Chaos Tool Suite (ctools) (8.x-3.0) - en to it translation catalogue (48 entries)

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Seguente

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Disable
it: Disattiva

en: Edit
it: Modifica

en: None
it: Nessuno

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Weight
it: Peso

en: Settings
it: Impostazioni

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Summary
it: Sommario

en: Region
it: Regione

en: Options
it: Opzioni

en: Data type
it: Tipo di dato

en: Inline
it: In linea

en: Order
it: Ordina

en: Hidden
it: Nascosto

en: Relationship
it: Relazione

en: Information
it: Informazioni

en: Blocks
it: Blocchi

en: Above
it: Sopra

en: Hide
it: Nascondi

en: Context
it: Contesto

en: Pager
it: Paginazione

en: Finish
it: Termina

en: Formatter
it: Formattatore

en: Context type
it: Tipo di contesto

en: Chaos tool suite
it: Suite Chaos tool

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: Sort descending
it: Ordina in modo discendente

en: Sort ascending
it: Ordina in modo ascendente

en: Allow settings
it: Consenti impostazioni

en: Field formatter
it: Formattatore del campo

en: Pager type
it: Tipo di paginatore

en: Display all items
it: Visualizza tutti gli elementi

en: Display a specified number of items
it: Visualizza un numero specifico di elementi

en: Machine Name
it: Nome ad uso interno

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: Weight for @title
it: Peso per @title

en: Third party settings
it: Impostazioni di terze parti

en: For example, set this to 3 and the first 3 items will not be displayed.
it: Per esempio, impostando questo a 3 i primi 3 elementi non verranno mostrati.

en: Context assignments
it: Assegnamenti contesto

en: Format type machine name
it: Nome macchina del tipo di formato

en: Visually Hidden
it: Visivamente nascosto
