Custom Field (3.0.0-rc6) - en to ja translation catalogue (268 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: E-mail
ja: メール

en: Content
ja: コンテンツ

en: Value
ja: 値

en: Type
ja: タイプ

en: Remove
ja: 削除

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: On
ja: オン

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: File
ja: ファイル

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: Number
ja: 数値

en: - None -
ja: - なし -

en: Weight
ja: ウェイト

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Help text
ja: ヘルプテキスト

en: Required
ja: 必須

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Field
ja: フィールド

en: Label
ja: ラベル

en: True
ja: TRUE

en: False
ja: FALSE

en: Default
ja: デフォルト

en: Small
ja: 小

en: Display
ja: 表示

en: Add item
ja: 項目を追加

en: Text
ja: テキスト

en: Open link in new window
ja: リンクを新しいウィンドウで開く

en: Date format
ja: 日付の書式

en: View arguments
ja: ビューの引数

en: Url
ja: URL

en: Off
ja: オフ

en: Inline
ja: インライン

en: Custom
ja: カスタム

en: Filter
ja: フィルター

en: Contains
ja: 含む

en: Normal
ja: ノーマル

en: Maximum
ja: 最大

en: Scale
ja: スケール

en: Medium
ja: 中程度

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Details
ja: 詳細

en: General
ja: 全般

en: Table
ja: テーブル

en: Timezone handling
ja: タイムゾーンの扱い

en: Color
ja: 色

en: List type
ja: リスト形式

en: Ignore
ja: 無視

en: String
ja: 文字列

en: Maximum length
ja: 最大長

en: Rows
ja: 行数

en: Integer
ja: 整数

en: Template
ja: テンプレート

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Size of textfield
ja: テキストフィールドの長さ

en: Hidden
ja: 非表示

en: Key
ja: キー

en: Replace
ja: 置換

en: Allowed values list
ja: リストに利用可能な値

en: Lists
ja: リスト

en: Minimum height
ja: 最小高さ

en: Minimum width
ja: 最小幅

en: Site default
ja: サイトのデフォルト

en: Select list
ja: 選択リスト

en: Granularity
ja: 処理単位

en: Map
ja: 地図

en: characters
ja: 文字

en: Reference
ja: 参照

en: Unformatted
ja: 未フォーマット

en: Allowed file extensions
ja: 許可されている拡張子

en: Output format
ja: 出力書式

en: Default value
ja: デフォルト値

en: 5 minutes
ja: 5分

en: 10 minutes
ja: 10分

en: 15 minutes
ja: 15分

en: 30 minutes
ja: 30分

en: Above
ja: 上部

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.
ja: コンテンツの追加・編集フォームで、このフィールドの下部に表示するユーザへの説明です。

en: Decimal
ja: 固定小数点数値

en: Float
ja: 浮動小数点数値

en: Minimum
ja: 最小

en: Precision
ja: 精度

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
ja: データベースに保存する数字の数。小数点の右側も含む。

en: The number of digits to the right of the decimal.
ja: 小数点の右側の数字の数。

en: Decimal marker
ja: 小数点記号

en: Text area (multiple rows)
ja: テキストエリア(複数行)

en: 1 minute
ja: 1分

en: Maximum upload size
ja: 最大アップロードサイズ

en: Space
ja: スペース

en: Telephone
ja: 電話番号

en: Sort
ja: 並べ替え

en: Columns
ja: カラム

en: Field settings
ja: フィールドの設定

en: Unordered list
ja: 順序なしリスト

en: About
ja: アバウト

en: File directory
ja: ファイルディレクトリー

en: Column
ja: カラム

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Number of results
ja: 結果の数

en: Time ago
ja: 現在からの時間

en: Sort direction
ja: 並べ替えの向き

en: Radios
ja: ラジオボタン

en: pixels
ja: ピクセル

en: Custom template
ja: カスタムテンプレート

en: Format settings
ja: 書式の設定

en: Column settings
ja: カラムの設定

en: Maximum height
ja: 最大高さ

en: Maximum width
ja: 最大幅

en: Autocomplete matching
ja: 自動補完の一致

en: Starts with
ja: ～で始まる

en: Autocomplete
ja: 自動補完

en: Boolean
ja: 真偽値

en: Maximum image resolution
ja: 最大画像解像度

en: Decimal point
ja: 小数点

en: Comma
ja: コンマ

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Feed item
ja: フィードアイテム

en: Numbered list
ja: 番号付きリスト

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Fieldset
ja: フィールドセット

en: The maximum length of the field in characters.
ja: フィールドの最大文字数。

en: Machine-readable name
ja: システム内部名称

en: External links only
ja: 外部リンクのみ

en: Date and time
ja: 日付と時刻

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
ja: このタイトルは画像の上にマウスを置いた時、ツールチップに表示されます。

en: Progress indicator
ja: 進捗状況の表示

en: Bar with progress meter
ja: メーターつき進捗バー

en: Throbber
ja: アニメーションアイコン

en: URL to file
ja: ファイルのURL

en: Unsigned
ja: 符号なし

en: Field prefix
ja: フィールドの接頭辞

en: Max length
ja: 最大長

en: Item GUID
ja: 項目 GUID

en: Alternative text
ja: 代替テキスト

en: Formatter settings
ja: フォーマッター設定

en: This field stores a number in the database as an integer.
ja: このフィールドはデータベースに整数として保存される数値を入力します。

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
ja: このフィールドは、データベースに固定小数点フォーマットで保存する数値を入力します。

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
ja: このフィールドは、データベースに浮動小数点フォーマットで保存する数値を入力します。

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
ja: このフィールドで入力が許可される最小値。空白にすると最小値はなくなります。

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
ja: このフィールドで入力が許可される最大値。空白にすると最大値はなくなります。

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
ja: '$' や '&euro;' のように、値の前に付加する文字列を設定。空白にすると付加文字はなくなります。単数形と複数形は縦棒で区切ってください。('pound|pounds')

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
ja: このフィールドはファイルのIDを整数値として保存します。

en: Upload destination
ja: アップロード先

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
ja: ファイルが最終的に保存される場所を選択する。プライベートファイル保存は、パブリック保存に比べてはるかに大きなオーバーヘッドがありますが、このフィールド内ファイルへのアクセス制限を行うことができます。

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
ja: アップロードされたファイルが保存されるサブディレクトリー(オプション)。前後にスラッシュをつけないようにしてください。

en: Generic file
ja: 一般のファイル

en: Minimum image resolution
ja: 最小画像解像度

en: Enable <em>Alt</em> field
ja: <strong>Alt</strong>フィールドを有効にする

en: Enable <em>Title</em> field
ja: <em>Title</em> フィールドを有効にする

en: Preview image style
ja: 画像スタイルのプレビュー

en: no preview
ja: プレビューなし

en: The preview image will be shown while editing the content.
ja: コンテンツを編集中にプレビュー画像が表示されます。

en: Date type
ja: 日付型

en: Entity ID
ja: エンティティID

en: Image style
ja: 画像のスタイル

en: %name: the value may be no less than %min.
ja: %name:値は %min 以下に指定することはできません。

en: %name: the value may be no greater than %max.
ja: %name:値は%max 以上に指定することはできません。

en: None (original image)
ja: なし（オリジナル画像）

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
ja: 値の後に続く文字列を定義してください (例: 'cm' や 'kg' など )。不要な場合は空白のままにしてください。単数と複数で異なる場合はパイプ '|' で区切ってください (例: 'point|points' )。

en: Thousand marker
ja: 千の位の印

en: Link image to
ja: 画像へのリンク

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: Nothing
ja: なし

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: Defuse e-mail addresses
ja: メールアドレスを取り除く

en: This appends _test to all imported e-mail addresses to ensure they cannot be used as recipients.
ja: これは受信者として使われないことを確信するために、インポートした全メールアドレスに _testを追加します。

en: URL to image
ja: 画像のURL

en: HTML list
ja: HTMLリスト

en: Label display
ja: ラベルの表示位置

en: Datetime
ja: 日時

en: Rendered entity
ja: 描画されたエンティティ

en: Link label to the referenced entity
ja: ラベルを参照先エンティティへリンク

en: Time increments
ja: 時間の間隔

en: Entity reference
ja: エンティティ参照

en: Change handler
ja: ハンドラーの変更

en: Before input
ja: 入力の前

en: After input
ja: 入力の後

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
ja: アニメーションアイコンはアップロードの進捗状況を表示しませんが、わずかなスペースしか使いません。進捗バーは大きなファイルのアップロード状況を知るのに役立ちます。

en: <em>Alt</em> field required
ja: <em>Alt</em> フィールドは入力必須

en: <em>Title</em> field required
ja: <em>Title</em> フィールドは入力必須

en: Apostrophe
ja: アポストロフィー（'）

en: Date/time format
ja: 日時フォーマット

en: View used to select the entities
ja: エンティティの選択に使用するビュー

en: The referenced entity
ja: 参照されているエンティティ

en: Trim link text length
ja: リンクテキストをトリミングする文字数

en: Leave blank to allow unlimited link text lengths.
ja: リンクテキストの長さを無制限にする場合は空欄にします。

en: Show URL as plain text
ja: プレーンなテキストでURLを表示

en: Add rel="nofollow" to links
ja: リンクに rel="nofollow" を追加

en: Thin space
ja: 細い空白

en: Reference type
ja: 参照タイプ

en: Custom output for TRUE
ja: TRUEの場合のカスタム出力

en: Custom output for FALSE
ja: FALSEの場合のカスタム出力

en: Choose the type of date to create.
ja: 作成する日時のタイプを選択してください。

en: Date only
ja: 日付のみ

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
ja: 日時を表示する書式を選択してください。フィールドに適した書式を設定するようにしてください。例えば、日付だけのフィールドであれば時間を省きます。

en: Date part order
ja: 日付部分の並び順

en: Month/Day/Year
ja: 月/日/年

en: Day/Month/Year
ja: 日/月/年

en: Year/Month/Day
ja: 年/月/日

en: Time type
ja: 時間のタイプ

en: 24 hour time
ja: 24時間

en: 12 hour time
ja: 12時間

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ja: 値が入力されるまで、フィールドの内側に表示される文字列。このヒントは、サンプルの値か、あるいはフォーマットの簡潔な説明であることが多いです。

en: Type of item to reference
ja: 参照するアイテムのタイプ

en: Reference method
ja: 参照方法

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
ja: 自動補完の候補を集める方法を選択してください。サイトに何千ものエンティティが存在する場合は、<em>含む</em>だとパフォーマンス上の問題が生じることに注意が必要です。

en: Alternative image text, for the image's 'alt' attribute.
ja: 画像の alt 属性に使用される、画像の代替テキスト。

en: Image title text, for the image's 'title' attribute.
ja: 画像の title 属性に使用される、画像のタイトル。

en: The width of the image in pixels.
ja: 画像の横幅（ピクセル）。

en: The height of the image in pixels.
ja: 画像の高さ（ピクセル）。

en: Create referenced entities if they don't already exist
ja: 参照先のエンティティが存在しなければ作成する

en: Telephone number
ja: 電話番号

en: This field stores a telephone number in the database.
ja: このフィールドは電話番号をデータベースに登録します。

en: Telephone link
ja: 電話番号リンク

en: Number (decimal)
ja: 数値 (小数点型)

en: Number (float)
ja: 数値 (浮動小数点型)

en: Number (integer)
ja: 数値 (整数型)

en: %name: may not be longer than @max characters.
ja: %name: @max 文字よりも長くすることはできません。

en: The "@name" option must contain a valid value. You may either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes).
ja: "@name" オプションに正しい値を入力する必要があります。空白のままにしておくか、"512" (バイト), "80 KB" (キロバイト) , "50 MB" (メガバイト)のような文字列を入力してください。

en: Allowed link type
ja: 許可するリンクタイプ

en: Internal links only
ja: 内部リンクのみ

en: Both internal and external links
ja: 内部と外部リンクの両方

en: Enable Alt field
ja: alt フィールドの有効化

en: Alt field required
ja: alt フィールドは入力必須

en: Enable Title field
ja: タイトルフィールドの有効化

en: Title field required
ja: タイトルフィールドは入力必須

en: %name: the email address can not be longer than @max characters.
ja: %name: @max 文字よりも長いメールアドレスを使用することはできません。

en: @label referenced from @field_name
ja: @field_nameから参照されている@label

en: Allowed value with label
ja: ラベル付きの利用可能な値

en: Display prefix and suffix
ja: プレフィクスとサフィックスを表示

en: Text (plain)
ja: テキスト (プレーン)

en: A field containing a plain string value.
ja: プレーンな文字列を含むフィールド。

en: A field containing a long string value.
ja: 長い文字列を含むフィールド。

en: Title to replace basic numeric telephone number display
ja: タイトルを一般的な電話番号表示に置換

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a smaller image is uploaded, it will be rejected.
ja: 横幅x高さ (例: 640x480) で表される、許可する最小の画像サイズ。空欄にすると無制限となります。この値より小さな画像がアップロードされると、その画像は拒否されます。

en: Making this field required is recommended.
ja: このフィールドを入力必須にすることをおすすめします。

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image. Enabling this field is not recommended as it can cause problems with screen readers.
ja: title 属性は、画像にマウスカーソルを重ねた際のツールチップとして使用されます。スクリーンリーダー利用者に混乱を生じさせることがあるので、このフィールドを有効にするのはおすすめしません。

en: Configure Image Styles
ja: 画像スタイルの設定

en: Field settings (@on_label / @off_label)
ja: フィールドの設定 (@on_label ／ @off_label)

en: @on_label / @off_label
ja: @on_label ／ @off_label

en: This must be an external URL such as %url.
ja: %url のような外部 URL でなくてはなりません。

en: @entity using @field_name
ja: @field_name を使用している @entity

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
ja: 各 @entity を @label にセットされた @field_name に関連付ける。

en: Future format
ja: 未来形

en: Past format
ja: 過去形

en: Use <em>@interval</em> where you want the formatted interval text to appear.
ja: フォーマットされたインターバルテキストとして表示したいところで  <em>@interval</em> を使用します。

en: How many time interval units should be shown in the formatted output.
ja: フォーマット済の出力で時間間隔の単位がいくつ表示されるか。

en: Time zone override
ja: タイムゾーンオーバーライド

en: The time zone selected here will always be used
ja: ここで選択されたタイムゾーンが常に使用されます

en: See <a href=":url" target="_blank">the documentation for PHP date formats</a>.
ja: <a href=":url" target="_blank">PHP の日付フォーマットのドキュメント</a>を見る。

en: Both a height and width value must be specified in the @name field.
ja: @name フィールドの高さと幅の値を両方とも設定しなければなりません。

[ctx: decimal places]
en: Scale
ja: スケール

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height. Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
ja: 横幅x高さ (例: 640x480) で表される、許可する最大の画像サイズ。空欄にすると無制限となります。大きな画像がアップロードされると、画像はこの値で指定した横幅と高さにリサイズされます。アップロードした画像はリサイズされると<a href="https://ja.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF データ</a>が失われます。

en: Store new items in
ja: 新しいアイテムの保存先

en: Text editors (like CKEditor) may override this setting.
ja: テキスト・エディター (CKEditor など) がこの設定をオーバーライドする可能性があります。

en: Short description of the image used by screen readers and displayed when the image is not loaded. This is important for accessibility.
ja: この説明文は、スクリーンリーダーによる読み上げや、画像がロードされていないときに表示するために使われます。アクセシビリティを保つために重要です。

en: Short description of the image used by screen readers and displayed when the image is not loaded. Enabling this field is recommended.
ja: スクリーンリーダーが読み上げたり、画像が読み込めない場合に表示されたりする、画像の短い説明。このフィールドを有効にすることをおすすめします。

en: The number of suggestions that will be listed. Use <em>0</em> to remove the limit.
ja: 一覧に表示される候補の数。<em>0</em> を設定すると無制限になります。

en: Start typing the title of a piece of content to select it. You can also enter an internal path such as %add-node or an external URL such as %url. Enter %front to link to the front page. Enter %nolink to display link text only. Enter %button to display keyboard-accessible link text only.
ja: 選択するにはコンテンツのタイトルをタイピングしてください。%add-node のような内部パスや %url のような外部パスを入力することもできます。フロントページにリンクするには %front と入力してください。リンクテキストのみを表示するには %nolink と入力してください。キーボードでアクセス可能なリンクテキストのみを表示するには %button と入力してください。

en: Installed/Updated the entity type(s): @entity_type_ids
ja: インストールされた/アップデートされたエンティティタイプ: @entity_type_ids
