Custom Field (3.1.2) - en to th translation catalogue (108 entries)

en: Title
th: หัวข้อ

en: Prefix
th: คำนำหน้า

en: Suffix
th: คำต่อท้าย

en: E-mail
th: อีเมล

en: Value
th: ค่า

en: Type
th: ประเภท

en: Remove
th: เอาออก

en: Disabled
th: ปิดการใช้งาน

en: Enabled
th: เปิดใช้งาน

en: On
th: เปิด

en: Yes
th: ใช่

en: No
th: ไม่

en: File
th: ไฟล์

en: Advanced options
th: ตัวเลือกเพิ่มเติม

en: Date
th: วันที่

en: Search
th: ค้นหา

en: None
th: ไม่มี

en: - None -
th: - ไม่มี -

en: Weight
th: น้ำหนัก

en: Link
th: ลิงค์

en: Required
th: จำเป็น

en: Settings
th: ตั้งค่า

en: Field
th: ช่องรับข้อมูล

en: Label
th: ป้ายชื่อ

en: False
th: เท็จ

en: Small
th: เล็ก

en: Views
th: ดู

en: View
th: ดู

en: Display
th: แสดงผล

en: Add item
th: เพิ่มเมนูย่อย

en: Text
th: ข้อความ

en: Separator
th: คั่น,แยก

en: Open link in new window
th: เปิดลิงค์ในหน้าต่างใหม่

en: Date format
th: รูปแบบวันที่

en: Off
th: ปิด

en: Custom
th: กำหนดเอง

en: Contains
th: ประกอบด้วย

en: Advanced
th: ขั้นสูง

en: Width
th: ความกว้าง

en: Height
th: ความสูง

en: Maximum
th: อย่างสูง

en: Medium
th: ปานกลาง

en: Media
th: สื่อ

en: Details
th: รายละเอียด

en: General
th: ทั่วไป

en: Table
th: ตาราง

en: Basic
th: พื้นฐาน

en: Color
th: สี

en: Ignore
th: ไม่สนใจ

en: String
th: ข้อความ

en: Maximum length
th: ความยาวสูงสุด

en: Rows
th: แถว

en: Arguments
th: ข้อโต้แย้ง

en: Integer
th: จำนวนเต็ม

en: Size of textfield
th: ขนาดช่องข้อความ

en: Hidden
th: ซ่อน

en: Key
th: คีย์

en: Allowed values list
th: รายการค่าที่อนุญาต

en: Lists
th: รายการ

en: Select list
th: รายการที่เลือก

en: Granularity
th: ความละเอียด

en: Map
th: แผนที่

en: Allowed file extensions
th: ขนาดอัปโหลดสูงสุด

en: Select
th: เลือก

en: Above
th: ด้านบน

en: Decimal
th: ตัวเลข

en: Float
th: เลขทศนิยม

en: Minimum
th: อย่างต่ำ

en: Precision
th: ความละเอียด

en: 1 minute
th: 1 นาที

en: Maximum upload size
th: ขนาดอัปโหลดสูงสุด

en: Space
th: ช่องว่าง

en: Telephone
th: โทรศัพท์

en: Items to display
th: รายการที่จะแสดง

en: Field settings
th: การตั้งค่าช่องรับข้อมูล

en: About
th: เกี่ยวกับ

en: - Select -
th: - เลือกรายการ -

en: Time ago
th: เวลาก่อนหน้า

en: pixels
th: พิกเซล

en: Starts with
th: เริ่มต้นด้วย

en: Boolean
th: บูลีน

en: Bundle
th: กลุ่ม

en: Decimal point
th: จุดทศนิยม

en: Comma
th: จุลภาค

en: Numbered list
th: รายการลำดับเลข

en: Machine-readable name
th: ชื่อสำหรับอ้างอิง

en: Date and time
th: วันที่และเวลา

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
th: ชื่อเรื่องจะใช้เป็นการแนะนำเครื่องมือเมื่อผู้ใช้เลื่อนเมาส์ไปที่ภาพ

en: Alternative text
th: ข้อความทางเลือก

en: Upload destination
th: ที่หมายของการอัพโหลด

en: Entity ID
th: รหัสเอนทิตี

en: Image style
th: ลักษณะของรูป

en: - Use default -
th: - ใช้ค่าปริยาย -

en: View mode
th: โหมดของวิว

en: Nothing
th: ไม่มีอะไร

en: Weight for @title
th: ลำดับความสำคัญของ  %title

en: @name field is required.
th: @name ยังไม่ทำรายการนี้

en: Default colors
th: สีปริยาย

en: The referenced entity
th: ที่อ้างถึงเอนทิตี

en: Trim link text length
th: ตัดแต่งความยาวของข้อความเชื่อมโยง

en: Leave blank to allow unlimited link text lengths.
th: ปล่อยว่างไว้เพื่อให้ไม่จำกัดการเชื่อมโยงข้อความที่ความยาว

en: Alternative image text, for the image's 'alt' attribute.
th: รูปภาพทางเลือกของข้อความ สำหรับแอตทริบิวต์ 'alt' ของรูปภาพ

en: Image title text, for the image's 'title' attribute.
th: รูปภาพข้อความของชื่อเรื่อง สำหรับรูปภาพของ แอตทริบิวต์

en: The width of the image in pixels.
th: ความกว้างของรูปภาพมีหน่วยเป็นพิกเซล

en: The height of the image in pixels.
th: ความสูงของภาพ หน่วยเป็นพิกเซล

en: %name: may not be longer than @max characters.
th: %name: อาจไม่เกิน @max characters.

en: %name: the email address can not be longer than @max characters.
th: %name: อีเมลจะไม่สามารถยาวกว่านี้ @max characters.

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image. Enabling this field is not recommended as it can cause problems with screen readers.
th: <em>Title</em> field required
