-checked unix timestamp.
ar: الفحص الأخير للطابع الزمني لليونيكس.

en: Whether or not the block is enabled.
ar: تمكين الصندوق من عدمه.

en: Weight of the block for ordering within regions.
ar: حجم الصندوق بحسب ترتيبه داخل المنطقة.

en: Region the block is placed in.
ar: منطقة وضع الصندوق.

en: Visibility expression.
ar: تعبير الوضوح.

en: Cache rule.
ar: دور ذاكرة التخزين المؤقت.

en: The block/box content
ar: محتوى الصندوق

en: Admin title of the block/box.
ar: إدارة عنوان الصندوق.

en: Comment ID.
ar: معرف التعليق

en: The comment title.
ar: عنوان التعليق

en: The comment author's name. Uses {users}.name if the user is logged in, otherwise uses the value typed into the comment form.
ar: أسم كاتب التعليق باستخدام أسم المستخدم اذا كان قد سجل دخوله، أو استخدم الأسم الذي كتبه في خانة التعليقات.

en: The comment author's home page address from the comment form, if user is anonymous, and the 'Anonymous users may/must leave their contact information' setting is turned on.
ar: عنوان صفحة كاتب التعليق الرئيسية من خانة التعليقات، وإذا كان المستخدم مجهولاً فإن المستخدمين المجهولين مطالبين بتفعيل اعدادات معلومات التواصل

en: Weight.
ar: الوزن.

en: A name to show.
ar: اسم العرض.

en: Route Name
ar: اسم الطريق

en: Route Params
ar: عوامل الطريق

en: Param
ar: عامل

en: Configuration dependencies
ar: متطلبات الإعدادات

en: Theme dependencies
ar: متطلبات الحلة

en: Extension settings
ar: إعدادات الامتدادات

en: Action settings
ar: اعدادات الاجراءات

en: Recursion limit for actions
ar: حد تكرار الاجراءات

en: Redirect to URL configuration
ar: اعادة التوجيه لبنية أو تهيئة محدد الموارد المحدد URL

en: Aggregator XSS
ar: مجمع XSS

en: Aggregator item row
ar: مجمع صف العنصر

en: Admin info
ar: معلومات المدير

en: Book settings
ar: إعدادات الكتاب

en: Button group
ar: مجموعة الأزرار

en: List of styles
ar: قائمة الأنماط

en: Comment depth
ar: عمق التعليق

en: Comment link
ar: رابط التعليق

en: Last comment date
ar: تاريخ آخر تعليق

en: Single import
ar: إستيراد مفرد

en: Single export
ar: تصدير مفرد

en: Personal contact form enabled by default
ar: تفعيل إستمارة التواصل الشخصي افتراضيًا

en: Link to user contact page
ar: رابط صفحة التواصل مع المستخدم

en: Image upload settings
ar: إعدادات تحميل الصور

en: Delete view mode
ar: حذف وضع العرض

en: Delete form mode
ar: حذف وضع الاستمارة

en: Entity view mode settings
ar: إعدادات نمط عرض الكيان

en: Target entity type
ar: نوع الكيان المستهدف

en: Entity form mode settings
ar: نموذج إعدادات الصيغة للمكون

en: View or form mode machine name
ar: عرض أو وضع النموذج للاسم الآلي

en: Field display setting
ar: إعداد عرض الحقل

en: Text field display format settings
ar: إعدادات نسق عرض حقل النص

en: Sort settings
ar: إعدادات الترتيب

en: Entity reference rendered entity display format settings
ar: إعدادات العرض التنسيقية لمرجع الكيان الخاص بالكيان المقدم

en: Entity reference entity ID display format settings
ar: إعدادات العرض التنسيقية لمرجع الكيان الخاص بمعرف ID الكيان

en: Entity reference label display format settings
ar: إعدادات العرض التنسيقية لتسمية الكيان المرجعية

en: Entity reference autocomplete (Tags style) display format settings
ar: عرض إعدادات تنسيق الاكمال التلقائي لمرجع الكيان (شكل الوسوم)

en: Entity reference autocomplete display format settings
ar: عرض إعدادات تنسيق الاكمال التلقائي لمرجع الكيان

en: Integer settings
ar: إعدادات الأعداد الصحيحة

en: Decimal settings
ar: إعدادات الأعداد العشرية

en: Float settings
ar: إعدادات الأعداد ذات الفاصلة العائمة (float)

en: Number decimal display format settings
ar: عرض إعدادات تنسيق العدد العشري

en: Number unformatted display format settings
ar: عرض إعدادات تنسيق العدد الغير منسق

en: Number default display format settings
ar: إعدادات عرض العدد الافتراضي

en: Enable Display field
ar: تفعيل حقل العرض

en: Enable Description field
ar: تفعيل حقل الوصف

en: File format settings
ar: إعدادات نسق الملف

[ctx: With components]
en: Extend
ar: تمديد

en: Display extender
ar: عرض الممدِّد

en: Bartik settings
ar: إعدادات بارتيك

en: Visibility Conditions
ar: شروط الرؤية

en: Visibility Condition
ar: شرط الرؤية

en: Context assignments
ar: تعيينات السياق

en: Display variant
ar: عرض البديل

en: Unable to send email. Contact the site administrator if the problem persists.
ar: غير قادر على الارسال , تواصل مع الموقع المسؤول في حال استمراريت المشكلة.

en: Error sending email (from %from to %to with reply-to %reply).
ar: خطأ في الارسال ( من %from  الى %to   للرد على %reply ).

en: The label for this display variant.
ar: تسمية متغير العرض.

en: Automated emails, such as registration information, will be sent from this address. Use an address ending in your site's domain to help prevent these emails from being flagged as spam.
ar: سيرسل البريد التلقائي مثل معلومات التسجيل من هذا العنوان. استخدم نهاية العنوان في موقعك حتى لا تصبح من ضمن الرسائل العشوائية.

en: Receive email notifications
ar: تلقي تنبيهات بريد إلكتروني

en: Send email configuration
ar: إعدادات البريد الإلكتروني

en: Enter a valid email address or use a token email address such as %author.
ar: ادخل عنوان البريد الإلكتروني صحيحًا أواستخدم عنوان مميز للبريد الإلكتروني مثل %author

en: Aggregator feed block
ar: مجمع مرجع الصندوق

en: Block display mode
ar: وضع حظر العرض

en: Book outline for @book.title
ar: خطوط الكتاب العريضة لعنوان @book.

en: Book traversal links for
ar: كتاب روابط اجتياز لـ

en: Overriding default settings
ar: إعدادات إفتراضية رئيسية

en: Approving and managing comments
ar: إعتماد وإدارة التعليقات

en: Comment type settings
ar: إعدادات نوع التعليق

en: Comment type %label has been updated.
ar: تم تغيير نوع التعليق %label .

en: Comment Type
ar: نوع التعليق

en: The comment type.
ar: نوع التعليق

en: Allow other users to contact you via a personal contact form which keeps your email address hidden. Note that some privileged users such as site administrators are still able to contact you even if you choose to disable this feature.
ar: السماح للمستخدمين بالتواصل معك من خلال إستمارة التواصل الشخصي والذي سيخفي بريدك الإلكتروني. لدى بعض المستخدمين مزايا تمكنهم من التواصل معك مثل مشرفين الموقع حتى لو أخترت تعطيل هذه الخاصية.

en: Changing the source language for a translation
ar: تغيير اللغة المصدر للترجمة

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jan
ar: يناير

[ctx: Abbreviated month name]
en: Feb
ar: فبراير

[ctx: Abbreviated month name]
en: Mar
ar: مارس

[ctx: Abbreviated month name]
en: Apr
ar: أبريل

[ctx: Abbreviated month name]
en: May
ar: ماي

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jun
ar: يونيو

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jul
ar: يوليوز

[ctx: Abbreviated month name]
en: Aug
ar: غشت

[ctx: Abbreviated month name]
en: Sep
ar: شتنبر

[ctx: Abbreviated month name]
en: Oct
ar: أكتوبر

[ctx: Abbreviated month name]
en: Nov
ar: نونبر

[ctx: Abbreviated month name]
en: Dec
ar: دجنبر

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
ar: أحد

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
ar: إثنين

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
ar: ثلاثاء

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
ar: أربعاء

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
ar: خميس

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
ar: جمعة

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Su
ar: أحد

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mo
ar: إثنين

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tu
ar: ثلاثاء

[ctx: Abbreviated weekday]
en: We
ar: أربعاء

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Th
ar: خميس

en: The comment author's email address from the comment form, if user is anonymous, and the 'Anonymous users may/must leave their contact information' setting is turned on.
ar: عنوان البريد الإلكتروني لكاتب التعليق من خانة التعليقات، وإذا كان المستخدم مجهولاً فإن المستخدمين المجهولين مطالبين بتفعيل اعدادات معلومات التواصل

en: The selected image handling toolkit '@toolkit' can not process operation '@operation'.
ar: لا يمكن لمجموعة أدوات معالجة الصور المحددة  '@toolkit'  معالجة العملية '@operation'.

en: This link is provided by the @name module. The title and path cannot be edited.
ar: يتوفر @name  هذا الرابط من قبل الوحدة . لا يمكن تعديل العنوان والمسار.

en: Add comment type
ar: أضف نوع التعليق

en: Boolean settings
ar: إعدادات القيم المنطقية

en: On label
ar: المسمى للقيمة On

en: Off label
ar: المسمى للقيمة Off

en: Allows commenting on content
ar: السماح بالتعليق على المحتوى

en: Comments without subject field
ar: تعليقات لا تحتوي على خانة موضوع

en: Base field bundle override
ar: تجاوز حزمة الحقل الاساسي

en: Datetime timestamp display format settings
ar: عرض إعدادات تنسيق الطابع الزمني للتاريخ والوقت

en: Boolean checkbox display format settings
ar: إعدادت عرض (الخيارات المنطقية - مربع الخيارات)

en: The %file does not exist.
ar: الملف %file غير موجود.

en: The %file exists.
ar: الملف %file موجود.

en: The %file is not readable.
ar: الملف %file قابل للقراءة.

en: Finalizing configuration synchronization.
ar: إنهاء مزامنة التهيئة.

en: Datetime Timestamp
ar: الطابع الزمني للوقت والتاريخ

en: You cannot use an external URL, please enter a relative path.
ar: لا يمكنك استخدام رابط خارجي ، يرجى إدخال مسار ذو صلة .

en: This path does not exist or you do not have permission to link to %path.
ar: هذا المسار غير موجود أو ليس لديك إذن بالارتباط بـ %path.

en: Install newly added themes
ar: تثبيت السمات المضافة حديثا .

en: Comment operation links
ar: روابط عملية التعليق

en: Enable the personal contact form by default for new users
ar: تفعيل إستمارة التواصل الشخصي افتراضيًا للمستخدمين الجدد

en: Add contact form
ar: إضافة إستمارة تواصل

en: Create and manage contact forms.
ar: إنشاء وتسيير استمارات الاتصال.

en: Edit contact form
ar: تحرير إستمارة التواصل

en: Users may translate this field
ar: يمكن للمستخدمين ترجمة هذا الحقل

en: The relative date value entered is invalid.
ar: قيم الوقت المدخلة غير صالحة

en: Add new field: you need to provide a machine name for the field.
ar: إضافة حقل جديد: يجب أن تسمي الحقل آليًا

en: URI as link display format settings
ar: إعدادات العرض التنسيقية لمعرف الموارد الموحد URI كرابط

en: Items associated with this feed
ar: العناصر المرتبطة بهذا المرجع

en: A more link to the feed detail page
ar: رابط اخر لصفحة تفاصيل الخلاصة

en: More<span class="visually-hidden"> posts about @title</span>
ar: المزيد<span class="visually-hidden">   منشورات عن  @title</span>

en: Source feed
ar: مصدر التغذية الآلية

en: The aggregator feed entity associated with this item.
ar: كيان اجمالي المرجع المرتبط بهذا العنصر

en: Testing multilingual
ar: اختبار تعدد اللغات

en: This block is broken or missing. You may be missing content or you might need to enable the original module.
ar: هذا الصندوق تالف أو مفقود. قد تفقد المحتوى أو قد تحتاج إلى تمكين الوحدة الأصلية.

en: Broken/Missing
ar: معطوب/مفقود

en: You do not have access to the referenced entity (%type: %id).
ar: ليس لديك صلاحية للوصول (%type: %id).

[ctx: Validation]
en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Recipient username
ar: معرف المستلم

en: Select a @context value:
ar: اختر القيمة@context  .

en: Content entity dependencies
ar: تبعيات كيان المحتوى

en: Enforced configuration dependencies
ar: تبعيات الإعدادات المفروضة

en: String (long) settings
ar: إعدادات النص (الطويل)

en: URI settings
ar: إعدادات الرابط URI

en: Created timestamp settings
ar: إعدادات انشاء الطابع الزمني

en: Changed timestamp settings
ar: تم تغيير إعدادات الطابع الزمني

en: If more than one application will be sharing this database, a unique table name prefix – such as %prefix – will prevent collisions.
ar: إذا كانت قاعدة البيانات هذه سيستعملها أكثر من تطبيق، ستمنع سابقة اسم جدول فريدة (مثل %prefix) من وقوع اصطدامات.

en: The author name of the comment.
ar: أسم كاتب التعليق

[ctx: Validation]
en: Regex
ar: التعبير نمطي
    في السياق: التحقق من الصحة

en: Database storage size
ar: مساحة تخزين قاعدة البيانات

en: Text with text format
ar: النص مع تنسيق النص

en: Textarea display format settings
ar: إعدادات نسق عرض مساحة النص

en: Email field display format settings
ar: إعدادات نسق عرض حقل البريد الالكتروني

en: Synchronizing extensions: @op @name.
ar: مزامنة الملحقات: @op @name.

en: Link to the @entity_label
ar: رابط لـ @entity_label

en: Linked to the @entity_label
ar: مرتبط بـ @entity_label

en: Page with blocks
ar: صفحة مع صناديق

en: Jump to the first new comment.
ar: الذهاب لأول تعليق جديد

en: Share your thoughts and opinions.
ar: مشاركة أفكارك وآرائك

en: Re-use an existing field
ar: استخدام حقل موجود

en: You need to select a field type or an existing field.
ar: يجب أن تختار نوع الحقل أو حقل موجود

en: Adding a new field and re-using an existing field at the same time is not allowed.
ar: لا يسمح بإضافة حقل جديد أو استخدام حقل موجود في الوقت نفسه

en: Number integer display format settings
ar: عرض إعدادات تنسيق العدد الصحيح

en: Static menu link overrides
ar: رابط تجاوز القائمة الثابتة

[ctx: Validation]
en: Feed title
ar: عنوان الخلاصة
    في السياق: التحقق من الصحة

en: The source language from which this translation was created.
ar: اللغة المصدر التي نُقِلت منها هذه الترجمة

en: The author of this translation.
ar: المترجم الذي ترجم هذا

en: The Unix timestamp when the translation was created.
ar: وقت نشر الترجمة بصيغة يونكس

en: Translation changed time
ar: وقت تغيير الترجمة

en: The Unix timestamp when the translation was most recently saved.
ar: وقت حفظ الترجمة الأخير بصيغة يونكس

en: Entities and entity types
ar: المكونات وأنواعها

en: Fields and field types
ar: الحقول وأنواعها

en: Creating a field
ar: انشاء حقل

en: Listing fields
ar: سرد الحقول

en: Active menu trail
ar: اسدال القائمة النشطة.

en: An autocomplete text field with tagging support.
ar: حقل نص مكتمل بشكل تلقائي يدعم الوسوم.

en: The feed %label has been deleted.
ar: المرجع الغي  %label

en: Block Content revision is a history of changes to block content.
ar: مراجعة محتوى الصندوق هي سجل التاريخ للتغيرات الحاصلة على محتوى الصندوق.

en: Get the actual block content from a block content revision.
ar: الحصول على محتوى الصندوق عن طريق مراجعة محتوى الصندوق.

en: Provided by modules
ar: موفره من الوحدات

en: Provided by Drupal core
ar: موفرة من نواة دروبال

en: HTTP cookies
ar: HTTP ملف تعريف الارتباط

en: Query arguments
ar: استعلامات الوسائط

en: Request format
ar: شكل الطلب

en: Displayed in native language
ar: يعرض باللغة الأصلية

en: Filter output for aggregator items
ar: تصفية المخرجات من العناصر المتجمعة

en: File link
ar: رابط الملف

en: Speeding up your site
ar: تسريع موقعك الإلكتروني

en: Contains US ASCII characters only
ar: يحتوي على حروف US ASCII فقط

en: Checkout complete! Thank you for your purchase.
ar: تم الدفع! شكرًا لشرائك

en: The following @entity-type translations will be deleted:
ar: سيتم حذف تراجم نوع المكون @entity-type:

en: The @entity-type %label @language translation has been deleted.
ar: تم حذف تراجم @entity-type %label @language.

en: Are you sure you want to delete the @language translation of the @entity-type %label?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف ترجمة @language من @entity-type %label؟

en: Unable to install the %theme theme since it does not exist.
ar: تعذر تثبيت السمة %theme بما انها غير موجودة.

en: Unable to install the %theme theme since it requires the %required_theme theme.
ar: تعذر تثبيت السمة  %theme لأنها تتطلب السمة  %required_theme.

en: Unable to uninstall the %theme theme since the %dependent_theme theme is installed.
ar: يتعذر الغاء تثبيت السمة  %theme بما انه  %dependent_theme تم تثبيت السمة.

en: Configuration %name depends on the %owner module that will not be installed after import.
ar: تعتمد تهيئة %name على وحدة %owner التي لن تثبت بعد الاستيراد.

en: Configuration %name depends on the %owner theme that will not be installed after import.
ar: تعتمد تهيئة %name على حلة %owner التي لن تثبت بعد الاستيراد.

en: Configuration %name depends on the %owner extension that will not be installed after import.
ar: تعتمد تهيئة %name على نطاق %owner الذي لن يثبت بعد الاستيراد.

en: Order of language detection methods for interface text. If a translation of interface text is available in the detected language, it will be displayed.
ar: الأمر بأساليب التعرف على اللغة لنص الواجهة، ستظهر ترجمة لنص الواجهة باللغة المتعرف عليها في حال توفرها.

[ctx: Validation]
en: Null
ar: فارغ

en: Empty block library behavior
ar: مكتبة السلوكيات للصناديق الفارغة.

en: Provides a link to add a new block.
ar: توفير رابط لإضافة صندوق جديد.

en: @requirements_message (Currently using @item version @version)
ar: @requirements_message (يستخدم حاليا @item الاصدار @version)

en: The validation failed because the value conflicts with the value in %field_name, which you cannot access.
ar: فشل التحقق بسبب أن القيمة تتعارض مع القيمة في %field_name والتي لا يمكنك الوصول إليها.

en: Unable to uninstall the %profile profile since it is the install profile.
ar: تعذر الغاء تثبيت ملف التعريف %profile بما انه تم تثبيت ملف التعريف

en: How many time interval units should be shown in the formatted output.
ar: عدد وحدات الفاصل الزمني التي يجب إظهارها في الإخراج المنسق

en: Future date: %display
ar: تاريخ مستقبلي:  %display

en: Past date: %display
ar: التاريخ السابق: %display

en: - Default site/user time zone -
ar: المنطقة الزمنية لموقع أو مستخدم افتراضي

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ar: يشير إلى أن التحرير الأخير للترجمة من مراجعة جديدة

en: To uninstall Book, delete all content that is part of a book
ar: لإلغاء تثبيت الكتاب أحذف جميع المحتوى الذي يتضمنه الكتاب.

en: To uninstall Book, delete all content that has the Book content type
ar: لإلغاء تثبيت كتاب أحذف جميع المحتوى الذي هو من نوع محتوى الكتاب.

en: Plural variants
ar: بدائل الجمع

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
ar: %type: @message في  %function (السطر %line من %file).

en: Container cannot be saved to cache.
ar: لايمكن الحفظ في الذاكرة

en: Drupal could not be correctly setup with the existing database due to the following error: @error.
ar: تعذرإعداد دروبال بشكل صحيح مع قاعدة البيانات الحالية بسبب الخطأ التالي: @error.

en: imminently
ar: قريبا

en: Generating accessible content
ar: إنشاء محتوى يمكن الوصول اليه

en: The time that the comment was created, as a Unix timestamp.
ar: وقت ارسال التعليق بصيغة يونكس

en: The time that the comment was edited by its author, as a Unix timestamp.
ar: وقت تحريرالكاتب لتعليقه بصيغة يونكس

en: Default comment mode.
ar: وضع التعليقات الافتراضي

en: Number of comments visible per page.
ar: عدد التعليقات الظاهرة في كل صفحة

en: Whether anonymous comments are allowed.
ar: السماح بالتعليقات المجهولة

en: The view mode ID.
ar: معرف وضع العرض

en: Updating @module
ar: جاري تحديث @module

en: Post updating @module
ar: آخر تحديث @module

en: Rename operation for simple configuration. Existing configuration @old_name and staged configuration @new_name.
ar: إعادة تسمية التكوين البسيط والحالي   @old_name والمرحلي  @new_name.

en: Textfield size: @size
ar: حجم حقل النص: @size

en: Number of rows: @rows
ar: عدد الصفوف: @rows

en: URI field size: @size
ar: حجم حقل نص URI: @size

en: WARNING: You are not using an encrypted connection, so your password will be sent in plain text. <a href=":https-link">Learn more</a>.
ar: تحذير: أنت لا تستخدم اتصالًا آمن ، لذا سيتم إرسال كلمة مرورك بنص عادي  <a href=":https-link">  للمزيد </a>.

en: Failed to connect to the server. The server reports the following message: <p class="error">@message</p> For more help installing or updating code on your server, see the <a href=":handbook_url">handbook</a>.
ar: فشل الاتصال بالخادم. قام الخادم بالإبلاغ عن الرسالة التالية: <p class="error">@message</p>  لمزيد من المساعدة في تثبيت أو تحديث الكود على الخادم الخاص بك ، انظر<a href=":handbook_url"> التعليمات </a>.

en: The form has become outdated. Copy any unsaved work in the form below and then <a href=":link">reload this page</a>.
ar: انتهت صلاحية النموذج .انسخ أي عمل غير محفوظ في النموذج أدناه <a href=":link"> أعد تحميل هذه الصفحة </a>.

en: File Transfer failed, reason: @reason
ar: فشل نقل الملفات ،  بسبب @reason

[ctx: Validation]
en: Unique field constraint
ar: قيد المجال 
    في السياق: التحقق من الصحة

en: A @entity_type with @field_name %value already exists.
ar: الـ @entity_type مع  @field_name %value  موجود مسبقا

en: The message that should be sent. You may include placeholders like [node:title], [user:account-name], [user:display-name] and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
ar: الرسالة التي ينبغي إرسالها. يمكنك تضمينها بعناصر نائبة مثل [عقدة:title] و[المستخدم:account-name] و[المستخدم:display-name] و[التعليق:body] لتمثيل البيانات التي ستكون مختلفة في كل مرة يتم فيها إرسال الرسالة. لن تتوفر كافة العناصر النائبة في كافة السياقات.

en: Configuring the display of feed items
ar: تكوين عرض عناصر المرجع

en: Discarding old feed items
ar: تجاهل عناصر المرجع القديمة

en: @title feed
ar: المرجع @title

en: No feeds available. <a href=":link">Add feed</a>.
ar: لا توجد مراجع متاحه <a href=":link">  اضيف مرجع </a>.

en: Enabling commenting
ar: السماح بالتعليق

en: Name for @anonymous
ar: اسم لـ @anonymous

en: Full archive
ar: الأرشيف الكامل

en: Single item
ar: عنصر فردي

en: @source_name to @target_name
ar: @source_name لـ @target_name

en: Hello @recipient-name,
ar: مرحبًا @recipient-name ،

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
ar: طلب إلغاء الحساب لـ [user:display-name] على [site:name]

en: Plugin Id
ar: معرف البرنامج الملحق

en: Configure Required Context
ar: الضبط يحتاج الى سياق

en: You must select a language to continue the installation.
ar: يجب اختيار اللغة لاستكمال التنزيل

en: No widget available for: %type.
ar: لا توجد أداة متاحة:  %type.

en: This value is not valid.
ar: هذه القيمة غير صالحة.

en: Create tasks that the system can execute.
ar: إنشاء مهام يمكن للنظام تنفيذها.

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like /node/1234 or an external URL like @url.
ar: عنوان URL الذي يجب أن يُعاد توجيه المستخدم إليه. يمكن أن يكون عنوان URL داخلي مثل العقدة/1234 أو عنوان URL خارجي مثل@url.

en: Automated Cron
ar: الجدول الزمن الالي

en: Automated cron settings
ar: اعدادات الجدول الزمني  اليا

en: Adding comment types
ar: إضافة أنواع التعليقات

en: Delete %label
ar: حذف %label

en: Config override test
ar: إعداد اختبار التجاوز

en: <p>To add more languages to your site, click the "Add language" button.</p><p>Added languages will be displayed in the language list and can then be edited or deleted.</p>
ar: <p> لإضافة المزيد من اللغات إلى موقعك، اضغط على زر "إضافة لغة". </p><p> ستظهر اللغات المضافة في قائمة اللغات ويمكن تحريرها أو حذفها.</p>

en: Reordering languages
ar: تسجيل اللغات

en: This entity (%type: %label) cannot be referenced.
ar: (%type: %label) لايمكن الرجوع.

en: This entity (%type: %id) cannot be referenced.
ar: لا يمكن الرجوع لهذا المكون (%type: %id).

en: Current workspace
ar: مساحة العمل الحالية

en: Install configuration
ar: تنصيب الإعدادات

en: Session exists
ar: الجلسة متاحه

en: Workspaces
ar: مناطق/ مساحات العمل

en: Edit workspace %label
ar: تحرير مساحة العمل%label

en: The workspace could not be saved.
ar: تعذر حفظ منطقة / مساحة العمل.

en: Default configuration hash
ar: هاش التهيئة الافتراضية

en: Label of the action
ar: تسمية الإجراء

en: Add @entity-type
ar: إضافة @entity-type

en: Revisions are required.
ar: المراجعات مطلوبة.

en: The module requires no configuration. Every part of the page contains metadata that allows BigPipe to figure this out on its own.
ar: لا تتطلب الوحدة تهيئة. كل جزء من الصفحة يحتوي على بيانات وصفية تسمح لـ BigPipe معرفة ذلك بمفردها.

en: Size of email field
ar: حجم حقل البريد الالكتروني

en: Multibyte string function overloading in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.func_overload</em> setting. Please refer to the <a href="http://php.net/mbstring">PHP mbstring documentation</a> for more information.
ar: التحميل الزائد للسلسلة المتعددة البايت في لغة PHP فعالة ويجب تعطيلها. وللمزيد من المعلومات تحقق من php.ini <em>mbstring.func_overload</em> setting. Please refer to the <a href="http://php.net/mbstring">PHP mbstring documentation</a>

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="http://php.net/mbstring">PHP mbstring documentation</a> for more information.
ar: تحويل سلسلة الادخال في لغة PHP فعالة ويجب تعطيلها. وللمزيد من المعلومات تحقق من php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="http://php.net/mbstring">PHP mbstring documentation</a>

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_input</em> setting. Please refer to the <a href="http://php.net/mbstring">PHP mbstring documentation</a> for more information.
ar: تحويل سلسلة الادخال في لغة PHP يجب تعطيلها. وللمزيد من المعلومات تحقق من php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="http://php.net/mbstring">PHP mbstring documentation</a>

en: Multibyte string output conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_output</em> setting. Please refer to the <a href="http://php.net/mbstring">PHP mbstring documentation</a> for more information.
ar: سلسلة المخرجات في لغة PHP فعالة ويجب تعطيلها. وللمزيد من المعلومات تحقق من php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="http://php.net/mbstring">PHP mbstring documentation</a>

en: The %entity_type entity type needs to be installed.
ar: يجب إدخال نوع المكون %entity_type.

en: The %entity_type entity type needs to be updated.
ar: يجب تحديث نوع المكون %entity_type.

en: The %field_name field needs to be installed.
ar: يجب إدخال مسمى الحقل %field_name.

en: The %field_name field needs to be updated.
ar: يجب تحديث مسمى الحقل %field_name.

en: The %field_name field needs to be uninstalled.
ar: يجب إزالة مسمى الحقل  %field_name.

en: Display: @true_label / @false_label
ar: عرض: @true_label / @false_label

en: An icon that links to the feed URL
ar: ايقونة ترتبط بعنوان المرجع

en: Parent website of the feed.
ar: الموقع المولد للمرجع.

en: Check my spelling as I type
ar: تحقق من الإملاء أثناء الكتابة

en: All @count languages
ar: كل @count اللغات

en: The workspace name.
ar: أسم منطقة العمل

en: Bundle assigned to the auto-created entities.
ar: الحزمة المختارة للكيانات المنشأة آلياً

en: Add a new @entity_type.
ar: إضافة @entity_type جديد.

en: There is no @entity_type yet. @add_link
ar: لا يوجد بعد  @entity_type . @add_link

en: Delete @entity_type
ar: حذف @entity_type

en: Parent path
ar: مسار رئيسي

en: Starting execution of @module_cron().
ar: بداية التنفيذ of @module_cron().

en: Starting execution of @module_cron(), execution of @module_previous_cron() took @time.
ar: بدء تنفيذ@module_cron(), لتنفيذ @module_previous_cron()  استغرق @time.

en: Execution of @module_previous_cron() took @time.
ar: التنفيذ @module_previous_cron() يستغرق @time.

en: There is content for the entity type: @entity_type. <a href=":url">Remove @entity_type_plural</a>.
ar: يوجد محتوى لنوع الكيان : @entity_type. <a href=":url"> إزالة  @entity_type_plural</a>.

en: Page has Children
ar: للصفحة تفريعات

en: Book @parent
ar: كتاب @parent

en: Comments view mode
ar: وضع عرض التعليقات

en: Message displayed to user on submission
ar: إظهار الرسالة للمستخدم عند إرسالها

en: Datetime Range
ar: مدى التاريخ والوقت

en: Provides the ability to store end dates.
ar: توفر خاصية حفظ التاريخ النهائي

en: Date range settings
ar: اعدادات مدى التاريخ

en: Default start date type
ar: بداية التاريخ افتراضيًا

en: Default start date value
ar: قيمة بداية التاريخ الافتراضية

en: Default end date type
ar: نوع نهاية التاريخ الافتراضي

en: Default end date value
ar: قيمة نهاية التاريخ الافتراضية

en: Date separator
ar: فاصل التاريخ

en: Set a default value for the start date.
ar: عين قيمة افتراضية لبداية التاريخ

en: Set a default value for the end date.
ar: عين قيمة افتراضية لنهاية التاريخ

en: Computed start date
ar: بداية التاريخ المحوسب

en: Computed end date
ar: وقت الإنتهاء المحوسب

en: Save @block
ar: حفظ @block

en: Is front page
ar: هل هو صفحة رئيسية

en: A boolean indicating the published state.
ar: معامل منطقي يوضح حالة النشر.

en: Install profile mismatch
ar: عدم تطابق تثبيت ملف التعريف.

en: The selected profile %profile does not match the install_profile setting, which is %settings_profile. Cannot write updated setting to %settings_file.
ar: ملف التعريف المحدد  %profile   لا يتطابق مع إعداد ملف تعريف التثبيت ، وهو%settings_profile. لا يمكن كتابة الإعداد المحدث لـ %settings_file.

en: Recipient email address
ar: البريد الإلكتروني للمتلقي

en: @label (disabled)
ar: @label (معطل)

en: Are you sure you want to remove the @entity-type %label?
ar: متأكد انك ترغب في حذف ال @entity-type %label?

en: The @entity-type %label has been removed.
ar: ال  @entity-type %label تم حذفه.

en: comment type
ar: نوع التعليق

en: comment types
ar: أنواع التعليقات

en: Preview sender message
ar: مراجعة رسالة المرسل

en: Field Layout
ar: نسق الحقل

en: Warnings found
ar: يوجد تحذيرات

en: Errors found
ar: يوجد أخطاء

en: Language for this field.
ar: لغة الحقل.

en: There are no @label yet.
ar: لا يوجد @label حتى الان.

en: Object type for this string
ar: نوع الكائن لهذه السلسلة.

en: The %field date is incomplete.
ar: تاريخ ال%field  غير مكتمل.

[ctx: Validation]
en: Universally Unique Identifier
ar: المعرف الوحيد عالميا
    في السياق: التحقق من الصحة

en: All @entity_type types
ar: جميع أنواع @entity_type

en: @bundle types
ar: أنواع @bundle

en: This field cardinality is set to unlimited and cannot be configured.
ar: عدد عناصر المجموعة لهذا الحقل غير محدودة ولا يمكن تهيئتها

en: Controls if unused files should be marked temporary
ar: التحكم بما إذا كانت الملفات غير المستخدمة يجب أن تصنف كمؤقته

en: The approved comments listing.
ar: قائمة التعليقات المعتمدة.

en: Comments published
ar: تم نشر التعليقات

en: The unapproved comments listing.
ar: قائمة التعليقات الغير معتمدة.

en: Comments unapproved
ar: التعليقات غير معتمدة

en: Default selection handler settings
ar: الاعدادات الافتراضية المساعدة

en: Use field label instead of the "On" label as the label.
ar: استخدم تسمية الحقل بدلاً من التصنيف "تشغيل" كتسمية.

en: Media display format settings
ar: إعدادات نسق عرض الوسائط

en: A locally hosted audio file.
ar: ملف صوتي مستضاف محلياً (داخلياً)

en: A locally hosted video file.
ar: ملف فيديو مستضاف محلياً (داخلياً)

[ctx: Validation]
en: Entity untranslatable fields
ar: وجود حقول غير قابلة للترجمة
    في السياق: التحقق

en: This profile is intended for demonstration purposes only.
ar: هذا الملف الشخصي مخصص لأغراض العرض التوضيحي فقط .

en: Install an example site that shows off some of Drupal’s capabilities.
ar: تحميل موقع تجريبي والذي يستعرض بعضاً من قدرات دروبال

en: Search by keyword, ingredient, dish
ar: البحث من خلال الكلمة الرئيسية أو مكون الوصفة أو الأكلة

en: Go to the search page
ar: انتقل إلى صفحة البحث

en: Recipe Name
ar: اسم الوصفة

en: Umami Recipes Banner
ar: مؤشر العودة لصفحة وصفات يومامي

en: Umami disclaimer
ar: إخلاء طرف يومامي

en: Umami footer promo
ar: الشريط السفلي الترويجي ليومامي

en: Non-translatable fields can only be changed when updating the current revision.
ar: لا يمكن تغيير الحقول غير القابلة للترجمة إلا عند تحديث المراجعة الحالية.

en: Non-translatable fields can only be changed when updating the original language.
ar: يمكن تغيير الحقول غير القابلة للترجمة  عند تحديث اللغة الاصلية.

en: The target bundle
ar: الحزمة الهدف

en: The default language
ar: اللغة الافتراضية

en: Configuration validation
ar: التحقق من التهيئة أو البنية

en: The "%plugin_id" was not found
ar: "%plugin_id" لم يتم العثورعليه

en: No installation found. Use the 'install' command.
ar: لم يتم التثبيت. استخدم أمر "تثبيت"

en: Error while opening up a one time login URL
ar: حدث خطأ أثناء فتح عنوان URL يستخدم لتسجيل دخول واحد

en: The entity must have the %field_name field.
ar: يحتاج هذا المكون لحقل مسمى الحقل %field_name.

en: The entity does not support fields.
ar: الكيان لا يدعم الحقول.

en: Use existing configuration
ar: استخدام الإعدادات الحالية

en: Install %name using existing configuration.
ar: تثبيت  %name  باستخدام التكوين الحالي.

en: The configuration from the directory %sync_directory will be used.
ar: التكوين من المرجع  %sync_directory سيتم استخدامه .

en: Aggregator feeds
ar: اجمالي المرجع

en: Aggregator feed items
ar: اجمالي عنصر المرجع

en: aggregator feed item
ar: اجمالي عنصر المرجع

en: aggregator feed items
ar: اجمالي عنصر المرجع

en: The i18n_blocks block numeric identifier.
ar: المعرف الرقمي للصندوق  i18n_blocks.

en: The default theme.
ar: القالب الإفتراضي.

en: custom blocks
ar: صناديق مخصصة

en: Block property
ar: خصائص الصندوق

en: Block title translation.
ar: ترجمة عنوان الصندوق

en: Text Editors
ar: محررين النص

en: text editor
ar: محرر النص

en: text editors
ar: محررين النص

en: A boolean indicating whether this block is reusable.
ar: معامل منطقي يوضح ما إذا كان الصندوق قابل لإعادة الاستخدام.

en: Deploy Workspace
ar: نشر مساحة العمل

en: Switch to @workspace
ar: قم بالتبديل إلى @workspace

en: Deploy content
ar: نشر المحتوى

en: Deploy %source_label workspace
ar: نشر  مساحة العمل  %source_label

en: There are no changes that can be deployed from %source_label to %target_label.
ar: لا توجد تغييرات يمكن نشرها من%source_label إلى %target_label.

en: Select workspace
ar: اختيار مساحة العمل

en: Drupal system cross profile test
ar: اختبار نظام دروبال عبر الملف الشخصي

en: Card common
ar: بطاقة مشتركة

en: Card common alt
ar: بطاقة مشتركة بديلة

en: The target language for this translation.
ar: اللغة الهدف لهذه الترجمة

en: Boolean indicating whether the translation is published (visible to non-administrators).
ar: تشير العلامة المنطقية إلى أن هذه الترجمة نُشِرت (تظهر لغير المشرفين)

en: The comment language.
ar: لغة التعليق

en: Integer value of Object ID
ar: قيمة العدد صحيح لمعرف الكائن.

en: Parent lid
ar: lid الرئيسي.

en: Testing requirements
ar: متطلبات الاختبار

en: Block enabled status
ar: حالة تمكين الصندوق.

en: Theme region within which the block is set
ar: سمة المنطقة التي يقع فيها الصندوق.

en: Multilingual mode
ar: نمط تعدد اللغات.

en: Language string ID
ar: معرف سلسلة اللغة.

en: A module defined group of translations
ar: مجموعة محددة من الترجمات.

en: Full string ID for quick search: type:objectid:property.
ar: معرف السلسلة الكامل للبحث السريع: النوع: :objectid:property.

en: Object property for this string
ar: خاصية الكائن لهذه السلسلة.

en: The {filter_format}.format of the string
ar: {filter_format}. تنسيق السلسلة.

en: Plural index number
ar: رقم الجمع للمحدد.

en: Testing site config
ar: اختبار تكوين الموقع
