Custom Field (3.1.10) - en to tr translation catalogue (323 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: title
tr: başlık

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Suffix
tr: Son ek

en: Content
tr: İçerik

en: Value
tr: Değer

en: Type
tr: Tip

en: Remove
tr: Kaldır

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: On
tr: Açık

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: File
tr: Dosya

en: Advanced options
tr: Gelişmiş seçenekler

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Size
tr: Boyut

en: Search
tr: Ara

en: None
tr: Hiçbiri

en: Number
tr: Sayı

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: Help text
tr: Yardım metni

en: Required
tr: Zorunlu

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Field
tr: Alan

en: Label
tr: Etiket

en: True
tr: Doğru

en: False
tr: Yanlış

en: Default
tr: Varsayılan

en: Open
tr: Açık

en: Small
tr: Küçük

en: Time
tr: Zaman

en: Views
tr: Görünümler

en: View
tr: Görüntüle

en: Length
tr: Uzunluk

en: Display
tr: Gösterim

en: Add item
tr: Öğe ekle

en: Text
tr: Metin

en: Email
tr: E-posta

en: Separator
tr: Ayraç

en: Open link in new window
tr: Bağlantıyı yeni sayfada aç

en: Date format
tr: Tarih biçimi

en: View arguments
tr: Argümanları görüntüle

en: Off
tr: Kapalı

en: Inline
tr: Satır içi

en: Custom
tr: Özel

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Widget settings
tr: Arayüz nesnesi (widget) ayarları

en: Contains
tr: İçerir

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Maximum
tr: En fazla

en: Scale
tr: Ölçek

en: Medium
tr: Orta

en: Media
tr: Medya

en: Plain text
tr: Düz metin

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: General
tr: Genel

en: Table
tr: Tablo

en: Basic
tr: Temel

en: Color
tr: Renk

en: List type
tr: Liste tipi

en: Attributes
tr: Nitelikler

en: Ignore
tr: Yoksay

en: Link text
tr: Bağlantı metni

en: Class
tr: Sınıf

en: String
tr: Dize

en: Rows
tr: Satırlar

en: Empty text
tr: Boş metin

en: Arguments
tr: Değişkenler

en: Optional
tr: Seçime bağlı

en: Integer
tr: Tamsayı

en: Template
tr: Şablon

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Size of textfield
tr: Metin alanının boyutu

en: Hidden
tr: Gizli

en: Key
tr: Anahtar

en: Tokens
tr: tokens

en: Replace
tr: Değiştir

en: Allowed values list
tr: İzin verilen değerler listesi

en: Lists
tr: Listeler

en: Minimum height
tr: En az yükseklik

en: Minimum width
tr: En az genişlik

en: Site default
tr: Site öntanımlı değeri

en: Select list
tr: Seçim listesi

en: Granularity
tr: Ayrıntılandırma

en: Map
tr: Harita

en: characters
tr: karakterler

en: Reference
tr: Kaynak

en: Reversed
tr: Tersine

en: Unformatted
tr: Biçimlenmemiş

en: Allowed file extensions
tr: İzin verilen dosya uzantıları

en: Output format
tr: Çıkış biçimi

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: Select
tr: Seç

en: 5 minutes
tr: 5 dakika

en: 10 minutes
tr: 10 dakika

en: 15 minutes
tr: 15 dakika

en: 30 minutes
tr: 30 dakika

en: Above
tr: Üstte

en: Decimal
tr: Ondalık

en: Float
tr: Kesirli

en: Minimum
tr: En az

en: Precision
tr: Kesinlik

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
tr: Ondalık işaretinin sağındakiler de dahil, veritabanında saklanacak toplam basamak adedi.

en: The number of digits to the right of the decimal.
tr: Ondalık işaretinin sağındaki basamak sayısı.

en: Decimal marker
tr: Ondalık işareti

en: Text area (multiple rows)
tr: Yazı alanı (çoklu satır)

en: 1 minute
tr: 1 dakika

en: Maximum upload size
tr: Maksimum dosya büyüklüğü

en: Space
tr: Boşluk

en: Expand
tr: Genişlet

en: Telephone
tr: Telefon

en: Sort
tr: Sırala

en: Columns
tr: Sütunlar

en: Items to display
tr: Gösterilecek öğeler

en: Field settings
tr: Alan ayarları

en: Ordered list
tr: Sıralı liste

en: Unordered list
tr: Sıralanmamış liste

en: About
tr: Hakkında

en: File directory
tr: Dosya klasörü

en: Column
tr: Sütun

en: - Select -
tr: - Seçin -

en: Number of results
tr: Sonuç sayısı

en: Formatter
tr: Biçimleyici

en: Time ago
tr: Zaman önce

en: Sort direction
tr: Sıralama yönü

en: Radios
tr: Radyo düğmeleri

en: starting from @count
tr: @count değerinden başlayarak

en: pixels
tr: piksel

en: Display type
tr: Gösterim türü

en: Custom template
tr: Özelleştirilmiş şablon

en: Format settings
tr: Biçim ayarları

en: Maximum height
tr: En fazla yükseklik

en: Maximum width
tr: En fazla genişlik

en: Autocomplete matching
tr: Otomatik tamamlama eşleşmesi

en: Starts with
tr: İle başlayan

en: Autocomplete
tr: Otomatik tamamla

en: Boolean
tr: Mantıksal

en: Maximum image resolution
tr: Ençok görsel çözünürlük

en: Bundle
tr: Paket (bundle)

en: Decimal point
tr: Ondalık nokta

en: Comma
tr: Virgül

en: File upload
tr: Dosya yüklemesi

en: Numbered list
tr: Numaralı liste

en: Simple separator
tr: Basit ayırıcı

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: Fieldset
tr: Alan kümesi (fieldset)

en: The maximum length of the field in characters.
tr: Alanın karakter olarak azami uzunluğu.

en: Machine-readable name
tr: Makine tarafından okunabilir ad

en: External links only
tr: Yalnızca dış bağlantılar

en: Date and time
tr: Tarih ve zaman

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
tr: Başlık fare resim üzerinde gezinirken ipucu olarak gösterilecektir.

en: Progress indicator
tr: İlerleme göstergesi

en: Bar with progress meter
tr: İlerleme çubuğu

en: Throbber
tr: İlerleme simgesi

en: URL to file
tr: Dosyanın URL'si

en: Style settings
tr: Biçem ayarları

en: (first item is 0)
tr: (birinci öğe: 0)

en: (start from last values)
tr: (son değerlerden başla)

en: Unsigned
tr: İmzalanmamış

en: Alternative text
tr: Alternatif metin

en: Formatter settings
tr: Biçimleyici ayarları

en: This field stores a number in the database as an integer.
tr: Bu alan bir sayıyı veritabanında tamsayı biçiminde saklar.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
tr: Bu alan bir sayıyı veritabanında kayan noktalı sayı biçiminde saklar.

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
tr: Bu alanda kullanılabilecek minimum değer. Minimum değer kullanmak istemiyorsanız boş bırakın.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
tr: Bu alanda kullanılabilecek maksimum değer. Maksimum değer kullanmak istemiyorsanız boş bırakın.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
tr: Değere '$', '&euro;' gibi ön ek tanımlayabilirsiniz. Ön ek kullanmak istemiyorsanız boş bırakın. Tekil ve çoğul değerleri düz çizgi ile ayırabilirsiniz ('kalem|kalemler').

en: Upload destination
tr: Yükleme adresi

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
tr: Nihai dosyaların nerede saklanacağını seçin. Dosyaların özel saklanması, açık dosyalara kıyasla fazladan önemli ölçüde yük getirir ama bu alanlardaki dosyalara erişimi kısıtlamanıza da olanak sağlar.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
tr: Dosyaların saklanacağı yükleme konumunda isteğe bağlı alt dizin. Önüne ya da ardına eğik çizgi (/) eklemeyin.

en: Generic file
tr: Genel dosya

en: Minimum image resolution
tr: En düşük resim çözünürlüğü

en: Enable <em>Alt</em> field
tr: <em>Alt</em> alanını etkinleştir

en: Enable <em>Title</em> field
tr: <em>Başlık</em> alanını etkinleştir

en: Preview image style
tr: Resim stilini önizle

en: no preview
tr: önizleme yok

en: The preview image will be shown while editing the content.
tr: İçerik düzenlenirken ön izleme resmi görüntülenecektir.

en: Date type
tr: Tarih türü

en: Entity ID
tr: Varlık kimliği (ID)

en: Image style
tr: Resim stili

en: Big
tr: Büyük

en: Collapse
tr: Daralt

en: Stacked
tr: Yığılı

en: Add media
tr: Medya ekle

en: %name: the value may be no less than %min.
tr: %name: Bu değer %min değerinden küçük olamaz.

en: %name: the value may be no greater than %max.
tr: %name: Bu değer %max değerinden büyük olamaz.

en: None (original image)
tr: Hiçbiri (özgün resim)

en: - Use default -
tr: - Öntanımlıyı kullan -

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
tr: Değerin sonuna eklenecek bir metin belirleyin, ' m', ' kb/s' gibi. Kullanmamak için boş bırakın. Türkçe için gerekmemekle birlikte, tekil ve çoğul kullanımları dik çizgi ile ayırın ('kilo|kilolar').

en: Thousand marker
tr: Basamak gruplandırma simgesi

en: Link image to
tr: Resmin bağlanacağı yer

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: Nothing
tr: Hiçbir şey

en: Weight for @title
tr: @title için ağırlık

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
tr: Alanı sıralamak için tıklanacak gerçek sütunu belirlemek için Stil: Tablo tarafından kullanılır. Varsayılan değer genellikle uygundur.

en: Group column
tr: Gruplanacak sütun

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
tr: Yukarıda seçilen gruplama işlevini uygulamak için bu alanın sütununu seçin.

en: Group columns (additional)
tr: Gruplanacak sütunlar (ek)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
tr: Bu alanın sorguda içerilecek ve gruplama yapılacak ek sütunlarını seçin.

en: URL to image
tr: Görsel Adresi

en: HTML list
tr: HTML listesi

en: Multiple field settings
tr: Çoklu alan ayarı

en: Display all values in the same row
tr: Tüm değerleri aynı satırda görüntüle

en: Display @count value(s)
tr: @count değer görüntüle

en: Raw @column
tr: İşlenmemiş @column

en: Appears in: @bundles.
tr: @bundles paketlerinde görünüyor.

en: Datetime
tr: Tarih/Saat

en: Rendered entity
tr: Oluşturulmuş varlık

en: Link label to the referenced entity
tr: Etiketi başvurulan varlığa bağlayın

en: Time increments
tr: Zaman artımları

en: Entity reference
tr: Varlık referansı

en: @name field is required.
tr: @name alanı zorunludur.

en: Change handler
tr: İşleyiciyi değiştir

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
tr: İlerleme simgesi yüklemenin durumunu göstermez ama daha az yer kaplar. İlerleme çubuğu ise büyük boyutlu dosyaların yüklenmesini izlemek için kullanılır.

en: <em>Title</em> field required
tr: <em>Başlık</em> alanı zorunludur

en: First and last only
tr: Yalnızca ilk ve son

en: Apostrophe
tr: Kesme işareti

en: Date in the form of CCYYMMDD.
tr: YyYyYYAAGG biçiminde tarih.

en: Date in the form of YYYYMM.
tr: YYYYAA biçiminde tarih.

en: Date in the form of YYYY.
tr: YYYY biçiminde tarih.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
tr: AA (01 - 12) biçiminde tarih.

en: Date in the form of DD (01 - 31).
tr: GG (01 - 31) biçiminde tarih.

en: Date in the form of WW (01 - 53).
tr: HH (01 - 53) biçiminde tarih.

en: Date/time format
tr: Tarih/saat biçimi

en: This field supports tokens.
tr: Bu alan değişkenleri (tokens) destekler.

en: List of @type values
tr: @type değerleri listesi

en: View used to select the entities
tr: Varlıkları seçmek için kullanılan görünüm

en: Column used for click sorting
tr: Tıklayarak sıralamada kullanılan sütun

en: The referenced entity
tr: Başvurulan varlık

en: Trim link text length
tr: Bağlantı metni uzunluğunu kırp

en: Leave blank to allow unlimited link text lengths.
tr: Sınırsız bağlantı metni uzunluklarına izin vermek için boş bırakın.

en: URL only
tr: Yalnızca URL adresi

en: Show URL as plain text
tr: URL'yi düz metin olarak göster

en: Add rel="nofollow" to links
tr: Bağlantılara rel="nofollow" ekle

en: Thin space
tr: İnce boşluk

en: Reference type
tr: Referans tipi

en: Custom output for TRUE
tr: TRUE için özel çıktı

en: Custom output for FALSE
tr: FALSE için özel çıktı

en: Choose the type of date to create.
tr: Oluşturulacak tarih tipini seçin.

en: Date only
tr: Yalnızca tarih

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
tr: Tarihi görüntüleme biçimini seçin. Alan için uygun bir biçim ayarladığınızdan emin olun; örneğin, yalnızca tarih içeren bir alan için saati atarak.

en: Date part order
tr: Tarih kısmı sıralaması

en: Month/Day/Year
tr: Ay/Gün/Yıl

en: Day/Month/Year
tr: Gün/Ay/Yıl

en: Year/Month/Day
tr: Yıl/Ay/Gün

en: Time type
tr: Saat tipi

en: 24 hour time
tr: 24 saatlik biçim

en: 12 hour time
tr: 12 saatlik biçim

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
tr: Bir değer girilinceye kadar alanın içinde gösterilecek metin. Bu ipucu genellikle bir örnek değer ya da beklenen biçimin kısa bir açıklamasıdır.

en: Type of item to reference
tr: Referans verilecek öge tipi

en: Reference method
tr: Referans metodu

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
tr: Otomatik tamamlama önerilerini toplamak için kullanılan yöntemi seçin. <em>İçerir</em>'in binlerce varlığı olan sitelerde performans sorunlarına neden olabileceğini unutmayın.

en: Alternative image text, for the image's 'alt' attribute.
tr: Görselin 'alt' özniteliği için, alternatif görsel metni.

en: Image title text, for the image's 'title' attribute.
tr: Görselin 'title' özniteliği için, görsel başlığı metni.

en: The width of the image in pixels.
tr: Görselin piksel cinsinden genişliği.

en: The height of the image in pixels.
tr: Görselin piksel cinsinden yüksekliği.

en: Stores a URL string, optional varchar link text, and optional blob of attributes to assemble a link.
tr: Bağlantıyı birleştirmek için bir URL dizesini, isteğe bağlı varchar bağlantı metnini ve isteğe bağlı öznitelik blob öğesini depolar.

en: Allow link text
tr: Bağlantı metnine izin ver

en: Placeholder for URL
tr: URL adresinin yer tutucusu

en: Placeholder for link text
tr: Bağlantı metninin yer tutucusu

en: Create referenced entities if they don't already exist
tr: Eğer yoksa, başvurulan varlıkları oluştur

en: Telephone number
tr: Telefon numarası

en: This field stores a telephone number in the database.
tr: Bu alan, bir telefon numarasını veritabanında depolar.

en: Telephone link
tr: Telefon bağlantısı

en: Number (decimal)
tr: Sayı (ondalık)

en: Number (float)
tr: Sayı (taşan sayı)

en: Number (integer)
tr: Sayı (tam sayı)

en: %name: may not be longer than @max characters.
tr: %name: @max karakterden daha uzun olamaz.

en: The "@name" option must contain a valid value. You may either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes).
tr: "@name" seçeneği geçerli bir değer içermelidir. Metin alanını boş bırakabilir ya da "512" (bayt), "80 KB" (kilobayt) veya "50 MB" (megabayt) gibi bir dize girebilirsiniz.

en: Allowed link type
tr: İzin verilen bağlantı tipi

en: Internal links only
tr: Yalnızca iç bağlantılar

en: Both internal and external links
tr: Hem iç hem dış bağlantılar

[ctx: Validation]
en: Link data valid for link type.
tr: Bağlantı tipi için geçerli bağlantı verileri.

en: Enable Alt field
tr: Alternatif alanı etkinleştir

en: Alt field required
tr: Alternatif alanı zorunludur

en: Enable Title field
tr: Başlık alanını etkinleştir

en: Title field required
tr: Başlık alanı zorunludur

en: %name: the email address can not be longer than @max characters.
tr: %name: e-posta adresi @max karakterden uzun olamaz.

en: @label referenced from @field_name
tr: @field_name tarafından başvurulan @label

en: Allowed value with label
tr: Etiket ile izin verilen değer

en: Display prefix and suffix
tr: Ön eki ve son eki görüntüle

en: Text (plain)
tr: Metin (düz)

en: A field containing a plain string value.
tr: Düz dizge değeri içeren bir alan.

en: A field containing a long string value.
tr: Uzun dizge değeri içeren bir alan.

en: Users may translate this field
tr: Kullanıcılar bu alanı çevirebilir

en: Title to replace basic numeric telephone number display
tr: Temel sayısal telefon numarası görüntüsünün yerini alacak başlık

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a smaller image is uploaded, it will be rejected.
tr: İzin verilen görsel boyutu alt sınırı, GENİŞLİK×YÜKSEKLİK (örn. 640×480) olarak ifade edilir. Sınır konmayacaksa boş bırakın. Daha küçük bir görsel karşıya yüklenirse, reddedilir.

en: @label ID
tr: @label kimliği

en: Making this field required is recommended.
tr: Bu alanın zorunlu hale getirilmesi önerilir.

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image. Enabling this field is not recommended as it can cause problems with screen readers.
tr: Başlık özniteliği fare görsel üzerinde gezinirken ipucu olarak gösterilir. Bu alanın etkinleştirilmesi, ekran okuyucularla ilgili sorunlara neden olabileceğinden önerilmez.

en: Configure Image Styles
tr: Resim Stillerini Yapılandır

[ctx: Validation]
en: Link URI can be accessed by the user.
tr: Bağlantı URI'sine kullanıcı tarafından erişilebilir.

en: The path '@uri' is inaccessible.
tr: '@uri' yoluna erişilemiyor.

en: The path '@uri' is invalid.
tr: '@uri' yolu geçersiz.

en: Field settings (@on_label / @off_label)
tr: Alan ayarları (@on_label / @off_label)

en: This must be an external URL such as %url.
tr: Bu, %url gibi harici bir URL olmalıdır.

[ctx: Validation]
en: No dangerous external protocols
tr: Tehlikeli harici protokoller yok

[ctx: Validation]
en: No broken internal links
tr: Kırık dahili bağlantı yok

en: @entity using @field_name
tr: @field_name kullanan @entity

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
tr: @field_name kullanan her @entity ögesini @label ile ilişkilendirin.

en: Future format
tr: Gelecekteki biçim

en: Past format
tr: Geçmiş tarih biçimi

en: Use <em>@interval</em> where you want the formatted interval text to appear.
tr: Biçimlendirilmiş aralık metninin görüntülenmesini istediğiniz <em>@interval</em> aralığını kullanın.

en: How many time interval units should be shown in the formatted output.
tr: Kaç tane zaman aralığı biriminin biçimlendirilmiş çıktıda gösterilmesi gerektiği

en: Time zone override
tr: Saat dilimini geçersiz kıl

en: The time zone selected here will always be used
tr: Her zaman burada seçilen saat dilimi kullanılacak

en: Both a height and width value must be specified in the @name field.
tr: @name alanında hem yükseklik hem genişlik değeri belirtilmelidir.

[ctx: decimal places]
en: Scale
tr: Ölçek

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height. Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
tr: İzin verilen görsel boyutu üst sınırı, GENİŞLİK×YÜKSEKLİK (örn. 640×480) olarak ifade edilir. Sınır konmayacaksa boş bırakın. Daha büyük bir görsel yüklenirse, belirtilen genişlik ve yüksekliği yansıtacak şekilde yeniden boyutlandırılır. Yükleme işleminde görsellerin yeniden boyutlandırılması, görselde <a href="http://wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF verilerinin</a> kaybolmasına neden olur.

en: Store new items in
tr: Yeni öğeleri şurada depola:

en: Text editors (like CKEditor) may override this setting.
tr: Metin düzenleyiciler (CKEditor gibi) bu ayarı geçersiz kılabilir.

en: The @uri field is required when the @title field is specified.
tr: @title alanı belirtildiğinde @uri alanı gereklidir.

en: Tab order
tr: Sekme sırası

en: The number of suggestions that will be listed. Use <em>0</em> to remove the limit.
tr: Listelenecek öneri sayısı. Sınırı kaldırmak için <em>0</em> kullanın.

en: This must be an internal path such as %add-node. You can also start typing the title of a piece of content to select it. Enter %front to link to the front page. Enter %nolink to display link text only. Enter %button to display keyboard-accessible link text only.
tr: Bu, %add-node gibi dahili bir yol olmalıdır. Seçmek için bir içerik parçasının başlığını yazmaya da başlayabilirsiniz. Ön sayfaya bağlantı vermek için %front girin. Yalnızca bağlantı metnini görüntülemek için %nolink girin. Yalnızca klavyeden erişilebilen bağlantı metnini görüntülemek için %button girin.

en: Start typing the title of a piece of content to select it. You can also enter an internal path such as %add-node or an external URL such as %url. Enter %front to link to the front page. Enter %nolink to display link text only. Enter %button to display keyboard-accessible link text only.
tr: Seçmek için bir içerik parçasının başlığını yazmaya başlayın. Ayrıca %add-node gibi dahili bir yol veya %url gibi harici bir URL de girebilirsiniz. Ön sayfaya bağlantı vermek için %front girin. Yalnızca bağlantı metnini görüntülemek için %nolink girin. Yalnızca klavyeden erişilebilen bağlantı metnini görüntülemek için %button girin.
