Data field (1.0.25) - en to id translation catalogue (193 entries)

en: list
id: daftar

en: Delete
id: Hapus

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: Type
id: Jenis

en: yes
id: ya

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: On
id: Pada

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: Size
id: Ukuran

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Number
id: Angka

en: Password
id: Sandi

en: - None -
id: - Tiada -

en: Image
id: Gambar

en: Required
id: Wajib

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: True
id: Benar

en: False
id: Salah

en: Default
id: Bawaan

en: Open
id: Buka

en: Small
id: Kecil

en: Time
id: Waktu

en: Add
id: Tambah

en: Refresh
id: Segarkan

en: never
id: tidak pernah

en: Text
id: Teks

en: Timestamp
id: Tanda waktu

en: Attachment
id: Lampiran

en: Add another
id: Tambah lainnya

en: no
id: tidak

en: Separator
id: Pemisah

en: Horizontal
id: Horisontal

en: Vertical
id: Vertikal

en: Year
id: Tahun

en: Date format
id: Format tanggal

en: View arguments
id: Argumen view

en: Off
id: Matikan

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Inline
id: Sebaris

en: Custom
id: Tersuai

en: URL alias
id: Alias URL

en: Widget type
id: Jenis widget

en: Original image
id: Gambar asli

en: N/A
id: T/T

en: Textfield
id: Bidang isian teks

en: Maximum
id: Maksimum

en: Line
id: Baris

en: Scale
id: Skala

en: Medium
id: Sedang

en: Sortable
id: Dapat disortir

en: Plain text
id: Teks biasa

en: Month
id: Bulan

en: Details
id: Rincian

en: Week
id: Pekan

en: Table
id: Tabel

en: List type
id: Jenis daftar

en: String
id: Untai

en: Maximum length
id: Panjang maksimum

en: Rows
id: Baris

en: Clone
id: Kloning

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Key
id: Kunci

en: Allowed values list
id: Daftar nilai yang diperbolehkan

en: Limit
id: Batas

en: Select list
id: Daftar pilihan

en: Granularity
id: Granuralitas

en: Caption
id: Keterangan

en: characters
id: karakter

en: Reference
id: Referensi

en: Duplicate
id: Duplikat

en: Reverse
id: Terbalik

en: Unformatted
id: Tak berformat

en: Allowed file extensions
id: Ekstensi berkas yang diperbolehkan

en: Ok
id: Oke

en: Output format
id: Format keluaran

en: Select
id: Pilih

en: Above
id: Di atas

en: Add another item
id: Tambahkan item lain

en: Trimmed
id: Dipangkas

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
id: Tambahkan daftar argumen yang dipisahkan oleh koma untuk dikirimkan ke view.

en: Float
id: Pecahan

en: Precision
id: Ketelitian

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
id: Jumlah total digit yang disimpan di database, termasuk nilai disebelah kanan desimal.

en: The number of digits to the right of the decimal.
id: Angka digit disebelah kanan desimal.

en: Decimal marker
id: Tanda desimal

en: Check boxes/radio buttons
id: Cekbox/tombol radio

en: Single on/off checkbox
id: Cekbox on/off tunggal

en: Text area (multiple rows)
id: Area teks (multi baris)

en: Space
id: Ruang kapasitas

en: Telephone
id: Telepon

en: Columns
id: Kolom

en: Ordered list
id: Daftar terurut

en: Unordered list
id: Daftar tidak urut

en: Add row
id: Tambah baris

en: File directory
id: Direktori berkas

en: Column
id: Kolom

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Time ago
id: Waktu lalu

en: Direction
id: Arah

en: Radio buttons
id: Tombol radio

en: No link
id: TIdak ada tautan.

en: Autocomplete
id: Pelengkapan otomatis

en: Decimal point
id: Poin desimal

en: Custom date format
id: Format tanggal kustom

en: Comma
id: Koma

en: Current date
id: Tanggal sekarang

en: Machine-readable name
id: Nama terbaca mesin

en: Date and time
id: Tanggal dan waktu

en: URL to file
id: URL ke berkas

en: Number field
id: Field angka

en: Text format
id: Format teks

en: Remove row
id: Singkirkan baris

en: - Select a field type -
id: - Pilih tipe field -

en: Relative date
id: Tanggal relatif

en: Field types
id: Jenis bidang isian

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
id: Isian ini menyimpan nomor dalam database dalam format desimal tetap.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
id: Isian ini menyimpan nomor dalam database dalam format pecahan.

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
id: Nilai minimum yang diizinkan pada bidang ini. Biarkan kosong untuk tak ada minimum.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
id: Nilai maksimum yang diizinkan pada bidang ini. Biarkan kosong tanpa batas maksimal.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
id: Subdirektori opsional dalam tujuan upload dimana berkas akan disimpan. Jangan sertakan garis miring sebelumnya atau garis miring.

en: Generic file
id: Berkas generik

en: Table of files
id: Tabel berkas

en: Preview image style
id: Pratinjau gaya gambar

en: no preview
id: Tidak ada pratinjau

en: The preview image will be shown while editing the content.
id: Pratinjau gambar akan ditampilkan saat menyunting konten.

en: Date type
id: Jenis tanggal

en: Entity ID
id: ID Entitas

en: Image style
id: Gaya gambar

en: None (original image)
id: Tidak ada (gambar asli)

en: Thousand marker
id: Pemisah Ribuan

en: - Select a value -
id: - Pilih sebuah nilai -

en: Link image to
id: Tautkan gambar ke

en: Image style: @style
id: Gaya gambar: @style

en: Linked to content
id: Ditautkan ke konten

en: Linked to file
id: Ditautkan ke berkas

en: View mode
id: Modus tampilan

en: Nothing
id: Tidak ada

en: Weight for row @number
id: Bobot dari @number row

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
id: Nilai yang mungkin ada di bidang ini dapat berisi. Masukkan satu nilai per baris, dalam format key|label.

en: Unformatted list
id: Daftar tak berformat

en: Display the label of the referenced entities.
id: Tampilkan label entitas rujukan.

en: Rendered entity
id: Entitas yang dihasilkan

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
id: Tampilkan referensi entitas yang telah diberikan oleh entity_view().

en: Link label to the referenced entity
id: Tautkan label pada entitas yang menjadi acuan

en: Link to the referenced entity
id: Tautan ke entitas rujukan

en: Rendered as @mode
id: Ditampilkan sebagai @mode

en: Default date
id: Tanggal utama

en: Entity reference
id: Rujukan entitas

en: Autocomplete (Tags style)
id: Pelengkapan otomatis (bergaya Tag)

en: Apostrophe
id: kutip satu

en: Thin space
id: Ruang tipis

en: An entity field containing a boolean value.
id: Sebuah field entitas yang memiliki nilai boolean.

en: An entity field containing an entity reference.
id: Sebuah field entitas yang memiliki sebuah refennsi entitas

en: Set a default value for this date.
id: Pilih nilai bawaan untuk tanggal ini.

en: Display the ID of the referenced entities.
id: Tampilkan ID dari entitas rujukan.

en: An entity field containing a URI.
id: Sebuah bidang entity berisi sebuah URI

[ctx: Sort order]
en: Order
id: Urutan

en: Number (decimal)
id: Nomor (desimal)

en: Number (float)
id: Angka (float)

en: Number (integer)
id: Angka (bilangan bulat)

en: An entity field containing a UNIX timestamp value.
id: Sebuah field entitas yang memiliki nilai UNIX timestamp.

en: An entity field containing an email value.
id: Sebuah field entitas yang memiliki nilai email.

en: "On" label
id: Label "On"

en: "Off" label
id: Label "Off"

en: Text (plain)
id: Teks (sederhana)

en: A field containing a plain string value.
id: Sebuah field entitas yang memiliki nilai string.

en: Text (plain, long)
id: Teks (polos, panjang)

en: A field containing a long string value.
id: Sebuah bidang menampung sebuah nilai kata panjang.

en: Link to URI
id: Tautan ke URI

en: Field settings (@on_label / @off_label)
id: Pengaturan field (@on_label / @off_label)

en: Trimmed limit
id: Batas pemotongan

en: Trimmed limit: @trim_length characters
id: Batas pemotongan: @trim_length karakter

en: Future format
id: Format selanjutnya

en: Past format
id: Format lampau

en: How many time interval units should be shown in the formatted output.
id: Berapa kali unit interval yang seharusnya di tampilkan pada output yang sudah di format.

en: Future date: %display
id: Tanggal mendatang: %display

en: Past date: %display
id: Tanggal lalu: %display

en: Date format: @date_format
id: Format tanggal: @date_format

en: Custom date format: @custom_date_format
id: format tanggal kustom: @custom_date_format

en: Time zone: @timezone
id: Zona waktu: @timezone

en: @title (value @number)
id: @title (bernilai @number)

[ctx: decimal places]
en: Scale
id: Skala

en: Display: @true_label / @false_label
id: Tampilan: @true_label / @false_label
