Data field (2.0.6) - en to is translation catalogue (103 entries)

en: list
is: listi

en: Previous
is: Fyrri

en: Next
is: Næsta

en: weight
is: þyngd

en: Prefix
is: Forskeyti

en: Suffix
is: Viðskeyti

en: Delete
is: Eyða

en: Content
is: Innihald

en: Value
is: Gildi

en: Type
is: Gerð

en: yes
is: já

en: Cancel
is: Hætta við

en: Remove
is: Fjarlægja

en: Disabled
is: Óvirkt

en: Enabled
is: Virkt

en: On
is: Virkjað

en: Yes
is: Já

en: No
is: Nei

en: File
is: Skrá

en: Edit
is: Breyta

en: Date
is: Dagsetning

en: Size
is: Stærð

en: Search
is: Leit

en: None
is: Engin

en: This action cannot be undone.
is: Ekki er hægt að afturkalla þessa aðgerð.

en: Number
is: Númer

en: Password
is: Lykilorð

en: - None -
is: - Ekkert -

en: Link
is: Hlekkur

en: Image
is: Mynd

en: Required
is: Nauðsynleg(t)

en: Name
is: Nafn

en: Label
is: Merking

en: Save
is: Vista

en: True
is: Rétt

en: False
is: Rangt

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Open
is: Opna

en: Small
is: Lítið

en: Time
is: Tími

en: Add
is: Bæta við

en: URL
is: vefslóð

en: Refresh
is: Endurnýja

en: never
is: aldrei

en: Text
is: Texti

en: Timestamp
is: Tímastimpill

en: Total
is: Samtals

en: Attachment
is: Viðhengi

en: Email
is: Netfang

en: no
is: nei

en: Separator
is: Skilja

en: Horizontal
is: Lárétt

en: Vertical
is: Lóðrétt

en: Year
is: Ár

en: Date format
is: Dagsetningarsnið

en: Area
is: Svæði

en: Url
is: Vefslóð

en: Off
is: Af

en: Footer
is: Fótur

en: Inline
is: Innfellt

en: Custom
is: Sérsniðið

en: Original image
is: Upprunaleg mynd

en: Mode
is: Hamur

en: N/A
is: Á ekki við

en: Width
is: Breidd

en: Height
is: Hæð

en: Medium
is: Miðlungs

en: Sortable
is: Raðanlegt

en: Month
is: Mánuður

en: Details
is: Nánar

en: Week
is: Vika

en: Table
is: Tafla

en: String
is: Strengur

en: Last
is: Síðasta

en: Maximum length
is: Hámarkslengd

en: Rows
is: Raðir

en: Clone
is: Klóna

en: Template
is: Sniðmát

en: Hidden
is: Falið

en: Show
is: Sýna

en: First
is: Fyrsta

en: Unformatted
is: Ósniðið

en: Loading...
is: Hleð...

en: Default value
is: Sjálfgildi

en: Telephone
is: Sími

en: Field settings
is: Svæðastillingar

en: Ordered list
is: Raðaður listi

en: Unordered list
is: Óraðaður listi

en: Column
is: Dálkur

en: - Select -
is: - Velja -

en: Time ago
is: Síðan

en: Direction
is: Stefna

en: of
is: af

en: No link
is: Enginn tengill

en: Autocomplete
is: Sjálfvirk útfylling

en: Decimal point
is: Tugabrotsskil

en: Comma
is: Komma

en: Current date
is: Núverandi dagsetning

en: Date and time
is: Dag- og tímasetning

en: Text format
is: Textaforsnið

en: Field types
is: Tegundir svæða

en: Generic file
is: Almenn skrá

en: Media library
is: Margmiðlunarsafn
