Data field (2.0.6) - en to cy translation catalogue (99 entries)

en: list
cy: rhestr

en: Previous
cy: Cynt

en: Next
cy: Nesaf

en: Prefix
cy: Rhagddodiad

en: Suffix
cy: Ôl-ddoddiadau

en: Delete
cy: Dileu

en: Content
cy: Cynnwys

en: Value
cy: Gwerth

en: Type
cy: Math

en: yes
cy: ie

en: Cancel
cy: Diddymu

en: Remove
cy: Symud

en: Disabled
cy: Wedi ei analluogi

en: Enabled
cy: Wedi ei alluogi

en: On
cy: Ymlaen

en: Yes
cy: Ie

en: No
cy: Na

en: File
cy: Ffeil

en: Edit
cy: Golygu

en: Date
cy: Dyddiad

en: Size
cy: Maint

en: Search
cy: Chwilio

en: None
cy: Dim

en: This action cannot be undone.
cy: Ni ellir dad-wneud y weithred yma.

en: Number
cy: Rhif

en: Password
cy: Cyfrinair

en: - None -
cy: - Dim -

en: Link
cy: Dolen

en: Image
cy: Delwedd

en: Required
cy: Yn ofynnol

en: Name
cy: Enw

en: Save
cy: Cadw

en: True
cy: Gwir

en: False
cy: Anwir

en: Default
cy: Diofyn

en: Open
cy: Ar agor

en: Small
cy: Bach

en: Time
cy: Amser

en: Add
cy: Ychwanegu

en: never
cy: byth

en: Text
cy: Testun

en: Timestamp
cy: Amsernod

en: Total
cy: Cyfanswm

en: Attachment
cy: Atodiad

en: no
cy: na

en: Separator
cy: Gwahanydd

en: Horizontal
cy: Llorweddol

en: Vertical
cy: Fertigol

en: Year
cy: Blwyddyn

en: Date format
cy: Fformat dyddiad

en: Off
cy: I ffwrdd

en: Footer
cy: Troedyn

en: Custom
cy: Addasu

en: Mode
cy: Modd

en: Normal
cy: Cyffredin

en: Width
cy: Lled

en: Height
cy: Uchder

en: Medium
cy: Canolig

en: Sortable
cy: Dosbarthadwy

en: Plain text
cy: Testun plaen

en: Month
cy: Mis

en: Details
cy: Manylion

en: Serial
cy: Cyfresol

en: Week
cy: Wythnos

en: Table
cy: Tabl

en: List type
cy: Rhestru y math

en: String
cy: Llinyn

en: Last
cy: Olaf

en: Clone
cy: Clôn

en: Hidden
cy: Wedi cuddio

en: Key
cy: Allwedd

en: First
cy: Cyntaf

en: Limit
cy: Terfyn

en: Select list
cy: Dewis rhestr

en: Granularity
cy: Gronynnedd

en: Target type
cy: Math o darged

en: Reverse
cy: Yn ôl

en: Unformatted
cy: Heb ei fformatio

en: Ok
cy: Iawn

en: Output format
cy: Fformat allbwn

en: Default value
cy: Gwerth rhagosod

en: Select
cy: Dewis

en: Above
cy: Uwchben

en: Precision
cy: Trachywiredd

en: Field settings
cy: Gosodiadau maes

en: Ordered list
cy: Rhestr mewn trefn

en: Unordered list
cy: Rhestr ddim mewn trefn

en: Column
cy: Colofn

en: Time ago
cy: Amser yn ôl

en: Direction
cy: Cyfeiriad

en: No link
cy: Dim dolen

en: Autocomplete
cy: Hunan-gwblhau

en: Decimal point
cy: Pwynt degol

en: Custom date format
cy: Addasu fformat dyddiad

en: Current date
cy: Dyddiad presennol

en: Date and time
cy: Dyddiad ac amser

en: URL to file
cy: URL at ffeil

en: Text format
cy: Fformat testun

en: Image style
cy: Arddull delwedd
