Custom Inline Help (1.0.0-alpha1) - en to id translation catalogue (36 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Administration
id: Administrasi

en: More
id: Selengkapnya

en: Overview
id: Sekilas

en: Edit
id: Sunting

en: Types
id: Jenis-jenis

en: Default
id: Bawaan

en: View
id: Lihat

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Created
id: Dibuat

en: Page
id: Halaman

en: Inline
id: Sebaris

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Full
id: Penuh

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Changed
id: Berubah

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Apply
id: Terapkan

en: Offset
id: Letak

en: About
id: Tentang

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Asc
id: Urutan turun

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. An example path is %user-wildcard for every user page. %front is the front page.
id: Tentukan halaman dengan menggunakan jalurnya. Masukkan satu jalur per baris. Karakter '*' adalah wildcard. Jalur contoh adalah %user-wildcard untuk setiap halaman pengguna. %front adalah halaman depan
